تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

بالابان

kasra

بالابان
« : ژانویه 03, 2012, 08:14:14 pm »
سلام
این اولین پست من در اینجاست . امیدوارم دوستان عکاس و علاقمند به پرنده نگری همه موفق باشند.
 به احتمال زیاد یک جفت بالابان هستند. محل عکاسی هم کوهای شمال تهران است

کسری حقگو

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

آرش حبيبی آزاد

پاسخ : بالابان
« پاسخ #1 : ژانویه 03, 2012, 09:59:54 pm »
بسيار عالي
هنوز براي جفت شدن زود است پايين سمت راستي نابالغ است

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : ژانویه 04, 2012, 12:07:06 am »
بعد از صحبت استاد(آرش حبیبی) اظهار نظر نباید کرد اما من هم با نظر ایشان کاملا موافقم. این پرنده واقعا با شکوه است.
Go Birding, Go Wild

the owl

« پاسخ #3 : ژانویه 04, 2012, 12:49:38 am »
بسيار عالي
هنوز براي جفت شدن زود است پايين سمت راستي نابالغ است

استاد کلید های شناسایی که نابالغ بودنو نشون میده  بهمون معرفی میکنید؟ من فقط از روی تیرگی نوک بلدم که اونم نمیدونم قابل اطمینان هست یا نه :)
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

reza_aliasl

« پاسخ #4 : ژانویه 04, 2012, 01:01:04 am »
از لحاظ شفاف بودن، نور و..عکس خوبی است اما من هنوز از بین تمامی عکس های ایرانی مربوط به بالابان عکسی به مانند عکس که آقای آرش حبیبی گرفتند ندیدم!تصویر ایشون بسیار جالبه اما حیف که کمی تار شده
بگذریم.این دو پرنده همانطور که دوستان گفتند بالابان هستند.شناسایی بالابان ها از سایر شاهین ها کار سختی تیست.همانطور که استاد حبیبی فرمودند پرنده پایینی نابالغ است.
بالابان های جوان پس از ترک آشیانه مدتی را با والدین خود می مانند تا زمان استقلال کامل آنها فرا برسد.در این مدت به یادگیری مهارت های مورد نیاز شکارمی پردازند.حدس من این است که این دو پرنده در همین دوره زمانی هستند.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #5 : ژانویه 04, 2012, 09:07:54 pm »
این که من اول نظر میدم از اشتیاق است و همه دوستان میدانند که خوراکم تشخیص نادرست است  :D
ایمان جان در عکس این دو تا سیاه چشم زیبا اونی که سمت راسته به نظر نابالغ میاد و همانطور که رضای عزیزو دلسوز پرندگان شکاری  فرمود اولین دلیلش اینه که چرا بالابان باید تو این فصل جفت باشه؟ که رضا کامل توضیح داد
اما کلیدهاش:
کلا در سیاه چشمان زرد بودن بالای نوک و پنجه ها و دور چشم نشانه از بالغ بودن دارد و هرچه به سمت آبی برود سیاه چشم جوان تر است (به تفاوت سمت راستی و سمت چپی دقت کن)
در بالابان درشتی خال های زیر تنه نشان از بز بودن (نابالغی ) دارد تفاوت خال های زیر تنه سمت راستی و سمت چپی کاملا مشخص است
یک نکته جالب دیگه این که خراب شدن و ریش ریش شدن انتهای دم مادر نشان از زمین نشستن های زیاد و مکافات کشیدن هایش برای سیر کردن شکم جوجه دارد که پرهای دمش سالم است و کارش خوردن  :-\
کلیدهایی که در این عکس مشخص نیست یکی بال های باریک تر و دم کوتاه تر بالغین است که البته دم کوتاه تر را می شود در عکس دید و یکی تیره تر بودن فرق سر نابالغین (در عکس دیده نمی شود) در کنار خط ابرویی روشن تر نابالغین(در عکس دیده می شود)
از کسری عزیز متشکرم بخاطر این عکس زیبا و از همه دوستان که لطف داشته اند

Kazem

« پاسخ #6 : ژانویه 04, 2012, 09:25:10 pm »
زنده باد استاد حبیبی
من از پرنده نگری لذت می برم

reza_aliasl

« پاسخ #7 : ژانویه 04, 2012, 11:54:35 pm »
آقای حبیبی عزیز به نکته مهمی  اشاره کردند که در شناسایی شکاری های نابالغ کمک زیادی می کنه:
پرندگان شکاری جوان(قوش ها،عقاب ها شاهین هاو...)نسبت به والدین خود دارای دم و بال بزرگتری هستند.علت این مسئله هم روشن است.این شرایط گذری به پرنده کمک می کند که در اولین پروازهای آغازین خود تعادل بهتری داشته باشد.پس از یادگیری مهارت های مورد نیاز زندگی و در نزدیکی زمان استقال (و گاهی هم بلوغ)پرهای جدید جای پرهای قدیم را می گیرند.این پرها  کوتاه تر هستند تا پرنده درهنگام پرواز و شکار مانور بیشتری داشته باشد.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

the owl

« پاسخ #8 : ژانویه 05, 2012, 12:44:39 am »
مرسییییییی استاد
من فقط به رنگ کبود بودن پشت نوک در نابالغین رو بلد بودم:) ولی خط ابرویی و رنگ فرق سر و اندازه ی بال و دم برام خیلی جالب بود و بازم ممنون
و همین طور از شما اقا رضا بابت اطلاعات
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند