تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

زردپره سرسیاه

Morteza Nemati

زردپره سرسیاه
« : آوریل 14, 2012, 08:49:59 pm »
امروز عصر دوربین روی دست بدون استتار هوا نیمه ابری

Camera Model   Canon EOS 7D
Shooting Date/Time   04/15/2012 04:29:35 ب.ظ
Shooting Mode   Aperture-Priority AE
Tv( Shutter Speed )   1/1600
Av( Aperture Value )   6.3
Metering Mode   Evaluative Metering
Exposure Compensation   +1/3
ISO Speed   500
Lens   EF400mm f/5.6L USM

reza_aliasl

پاسخ : زردپره سرسیاه
« پاسخ #1 : آوریل 14, 2012, 10:08:04 pm »
آقای نعمتی بدون شک یکی از زحمت کش ترین افراد در زمینه عکاسی  پرندگان هستید.تصاویر شما واقعا زیباست.
یک سوالی داشتم:
بیشتر عکس های شما پرنده است و نهایتا یک شاخه و یا قسمتی از زمین،در بکگراند چیزی نمی بینم که دلیل این مسئله نوع ویرایش شماست.در نهایت تصویر طوری است که انگاری پرنده را در یک آتلیه بردیم و در مقابل یک پرده تقریبا قهوه ای رنگ عکاسی کردیم.این سبک عکاسی که خاص شماست چیز از قبل تعریف شده ای است یا اینکه نه حاصل خلاقیت خود شماست؟
بهتر نیست کمی فضای عکس را با اجزای طبیعت شلوغ تر کنیم؟مثل این دو تصویر زیبا که کار آقای موسوی است.(اینو باید بگم که از هنر عکاسی از پرنده ها و ویرایش عکس ها هیچ چیزی نمی دونم)
 شخصا دوست دارم تصویر پرنده را همراه با شاخ و برگ ها و هرچیزی که در طبیعت هست ببینم (البته شاید این سلیقه منه)احساس می کنم اینطوری بیشتر اون حس زیبایی که از تماشای پرندگان در طبیعت بدست میاریم منتقل میشه.
ببخشید اگر جسارت کردم.
موفق باشید
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

« پاسخ #2 : آوریل 14, 2012, 10:33:47 pm »
آقای نعمتی بدون شک یکی از زحمت کش ترین افراد در زمینه عکاسی  پرندگان هستید.تصاویر شما واقعا زیباست.
یک سوالی داشتم:
بیشتر عکس های شما پرنده است و نهایتا یک شاخه و یا قسمتی از زمین،در بکگراند چیزی نمی بینم که دلیل این مسئله نوع ویرایش شماست.در نهایت تصویر طوری است که انگاری پرنده را در یک آتلیه بردیم و در مقابل یک پرده تقریبا قهوه ای رنگ عکاسی کردیم.این سبک عکاسی که خاص شماست چیز از قبل تعریف شده ای است یا اینکه نه حاصل خلاقیت خود شماست؟
بهتر نیست کمی فضای عکس را با اجزای طبیعت شلوغ تر کنیم؟مثل این دو تصویر زیبا که کار آقای موسوی است.(اینو باید بگم که از هنر عکاسی از پرنده ها و ویرایش عکس ها هیچ چیزی نمی دونم)
 شخصا دوست دارم تصویر پرنده را همراه با شاخ و برگ ها و هرچیزی که در طبیعت هست ببینم (البته شاید این سلیقه منه)احساس می کنم اینطوری بیشتر اون حس زیبایی که از تماشای پرندگان در طبیعت بدست میاریم منتقل میشه.
ببخشید اگر جسارت کردم.
موفق باشید

سلام؛
این محوی بک گراند (بهتر است از آن به عنوان عمق میدان کم نام ببریم) به چند عمال بستگی دارد:
1-سایز سنسور: هر چه سایز سنسور بزرگتر باشد، عمق میدان کمتر و در نتیجه محوی بیشتری خواهیم داشت
2-فاصله تا سوِِژه: هر چه فاصله دوربین تا سوژه کمتر باشد عمق میدان نیز کمتر خواهد بود
3-هر چه فاصله سوژه و بک بیشتر باشد، عمق میدان کمتر خواهد بود.
4-هرچه فوکال بیشتر باشد (مثلا از لنز 600 به جای 400 استفاده شود) عمق میدان کمتر خواهد بود.
البته در هنگام ویرایش هم کارهایی می توان انجام داد که البته بهتر است به طبیعی بودن صحنه لطمه نزند.

در این ژانر عکاسی بک خلوت و یکدست یک امتیاز بزرگ و البته از الزامات است، مگر هدف عکاس عکاسی از پرنده در زیستگاه برای نشان دادن زیستگاه باشد. (BIRD IN HABITATE)
محسن واحدي پور

اصغر محمدی

« پاسخ #3 : آوریل 14, 2012, 11:55:57 pm »
بابت اشتراک این عکس زیبا از مرتضای عزیز تشکر می کنم ، طرفای ما هنوز زمستونه، نه از زردپره مزرعه خبری هست نه از زنبورخوار   :o

ممنون محسن جان ؛ علاوه بر موارد فوق ، قطر دهانه دیافراگم ، هم در عمق میدان موثر است و هر چه دیافراگم بازتر (F نامبر کوچکتر) باشد ، عمق میدان کمتر می شود.

به شخصه تاثیر مورد سومی که اشاره شد( فاصله سوژه و پس زمینه) ، را بیشتر از سایر عوامل می دانم . برنامه ریزی و جایگیری مناسب ، همکاری پرنده برای پز مطلوب و گذاشتن وقت و حوصله کافی   در این زمینه نقش تعیین کننده ای دارد.

این مورد برای دوستانی که دوربینهای سوپرزوم با سنسور کوچک دارند اهمیت بسیاری دارد و با جایگیری مناسب به نحوی که فاصله سوژه و پس زمینه زیاد باشد می توان عکسهایی با پس زمینه محوتر ، همانند دوربینهای اس ال آر ثبت نمود

Morteza Nemati

« پاسخ #4 : آوریل 15, 2012, 10:13:37 am »
خب نکات لازم رو آقای واحدی پور و آقای محمدی بصورت کامل گفتندکه من ازشون تشکر میکنم.
فقط این نکته رو من بگم که اون دوتا عکسی که شما برای نمونه قرار دادید اولی رو آقای آرش یکدانه گرفتند و عکس دوم هم از عکسهای آقای موسوی هست.

Arash Yekdaneh

« پاسخ #5 : آوریل 16, 2012, 09:39:56 am »
البته زحمت ادیتش رو بابک کشیده  ;)

reza_aliasl

« پاسخ #6 : آوریل 16, 2012, 02:11:33 pm »
از آقای یکدانه بابت این اشتباه عذرخواهی میکنم
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند