تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

اطلاعیه ها و اعلانات => قوانین و راهنمای استفاده از تالار گفتگو => نويسنده: administrator در مارس 25, 2012, 06:10:38 pm

عنوان: راهنمای استفاده از تالار گفتگو
رسال شده توسط: administrator در مارس 25, 2012, 06:10:38 pm
فهرست موضوعی راهنما:
عنوان: ثبت نام
رسال شده توسط: administrator در مارس 25, 2012, 06:32:59 pm
  برای پیوستن به تالار گفتگو و استفاده از امکانات آن  به یک حساب کاربری نیاز دارید که با ثبت آن قادر خواهید بود همواره فارغ از زمان، مکان و کامپیوتری که با آن کار می کنید و با داشتن یک هویت همیشگی به ارسال، پیگیری و پاسخگویی مطالب در تالارها بپردازید. همچنین می توانید پروفایل شخصی ایجاد نموده، از سامانه پیام های خصوصی  استفاده کنید، برای دریافت اطلاعیه های ایمیلی و نظارت بر فعالیت های تالارها عضو شوید و ... .
 
ثبت نام:

آغاز مراحل ثبت نام در تالار گفتگو مشروط به قبول قوانین و مقررات آن می باشد. کاربران همواره ملزم به رعایت قوانین خواهند بود.

(http://birdforum.ir/Help/reg.jpg)

در صفحه ثبت باید موارد زیر را در فیلد های مربوطه وارد نمایید:
توجه فرمایید که امکان استفاده از ایمیل مشترک با سایر کاربران را ندارید و باید ایمیل شخصی و در دسترس خود را به طور صحیح وارد نمایید. ایمیل معتبر فاقد www. می باشد .
مثال: example@email.com


 
فعالسازی:

(http://birdforum.ir/Help/done.jpg)

 پس از انجام ثبت نام، نامه ای به آدرس ایمیلی که هنگام ثبت نام وارد نموده اید ارسال می شود. با کلیک روی لینک فعالسازی موجود در ایمیل مذکور می توانید حساب الکترونیکی خود را فعال نمایید. در صورت دریافت نکردن این ایمیل در صندوق پیام های  خود (Inbox)، به بخش هرزنامه (Spam/Junk) مراجعه نمایید. ممکن است این ایمیل به صورت اشتباه در این بخش قرار گرفته باشد.

در صورت تلاش برای ورود به تالار قبل از فعال شدن حساب خود، با خطای "غیر فعال بودن نام کاربری" مواجه خواهید شد و می توانید جهت دریافت مجدد کد فعالسازی نیز اقدام نمایید.

(http://www.birdforum.ir/Help/login-not-active.jpg)


تایید مدیریت:

  نرم افزار به صورت خودکار به بررسی اطلاعات و آدرس آی پی شما خواهد پرداخت. در صورتی که آی پی شما را به عنوان مخرب و یا ارسال کننده هرزنامه(Spammer) تشخیص دهد، حساب شما را به مدیریت تالار جهت بررسی اعلام و آن را مسدود می نماید. در این شرایط منتظر تایید و رفع محدودیت توسط مدیریت طی 48 ساعت آینده باشید.

عنوان: ورود - خروج
رسال شده توسط: administrator در مارس 25, 2012, 06:53:11 pm
هنگامی که مراحل ثبت نام را تکمیل نمودید می توانید برای اولین بار وارد تالار گفتگو شوید. شما می توانید انتخاب نمایید که برای همیشه وارد شوید و یا پس از هر بازدید از سایت خارج شوید. برای ورود به تالار، از منوی اصلی گزینه ورود را انتخاب نمایید. سپس اطلاعات عضویت خود را در فیلدهای مربوطه وارد نمایید.

(http://www.birdforum.ir/Help/login.jpg)


هنگامی که از کامپیوترهای مشترک ( مانند کافی نت ها و ... ) استفاده می نمایید، نباید برای مدت طولانی و یا برای همیشه وارد شوید مگر اینکه به خاطر داشته باشید که پس از پایان بازدید، از سیستم خارج شوید. عدم خروج شما در کامپیوترهای مشترک موجب در معرض خطر قرار گرفتن حساب کاربری و اطلاعات شخصی شما توسط سایر کاربران آن کامپیوتر خواهد شد.


فراموش کردن کلمه عبور:

اگر رمز عبور خود را فراموش یا گم کرده اید، نگران نباشید. با انتخاب گزینه "رمز عبورتان را فراموش کرده اید؟" از صفحه ورود می توانید رمز جدیدی برای خود تنظیم نمایید. برای آغاز مراحل این کار باید نام کاربری و یا ایمیل خود را وارد نمایید.

(http://www.birdforum.ir/Help/ForgetPassword.jpg)

در ادامه اگر در حساب کاربری خود سوال امنیتی را تنظیم نکرده باشید، ایمیلی حاوی لینکی جهت تنظیم مجدد رمز عبور برای شما ارسال می شود.

(http://www.birdforum.ir/Help/reminder.jpg)

با مراجعه به لینک مذکور می توانید در تالار گفتگو رمز عبور جدید خود را تنظیم نمایید.

(http://www.birdforum.ir/Help/setPassword.jpg)

 و در صورتی که قبلا سوال امنیتی را در تنظیمات حساب کاربری خود ثبت کرده باشید به شما امکان انتخاب گزینه پاسخ به سوال امنیتی نیز داده می شود.

