تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

پرنده شکارگر؟

ستاره بنیادی

پرنده شکارگر؟
« : اوت 29, 2012, 01:43:21 am »
سلام دوستان

نمی دونم این جوری میشه تشخیص داد یا نه! ولی خوب من اطلاعات خیلی کمی دارم اگه می شه راهنماییم کنید :)

توی تراس خونه ی دوستم توی شهرک بام تهران سعادت آباد  (طبقه۹) ۲ تا کبوتر ( فک کنم کبوتر بودن)  لونه کرده بودن. بعد همین چند شب پیش یه پرنده سفید که هر کدوم از بال هاش ۳۵ سانت ( تقریبا) بوه بهشون حمله می کنهُ یکی رو می بره یکی رو هم می کشه!

می شه با این اطلاعات ( می دونم کمه) فهمید که چی بوده ؟ 

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : پرنده شکارگر؟
« پاسخ #1 : اوت 29, 2012, 03:01:21 am »
سلام
خانم بنیادی شماسایی شکاری ها گاهی اوقات از روی عکس هم ناممکن میشه چه برسه به توضیحات! :o
به هر حال با توجه به گفته های شما حدسم اینه که با در نظر گرفتن اینکه حمله به کبوترها در شب اتفاق اقتاده رنگ پرنده روشن بوده یا بقول شما سفید و اینکه وسعت بالی در حدود 80 سانتی متر داشته این پرنده جغد جنگلی یا شاخدار بوده.
اما کمی دقیق تر بررسی کنیم چون احتمال جغد بودن پرنده مهاجم خیلی کمه.چندتا سوال میپرسم:
مطمئن هستید که حمله در شب اتفاق اقتاده؟نزدیک غروب نبوده؟
پرنده هایی که حدس میزنید کبوتر بودند آیا شبیه به پرنده در تصویر بودند یا خیر؟
آیا دقیقا دیدید که پرنده شکاری یکی از کبوتر ها را برد؟منظورم اینه که تونست پرنده شکار شده را همراه خودش حین پرواز حمل کنه؟
فرمودید که رنگ پرنده شکاری سفید بوده میشه کمی بیشتر توضیح بدید اینکه لکه های رنگی مشاهده کردید یا نه؟
طول بال پرنده را حدس میزنید که در حدود 35 سانتی متر بوده این مورد به شناسایی کمک می کنه اما می تونید طول بدن پرنده را هم حدس بزنید؟سوالمو طور دیگه ای مطرح کنم به نظرت بال ها به نسبت بدن مثل عقاب کشیده بودند یا اینکه نه مثل کلاغ ها معمولی بود؟

(فعلا یک حدس قوی تر بزنم:پرنده هایی که توانایی این کار را دارند و رنگ آنها روشن دیده می شود بیشتر قرقی ماده و دلیجه ماده هستند که در شهر هم دیده می شوند.)
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

ستاره بنیادی

« پاسخ #2 : سپتامبر 01, 2012, 02:50:02 pm »
ممنون از توجه و راهنمایی تون
در مورد سوالاتون :

مطمئن هستید که حمله در شب اتفاق اقتاده؟نزدیک غروب نبوده؟
نصفه شب بود

پرنده هایی که حدس میزنید کبوتر بودند آیا شبیه به پرنده در تصویر بودند یا خیر؟
بله شبیه تصویر بودن یه کم کوچولو تر، این پرنده کبوتر نیست؟

آیا دقیقا دیدید که پرنده شکاری یکی از کبوتر ها را برد؟منظورم اینه که تونست پرنده شکار شده را همراه خودش حین پرواز حمل کنه؟
بله

فرمودید که رنگ پرنده شکاری سفید بوده میشه کمی بیشتر توضیح بدید اینکه لکه های رنگی مشاهده کردید یا نه؟
نه لکه ای دیده نشد، یعنی اگر هم داشت دیده نشد

