تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

قرقی، پیغو یا پیغوی کوچک؟؟!!

Alireza Hashemi

قرقی، پیغو یا پیغوی کوچک؟؟!!
« : فوریه 27, 2012, 11:31:27 am »
با سلام. گفتم چند وقتیه از دوستداران شکاری ها خبری نیست 8). خصوصا دوست عزیرم آقای آرش حبیبی آزاد که همیشه از نظراتشون استفاده میکنم. فکر میکنم این پرنده که داره پرهای نابالغی رو تعویش میکنه شاید سوژه مناسبی واسه تبادل نظر باشه. عکس رو من اواخر بهار نزدیک گرگان گرفتم.( سال 88)
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : قرقی، پیغو یا پیغوی کوچک؟؟!!
« پاسخ #1 : فوریه 27, 2012, 02:55:58 pm »
سلام
آقای هاشمی عجب استقبالی از دوستدران شکاری ها کردید!! ;)
شناسایی این گونه ها از پشت سر خیلی سخته چه برسه به این که نابالغ باشه.....من میرم بعد از عید که این پرنده بالغ شد بر می گردم نظر بدم ;D
نوع نابالغ پیغو،قرقی و پیغوی کوچک شباهت زیادی با هم دارند اگر عکس از روبرو بود میشد بهتر و قطعی تر نظر داد.به هر حال چیزهایی که تو این عکس میبینیم:
1_رنگ چشم ها بخوبی زرد شده تو این سن خیلی از نشانه های پرندگان بالغ باید دیده بشه
2_نوار ابرویی سفید رنگ باریکی که یک جورایی تا پشت سر ادامه داره.این ویزگی به قرقی بودن کمک می کنه
3_دم بلند با نوار های مشکی که در انتها مستطیل شکل است برای پیغوی کوچک تقریبا گرد به نظر می رسد.در پیغو بالغ هم این دم طرح دیگه ای داردو...که در مجموع احتمال قرقی بودن را بیشتر می کند
4_ناحیه گلوی پرنده خیلی سفید نیست.اگر قرار باشه که این گونه پیغو یا پیغوی کوچک باشه باید این سفیدی بیشتر به چشم بیاد
5_گرچه رخ پرنده خیلی متمایل به دوربین نیست اما با این حال اونقدری برگشته که اگه خط گلویی مشکی رنگ پیغوها را داشته باشه دیده بشه
در کل با احتمال می توان گفت که این گونه یک قرقی است.اگر تصاویر دیگه ای از زوایای مختلف از این گونه دارید میتونه کمک بیشتری کنه.دو تا عکس از پیغو کوچک و پیغو نابالغ را گذاشتم تا دوستان دیگه هم بتونند با نظرتشون راهنمایی کنند
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

آرش حبيبی آزاد

پاسخ : قرقی، پیغو یا پیغوی کوچک؟؟!!
« پاسخ #2 : فوریه 27, 2012, 10:50:16 pm »
سلام و ممنون از لطف دوستان به نظر قرقي طوار مياد تنها نكته اي كه ميتوانم اضافه كنم تفاوت خط هاي دمه كه در پيغو تعداد خط ها زياد تر و به هم نزديك تر است