تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

عقاب طلایی؟

بهزاد جهانگیرزاده خیاوی

عقاب طلایی؟
« : مه 19, 2013, 11:49:03 pm »
سلام دوستان این پرنده رو هم روز جمعه 92/2/27 حوالی آبشار کرکری مشکین شهر دیدم...
من به عقاب طلایی شک دارم ولی ... نظرتون چیه؟

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

طرلان

پاسخ : عقاب طلایی؟
« پاسخ #1 : مه 20, 2013, 12:10:24 am »
بهزاد عزيز سلام عقاب صحرايى بايد باشه باز هم اساتيد بهتر راهنمايى مى كنن

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #2 : مه 21, 2013, 09:31:00 am »
سلام بر بهزاد عزیز و دوستان علاقه مند به پرندگان شکاری
خوشبختانه در عکاسی و هوازنی بقدری استادی که شناسایی از روی عکس برای پیرمردان خانه نشینی چون من راحت می شود
عقاب طلایی معمولا با جثه ای حدود دو برابر این عقاب دیده می شود و کلا رنگی سیر تر دارد تا حدی که آذری ها به آن قره قوش هم می گویند و معمولا تابالغ ها هلالی سقید در قاعده شاهپرهای دمی دارند و دو لکه سفید مشخص زیر بال و هرچه عقاب کهنه تر باشد میزان این سفیدی ها کمتر است و معمولا اگر شکارچیان و صیادان بگذارند این لکه ها تا حدود 5-6 سالگی محو می شود و غیر از این لکه های سفید در سایر نقاط بدن سیر و روشنی خاصی دیده نمی شود مگر از نزدیک که سر و گردن جلوه طلایی زیبایی دارد
اما این جوانی که عکسش به این زیبایی افتاده همانطور که دوستان فرمودند می تواند عقاب صحرایی، عقاب خالدار بزرگ یا کوچک باشد و البته عقابی است جوان و شاید 3-4 ساله که این را از پهنی قاعده بال و خط روشن بین پوش پرها و دست پرها و کنگره دار بودن خط بیرونی بال و سفیدی پوش پرهای دم می توان حدس زد
اما این که کدام گونه است شانس بیشتر را به عقاب خالدار کوچک می دهم به دلایل زیر:
رنگ روشن چشم (عکس دوم)
دو هلال روشن در مچ
جمع کردن انگشتان هنگام هواسر رفتن
و شاید مهمترین کلید تفاوت رنگ بین شاهپرهای این گونه با عقاب صحرایی است که در صحرایی رنگ شاهپرها روشن و قاعده آن راهراه است و در عقاب خالدار شاهپر سیاه و قاعده سفید است.
اگر بازهم دیدیش به هلال سفید پشت دمش هم دقت کن درست برعکس عقاب طلایی که در قاعده داخلی دمش سفیدی دارد این شازده پشت دمش سفید است و تماشای رنگ پر و بالش که کهر با جلوه های طلایی است شاید جزو بالاترین لذت های پرنده نگری باشد.
ببخشید که سرتان را دردآوردم اما دلیل این پرچانگی آن بود که متاسقانه تعداد این پرنده در دنیا در سال های اخیر به شدت کاهش یافته و شاید تعداد جفهایی که برای زادآوری هر سال تابستان ها به منطقه می آیند به صد جفت هم نرسد و اتفاقا ایران حد شرقی پراکندگی این زیر گونه مهاجر است و اکثر مشاهدات در مناطق شمال غرب ایران  و در بهار و  تابستان اتفاق می افتد و هر مشاهده ای از آن ارزش بالایی دارد بخصوص از سوی پرنده نگر و عکاس قابلی مانند شما و اصغر عزیز که در منطقه حضور دائم دارید

Pooyan

« پاسخ #3 : مه 21, 2013, 10:30:25 am »
سلام آرش عزيز

تشكر از مطلب كامل شما. فقط يك نكته. تنوع پر و بال عقابهاي صحرايي كه من سال گذشته در قم ديدم بسيار زياد بود؛ از فرمهاي روشن گرفته تا فرمهاي تيره. كه در اين ميان عقابهاي صحرايي با شاهپرهاي تيره هم وجود داشت. مثلا الان اين عكس را دارم:

محسن واحدي پور

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #4 : مه 21, 2013, 04:57:10 pm »
عجب عکس زیبایی
ممنون محسن جان این عکس بسیار کمک می کند تا منظورم از مهمترین کلید تشخیص این گونه را روشن تر بیان کنم
قرض کن که دو شاهپر یکی از عقاب صحرایی و یکی از عفاب خالدار کنده ای اگر نگاهی به شاهپر عقاب صحرایی بیندازی  رنگ نوک شاهپر هر چقدر هم که تیره باشد به سفید ختم نمی شود بلکه به نخودی با راه راه های تیره منتهی است و اگر سفیدی داشته باشد از پوشپرهاست اما شاهپر عقاب خالدار دو سوم بالایی سیاه و یک سوم پایینی کاملا سفید است و کاری به پوش پر ندارد و سفیدی از خود شاهپر است.
امیدوارم با این زبان الکن توانسته باشم منظورم را بیان کنم البته فکر کنم اگر عکس واضحی هم از عقاب خالدار کوچک داشتیم کار آسان تر می شد. یادم است دوست عزیزم آقای کاظم کلهر عکس خوبی از این گونه در سوباتان داشت که فکر کنم در همین فروم دیدم به هر حال اگر کسی از دوستان عکس از زیر بال هر دو گونه راداشته باشد و کنار هم بچسباند بهتر می شود
به هر حال همانطور که میدانی یک کلید شناسایی هر چقدر هم که قوی باشد بخصوص در شکاری ها منجر به شناسایی قطعی نمی شود و باید چند کلید با هم را در نظر گرفت

reza_aliasl

« پاسخ #5 : مه 21, 2013, 07:02:20 pm »
سلام به همه دوستان عزیز
تفکیک عقاب خالدار کوچک جوان با عقاب صحرایی جوان از هم کار سختی است خصوصا اینکه عکس نا واضح باشد.
نظر خودم در مورد این عکس همان چیزی است که سرورم استاد آرش حبیبی فرمودند.
آقا آرش حضور شما در تالار موهبتی است بزرگ!
راستش اولش فکر می کردم صحرایی باشه ;)

هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

شفایی

« پاسخ #6 : مه 21, 2013, 08:15:58 pm »
سلام به دوستت داران شکاریها
اینجا غروب منطقه .... همدان اینترت gprs موبایل
6تا لونه عقاب توی این مدت بررسی کرده ام. بزودی تصاویرش رو میذارم.
احتمال میدم یکیش شاهی باشه بقیه طلایی
همه لونه ها فعالند.
جای همه اهالی فروم خالی
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

بهزاد جهانگیرزاده خیاوی

« پاسخ #7 : مه 22, 2013, 12:05:44 am »
آرش جان خیلی ممنون بابت توضیحات کاملت از دوستان دیگه هم بابت راهنماییشون تشکر می کنم... خیلی ممنون...

طرلان

« پاسخ #8 : مه 22, 2013, 12:09:49 am »
بله استاد شما كاملا زيبا و متين شرح داديد و امروز كه به يكى از اساتيد عكس و نشان دادم اتفاقا هم نام شما (ارش) هم هستن ضمن تاييد مطلب شما از زيبايى مقايسه كليد ها يى كه بيان نموديد بسيار لذت بردن و از زيبايى تفسير شما تقدير كردن در ضمن به شما و اقاى على اصل سلام رساندند