طول بال پرنده را حدس میزنید که در حدود 35 سانتی متر بوده این مورد به شناسایی کمک می کنه اما می تونید طول بدن پرنده را هم حدس بزنید؟سوالمو طور دیگه ای مطرح کنم به نظرت بال ها به نسبت بدن مثل عقاب کشیده بودند یا اینکه نه مثل کلاغ ها معمولی بود؟
دقیقا نمی دونم ولی بال هاش از بدنش بزرگتر بود

بازم خیلی ممنونم که راهنماییم می کنید :)

reza_aliasl

« پاسخ #3 : سپتامبر 01, 2012, 10:58:27 pm »
خواهش می کنم
نصفه شب....!!  :o
پس حتما جغد بوده.چون شکاری های روز پرواز هنگام شب فعالیتی ندارند و حتی دیدشون محدود تر میشه
جغدها پرندگان بسیار قدرتمندی هستند و پنجه های بزرگی دارند.یک جغد در حدود 40 سانتی متر که وسعت بالی در حدود 80 سانتی متر داشته باشه قادر به حمل کبوتر هست.گزینه هایی که موجوده همان جغد شاخدار و جغد جنگلی است.البته باز ممکنه گونه دیگری هم باشه. کاش میشد اساتید هم نظر می دادند

the owl

« پاسخ #4 : سپتامبر 02, 2012, 12:20:14 am »
با این مشخصات که من فکر میکنم جغد انبار ( barn owl (  باشه. هم سفیدیش هم نترس بودنش هم پر زور بودنش.
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

ستاره بنیادی

« پاسخ #5 : سپتامبر 06, 2012, 08:10:16 pm »
از آقای بختیاری هم پرسیدم. ایشون نظرشون این بود که این پرنده به احتمال خیلی قوی "بالابان" بوده، هم به خاطر ساعتش، هم به خاطر اینکه توانایی حمل رو داشته ...

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : سپتامبر 06, 2012, 09:25:19 pm »
سلام دوباره. حدس میزنم شما در خصوص زمان شکار پرنده توضیح کاملی به آقای بختباری ارایه نکردین چون بالابان پرنده ای روز شکار است. پیشنهاد میکنم دوباره با ایشون مطرح کنید. چون نام ایشون رو در اینجا آوردین خیلی پسندیده خواهد بود تا بعد از چک نهایی نتیجه رو اعلام کنین. جناب آقای بختیاری یقینا از بهترین ها هستن.
Go Birding, Go Wild

parviz53

« پاسخ #7 : سپتامبر 07, 2012, 09:51:08 am »
سلام ستاره
شما کی به بنده گفتی نیمه شب که من یه پرنده روز گرد رو معرفی کنم بهت دختر  :) نشانه هایی که عنوان می کنی با گونه هایی که در تهران ممکنه باشه همخوانی نداره  :)

ستاره بنیادی

« پاسخ #8 : سپتامبر 08, 2012, 02:51:39 pm »
سلام استاد

هرچی به مغزم فشار می آرم فکر می کنم بهتون گفتم. ولی خوب ظاهرا اینقدر عجله ای براتون تعریف کردم که جا افتاده... شرمنده ام  :-[ :-[

چقدر خوبه که هم شما و هم آقای هاشمی مواظب تازه وارد ها هستین :)

( واقعا ممنون)

حالا با این اوصاف این پرنده ی کذایی چی می تونسته باشه؟

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #9 : سپتامبر 09, 2012, 08:01:53 pm »
این نظری که بنده می گذارم بیشتر بدرد ترساندن بچه ها قبل از خواب می خورد  ;D نه برای شناسایی یک گونه
تنها یک پرنده می شناسم که بتواند جوجه کبوتر که احتمالا قمری بوده و در جای بازتری لانه کرده بوده را شب ببرد و بالش سفید باشد
زاغی
:o

غزال ادیب هاشمی

« پاسخ #10 : سپتامبر 09, 2012, 09:10:57 pm »
با اجازه من چند سوال دارم، از همون مدل سوال های خاص خودمه  8) پیشاپیش عذر می خوام!
 ستاره جان : نور اونجا چقدر بود؟
 اگر نور کم بوده، مطمئنید خطای دیدی رخ نداده؟
 ;D این رو می گم چون من خودم شب ها درست نمی بینم. اگر چراغی روشن نباشه ابعاد بزرگتر و رنگ ها رو روشنتر و خیلی از تفاوت ها رو تشخیص نمی دم.

