تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی شکاری

علی سنگچولی

شناسایی شکاری
« : نوامبر 29, 2012, 12:01:16 pm »
سلام به همه اساتید
فکر میکنم این شکاری قرقری باشه.منتظر نظر دوستان هستم.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

شفایی

پاسخ : شناسایی شکاری
« پاسخ #1 : نوامبر 29, 2012, 06:11:05 pm »
سلام به همگی
چه عجب شکاری! خیلی به وجد میام وقتی یه شکاری را اینجا میبینم.
منم با قرقی موافقم. البته بنظرم نابالغ
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

yasamin.yousefi

« پاسخ #2 : نوامبر 30, 2012, 12:53:12 am »
سلام
قبل از هر چیز از دیدن این عکس زیبا لذت بردم
در عکس اول رنگ پشت و بال ها خاکستری روشن، سینه خط خط دارچینی و همینطور طرح زیر دم در عکس سوم من را به یاد شیکرا زیرگونه cenchroide می اندازد
رنگ گونه در قرقی نرمتمایل به دارچینی است در این عکس رنگ سر کاملا یکنواخت دیده می شود
 :)

عاطفه موسویان

« پاسخ #3 : نوامبر 30, 2012, 09:38:38 am »
درود به همه دوستان.
با توجه به اینکه عکس نوردهی بیش از حد داره، من موافق قرقی نر هستم به چند دلیل:
1- فقدان نوار تیره گلو (که در پیغوی کوچک دیده می شه)
2- فقدان wing tip سیاه رنگ (که اون هم در پیغوی کوچک دیده می شه)
3- رنگ چشم
4- فقدان خط ابرویی روشن ( که در قرقی ماده و نابالغ دیده می شه)

yasamin.yousefi

« پاسخ #4 : نوامبر 30, 2012, 04:53:44 pm »
عاطفه جان میشه خواهش کنم این عکس را هم ببینید درواقع عکس دوم هست که بااجازه آقای سنگچولی یک کادر دیگه ازش گرفتم
شیکرا هم فاقد نوار ابروییست و در این زیرگونه سیاهی شاهپرها خیلی نامشخص تر از زیرگونه دیگر است. نوار زیر گلو هم در این عکس به نظر من البته دیده می شه
درمورد رنگ چشم هر دو زرد چشم اند فقط در فصل تولک عنبیه ماده پیغوی کوچک نارجی و نر قرمز دیده می شه  :) احساس می کنم باید پیغوی کوچک باشه البته شاید

reza_aliasl

« پاسخ #5 : نوامبر 30, 2012, 06:50:21 pm »
سلام

در مورد این پرنده میشه هر دو حدس قرقی نر و پیغو کوچک را براش داشت.
چند کلید شناسایی هست که پرنده را به قرقی نزدیک  تر می کنه برای مثال :
1_در قرقی ها انتهای بال شاهپر ها از هم جدا هستند مانند عقاب اما در پیغو و پیغو کوچک شاهپر ها تقریبا جمع است
2_انتهای دم در قرقی مستطیلی و در پیغو دارای قوس است

مواردی هم هست که احتمال پیغو کوچک را زیاد می کنه برای مثال:
1_در پیغو نوار های عرضی بدن تقریبا (بقول خانم یوسفی)دارچینی است اما در قرقی قرمز رنگ است
2_وجود نوار های عمودی تیره رنگ مشکوک در ناحیه گلو پرنده:
[/URL][/img]
یک نکته ای را لازم میدونم خدمت دوستان عرض کنم.همانطور که میدانیم کتاب های شناسایی بیشتر کلید شناسایی پرنده را در دو حالت بالغ و نابالغ به نمایش میزارند اما پرنده زمانی که این فاصله را طی می کنه تغییر رنگ های زیادی داره که در بعضی موارد واقعا نمیشه پرنده را دقیق شناسایی کرد!!از اون گذشته رنگ پرنده در شرایط نوری مختلف متفاوت است که در عکس ها بارها به این مورد بر خوردیم برای مثال نوار زیر گلوی این پیغو را ببینید:
[/URL][/img]
کالملا مشخص است اما در این تصویر با آنکه پرنده رو به ماست این کلید شناسایی تقریبا محو است!!
[/URL][/img]
حالا با این توضیحات ناقص حدس میزنید چی باشه.....
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

reza_aliasl

« پاسخ #6 : نوامبر 30, 2012, 06:51:45 pm »
بله باز هم مشکل تصویر و....
به ترتیب تصاویر را مجددا قرار میدم

