تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

Turkestan Shrike???

Shahrzad Fattahi

Turkestan Shrike???
« : مه 27, 2015, 12:28:02 pm »
این سنگ چشم را در منطقه رودبار گیلان ( محدوده خرشک ) در تاریخ 27 اردیبهشت ماه 1394 دیدم که روی بوته های تیغ دار نشسته بود و تنها چند شات از همین زاویه تونستم بگیرم و موفق نشدم از زاویه دیگه ای ازش عکس تهیه کنم. با توجه به نوارابرویی روشن و همینطور لکه نوار چشمی و همینطور روشنی زیر نوار چشمی احتمالی برای ماده Turkestan Shrike می تونه باشه؟ ممنون از توجه شما
Where bird is, life is also

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Shahrzad Fattahi

پاسخ : Turkestan Shrike???
« پاسخ #1 : مه 27, 2015, 12:46:56 pm »
و این هم از تقریبا از روبرو

Murano200

« پاسخ #2 : مه 27, 2015, 04:57:43 pm »
سلام خانم فتاحی
- من قبلا" مشاهده ای از پرنده ای شبیه به عکس ارسالی شما در شمال گنبد داشتم که با توجه به دیدن سنگ چشم چشم پشت سرخ نر در همان منطقه نتیجه گرفتم که آن پرنده سنگ چشم پشت سرخ ماده است. آیا امکان اینکه جنس ماده Red-backed Shrike باشد وجود ندارد؟

محمد قربان کنعانی

mohsenmallah

« پاسخ #3 : مه 29, 2015, 02:13:24 pm »
سلام

از این زاویه که پشت پرنده هم پیدا نیست، محتمل ترین گزینه همین Turkestan Shrike می باشد.

.

یک نکته،  اینکه به نظر من نتیجه گیری به این شکل که این گونه قبلا در این منطقه مشاهده شده زیاد صحیح نمی باشد، گرچه احتمالات را بالا می برد ولی قطعیت را نه.
سنگ چشم ها معمولاً در مناطقی نزدیک به هم زندگی می کنند. خصوصاً پشت سرخ و دم سرخ یا همینTurkestan Shrike که فعلا مورد بحث می باشد و دیدن آنها در یک منطقه عجیب نیست. با تشکر
با دوربین به شکار پرندگان میروم

Shahrzad Fattahi

« پاسخ #4 : مه 29, 2015, 04:32:36 pm »
سلام خانم فتاحی
- من قبلا" مشاهده ای از پرنده ای شبیه به عکس ارسالی شما در شمال گنبد داشتم که با توجه به دیدن سنگ چشم چشم پشت سرخ نر در همان منطقه نتیجه گرفتم که آن پرنده سنگ چشم پشت سرخ ماده است. آیا امکان اینکه جنس ماده Red-backed Shrike باشد وجود ندارد؟
درود بر شما
دو سال هست که این منطقه رو پایش می کنم و جالبه بیشتر گونه های سنگ چشم رو در خودش جا داده و به تعداد زیاد هم دیده می شن. در منطقه سنگ چشم پشت سرخ هم بود و عکسی هم ازش می زارم که قدری با این عکس تفاوت داره و به همون دلیل من به Turkestan Shrike  شک کردم. البته این عکس رو در شرایط نوری نامناسب گرفتم.