تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی اردک

Alireza Hashemi

شناسایی اردک
« : نوامبر 03, 2012, 10:44:53 pm »
سلام. دوستان جمعه گذشته به اتفاق آقای رضوی و خانمها پورزکریا و مجاب از تالاب عشق آباد بازدیدی داشتیم که در کنار بیش از 40 گونه شناسایی شده این اردک کماکان مبهم مونده. خوشحال میشم در شناسایی کمک کنین. دو علامت مشخص هرچند توجه من رو جلب کرده ولی باعث سردرگمی من شده. لکه سفید قابل رویت در شاهپرها هنگام بسته بودن بالها(در دو طرف بدن) و رنگ روشن پرهای دور منقار در قاعده منقار. منتظر نظر دوستان هستم.
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

شفایی

پاسخ : شناسایی اردک
« پاسخ #1 : نوامبر 04, 2012, 12:48:29 am »
سلام. بنظر من ماده اردک سرسیاه(Aythya marila)
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : نوامبر 04, 2012, 07:41:04 am »
بله ممنونم. نزدیکترین گونه همینه ولی اون دو لکه سفید رو چه کنیم. کاملا مشخص و واضح در دو طرف دیده میشه و با توجه به کامل بودن پرهای پرنده عجیبه
Go Birding, Go Wild

Shahrzad Fattahi

« پاسخ #3 : نوامبر 04, 2012, 10:08:35 am »
بله ممنونم. نزدیکترین گونه همینه ولی اون دو لکه سفید رو چه کنیم. کاملا مشخص و واضح در دو طرف دیده میشه و با توجه به کامل بودن پرهای پرنده عجیبه

ماده این اردک در انتهای منقارش رنگ سفیدی دارد که ممکن هست هنگام تولک رفتن و پرریزی بوجود بیاد ( اگر درست گفته باشم ) و در جستجوی اینترنت عکسی از ماده Greater Scaup دیدم. آیا می تونه کمکی در شناسایی این اردک داشته باشه؟ چون سفیدی روی بال را هم داره. 

http://www.gschneiderphoto.com/gallery3/birds/ducks/greaterscaup/greater_scaup_hen-8380
Where bird is, life is also

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : نوامبر 04, 2012, 02:39:52 pm »
بله ممونم . این هم لینک دیگه ای از مورد مشابه.  لازم به ذکر است که تا کنون گزارشی از مشاهده این گونه در استان تهران وجود نداشته است و در صورت صحت شناسایی، گونه ای جدید برای استان محسوب می شود.  و یا بهتر بگویم بجز حاشیه خزر گزارشی در دست نیست.  ;) ;D

http://www.flickr.com/photos/musicarver/6831529300/
« آخرين ويرايش: نوامبر 04, 2012, 03:06:54 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

شفایی

« پاسخ #5 : نوامبر 04, 2012, 02:56:58 pm »
جالبه. این لینکی که دادین فیلتر شده!
البته من یه راهنمای صحرایی دارم که توش اردک سرسیاه رو با نوار واضح سفید در دوطرف بدن در حالت استراحت کشیده.

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : نوامبر 04, 2012, 02:57:59 pm »
Go Birding, Go Wild

Alireza Hashemi

« پاسخ #7 : نوامبر 04, 2012, 08:42:40 pm »
خوب دوستان نظری ندادن. من میخوام بگم یه احتمال دیگه هم هست که کمتر از احتمال قبلی نیست و با توجه به سابقه مشاهدات در تالاب عشق آباد احتمالش بیشتره

Female Tufted Duck- Aythya fuligula

http://www.northrup.org/photos/tufted-duck/
Go Birding, Go Wild

غزال ادیب هاشمی

« پاسخ #8 : نوامبر 04, 2012, 09:17:42 pm »
با این که هنوز به مرحله ی آماتوری هم نرسیدم جسارت کرده نظرم رو می گم
من هم اول داشتم به Scaup (Aythya marila) فکر میکردم ولی فرم نوکشون جور در نمیاد، همینطور سفیدی زیر بدنش تا بالای سینه اش ادامه داره، و از همه مهمتر این پرنده کنار دریازیه!
من با مورد آخر Tufted Duck (Aythya fuligula) یا همون اردک سیاه کاکل بیشتر موافقم. ولی باز هم سفیدی زیر بدنش کمی بیش از اونیه من تو عکس ها دیدم.

مرجع arkive.org

شفایی

« پاسخ #9 : نوامبر 04, 2012, 11:47:29 pm »
ولی من هنوزم نظرم بیشتر روی  ماده اردک سرسیاه(Aythya marila) هست.

parviz53

« پاسخ #10 : نوامبر 27, 2012, 10:23:21 am »
با نظر آقای مهندس هاشمی موافقم. من فکر می کنم اردک سیاه کاکل باشه . پرهای پوششی زیر دم کاملا روشنه ( و زیستگاه هم بسیار متفاوت)