تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

هد هد

farhad.k

هد هد
« : ژوئیه 18, 2012, 10:51:57 am »
سلام بر دوستان و اساتید .من فرهاد کریمی هستم و استاد هاشمی مرا می شناسند.امیدوارم در طی این مدت اساتید مرا راهنمایی کنند.
نظر آباد/اواسط تیر 91/اگزیف هم روی عکس موجوده

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : هد هد
« پاسخ #1 : ژوئیه 18, 2012, 11:12:20 am »
باسلام. دوستان آقای" فرهاد کریمی" از علاقمندان پرتلاش هستن که واقعا علاقه و همتشون قابل تحسینه. ایشون با پشت سرگذاشتن مقطع راهنمایی در حال ورود به دبیرستان هستن و بعد از مدتها عکاسی با دوربین های غیر حرفه ای به تازگی دوربین، نز و تجهیزات لازم رو خریدن و به جمع ما پیوستن. لازمه بگم من طی دوسالی که افتخار همکلاسی با ایشون رو درمدرسه با موضوع پرنده نگری داشتم اطلاعات و علاقه ایشون در مورد حیات وحش و خصوصا شناسایی پرندگان برای من ستودنی بوده و هست. با توجه به انتخاب رشته تجربی امیدوارم هر روز بیش از پیش در این راه موفق باشن و مراتب عالی تحصیلات رو طی کنن.

شروع نقد عکس ایشون رو به دوستان واگذار میکنم که یقینا بیشتراز من صاحب نظرهستن.  :)

Go Birding, Go Wild

farhad.k

« پاسخ #2 : ژوئیه 18, 2012, 11:21:14 am »
عرض ارادت آقای هاشمی.شما خیلی به من لطف دارید.قیافه ی من از ذوق اینجوری شده: :)

ali azadi

« پاسخ #3 : ژوئیه 18, 2012, 01:19:45 pm »
سلام اقا فرهاد
من چند نکته راجع به عکاسی می گم بعد راجع عکست نظرمو می گم
اول  اینکه عکاسی از پرنده ها صبر وحوصله زیاد می خواد در واقع اگر عاشق پرنده ها نباشید خسته میشید البته اینجور که علیرضا گفت معلومه که ار این لحا ظ مشکل نداشته باشی :)
مهمترین نکته تو هر عکس شارپ بودن عکسه  یعنی اگه شما عکسی ار هر نظر عالی بگیری ولی شارپ نباشه اون عکس بدرد نمی خوره بر همین اساس  چون پرنده ها زیاد حرکت می کنن بهتر اینکه که از اولویت شاتر تو عکاسی استفاده کنیم(AV) تا به اصظلاح بتونیم پرنده رو فریز کنیم
بهترین حالت پرنده از نظرنور اینه که روی پرنده سایه نباشه ما برای این 2 کار انجام میدیم
1-توی نور خوب عکاسی میکنیم
2-زاویه خوب انتخاب میکنیم برای نزدیک شدن به پرندهو عکاسی از پرنده
سعی می کنیم تا حد امکان دوربین و پرنده در یک راستا باشن یعنی از پایین به بالا یا برعکس نباشن
زوایه وحالت نشستن پرنده توی عکس خیلی مهمه مخصوصا سر پرنده (به سمت بیرون کادر نباشه)
عکستو جایی بگیری که بوکه داشته باشه(پس زمینه باپرنده فاصله داشته باشه)
محل نشستن پرنده جای خوب باشه (مثلا  اگر روی زمین نشسته سنگ جلو بدنش نباشه)
راجع به عکست باید بگم که جا ی خوبی رو انتخاب کردی چون هم بوکه داره همزاویه خوب وهم جای نشستن خوبی داره
اما کل بدن پرنده تو سایه است واین عکستو خراب می کنه
زمان خوب واسه عکاسی زمانی هستش که نور بهشکل افقی به پرنده میخوره هر چی این نور عمودی بشه عکس شما بیشتر سایه داره
این فصل از لحاظ نور بدترین فصله و شما 1-2 ساعت در غروب عکس قابل قبول دارید
البته واسه تمرین عکاسی خیلی خوبه که کل  روز عکاسی کنید
منتظر دیدن عکسهای خوبت هستم :)
اگر تو.ضیح بیشتر خواستی یا جایی رو متوجه نشدی  میتونم بیشتر توضیح بدم

farhad.k

« پاسخ #4 : ژوئیه 18, 2012, 07:54:04 pm »
خیلی ممنون از نکته هایی که گفتین.من تغریبا4ساله که دارم از حیات وحش عکسی می کنم و تا همین اواخر همsx10داشتم.متاسفانه زیاد با اصطلاحات عکاسی آشنا نیستم.اگر می شه مقداری توضیح بدید.در مورد عکس هم کاملا درست فرمودید.ظهر بود و هوا خیلی گرم بود واین پرنده به سایه پناه برده بود.

ali azadi

« پاسخ #5 : ژوئیه 18, 2012, 09:34:07 pm »
اقا فرهاد نزدیک 2 صفحه توضیح واستون نوشتم اما اخرین لحظه قطع شد :-\ بذار یه نفسی چاق کنم دوبره بنویسم ;D

ali azadi

« پاسخ #6 : ژوئیه 19, 2012, 12:55:09 pm »
یک مثلث در عکاسی هست که 3 راس این مثلث با هم در ارتباط تنگاتنگ دارند,برای اینکه ما بتوانیم در لحظه شات زدن بهترین حالت را انتخاب کنیم باید روابط این سه را بدانیم:
1-سرعت شاتر(کسری از ثانیه که دریچه دیافراگم باز وبسته شده ونور به سنسور می رسدمثلا 1/200 یا 1/2500 هر چه عدد زیر کسر بزرگتر سرعت شاتر بیشتر می شود)
2-دیافراگم(دریچه ای که نور از ان عبور میکند وبه سنسور می رسد هر چه بازتر باشد نوربیشتری به سنسور میرسدو عدد ان کوچکتر است وباfنشان داده می شود مثلاf/2.8 از f/8 بازتر است)
3-ایزو(میزان حساسیت سنسور را نشان می دهدعدد بیشتر باعث حساسیت بیشتر می شود ودر نتیجه به نور کمتر نیاز است یا همان سرعت شاتر بیشتر مثلاiso300)
رابطه این 3 بدین شکل است:
دیافراگم بازتر(fکمتر)=سرعت شاتر بیشتر (وبرعکس)
ایزو بالاتر=سرعت شاتر بیشتر(وبر عکس)
اگر دوربین شما مثل دوربین من با ایزو بالا مشکل دارد(رفتار نویزی  بدی دارد)نمی توان با ایزو زیاد کار کرد
برای عکاسی از پرنده های مختلف سرعتهای متفاوتی را باید اعمال کرد
مثلا برای عکا سی از یک عقاب نشسته سرعت شاتر 1/800 کفایت میکند(حتی با سرعت 1/400 هم می شود عکس شارپ گرفت)اما برای یک سسک جنبان نشسته 1/1000 کم است
بدست اوردن سرعت شاتر برای عکاسی از پرنده ها یک امر تجربی است وبا عکاسی زیاد وشناخت رفتار پرنده ها بدست می اید
دوربین های حرفه ای مدهای متفا وتی دارند(P,AV ,TV.M.AUTO...)ما از مد AV استفاده می کنیم
AV این امکان را به ما میدهدکه با استفاده از دیافرگم سرعت را تنظیم کنیم یک مثال میزنم تا بیشتر متوجه شوید:
فرض کن از یک گنجشک سان در غروب می خواهی عکاسی کنی وبه سرعت شاتر 1/2000 نیاز داری. وقتی روی پرنده فوکوس میکنی ودکمه شاتر را تا نیمه فشار میدی  این اطلاعات کنار صفحه نمایان میشوند  ISO100- F/8- 1/800
اما شما به سرعت 1/2000 نیاز دارید, برای اینکار 1SO100را بهISO300 تغییر میدی(حساسیت سنسور را بالا می بری سرعت شاتر بیشتر میشود)مثلا سرعت از 1/800 به 1/1250 می رسد اما هنوز کم است
شما به سراغ دیافراگم رفته F/8 را به F/6.3  تغییر می دهید(دیافراگم دا باز تر می کنید و در نتیجه سرعت بالاتر خواهید داشت)اگر باز  به 1/2000 نرسیدی  باز میتوانی F یا ISO را بالاتر ببری
امیدوارم متوجه شده باشی :)

farhad.k

« پاسخ #7 : ژوئیه 21, 2012, 01:31:44 pm »
خیلی متشکرم از راهنمایی مفید تون.من همیشه با این رابطه ها که فرمودید مشکل داشتم.امیدوارم بتوانم با راهنمایی های اساتید و تمرین این مشکل را حل کنم.