تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

??Calandra Lark

Murano200

??Calandra Lark
« : اوت 14, 2015, 11:53:49 am »
سلام
-به نظر من این پرنده ها چکاوک گندم زار(Calandra Lark) هستند. آیا اعصای محترم تالار تا"یید می کنند؟
- سطح زیرین بالهای پرنده در حین پرواز تیره بود.همچنین بصورت گروهی در مزارع درو شده جو مشغول تغذیه بودند.
-مکان:2.5 کیلومتری غرب شهرگومیشان -مزارع اطراف رودخانه تالابی گومیشان
-زمان: روز جمعه 26 تیرماه 1394
محمد قربان کنعانی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Hamid Jabbari

پاسخ : ??Calandra Lark
« پاسخ #1 : اوت 15, 2015, 12:40:37 am »
درود بر استاد بزرگوار... همواره تمایز چکاوک گندم زار با چکاوک طوقی کمی مشکل است.  بنده از برهان خلف پیروزی میکنم و بدلیل اینکه چکاوک طوقی در مقایسه با چکاوک گندم زار سفیدی لبه عقبی بال را ندارد، نوک تمام شاهپرهای دمش سفید است، بر خلاف چکاوک گندم‌زار که فقط کناره‌های دمش سفید می باشد و لکه های سیاه کنار گردنش نیز مشخص‌تر است (به صورت نیم ‌طوق) و سرش بیشتر از چکاوک گندم‌زار کاکلی به‌نظر می آید و همچنین تیرگی کمتر سطح زیرین بال‌ ها این تصاویر مربوط به چکاوک گندم زار است. همچنین چکاوک طوقی کمتر به صورت گله‌های بزرگ دیده می شود و معمولا در ارتفاع بالاتر از زیستگاه چکاوک گندم ‌زار زندگی کرده و کمتر در زمین‌های زراعتی دیده می شود. بر این اساس من هم با شما بزرگوار موافقم بخصوص اینکه فرمودید در مزارع جو و گندم مشاهده شده اند. سپاس فراوان
با محیط زیست مهربان تر باشیم.............

Pooyan

« پاسخ #2 : اوت 15, 2015, 06:29:22 pm »
سلام
كنتراست صورتش كمي شك برانگيز است و من را به سمت bimaculated  مي برد.
محسن واحدي پور

ehsan

« پاسخ #3 : اوت 15, 2015, 09:04:59 pm »
اولی Calandra و دومی Bimaculated  ???

Murano200

« پاسخ #4 : اوت 15, 2015, 09:39:03 pm »
درود بر استاد بزرگوار... همواره تمایز چکاوک گندم زار با چکاوک طوقی کمی مشکل است.  بنده از برهان خلف پیروزی میکنم و بدلیل اینکه چکاوک طوقی در مقایسه با چکاوک گندم زار سفیدی لبه عقبی بال را ندارد، نوک تمام شاهپرهای دمش سفید است، بر خلاف چکاوک گندم‌زار که فقط کناره‌های دمش سفید می باشد و لکه های سیاه کنار گردنش نیز مشخص‌تر است (به صورت نیم ‌طوق) و سرش بیشتر از چکاوک گندم‌زار کاکلی به‌نظر می آید و همچنین تیرگی کمتر سطح زیرین بال‌ ها این تصاویر مربوط به چکاوک گندم زار است. همچنین چکاوک طوقی کمتر به صورت گله‌های بزرگ دیده می شود و معمولا در ارتفاع بالاتر از زیستگاه چکاوک گندم ‌زار زندگی کرده و کمتر در زمین‌های زراعتی دیده می شود. بر این اساس من هم با شما بزرگوار موافقم بخصوص اینکه فرمودید در مزارع جو و گندم مشاهده شده اند. سپاس فراوان
سلام
كنتراست صورتش كمي شك برانگيز است و من را به سمت bimaculated  مي برد.
اولی Calandra و دومی Bimaculated  ???
سلام
-باتشکر از آقایان جباری- پویان و احسان
-قضیه جالب شد
- سه عکس دیگر از این پرندگان می گذارم تا بررسی شده وبه نتیجه برسیم
محمد قربان کنعانی

Pooyan

« پاسخ #5 : اوت 16, 2015, 12:19:05 am »
آخري كه صددرصد calandra است. طرح سياهي زير گلو مشخص است.
محسن واحدي پور

Murano200

« پاسخ #6 : اوت 16, 2015, 06:31:23 pm »
سلام
- اعضای محترم تالار در مورد این ‍‍‍‍‍‍‍‍‍پرنده نیز لطفا اعلام نظر فرمایند.
- آیا نا بالغ Calandra Lark است؟
-عکسها در همان روز و مکان گرفته شده اند.
محمد قربان کنعانی