تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

کمک در شناسایی

wali bameri

کمک در شناسایی
« : مارس 24, 2012, 09:25:16 pm »
این پرنده رو در اطراف شهر گراش (جنوب فارس) فروردین 91 دیدم آیا سهره زرده؟

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : کمک در شناسایی
« پاسخ #1 : مارس 24, 2012, 09:27:48 pm »
زرده پر سر سیاه به نظر من
من از پرنده نگری لذت می برم

sayyad

« پاسخ #2 : مارس 24, 2012, 10:41:06 pm »
منم با زرده پره سر سیاه موافقم :)

wali bameri

« پاسخ #3 : مارس 24, 2012, 11:24:53 pm »
ممنون از راهنمایی اساتید

Adel

« پاسخ #4 : ژوئیه 09, 2012, 05:24:51 pm »
این پرنده رو در اطراف شهر گراش (جنوب فارس) فروردین 91 دیدم آیا سهره زرده؟

آره این زردپره سر سیاه هست که به نعداد خیلی زیاد مهاجرت میکنه به لارستان و متاسفانه خیلی هم شکار میشه و اسم محلیش هم دَل هست . سپاس
پرواز را بخاطر بسپار ....

احمدبحری

« پاسخ #5 : ژوئیه 09, 2012, 08:48:17 pm »
\به نعداد خیلی زیاد مهاجرت میکنه به لارستان و متاسفانه خیلی هم شکار میشه و اسم محلیش هم دَل هست . سپاس
برای چی شکارش میکنند؟
حيات وحش رو دوست دارم.

Adel

« پاسخ #6 : ژوئیه 10, 2012, 09:45:00 am »
\به نعداد خیلی زیاد مهاجرت میکنه به لارستان و متاسفانه خیلی هم شکار میشه و اسم محلیش هم دَل هست . سپاس
برای چی شکارش میکنند؟

بیشتر جوانها و نوجوانها برای تفریح نمیدونم یا خوردنش شکارش میکنن که خیلی تاسف بار هست حتی مزرعه دارها هم شکارش میکنن چون میگن آفت گندم هست و مزارع رو خراب میکنه البته من دیدم به تعداد چند هزارتایی تویه مزارع گندم حجوم میبرند ...

ghasempouri

« پاسخ #7 : ژوئیه 10, 2012, 12:43:48 pm »
همانطور که عادل جان فرمودند این زرده پره ها خیلی به مزارع گندم گرایش دارند و مزارع را برای لانه سازی و تغذیه ترجیح می دهند. جنس نر در حول و حوش قلمروی خودش پروازهای کوتاه و آوازه خوانی انجام میده اما جنس ماده کم تحرک تر بوده و ندرتاً به چشم میاد. حتی ماده اون ممکنه با سهره سبز اشتباه بشه. دقیقاً روی خوشه گندم می نشینند و غلاف های گندم را با منقار جدا میکنند و از گندم های خیس و نرم براحتی تغذیه می کنند. مزارعی که زودتر از موعد برداشت گندم را شروع می کنند با لانه ها و جوجه های آن برخورد می کنند. پراکنش دامنه شمالی زرده پره های تا اکوتون ها و مناطق نیمه جنگلی یا به عبارتی بیشه زارها و مراتع مشجر استان های شمالی (گیلان، مازندران، گلستان) هم میرسه اما از ورود به جنگل های پر درخت پرهیز می کنند. زرده پره سرسیاه خیلی Alert تر و هوشیارتر با انسان برخورد میکنه اما زرده پره سرسرخ یعنی Red Headed Bunting به اندازه آن ترسو به نظر نمیرسه و حضور انسان را در فاصله کم تحمل میکنه.
بر اساس رفتار تولید مثلی در گنجشک سانان که بر مبنای Female Choice می باشد (یعنی اگرچه display و نمایش های جلب کننده جنسی با نرها است اما در نهایت این جنس ماده است که باید جفت خود را انتخاب کند) برخی ماده ها در انتخاب گونه دچار اشتباه می شوند. بنده بعداً در مورد این مطلب کمی کامل تر چیزهایی خواهم نوشت.
سید محمود قاسمپوری

wali bameri

« پاسخ #8 : ژوئیه 10, 2012, 12:44:11 pm »
برای چی شکارش میکنند؟

بیشتر جوانها و نوجوانها برای تفریح نمیدونم یا خوردنش شکارش میکنن که خیلی تاسف بار هست حتی مزرعه دارها هم شکارش میکنن چون میگن آفت گندم هست و مزارع رو خراب میکنه البته من دیدم به تعداد چند هزارتایی تویه مزارع گندم حجوم میبرند ...
عادل جان فکر کنم اونا زرد پره مزرعه هستند

ghasempouri

« پاسخ #9 : ژوئیه 10, 2012, 12:49:17 pm »
شاید منظور از تراکم چندهزارتایی که عادل جان فرمودند در مورد زرده پره مزرعه صادق تر باشه ولی بنده حضور هر دو نوع زرده پره های سرسیاه و سرسرخ را در مزارع گندم بویژه مزارع گندم فاریاب (آنهائی که آبیاری می شوند) دیده ام البته نه در آن تراکم خیلی بالا که دوستان اشاره کردند.
سید محمود قاسمپوری

wali bameri

« پاسخ #10 : ژوئیه 10, 2012, 01:19:27 pm »
تصاویری از زرد پره مزرعه در همین منطقه و فصلی که زرد پره سر سیاه هم بود.من در زمستان گذشته در این منطقه(گراش جنوب فارس)فقط همین یک زرد پره رو رکورد کردم.

Adel

« پاسخ #11 : ژوئیه 10, 2012, 01:28:29 pm »
شاید منظور از تراکم چندهزارتایی که عادل جان فرمودند در مورد زرده پره مزرعه صادق تر باشه ولی بنده حضور هر دو نوع زرده پره های سرسیاه و سرسرخ را در مزارع گندم بویژه مزارع گندم فاریاب (آنهائی که آبیاری می شوند) دیده ام البته نه در آن تراکم خیلی بالا که دوستان اشاره کردند.

سپاس برای توضیحات کامل . سال بعد حتما در فصل مهاجرت عکس خواهم گرفت و حضور چند هزاری این زردپره های سر سیاه رو بهتون نشون میدم که روی مزارع گندم پرواز میکنند فعلا شدیدا بفکر ارتقا تجهیزات عکاسی هستم تا چه پیش آید .

sahabmira

« پاسخ #12 : ژوئیه 12, 2012, 07:43:41 am »
با اطمینان می شه گفت که زرده پره سرسیاه
Golden Eagle