شفایی

« پاسخ #7 : نوامبر 30, 2012, 07:04:10 pm »
من هنوز بر قرقی بودن تاکید دارم.
بنظرم تعداد نوارهای تیره زیر دم هم مبتونه کلید مهمی باشه

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #8 : نوامبر 30, 2012, 08:12:54 pm »
همان طور كه خانم يوسفي فرمود بيشتر شباهت به شيكرا داره راستي اون نوار تيره تو زيرگونه ايراني ديده نميشه

reza_aliasl

« پاسخ #9 : نوامبر 30, 2012, 10:06:45 pm »
یک دلیل خوب برای شیکرا بود ن این پرنده این است که در ناحیه گلو دو خط جدا کننده رنگ در اطراف دیده میشود!
همیشه برای شناسایی پیغو ها سریعا سراغ نوار مشکی زیر گلو میریم.این نوار سیاه رنگ در یک زمینه یکدست قرار دارد که توسط دو خط اطراف خود در زیر گردن و گلو مشخص شده است.شاید در بعضی تصاویر بسته به نور و زاویه ای که پرنده دارد نتوانیم خط زیر گلو را ببینیم اما می توانیم این دو خط را ببینیم!!در تصویری که از آقای سنگچولی قرار داده شد دو خط مشخص را با خطوط قرمز رنگ نشان داده شده است.در قرقی ها این گونه نیست قرقی بالغ مشخص است قرقی نابالغ نیز ناحیه زیر گلو با زمینه سفید و رگه های باریک قهوه ای رنگ فراوان دیده می شود

شفایی

« پاسخ #10 : نوامبر 30, 2012, 10:40:55 pm »
من اولین نظر رو دادم به قرقی و دوخطی را که میگی هم میدیدم ولی بنظرت تون دوتا خط نباید کمرنگتر از سیاهی معروف زیر گلوی پیغو باشه؟ ثانیا قبول داری که غیر از این دوتا خط، بقیه خصوصیاتش به قرقی بودنش می چربه؟

علی سنگچولی

« پاسخ #11 : دسامبر 01, 2012, 12:32:41 am »
ممنون از همه دوستان
دو عکس دیگه از این شکاری قرار میدم.امیدوارم کمک کنه ;)

