تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

پرنده شکاري در مشهد

keivan

پرنده شکاري در مشهد
« : مه 27, 2013, 01:17:27 pm »
با سلام به دوستان عزيز
اين پرنده بيچاره رو تو خيابون پيدا کردم.مثل اينکه پرهاي بالش قيچي شده. خيلي ميترسه و غذا نميخوره. بايد چيکارش کنم؟ ترسيدم آزادش کنم يه بلايي سرش بياد. لطفا راهنمايي بفرماييد.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

A. Rahnama

پاسخ : پرنده شکاري در مشهد
« پاسخ #1 : مه 27, 2013, 04:24:58 pm »
چه شانس خوبی. مطمئنا اگر با این وضع رها کنیدش حتما از بین میرود.به نظر من که این یک پیغوی کوچک است. نگهداری از این پرندگان کار راحتی نیست اما حداقل سعی کنید با تغذیه مناسب زنده بماند  و در اولین فرصت به نظر من آنرا به مسئولین محیط زیست تحویل دهید.
پرنده با پروازش به جهان معنا میبخشد.

keivan

« پاسخ #2 : مه 27, 2013, 04:53:36 pm »
ممنون از راهنمايي شما. حتما اين کار رو خواهم کرد.فقط بفرماييد بهش چي بدم بخوره و چه جوري. چون غذا نميخوره. کاملا وحشي هست.منم نميخوام اهلي بشه.

طرلان

« پاسخ #3 : مه 27, 2013, 08:36:30 pm »
دوست عزيز تا وقتى كه به محيط زيست و جاى مطمئنى تحويلش مىدين بهش غذاى زنده مثل كنجشك و بلدرجين بدهيد ولى همانطور كه دوست عزيزمون كفتند هر جه سريع تر به محافظت از حيوانات و محيط زيست تحويل دهيد به نفع برنده هست ممنون

كيوان

« پاسخ #4 : مه 27, 2013, 08:57:01 pm »
دوستان من فكر كنم قرقي نر بالغ باشه.البته پاهاش كلفتر از قرقي به نظر ميرسد. نظر شما چيست؟ ???
صداي شر شر رودخانه در ژرفاي دره عميق چه زيباست!

A. Rahnama

« پاسخ #5 : مه 27, 2013, 09:43:53 pm »
دوست عزیز قبل از مقایسه اندازه پا باید بگم که رنگ چشم قرقی زرد است، در ضمن به نظر من خط زیر گلوی این پرنده مشخص است که ویژگی پیغو است.

كيوان

« پاسخ #6 : مه 27, 2013, 10:08:29 pm »
باسلام جناب رهنما.
مگر زردي رنگ چشم قرقي جوان با بالغ تر شدن به قرمزي نميرود؟
پيقو جواني را ديدم كه خط زير گلوي آن حداقل 2 سانتي متري طول داشت.در صورتي كه در اين عكس خط زير گلو مشهود نيست.يا زياد مشهود نيست.

طرلان

« پاسخ #7 : مه 27, 2013, 11:25:13 pm »
سلام خدمت دوستان عزيز با احترام به جناب رهنما  به نظر من هم قرقى مى باشد زيرا كليد هاى قرقى نر را دارد

reza_aliasl

« پاسخ #8 : مه 27, 2013, 11:46:35 pm »
به نظر می رسد این گونه یک شیکرا است
قطعا قرقی نیست
جدا از بحث تغذیه که خوب مسلما مهم هست سریعا با محیط زیست استان در این رابطه تماس بگیرید شاید تحت شرایطی امکان نگهداری از این پرنده را برای شما (تحت نظارت مستقیم اداره)مهیا کردند
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كيوان

« پاسخ #9 : مه 28, 2013, 01:44:04 am »
آقا رضا شيكرا همون پيقوي كوچك استshikra  يا  accipiter badius؟
لاتين پيقوي بزرگ چي ميشه؟
آيا خط زير گلو در دو نوع پيقو وجود دارد؟ يا فقط در جوانها مشهود است؟

كيوان

« پاسخ #10 : مه 28, 2013, 02:02:36 am »
اصلا پيقو بزرگ و كوچك دارد؟مشخصه هر كدام را با نام لاتين آنها بفرمائيد.
عكس بالا مطمئنا" قرقي نيست.چون قرقي ظريفتر از اين صحبتهاست.پاهاش بلندتر ونازكتر است.سرش
كوچكتر است.
معضلي شده اين پيقوي بزرگ وكوچك؟
با تشكر از همه دوستان اگر اطلاعاتي بدهند ممنون مشم. :(

A. Rahnama

« پاسخ #11 : مه 28, 2013, 09:22:10 am »
کیوان جان . برخی موارد وجود دارند که اگر تک تک باشند میوشد نظر داد اما وقتی چند مورد به نفع دیگری است با احتمال بیشتر میتوان آنها را قبول کرد البته باز هم میگویم احتمال نه قطعیت
حرف شما در مورد رنگ چشم تا حدی درست است اما باید بگم که همیشه اینگونه نیست و این تغییر رنگ در برخی موارد روی میدهد و رنگ غالب همون طیفهایی از زرد  است. ولی این رنگ در شیکرا غالب است.
رنگ خرمایی گونه های قرقی قابل مشاهده نیست
خط گلویی این پرنده شاید 2 سانتیمتر نباشد اما اگر به سایه افتاده توجه کنید متوجه میشویم که خیلی هم نا واضح و کوتاه نیست.
نکته دیگر اینکه پوشپرهای پای پرنده در قرقی مانند شکم آن طرح دار است ولی در شیکرا سفید است.
البته اساتید این فروم اگر در اصلاح این مطالب کمک کنند بسایر متشکر میشوم

ما دو گونه داریم اولی به نام پیغو(A. brevipes) با نام انگلیسی Levant Sparrowhawk شناخته میوشد و دومی به نام پیغوی کوچک یا شیکرا(A. badius) با نام علمی  Shikra
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر در همین فروم پستهای خوبی وجود دارد.

reza_aliasl

« پاسخ #12 : مه 28, 2013, 01:48:07 pm »
کیوان جان . برخی موارد وجود دارند که اگر تک تک باشند میوشد نظر داد اما وقتی چند مورد به نفع دیگری است با احتمال بیشتر میتوان آنها را قبول کرد البته باز هم میگویم احتمال نه قطعیت
حرف شما در مورد رنگ چشم تا حدی درست است اما باید بگم که همیشه اینگونه نیست و این تغییر رنگ در برخی موارد روی میدهد و رنگ غالب همون طیفهایی از زرد  است. ولی این رنگ در شیکرا غالب است.
رنگ خرمایی گونه های قرقی قابل مشاهده نیست
خط گلویی این پرنده شاید 2 سانتیمتر نباشد اما اگر به سایه افتاده توجه کنید متوجه میشویم که خیلی هم نا واضح و کوتاه نیست.
نکته دیگر اینکه پوشپرهای پای پرنده در قرقی مانند شکم آن طرح دار است ولی در شیکرا سفید است.
البته اساتید این فروم اگر در اصلاح این مطالب کمک کنند بسایر متشکر میشوم

ما دو گونه داریم اولی به نام پیغو(A. brevipes) با نام انگلیسی Levant Sparrowhawk شناخته میوشد و دومی به نام پیغوی کوچک یا شیکرا(A. badius) با نام علمی  Shikra
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر در همین فروم پستهای خوبی وجود دارد.
بسیار عالی فقط این مورد در پایان  اصلاح شود که نام  Shikra نام انگلیسی است.نام علمی Accipiters badius
خط زیر گلو نیز در هر دو گونه دیده می شود
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند