تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی شکاری

شفایی

پاسخ : شناسایی شکاری
« پاسخ #15 : دسامبر 01, 2012, 09:42:46 pm »
ببخشید
نمیدونم عکسا چی شدند...
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Morteza.kh

« پاسخ #16 : دسامبر 02, 2012, 01:57:32 am »
یعنی تشخیص اینقدر سخته!!!! چرا اینقدر به خصوصیات ریز توجه میکنید؟!! یعنی شما با دیدن استایل و برق نگاه پرنده نمیتونید اونو تشخیص بدید؟!!!
من پرندگان شکاری رو خوب نمیشناسم ولی تا حالا از هر پرنده ای عکس گرفتم و یا دیدم دیگه بعد از اون با یک نگاه به صورت حسی میتونم اونو تشخیص بدم!!
درست مثل همون مثال تشخیص دوقلو ها توسط مادر!!
نوع نگاه پرنده ها و رفتار های اونا رو تو شناسایی دست کم نگیرید. شما اساتید که سالهاست با این پرندگان زندگی میکنید سعی کنید ارتباطی عمیق تر با اونها برقرار کنید.
من تازه یک ماه بیشتر نیست که به پرندگان شکاری توجه میکنم و شناخت زیادی ندارم ولی از عکس هایی که از دوستان دیدم حسم میگه که استایلش به پیغو و قرقی نمیخوره.
معذرت میخوام که جسارت کردم در محضر شما

farhad.razavi

« پاسخ #17 : دسامبر 02, 2012, 09:05:33 am »
سلام
در ‍پیغو بودنش شکی نیست.
دوست عزیز جناب مرتضی یعنی شما میفرمایید این پرنده نه قرقی نه پیغو؟ اگر این طور لطف کنید راهنمایی بفرمایید

Morteza.kh

« پاسخ #18 : دسامبر 02, 2012, 12:24:45 pm »
این عکس ها رو نمیدونم ولی اون عکس های اول رو میدونم قرقی و پیغو نمیتونه باشه. هیچ دلیلی هم نمیتونم بیارم!! گفتم که پرنده ها رو از روی استایل و فرم نگاهشون میشناسم. قطعا شما اساتید که پیغو ها و قرقی های زیادی دیدد دیگه باید بدون نیاز به این توجهات بتونید اون رو تشخیص بدید.

Alireza Hashemi

« پاسخ #19 : دسامبر 02, 2012, 12:46:05 pm »
خیلی بحث جالبی بود ممنون دوستان. من روز اول تصویر رو دیدم ولی نتونستم پیگیری کنم هرچند در نظر اول هم نظری نداشتم و مشکوک بودم بین دو گونه. دوست عزیزی که صحبت برق چشم کردند و تحلیل دوستان رو خواستند من خیلی دوست دارم تحلیل خودشون رو بدونم که مثلا چه پرنده ای میتونه باشه؟! ضمنا این تالار برای همین تبادل نظرهاست و شما میتونید روش شناسایی پرنده از روی برق چشم رو هم به ما آموزش بدین.  :)
Go Birding, Go Wild

شفایی

« پاسخ #20 : دسامبر 02, 2012, 01:00:02 pm »
من از مهرماه 1373 که دانشجوی جانورشناسی شدم تا حالا  با انواع جک و جونور سر و کار دارم و همیشه هم توی شناسایی خیلی از پرندگان مانند شکاریا، ماده اردکها و گنجشک سانان ماده(زرده پره ها، گنجشکها، سهره ها) و خیلیهای دیگه مشکل دارم.  دوستمون آقای خادمی هم منظور بدی ندارن.....
چی بگم .......
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

Morteza.kh

« پاسخ #21 : دسامبر 02, 2012, 01:31:08 pm »
شما فقط از روی رنگ و رو میخواید تشخیص بدید و به همین دلیل چون شباهت ها زیاده دچار خطا و شک میشید.
سعی کنید عوامل دیگه رو هم دخیل کنید تا به نتیجه ی دلخواه برسید. باز هم میگم من هیچ تخصصی در شناسایی شکاری ها ندارم  .
پیشنهادم این بود که حالت حرکات و کلا استایل پرنده رو هم مدنظر قرار بدید.

reza_aliasl

« پاسخ #22 : دسامبر 02, 2012, 03:04:32 pm »
 مرتضی جان قطعا همینطوره که شما میگید.همه ما برای شناسایی شکاری ها و کلا پرندگان از همون استایل یا فرم بدن هم استفاده می کنیم.برق چشم را نمیدونم اما من خودم از ابهت هم تشخیص میدم ;D ;) مثلا سر عقاب طلایی را در کنار سر عقاب صحرایی قرار بدیم با یک نگاه میشه متوجه شد حتی اگر تصاویر بی رنگ باشند.
میدونی اگر پرنده های زیادی را ببینیم و همه ویژگی های اونها را چه جزئی و چه کلی بررسی کنیم یواش یواش ضمیر انسان این ها را میپذیره و بعد حساب ما و پرندگان میشه همون مادر و فرزندان دوقلو با یک نگاه یا حتی شنیدن صدای پرنده به تشخیص بالغ و نابالغ و حتی جنسیت بپردازیم.
من خودم که خیلی ضعیفم اینو کاملا بی تعارف می گم.برای مثال بزرو همه فرم های سارگپه پابلند را بررسی می کنم و به یک دانش اولیه میرسم اما همینکه یک پابلند دیگه با یک رنگ دیگه(تنوع رنگ در بین اونها زیاده)میبینم حسابی گیج میشم و همه اون دانش اولیه به هم میریزه  ;D
بعدش مجبورم همه چیزو از خونه اول شروع کنم
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند