تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی کنید

amir beigpour

شناسایی کنید
« : سپتامبر 07, 2014, 08:25:19 am »
بادرود بر تمامی دوستان تصویر این دوپرنده رو در پارک ملی خجیر ،شهریور93، گرفتم لطفا شناسایی کنید

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

amir alimoradian

پاسخ : شناسایی کنید
« پاسخ #1 : سپتامبر 07, 2014, 10:06:33 am »
سلام دوست عزیز
در مورد تصویر اول، من همیشه بین شناسائی طرقه کوهی و طرقه آبی ماده و نابالغ مشکل دارم و از اساتید خواهش میکنم در صورت شناسایی کلیدها رو هم بفرمایند. :o
در مورد تصویر دوم هم، احتمال میدم چکچک گوش سیاه نابالغ باشه.
موفق باشید.
 :)

Dorna Mojab

« پاسخ #2 : سپتامبر 07, 2014, 10:08:13 am »
سلام.

عکس اول به طرقه کوهی ماده شباهت داره. Rufous-tailed RockThrush
عکس دوم هم از چک چک هاست که از این زاویه برای من قابل شناسایی نیست، اگر عکسی هر چند ناواضح از زاویه دیگه وجود داشته باشه، شاید در کار شناسایی کمک کند.
Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature

amir beigpour

« پاسخ #3 : سپتامبر 07, 2014, 10:52:34 am »
تصویری از زاویه دیگر

Alireza Tavoosi

« پاسخ #4 : سپتامبر 07, 2014, 01:14:07 pm »
سلام
پرنده اول با توجه به الگوی نقشهای روی سینه میتواند طرقه کوهی ماده باشد اما سوال اینجاست نوک Rock Thrush را معمولاً خیلی کوتاهتر از این انتظار داریم ؟ در اینجا بیومتری کمی سوال ایجاد میکند خصوصاً اینکه ابعاد دم به دلیل بلوکه شدن مشخص نیست .
ترجیح میدهم که آقای بیگ پور در صورت امکان اگر تصویری از پشت پرنده هم دارند ، بگذارند تا بشود نظر قطعی داد .
تفاوتهای این دو پرنده : 1- نوک Monticola solitariusدر جنس ماده بلندتر - دم بلندتر طرح و الگوی زیرشکم وضوح و اغلب تیرگی بیشتر دارد . 2- طرح پشت Monticola saxatilisموجدار یا vermiculate است .
در مورد پرنده دوم با توجه به طوق سفید نظر من هم جنس ماده در پوشش تابستانه melanoleuca

amir beigpour

« پاسخ #5 : سپتامبر 07, 2014, 02:44:50 pm »
بادرود بردوستان متاسفانه از پرنده اول یک تصویر بیشتر نگرفتم ولی پرنده دوم تصاویر زیادی دارم .

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : سپتامبر 07, 2014, 09:48:56 pm »
 با سلام
پرنده اول علی رغم نوک بلند از نظر من با توجه به طرح روی سر و زیرتنه طرقه کوهی است(Monticola saxatilis)
پرنده دوم به علت خط ابرویی روشن و مشخص همینطور روتنه روشن و خصوصا روشنی ناحیه کتف یا بهتر بگویم شانه از نظر من چک چک بیابانی است(Oenanthe Deserti). موارد بیومتری وقتی دقت بالایی دارند که پرنده در دسترس بیومتری شود. مثلا ممکن است به علت پرریزی پرنده سر نسبت به منقار کمی کوچکتر پدیده شود خصوصا در این فصل(پاییز). البته منقار پرنده کمی بلندتر از حد انتظار است.
هردو پرنده قبلا در محل دیده شده است
Go Birding, Go Wild

Alireza Tavoosi

« پاسخ #7 : سپتامبر 07, 2014, 10:04:18 pm »
آقای هاشمی عزیز
علیرغم اطمینانی که به سخن شما دارم اما جسارتاً عرض میکنم که طوق سفید گردن و تیرگی رنگ مماس با خط کتف هنوز جای ابهام دارد خصوصاً که در گونه مورد نظر شما چنین تیرگی گردنی حتی در 1st winter هم دیده نمیشود .

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : سپتامبر 07, 2014, 10:11:47 pm »
اگر از کتاب آقای پورتر استفاده میکنین نگاهی هم به کتاب کالینز بندازین. همون تیرگی محو گزینه گوش سیاه رو رد میکنه.
Go Birding, Go Wild

Alireza Tavoosi

« پاسخ #9 : سپتامبر 07, 2014, 10:22:19 pm »
در کتاب کالینز نیز ماده melanoleuca  سمت راست بالا دقیقاً طوق موردنظر را دارد در حالیکه در همین کتاب کالینز زیرنوک و گردن Desert Wheatear میتواند معیار خوبی باشد .

amir alimoradian

« پاسخ #10 : سپتامبر 08, 2014, 10:24:56 am »
سلام به دوستان عزیز
از آقای هاشمی و طاووسی تشکر می کنم. این بحثها کمک میکنه تا افراد کم تجربه ای مثل من بیشتر یاد بگیرن.
موفق باشید.

Alireza Hashemi

« پاسخ #11 : سپتامبر 08, 2014, 11:03:31 am »
ولی آخرش این چک چک شناسایی قطعی نشدا
Go Birding, Go Wild

amir alimoradian

« پاسخ #12 : سپتامبر 08, 2014, 01:47:36 pm »
آقای بیگ پور فرمودید از این چکچک عکسای زیادی گرفتید. اگر از طرح سیاهی دم هم تصویری دارید لطفا به اشتراک بذارید تا اساتید بتونن به نتیجه قطعی برسن، خیال ما هم راحت شه. ;D

ghasempouri

« پاسخ #13 : سپتامبر 09, 2014, 09:07:03 am »
دومی ماده ملانولئوکا است و به نظرم دوستان به درستی شناسایی کرده اند
 البته همانطورکه می دانید دلیل تنوع و عدم ثبات در شکل این گونه منطقه دورگ زایی وسیع آن در ایران است که اغلب با انتخاب جنس نر ملانولئوکا توسط ابلق ماده و صورت می گیرد
سید محمود قاسمپوری

amir beigpour

« پاسخ #14 : سپتامبر 09, 2014, 09:29:33 am »
دو تصویر از زاویه متفاوت