تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

گونه شاهین؟

شفایی

گونه شاهین؟
« : اكتبر 16, 2012, 12:51:49 am »
سلام اینا کدوم شاهینند؟
Barbary  هستند؟
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : گونه شاهین؟
« پاسخ #1 : اكتبر 16, 2012, 02:42:39 am »
اگر اشتباه نکنم این شاهین ها همان شاهین های خودمان است که اواخر هفته گذشته دستمون رسید
همشون بارباری فالکون بودند دو تا بالغ و چهارتا نابالغ
حالا که این عکس را گذاشتید این توضیحات و اضافه کنم که برای انتقال شاهینی که تازه در طبیعت زنده گیری شده  اینطور با پارچه ساندویچش می کنند شاید بگید که این کار بسیار زشت و ناپسند است اما وقتی بدونید که چشم ها را هم با سوزن می دوزند......
دیگه چی میشه گفت!!
اصل حیوان آزاری است تنها به دلیل خود خواهی  بیش از حد و نداشتن ذره ای انسانیت در وجود یک شخص این کار انجام می شود اینطور زندگی
البته به لطف خدا این پرنده ها توسط سازمان محیط زیست استان قم همگی ریکاوری شدند و در طبیعت رها شدند
شرح بیشتر:
http://homa-ngo.blogfa.com/post-178.aspx
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

شفایی

« پاسخ #2 : اكتبر 16, 2012, 11:58:34 am »
لام
آره اینارو رو سایت محیط زیست دیدم که توی قم گرفتنشون. رو عکسا دقت کردم حدس میزدم بارباری باشن و همچنین حدس میزدم که شما ازشون اطلاع داشته باشین. بهر صورت خسته نباشین.

شفایی

« پاسخ #3 : اكتبر 16, 2012, 12:05:31 pm »
راستی من کارشناسی جانورشناسی سال 77-73 در دانشگاه گرگان بودم. اطراف تالاب گمیشان، آلاگل و ... و نیز مینودشت از شاهینا زیاد میشد دید. حتی یکبار یه پرگرین در حال شیرجه برای شکار سار دیدم.
و نکته جالب این که دو هفته پیش یه تیم صید شاهین برای اعراب! را توی بندر ترکمن یا آق قلا متواری شدند و احنمالا تعدادی شاهین هم با خودشون داشتند که شاید همین شاهینا باشندو.
واقعا شکار هوبره که چه کارا میکنه. حتی توی دوبی یه بیمارستان برای قوش بازا گذاشتان به اسم فالکون هاسپیتال که یه ژورنال هم دارند و مرکزش توی انگلستانه....

m.forghani

« پاسخ #4 : اكتبر 16, 2012, 11:18:08 pm »
سلام
خیلی  وقتا شک میکنم ..که لازمه بعضی تصاویر رو اینجا به نمایش گذاشت؟؟ به نظر شما وقتی یه  رکورد رو به نمایش میگذاریم و مکانش رو هم مینویسیم به همین متخلفان کمک کردیم که راحتتتر شکارشون رو پیدا کنند؟
وقتی (البته دوستان محیط بان ببخشند) هنوز امکانات پاسگاههای محیط بانی در حد  استاندارد نیست...وقتی محیط بانان از متخلفان (متاسفانه)کتک میخورند...یا خودشون به شهادت می رسند..
نمیدونم..هنوز از اخرین تیر اندازی به همشهری بنده که یک محیط بان بشرویگی است یه سال نگذشته  ...وقانون هم عملا بی مصرف شده ..
و حمایت  از محیط بانها هم نمیکنه..فکر کنم این موضوع رو درختها هم فهمیدند
گر ببینی به خم زلف درازش دل من
                            یاد سر پنجهٔ شاهین و کبوتر نکنی

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : اكتبر 17, 2012, 11:50:28 am »
سلام
خیلی  وقتا شک میکنم ..که لازمه بعضی تصاویر رو اینجا به نمایش گذاشت؟؟ به نظر شما وقتی یه  رکورد رو به نمایش میگذاریم و مکانش رو هم مینویسیم به همین متخلفان کمک کردیم که راحتتتر شکارشون رو پیدا کنند؟

سلام. آقای فرقانی با شما موافقم. برخی از گزارشات خاص به تخریب و یا شکار منجر میشه. به نظر من میشه این گزارشات رو کمی کلی تر بیان کنید البته اگه خیلی خاص و حساسه. مثلا تنها ذکر نام استان و یا شهر. ولی اینکه هیچ گزارشی ارایه نشه هم خودش میتونه باعث بشه در مدیریت حفاظت با مشکل مواجه بشیم. مثلا حضور یک گونه خاص میتونه تا تغییر درجه حفاظت یک منطقه موثر باشه و یا باعث شروع پروژه هایی بشه که به حفاظت بهتر برسیم. این رو هم در نظر داشته باشین همونطور که شما متوجه مثلا گونه های خاص شدین، کسانی که حتی برای کارهای غیر قانونی دنبال اونها هستند هم میتونن متوجه حضور گونه بشن. برخی اوقات عدم اطلاع رسانی دست اونها رو برای فعالیت با خاطر آسوده باز میگذاره. تصمیم در کشور ما کمی مشکله ولی پیشنهاد میکنم بهرحال حداقل برای هر موضوع به متخصصی که دقیقا روی اون مورد در حال فعالیته خبر بدین.  ::)
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #6 : اكتبر 17, 2012, 03:36:09 pm »
با گفته های آقای هاشمی موافقم
در ادامه این نکته را هم بگم که خیلی هم نگران گزارش ها نباشید چون متخلف های حرفه ای آمار دقیق همه گونه های مد نظر را دارند!!! :o
برای مثال میدونه کی و کجا بره که بالابان ابیض پیدا کنه!!
اما به هر حال مراعات این مسائل هم جای خود داره
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند