تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

هدهد

سامان زمان زاده

هدهد
« : فوریه 12, 2012, 08:33:51 pm »
مکان جزیره آشوراده

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Ashkan

پاسخ : هدهد
« پاسخ #1 : فوریه 14, 2012, 10:20:05 am »
سلام
گونه زیبایی برای عکاسی انتخاب کردید اما به نظرم بهتر بود که سعی میکردید کمی به سوژه نزدیکتر شوید یا کراپ بیشتری اعمال کنید همچنین محل قرار گرفتن سوژه در کادر مناسب نیست و عوامل زیادی در کادر توجه بیننده رو به خودشون منحرف میکنند و این از قدرت عکس کم میکند . در مورد نورسنجی هم پیشنهاد میکنم سرعت شاتر و دیافراگم رو دوباره بررسی کنید.
موفق باشید

سامان زمان زاده

« پاسخ #2 : فوریه 15, 2012, 12:53:09 am »
با توجه به محدودیت در حجم عکس ارسالی . بیشتر توجه به ثبت گونه متمرکز است و محل سوژه در عکس با عکس واقعی تفاوت دارد و کلا ابعاد غیر واقعی است . با توجه به تجهیزات و دانش کم عکاس . ایرادات قابل اغماض تر می ود . ضمن اینکه نزدیک شدن به سوژه تا حدی ممکن است که پرنده پرواز نکند . و وقتی پرید متاسفانه عمل کردن به پیشنهاد شما نا ممکن می شود . در مورد ضعف نورسنجی هم به هر حال عرض کردم . بر آماتور بودن ما ببخشایید . امیدوارم عکس های شما را ببینیم و یاد بگیریم

Alireza Hashemi

« پاسخ #3 : فوریه 15, 2012, 09:06:55 am »
با سلام و تشکر فراوان از حضورتان و همچنین به اشتراک گذاشتن تصاویر زیبا.  نکته مختصری هست که باید عرض کنم. بخشی که شما در آن تصاویر را به اشتراک میگذارید(همین بخش) به مبحث عکاسی اختصاص داده شده و لذا پسندیده است تصاویر با دیدگاه هنر عکاسی و درج هرچه بیشتر جزییات تخصصی مربوطه باشد. بخش های دیگری چون " گزارش مشاهدات و سفرها" به ارایه لیست پرندگان مشاهده شده اختصاص یافته است که تصاویر ثبت گونه هم میتواند به آن افزوده شود. به نظر میرسد دوستان عکاس کمی با مشاهده عکس های شما سردرگم شده اند. ضمنا در پست های قبل نکات بسیار جالبی در مورد ادیت عکس و خصوصا کراپ تصاویر آمده است که شما میتوانید از تجربیات دیگر دوستان استفاده کنید. منتظر تماشای عکس های بعدی شما در این بخش و گزارشات مشاهدات شما در بخش مربوطه هستیم. با سپاس مجدد از حضور شما. :)
« آخرين ويرايش: فوریه 15, 2012, 09:32:40 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

سامان زمان زاده

« پاسخ #4 : فوریه 15, 2012, 01:10:33 pm »
از آنجا که نام این بخش "عکس پرندگان" بود بنابر این . فکر کردم . مکان مناسب برای به اشتراک گذاشتن  عکس ها اینجاست  و ثبت شرایط عکاسی اختیاری است . متاسفانه در مورد کراپ و... هم آن مباحث را ندیده ام و جستجو خواهم کرد تا یاد بگیرم  . و در مورد ثبت شرایط عکاسی هر کدام در دسترس بوده نوشته ام برای مثال . در مورد قوی فریاد کش نابالغ . منتها با توجه به توضیحات شما نتیجه میگیرم که اینجا بیشتر برای ثبت عکس های حرفه ای است .
به هر حال من عکاس نیستم و تمام چیزهایی که از پرندگان و عکاسی می دانم محدود به اطلاعات تجربی و مطالعات شخصی است و بدون هیچ آموزشی . و مسلما نمی تواند در حد  کار اساتید باشد .
پس از این به بعد مصدع وقت دوستان نخواهم شد و صرفا از عکس های زیبای اساتید لذت خواهم برد .
ممنون از توضیحاتتان

Pooyan

« پاسخ #5 : فوریه 15, 2012, 05:46:52 pm »
سلام؛
اگر دوستان اجازه بدهند،
با تشكر از سامان عزيز و آقاي هاشمي به نظر من اينكه عكسهاي خود (كاري به قوي و ضعيف بودن عكس ندارم) را در اين تاپيك ارسال كنيم و از نظرات همديگر استفاده كنيم مشكلي ندارد. همه از يكديگر ياد مي گيريم و سعي مي كنيم عكس بعدي كه ارسال مي كنيم مشكل كمتري داشته باشد. من خودم به شخصه دوست ندارم بين دوستان عكاس و پرنده نگران قابل اين فروم خط كشي ايجاد كنم. همان طور كه من به خودم اجازه مي دهم در ميان دوستان پرنده نگر در مورد نام پرنده اظهار نظر كنم و از بقيه دوستان ياد بگيرم از طرف ديگر بسيار خوشحال مي شوم بر تعداد عكاسان اين رشته هم افزوده شود. اصلا فضاي باز اين فروم بسيار مناسب براي كسب تجربه و يادگيري است.

اما در مورد عكس هدهد مواردي كه به نظرم مي رسد:

-اندازه پرنده در كادر كوچك است و فضاي خالي زيادي در كادر وجود دارد.
-من ترجيح مي دهم به جز موارد ضروري از كادر مربع استفاده نكنم. كادرهاي كلاسيك 2*3 را بيشتر ترجيح مي دهم.
-زوايه قرارگيري پرنده به سمت خارج كادر است. براي اين نوع عكاسي، ارتفاع برداشت، زاويه قرارگيري پرنده، حالت قرارگيري پرنده، زاويه سر، زاويه تابش نور، و ... موارد با اهميتي هستند.
-در مورد فكوس فكر مي كنم شما كمي Front Focus داشته ايد. يعني فكوس كمي جلوتر از پرنده قرار گرفته است.

براي كسب تجربه بيشتر كتاب معروف آرتور موريس the art of bird photography ii را بسيار دوست دارم. اين فروم را نيز حتما ببينيد. عكسهاي ارسالي، نظرات ارسالي و ....

هر چه بيشتر عكس خوب ببينيد، بيشتر موفق مي شويد.

موفق باشيد
محسن واحدي پور

سامان زمان زاده

« پاسخ #6 : فوریه 22, 2012, 12:42:18 pm »
ممنون از توضیحات ارزنده شما
فکر می کنم  کار درست هم همین است یعنی دیدن عکس ها و مطالعه و  سفر و یاد گرفتن کاری که به آن اهتمام نیز دارم و تاکید هم دارم که خود را عکاس نمی دانم

منتها تنها نکته ای که اندکی باعث سوء برداشت شد و باعث شد ارسال عکس کنم . ایهام در نامگذاری بخش های مختلف تالار بود
قاعدتا محلی که به نام عکس پرندگان نامگذاری شده را اینگونه برداشت کردم . که اعضا می توانند عکس هایشان را به اشتراک بگذارند . منتها اعلام شد که  بخش دیگری به نام ثبت مشاهدات سفر محل به اشتراک گذاشتن عکس پرندگان است و نه بخشی که " عکس پرندگان" نام دارد !
به هر حال دوست نداشتم بابت اینکه نام یا بخش را به اشتباه دریافته ام مورد بازخواست قرار بگیرم چون می تواند از کژتابی نامگذاری نشات گرفته باشد
در هر صورت . اینجا آنقدر اساتید عکس های دوست داشتنی و مباحث زیبا به اشتراک می گذارند . که صرف  نظاره گر بودن در سکوت نیز آموزنده است .
و هرگز قصد جسارت هم نداشتم که عکس های خود را هم سنگ اساتید بدانم . صرفا به دلیل همان کژتابی که ذکر آن رفت ، گمان می کردم با اشتراک عکس های هر چند آماتور خود . حضور و پویایی  بیشتری در صفحه احساس خواهد شد . که خوب اکنون همانگونه که توصیه دوستان رسید . به تماشاو یاد گرفتن می گذرانیم ، و عکس های خود را نیز در تریبون های خصوصی مانند وبلاگ شخصی و فیس بوک شخصی آلبوم می کنم .
ممنون از تمام دوستان