تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

پرنده شكاري

Tabari

پرنده شكاري
« : مه 07, 2013, 01:45:13 pm »
اين پرنده چي مي تونه باشه؟

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

m.forghani

پاسخ : پرنده شكاري
« پاسخ #1 : مه 07, 2013, 03:00:26 pm »
کیفیت عکس مطلوب نیست ...کاش چند تصویر دیگه هم داشتید..
به نظر ابتدا ترمتای ماده میاد ولی شاید دلیجه هم باشه..
اگر تصاویر دیگه ای بگذارین بهتره...چون خطای دید تو این تصویر زیاده
گر ببینی به خم زلف درازش دل من
                            یاد سر پنجهٔ شاهین و کبوتر نکنی

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : مه 07, 2013, 09:59:21 pm »
پرنده پشتی دلیجه است درسته؟ برای اندازه نسبی پرنده مبپرسم.
عکسی از زاویه بهتر و اندازه بزرگتر دارین؟
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #3 : مه 07, 2013, 10:34:43 pm »
پرنده پشتی همانطور که علیرضای عزیز فرمودن یک دلیجه نر است و با اینکه در عمق قرار دارد اختلاف سایز چندانی با گونه مورد نظر ندارد.
با توجه به کلید های شناسایی که در عکس دیده می شود همانند رنگ روشن چشم ها فرم خط و خال سطح زیری بدن و....میشه احتمال پیغوی کوچک نابالغ را داد.
آقای فرقانی عزیز شاهین ها چند ویژگی بارزی دارند که یکی از آنها رنگ سیاه چشم ها می باشد.در گذشته این خانواده را سیاه چشم می نامیدند.با همین کلید براحتی می توان احتمال شاهین بودن گونه را رد کرد.
یا علی
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Tabari

« پاسخ #4 : مه 11, 2013, 11:24:04 am »
من هم حدس مي زنم پيغو باشه در كوچك و يا بزرگ بودنش شك دارم.فكر كنم عكس هاي ديگه ايي هم ازش داشته باشم كه سعي ميكنم در اسرع وقت آپلود كنم.

Tabari

« پاسخ #5 : مه 13, 2013, 10:28:32 am »
اين هم عكس هاي ديگه ايي از پرنده .

parviz53

« پاسخ #6 : مه 13, 2013, 04:21:32 pm »
پاهای کلفت و قوی، طرح سینه  و اندازه بدن بزرگ تر از دیک دلیجه نر بالغ ، به نظرم طرلان جوان (juv)  باشه

آریان

« پاسخ #7 : مه 13, 2013, 10:50:02 pm »
بنده هم حدس میزنم حق با جناب اقای پرویز باشد.
یه بار ان رو اون نوشتم مدیر به شدت اخطار داد که دفعه اخرت باشه ان را اون مینویسی نباید به صورت عامیانه بنویسی.
هیچ وقت برای کاربرا محدودیت قائل نشین
3 خططون برای امضا به درد خودتون میخوره.

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : مه 14, 2013, 12:41:49 am »
آقای بختیاری درست میفرمایند هرچند نسبت طول به تنه کمی زیاده. بهرحال ای کاش عکسی از صورت پرنده از نزدیک داشتین که ما اینقدر آزمون و خطا نکنیم. یا حداقل از زاویه مشابه از دو پرنده (دلیجه و همین گونه) از نزدیک عکسی داشتین که اختلاف احتمالی اندازه رو نشون میداد. پرنده تو اسارته که نباید کار مشکلی باشه.
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #9 : مه 14, 2013, 02:21:31 am »
عرض ادب خدمت اساتید محترم
جسارت منو ببخشید اما احساس می کنم مواردی هست که طرلان بودن را رد میکنه
استاد و سرور عزیزم آقای بختیاری فرمودید که پاهای پرنده کلفت و قوی  است.دقیقا همانطور هست که می فرمایید اگر اشتباه نکنم این ویژگی در پیغو ها هم دیده می شود در تصویر زیر که از پای پیغو و دلیجه(از جمله پرندگان اهل قبور) تهیه کردم میشه بزرگی پا را در مقایسه با پای دلیجه مشاهده کرد.

در رابطه با جثه هم به نظر می رسد برای طرلان بودن این اختلاف سایز با دلیجه کافی نباشد.در بین آرشیوم گشتم تا عکس خوبی پیدا کنم اما متاسفانه تنها عکسی که طرلان در مقابل و یک شکاری دیگر با فاصله کمی در عمق تصویر باشد همین بود که در بین سارگپه های پابلند است.این طرلان نر ما به وضوح سایز بزرگ و جثه تنومندی داشت.

در رابطه با طرح سینه هم باید عرض کنم که رگه های عمودی سطح زیری بدن طرلان داری عرض و طول کم تر و نیز تعداد بیشتر در مقایسه با پرنده مورد بحث است.

