تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

کمک در شناسایی

عاطفه موسویان

کمک در شناسایی
« : اوت 17, 2012, 02:22:55 pm »
سلام دوباره.
این دوتا رو هم باز در مسیر تلو دیدیم. سری عکسهای اول احتمالا چکچک گوش سیاه و دوتا عکس دوم مربوط به ماده سنگ چشم پشت سرخ. درسته؟

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

عاطفه موسویان

پاسخ : کمک در شناسایی
« پاسخ #1 : اوت 17, 2012, 02:30:00 pm »
این هم یک عکس دیگه از سنگ چشم :)

Pooyan

« پاسخ #2 : اوت 17, 2012, 02:37:06 pm »
سلام
به نظر من هر دو تا درسته
محسن واحدي پور

علی سنگچولی

« پاسخ #3 : اوت 18, 2012, 11:38:35 pm »
به نظر من هم شناساییتون درسته :)

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : اوت 21, 2012, 04:59:53 pm »
سلام. سنگ چشم که کاملا بنظر من درسته ولی در مورد چک چک کمی خط ابرویی اون روشن تر از انتظاره. ضمنا در دم هم کمی بیش از حد تیرگی به بالا کشیده شده(عکس روبرو) عکس دیگه ای هم از پرنده دارین. حتی عکس ناواضح که شانه پرنده هم دیده بشه؟؟ البته احتمالا من بی جهت حساس شدم  و شناسایی شما درسته.
Go Birding, Go Wild

عاطفه موسویان

« پاسخ #5 : اوت 21, 2012, 06:06:04 pm »
بله بله عکسهای زیادی گرفتم از پرنده. به زودی عکس ها رو می ذارم :)

ghasempouri

« پاسخ #6 : اوت 21, 2012, 07:12:36 pm »
در مورد دو تصویر اول و دوم
با جناب هاشمی در مورد اینکه مقدار سیاهی دم کمی از حد معمول فراتر رفته موافقم اما از طرفی هر چی فکر میکنم غیر از چک چک گوش سیاه پیش فرض دیگه ای به ذهنم نمیرسه و شناسایی خانم موسویان را صحیح میدانم
-----------------------------------------------------------------------
این تصاویر مربوط به الگوی متفاوت دم در چک چک های گوش سیاه ایران است (منجیل - آبیک - لشگرک)
همه نمونه ها در یک بازه زمانی چند روزه گرفته شده که تغییرات احتمالی پلوماژ را میشه نادیده گرفت
تصاویر مربوط به نمونه های گرفته شده از ایران بود که در دانشگاه بن (آلمان) نگهداری میشه
نمونه بردار: دکتر یورگن هافر و تاریخ 1976
کد موزه ای
77.063
77.062
77.061
77.066
سید محمود قاسمپوری

Behrad farkhonde

« پاسخ #7 : اوت 24, 2012, 01:35:29 pm »
سلام ببین من فکر نمی کنم که اون سنگ چشم پشت سرخ ماده باشه . می دونم که بقیه گفتن که سنگ چشم پشت سرخ درسته اما  از نظر من باید سنگ چشم خاکستری ماده باشه چون که سنگ چشم پشت سرخ مال مناطق بو ته زار انبوهه.
اما خب شاید من هنوز در این زمینه بی تجربه ام  اما تا اونجا که من می دونم سنگ چشم خاکستری بیشتر مال مناطق نیمه خشکه به عنوان مثال مناطقی مثل سرخه حصار و...
اما خب از اونجا که من تا بحال  به تلو نرفتم زیاد نمی تونم اظهار نظر کنم.
parande negare kochak

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : اوت 25, 2012, 10:50:57 am »
آقا بهراد حرف شما کاملا درسته ولی خارج از فصل زادآوری این پرنده خیلی جاها دیده میشه. مثلا همین تلو نزدیک تهران هم مخصوصا تو فصل مهاجرت بر خلاف خشکی و بی درختی اون منطقه  زیاد دیده میشه.
Go Birding, Go Wild

Shahrzad Fattahi

« پاسخ #9 : اوت 25, 2012, 03:55:36 pm »
با سلام خدمت استاد هاشمی،  و تشکر از عاطفه عزیز و دوستان گرامی، یکی دیگه از عکس های این پرنده در همان روز و همان مکان:
Where bird is, life is also

عاطفه موسویان

« پاسخ #10 : اوت 25, 2012, 05:29:17 pm »
ممنون شهرزاد جان.
من هم توی عکس هام گشتم و چون آقای هاشمی عکسی خواسته بودند که شانه پرنده پیدا باشه، فقط چند تا عکس اون هم نه چندان خوب (شایدم محو ) پیدا کردم که به اشتراک میذارم.
از توجه شما سپاسگزارم.

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #11 : اوت 25, 2012, 07:43:42 pm »
با توجه به اين عكس هاي آخر دوستان شانسي به چك چك ابلق نمي دهند؟
منظورم حاشيه سفيد دست پرها در عكس در ازاي حاشيه نارنجي در چك چك گوش سياه است

ghasempouri

« پاسخ #12 : اوت 26, 2012, 12:58:59 pm »
با توجه به اين عكس هاي آخر دوستان شانسي به چك چك ابلق نمي دهند؟
منظورم حاشيه سفيد دست پرها در عكس در ازاي حاشيه نارنجي در چك چك گوش سياه است
والله به تدریج دارم اعتقاد پیدا میکنم که تفکیک این دو نوع چک چک در برخی اوقات میتونه مثل شناسایی سسک ها و برخی شکاری ها دشوار، پر از ابهام و همراه با عدم قطعیت باشه. مخصوصاً که علاوه بر سن پرنده، مکان هم روی ریخت شناسی آنها تاثیر معنی دار می گذاره. اگر عدم پیوستگی تیرگی ناحیه سر به قسمت جبّه (مانتل) و سرخ فام بودن ملایم سینه پرنده در اولین عکس را ملاک قضاوت قرار بدیم چک چک گوش سیاه بهترین گزینه به حساب میاد. اما با توجه به عکس هایی که خانم فتاحی و خانم موسویان در ادامه همین ستون ارسال داشتند و توضیحاتی که جناب حبیبی (آرش جان) گوشزد فرمودند باز همان موضوع عدم قطعیت پیش میاد.
متوسطی از فنوتیپ چک چک گوش سیاه در پهنه های مختلف جغرافیایی از غرب به شرق توسط هافر ترسیم شده. به غیر از تصاویر شماره 6 و 7 که مربوط به چک چک ابلق هستند بقیه مربوط به گوش سیاه است.
خلاصه همه اینها موید اینه که مجموعه ای از تغییرات در بین چک چک های ایران ادامه داره و همین ابهامات است که برای آدم جذاب و لذت بخشه  :)
سید محمود قاسمپوری