تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

دم جنبانک خاکستری

مهدی

دم جنبانک خاکستری
« : سپتامبر 05, 2014, 03:36:06 pm »
سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
این دم جنبانک رو در آهار روز 13 مرداد دیدم
انشاءالله با راهنمایی های شما عزیزان عکسای بهتری بگیرم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

peregrine

پاسخ : دم جنبانک خاکستری
« پاسخ #1 : سپتامبر 06, 2014, 04:22:23 pm »
آقا مهدی عزیز من عکاس نیستم ولی فکر کنم مشکل اصلی تصویر شما مانعی بوده که پایین سمت راست تصویر رو اشغال کرده...
سعید گله داری

مهدی

« پاسخ #2 : سپتامبر 07, 2014, 08:38:13 am »
حق با شماست،
بنده هم عکاس نیستم اما در حال یاد گیری هستم و راهنمایی های شما عزیزان مرا در این راه یاری خواهد کرد
با سپاس فراوان

amir alimoradian

« پاسخ #3 : سپتامبر 07, 2014, 09:29:20 am »
سلام دوست عزیز
منم عکاس نیستم، ولی نظرم رو میگم، شاید بهت کمک کنه.
یکی از مهمترین مشکلات تصویر شما تار بودن خود سوژتونه که دلیلش هم سرعت پائین شاتر هست. سرعت یک صدم ثانیه اصلا برای عکاسی از پرندگان کافی نیست. برای گرفتن عکس شفاف از پرنده ها همیشه سعی کنید سرعت شاتر رو به حدود یک هزارم ثانیه و بالاتر برسونید تا احتمال فلو شدن عکستون پائین بیاد.
زاویه برداشت هم خیلی مهمه. آلان نگاه شما به پرنده یه نگاه بالا به پائینه که باعث میشه بیننده ارتباط خوبی با تصویرتون برقرار نکنه و هم بهتر میتونستید پرنده رو به اصطلاح از زمینه جدا کنید.  اگر دوربینتون رو حدالامکان پائینتر میاوردید و همسطح خود سوژه عکاسی میکردید، متوجه میشدید تا چه حد تصویرتون زیباتر میشد.
همونطور که دوستان گفتن تا جایی هم که میتونید سعی کنید از قرار گرفتن عناصر اضافی در تصویرتون اجتناب کنید.
این چند مورد جزء نکات اساسی عکاسی بودن.
کم کم با کمک بقیه دوستان به نکات دیگه هم میرسیم.
موفق باشید. :)

A. Rahnama

« پاسخ #4 : سپتامبر 07, 2014, 11:01:10 pm »
سلام
البته ببخشید که بین صاحب نظران عکاسی ابراز نظر میکنم ولی در خصوص سرعت باید بگم برای پرنده ای که ایستاده 1 هزارم دیگه خیلی بالا هست و شاید خودش باعث پایین اومدن کیفیت مخصوصا در شرایط نوری خاص بشه. من خودم با 500 میگیرم تو این حالات خوب میشه.
اما به نظر من مشکل به نقطه فوکوس برمیگرده اگه به پایین سمت چپ توجه کنید به نظر میرسه که روی اون شاخه و برگ روی زمین فوکوس شده
پرنده با پروازش به جهان معنا میبخشد.

amir alimoradian

« پاسخ #5 : سپتامبر 08, 2014, 10:45:15 am »
سلام دوباره
خانوم رهنما، من هم عکسهای با کیفیت زیادی تو سرعتای پایین گرفتم. ولی خودتون خوب اشاره کردید اگه پرنده ایستاده باشه، ولی در مورد پرنده ای پرجنب و جوش و با این جثه، با سرعت یک پانصدم مطمئن باشید ثبت خیلی از حرکات و رفتار جالبی رو که ممکنه از پرنده سر بزنه از دست خواهید داد.  :)
البته بحث کیفیت هم مطرحه. مثلا خوب از نظر شما تا چه حد خوب هست. شاید از نظر کسی که زیاد در مورد عکس حساس نیست، خیلی از مواقع سرعت یک پانصدم جوابگو باشه اما از نظر یک شخصی که جدیتر عکاسی میکنه یک پانصدم اصلا قابل نبود نباشه چون اکثر اوقات با سرعتهای بالاتر نتایج با کیفیت تری حاصل خواهد شد.
من مشتاقم در مورد سرعت مناسب نظر دوستان عکاس رو هم بدونم.
 :)

amir alimoradian

« پاسخ #6 : سپتامبر 08, 2014, 02:23:52 pm »
ادیت مختصر دو سه دقیقه ای  :)