و سوالی که از اساتید عزیز دارم نور زیاد لامپ ها در شب ممکنه گاهی باعث شکار شبانه ی بعضی گونه هایی که در طبیعت روزها شکار میکنند بشه؟

reza_aliasl

« پاسخ #11 : سپتامبر 09, 2012, 10:02:52 pm »
و سوالی که از اساتید عزیز دارم نور زیاد لامپ ها در شب ممکنه گاهی باعث شکار شبانه ی بعضی گونه هایی که در طبیعت روزها شکار میکنند بشه؟
قبل از اساتید من شاگرد جسارت کنم و جواب بدم:
در طبیعت خیر اما در اسارت بله البته اگر کامل روشن باشد.
بارها در تاریکی شب مکان نگهداری پرنده های شکاری مختلف را روشن کردم و عکس العمل اونها به غذا را بررسی کردم.برای مثال دلیجه در شدت نور کم هیچ واکنشی نشون نمیده حتی میشه راحت بهش دست زد.همینطور که شدت نور را بیتشر می کنیم واکنش بهتر میشه تا اینکه در روشنایی کامل قرار بگیره.اابته جالب ترین واکنش زمانیه که پرنده را یکهو از تاریکی مطلق به روشنایی ببری مثل آدمی میشسه که انگار تازه از خواب بیدار شده ;D
یک شکاری روز فعال برای شکار باید دقیقا سرعت و مسیرحرکت را به سمت طعمه ارزیابی کند کوچک ترین اشتباه منجر به آسیب دیدگی شدید یا حتی مرگ می شود بنا بر این ریسک نمی کنند و سعی می کنند در طول روز که نور کافی هست این کار را انجام می دهند.

ستاره بنیادی

« پاسخ #12 : سپتامبر 10, 2012, 05:45:03 pm »
ستاره جان : نور اونجا چقدر بود؟
 اگر نور کم بوده، مطمئنید خطای دیدی رخ نداده؟
سلام
توی خود تراس لامپی روشن نبود، ولی به خاطر لامپی که توی سالن روشن بود، اونجا هم روشن شده بود.
در مورد خطای دید مطمئن نیستم، ولی قطعا رنگ پرنده تیره نبود، روشن بود، سفید، شیری، یا خاکستری.. البته بیشتر از همه سفید رو احتمال می دم ( بقیه احتمالات رو به این خاطر می گم که ممکنه خطای دیدی در کار باشه)

یه چیز دیگه ای هم که در مورد پرنده می دونم این بود که برای بلند شدن در جا بال نزد، با سرعت خیلی زیاد ، انگار که خیز برداشته باشه پرید و رفت، سرعتش واقعا چشمگیر بود ...

ستاره بنیادی

« پاسخ #13 : سپتامبر 10, 2012, 05:50:03 pm »

تنها یک پرنده می شناسم که بتواند جوجه کبوتر که احتمالا قمری بوده و در جای بازتری لانه کرده بوده را شب ببرد و بالش سفید باشد
زاغی
:o
اون پرنده ها تازه اومده بودن توی تراس، یه جفت دیگه هم همون موقع از این پرنده ها توی تراس بود، ولی پشت یه کیسه زباله ی تیره که به چیزمیزای توی تراس پیچیده است قایم شده بودن، من اولش نمی دونستم اونا چرا هی می رن اونجا قایم می شن، الان تازه می فهمم ... الاانم همچنان اونجان!