در پایان هم این مورد را اضافه کنم که در تصویر اول سطح زیری دم پرنده این گونه به نظر می رسد که دارای نوار های عرضی زیادی است که با طرلان بودن کمی در تضاد است.
کیفیت تصاویر ارسالی کمی کار شناسایی را مشکل کرده.بهتر است قبل از ریسایز کردن تصویر کمی عکس را کراپ کرده تا سوژه بخش عمده ای از کادر را پر کند تا بعد از ریسایز تصویر مبهم نباشد.
اساتید عزیز امیدوارم جسارت این شاگرد ناچیز را ببخشید :)
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

طرلان

« پاسخ #10 : مه 17, 2013, 03:15:00 am »
از لحاظ سايز تمايز زيادى با دليجه نداره اكر درست دقت كنين جنكالهاى هر دو به يك اندازه هست و من با نظر استاد على اصل كاملا موافقم

طرلان

« پاسخ #11 : مه 17, 2013, 03:01:15 pm »

راستشو بخواين من الان عكس و بزرك كردم و  با ذره بين هم عكس و تو سايز كوجكش ديدم نظرم تا ٩٠ در صد بركشت  البته كيفيت عكس و  سايزش اصلا نمى تونم ١٠٠در صد بكم ولى از هيكل و طرز ايستادن و خالهاى سينه كه عمودى و نزديك هم هست احتمال قزل بودن و زياد مى دونم

كيوان

« پاسخ #12 : مه 24, 2013, 08:46:36 pm »
طبق گفته آقاي رضا علي اصل گونه قزل وجود ندارد در واقع قزل همان طرلان جوان است.با توجه به اينكه آقا رضا فرد مطلعي هستند ومن هم كلمه قزل رو خيلي جاها شنيده وديده بودم بااجازه آقا رضااز ديگراساتيد خواهش ميكنم اگر اطلاعاتي در اين زمينه دارند بفرمايند.  ???
صداي شر شر رودخانه در ژرفاي دره عميق چه زيباست!

Alireza Hashemi

« پاسخ #13 : مه 25, 2013, 03:55:11 am »
طبق گفته آقاي رضا علي اصل گونه قزل وجود ندارد در واقع قزل همان طرلان جوان است.با توجه به اينكه آقا رضا فرد مطلعي هستند ومن هم كلمه قزل رو خيلي جاها شنيده وديده بودم بااجازه آقا رضااز ديگراساتيد خواهش ميكنم اگر اطلاعاتي در اين زمينه دارند بفرمايند.  ???
ببخشید اما با توجه به اینکه در کتب مرجع کشور ایران از کتاب پرندگان ایران آقای اسکات / آقای منصوری و سایر کتب از نام طرلان استفاده شده پسندیده است همین نام را در این تالار استفاده کنید. فکر میکنم تالارهای دیگری در خصوص قوشبازی در کشور فعال هستند و اطلاعات اینچنین در آن مراجع به آسانی یافت میشود.
Go Birding, Go Wild

كيوان

« پاسخ #14 : مه 25, 2013, 06:55:40 am »
با سلام جناب آقاي هاشمي.
اگر تالار قوشبازي فعالي سراغ داريد بفرمائيد تا ما مزاحمتان نباشيم.وصد البته درست ميفرمائيد.چون تخصص ما پرنده شناسي نيست.وحال آنكه شما درس آن را خوانده ايد وچه بسا كتاب هم نوشته ايد.
ولي آيا ايرادي دارد ما به عنوان شاگرد نظاره گر باشيم و چيزي ياد بگيريم؟واز شكار بچه ها توسط دوربينهاي فوق حرفه اي لذتي ببريم؟خوب آخه آنها شكاري هم به قول شما پرنده نگرها ركورد ميكنند.خارج از بحث مرتبط بودن مطالب من احساس ميكنم شما ميونه خوبي با قوشچيان نداريد.من قوشچي نيستم و هيچ پرنده اي هم ندارم ولي آيا ميدانستيد اين بلائي كه سر محيط زيستمان آمده دليلش چيست؟
من به شما استاد گرانقدر ميگويم.دشمني با قوشبازان.كه اگر به قول استاد مرحوم سپهبد عبدالمجيد نصراللهي اين نيكوترين ورزش باستاني كه ورزش چندين هزار ساله اي است قانوني ميشد و افراد با كفايت و ذي صلاح مجوز نگهداري وشكار با آنها را داشتند وپرندگان خود را از مراكز تكثيري كه خود محيط زيست احداث كرده تهيه ميكردند. كه نتيجه آن كاهش فشار بر روي طبيعت است و دل اين افراد رابه دست مي آوردند اين روزگار محيط زيست مانبود..خود همين قوشچيان محيط خراب كن تبديل به دلسوزترين محيط بانان ايران ميشدند.آن وقت مگر بيگانه اي جرأت ميكرد وارد اين مرز و بوم شود واز اين آب گل آلود ماهي بگيرد؟
صداي شر شر رودخانه در ژرفاي دره عميق چه زيباست!