reza_aliasl

« پاسخ #12 : دسامبر 01, 2012, 02:39:45 am »
علی جان نیازی به این دو تصویر نبود گرچه این دوتا خیلی واضح شیکرا بودن را بیان می کنند.
اولش که این عکس ها را دیدم و نظرات را خوندم برام جالب شد خواستم بدونم رفتار ما پرنده نگرها در مقابل یک معما با داده های داده شده چیست.
این قبیل معما ها در شناسایی پرندگان که یک جورایی 50 50 است خیلی ظریف هستند و با کمی خطا دچار عدم تشخیص صحیح می شویم.خیلی تو این طور موارد گیر کردم و در انتها نتیجه خوبی نگرفتم اینجا از نظرات دوستان که به حق همگی به درستی بیان کردند نکات زیادی یاد گرفتم!
ما همگی به چشم کلیدهای شناسایی پرندگان را میبینیم ولی ظاهرا مغز ما با تحلیل خودش بخشی از اونها را شناسایی می کنه نه همشون.... احساس می کنم یک جور ناتوانی در مغز ما انسان ها در برابر همه داده های اطراف وجود داره.شکل این ناتوانی همان محدود بدون داده های دریافتی است برای مثال ما به درخت کنار خیابون نگاهی می کنیم و رد می شویم ذهن ما فقط بخشی از داده ها را میگیره مثلا اینکه درخت بزرگ و سبزی بود.اگر کمی تامل کنیم چیزای بیشتری خواهیم فهمید که اونها هم بدیهی بودند و به راحتی دیده میشدند....
زمانی که یک پرنده شکاری را که تازه رسیده دستم میگیرم خوب نگاهش می کنم و بعد ازش عکس میگیرم زمانی که عکس ها را بررسی می کنم متوجه ویژگی های در پرنده می شوم که در آن زمان ندیده بودم مثلا وجود یک زخم روی انگشت پرنده این در حالیست که چشم دیده ولی ذهن نتونسته درست تحلیلش کنه.
اینجا یک مساله ای پیش میاد افرادی که در این مواقع حدس درستی میزنند نه اینکه قدرت تحلیل ذهنی قوی تر دارند آنها وقتی داده ها را میگیرند از یک جایی به بعد مسیر تصمیم گیری را عوض می کنند و در خطی درست قرار می گیرند(چطور؟ نمیدانم) ولی مابقی با دریافت این داده ها در همان مسیر اولیه باقی می مانند ((البته این موارد کاملا نسبی است و ممکن است که در معمای بعدی جایگاه افراد تغییر پیدا کنه که این روند کاملا طبیعی است.))
باز هم بخوام مثال بزنم میتونم نظیر این طور موراد را در شناسایی روند صعود یا نزول سهام یک شرکت( بورس )هم میبینیم عده ای با تحلیل بنیادی مثلا اثر تشدید تحریم غرب تصمیمات مختلفی میگیرند بعضی می خرند بعضی می فروشند  ولی اون سهام یک مسیر را خواهد رفت.برای اینکه مشکل تا حدودی حل بشه متخصصان با استفاده از تحلیل تکنیکال پیش می روند و با استفاده از داده های ریاضی به جواب می رسند که قطعیت بیشتری از تحلیل بنیادی دارد.
تا اینجا شاید اینطور به نظر بیاد که چرت و پرت گفتم ;D اما میخوام در انتها این مسئله را مطرح کنم که آیا میشه به یک طریقی مسیر تشخیص پرنده را زمانی که ان را در طبیعت و یا در تصویر میبینیم به درستی پیش برد؟
در اینجا همه دوستان به درستی مورادی را بیان کردند اما در انتها توسط قدرت مرموزی از هم جدا شدند عده ای به سمت شیکرا و عده ای قرقی....
مثال تشخیص دوقلو ها از هم توسط مادر را قبلا زدم یک مادر برای شناسایی آنها از هم دنبال کلید شناسایی نمی گرده حتی اگر کاملا شبیه به هم باشند با یک نگاه متوجه همه چیز خواهد شد
(همیشه میگن مثال از یک جهت نزدیک کننده است اما از چند جهت دور کننده است.... به هر حال امیدوارم تونسته باشم منظورمو توضیح بدم انشای ضعیف من  تاثیر مضاعفی روی گنگ بودن صحبتام میزاره )
راستی خوشحالم که استاد حبیبی را مجددا در این مکان میبینم امیدوارم همیشه شاد و نیز در اوج تندرستی باشند تا باز هم از دانش ایشان بیاموزیم

reza_aliasl

« پاسخ #13 : دسامبر 01, 2012, 02:50:56 am »
من اولین نظر رو دادم به قرقی و دوخطی را که میگی هم میدیدم ولی بنظرت تون دوتا خط نباید کمرنگتر از سیاهی معروف زیر گلوی پیغو باشه؟ ثانیا قبول داری که غیر از این دوتا خط، بقیه خصوصیاتش به قرقی بودنش می چربه؟
چرا این خط کم رنگ تره اما همانطور که در نظر ابتدایی خودم عرض کردم پرندگان در زوایای مختلف و نورهای مختلف و نیز در سنین مختلف تغییر رنگ های زیادی دارند اما ما در کتب شناسایی تنها دو حالت بالغ و نبالغ را از یک زاویه ان هم بصورت نقاشی....میبینیم!!
راستی استد عزیز الان میخوام یک بحث دیگه ای را شروع کنم!! :o
چرا این پرنده پیغو نباشه؟؟؟اصلا چرا بپذیریم که شیکرا است؟ ;) ;)

شفایی

« پاسخ #14 : دسامبر 01, 2012, 09:38:22 pm »
سلام فرضیه خوبیه
من از ساعت 7 تا حالا دارم روش فکر میکنم وتنها چیزی که باعث شده که بگم این یه پیغو نیست اینه که پرهای روی Tibia در شیکرا ساده تر و با خطوط عرضی کمتری هستند ولی در پیغو این پرها خط و خال بیشتری دارند. البته اگه عکسی از بالا داشتیم که پشت دم رو نشون بده دیگه هیچ شکی باقی نمی موند. شایدم من اشتباه میکنم.