(http://www.birdforum.ir/Help/ForgetPassword_choose_options.jpg)

(http://www.birdforum.ir/Help/SecurityQuestion.jpg)


خروج از تالار گفتگو:

هنگامی که بازدید شما از سایت به پایان رسید باید از سیستم خارج شوید. بدون شک به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساب خود در یک کامپیوتر با دیگران ایده خوبی نیست. پس با انتخاب گزینه "خروج" از منوی اصلی، شما از لیست افراد آنلاین در تالار حذف و اطلاعات شخصی شما تا ورود مجدد به سایت امن خواهد بود.
عنوان: ارسال - پاسخگویی
رسال شده توسط: administrator در مارس 25, 2012, 07:41:15 pm
پس از ثبت نام و ورود به تالار گفتگو می توانید به  ارسال مطالب و تصاویر در تالارها بپردازید. روند ایجاد یک موضوع و ارسال محتوا، کار آسانی است. جهت انتخاب تالار مناسب برای موضوع خود، سایت را مرور کنید. در تالار منتخب، روی گزینه "ایجاد موضوع جدید" کلیک نمایید ( به صورت پیشفرض در بالا و پایین لیست موضوعات در هر تالار قرار دارد ).
(http://www.birdforum.ir/Help/Post.jpg)
گزینه پیش نمایش به شما این امکان را می دهد تا آنچه را که در حال ارسال آن هستید، مورد بازبینی نهایی قرار دهید.
در شرایطی که ارسال شما شامل تصویر یا فایلهایی از سایت های دیگر باشد میتوانید از امکانات ویرایشگر برای افزودن لینک و تصاویر استفاده کرده و اگر در فایل ها در سیستم شخصی شما قرار دارد، از بخش "انتخاب های اختیاری بیشتر" برای پیوست کردن فایل استفاده نمایید.


ارسال پاسخ

پاسخگویی به یک موضوع بسیار شبیه ایجاد یک موضوع جدید است. با استفاده از گزینه "پاسخ" و بدون نیاز به تغییر فیلد "موضوع" می توانید مانند ایجاد یک موضوع جدید عمل نمایید.


انتخاب های اختیاری بیشتر ...

نقل قول

در موضوعات با ارسال های زیاد، برای پاسخگویی به یک ارسال خاص می توانید از گزینه "نقل قول" استفاده نمایید. بدین ترتیب متن آن ارسال نیز در کادر نقل قول در پاسخ شما جای خواهد گرفت. و البته برای نقل قول بخشی از متن سایر ارسال ها نیز میتوانید از دکمه نقل قول در ویرایشگر متن خود هنگام پاسخگویی استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویرایشگر راهنمای مربوطه را مطالعه نمایید.


پاسخ ها و خوانده نشده ها:

در نوار ابزار ( نوار آبی رنگ بالای سایت ) می توانید با کلیک روی گزینه "خوانده نشده ها" به تمام موضوعاتی که پس از آخرین بازدید شما ایجاد و یا بروزرسانی شده اند دست پیدا کنید. بدینوسیله میتوانید در هر بازدید از تمام فعالیت های تالار گفتگو مطلع شوید.
همچنین گزینه "پاسخ ها"، لیستی از موضوعاتی که پاسخ های جدیدی به ارسال های شما داده شده در اختیارتان قرار خواهد داد.
عنوان: ویرایشگر متن
رسال شده توسط: administrator در مارس 28, 2012, 02:15:01 am
BBCodes یا  Bulletin Bord Codes یک فرمت برای قالب بندی نوشته ها دراین تالار و بسیاری از تالارهای مشابه است. در این بخش به نحوه استفاده از ویرایشگر متن و آشنایی با این فرمت خواهیم پرداخت.ساختار BBCode

ساختار کلی دستورات BBCode دارای سه قسمت بازکردن برچسب، محتوای داخل برچست، بستن برچسب می باشد که به شکل زیر استفاده می شود:
[open]      text inside      [/close]
[b]         bold text        [/b]Bold and Italic

شما می توانید برای فرمت دادن به متن ها از برچسب ( tag ) به صورت تودرتو استفاده نمایید. روش صحیح آن، بسته شدن برچسب فرزند داخل برچسب والد می باشد. برای مثال
[b][i]    bold & italic text  [/i][/b]
و روش نادرست آن :
[b][i]   bold & italic text    [/b][/i]ابزار های ویرایشگر


(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/bold.gif) : با استفاده از دکمه می توانید متن را پررنگ (bold) نمایید.
مثال : تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی
  [b] تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی [/b]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/italicize.gif) : با استفاده از این دکمه، متن به صورت خمیده (Italic) نمایش داده خواهد شد.
مثال : تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی
[i]تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی[/i]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/underline.gif) : با استفاده از این دکمه زیر نوشته های شما خط کشیده می شود.
مثال : تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی
[u]تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی[/u]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/strike.gif) : با استفاده از این دکمه روی نوشته های شما خط کشیده می شود.
مثال : تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی 
[s] تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی  [/s]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/left.gif) - (http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/center.gif) - (http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/right.gif) :  با استفاده از این دکمه ها، می توانید متن را در سمت (به ترتیب) چپ - وسط - راست کادر قرار دهید.
مثال:
متن در سمت راست
متن در وسط
متن در سمت چپ
[right]متن در سمت راست[/right]
[center]متن در وسط [/center]
[left]متن در سمت چپ[/left]


انتخاب سایز فونت:
مثال : فونت با سایز
  [size=12pt]فونت با سایز 12 [/size] 

تغییر رنگ :
مثال :  رنگ سبز
  [color=green] رنگ سبز [/color] 

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/glow.gif) : با استفاده از این دکمه، نوشته ها به صورت تابان (Glow) دیده خواهند شد.
مثال :  تالار پرنده نگری و پرنده شناسی
[glow=green,2,300] تالار پرنده نگری و پرنده شناسی [/glow]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/shadow.gif) : با استفاده از دکمه نوشته ها با سایه نمایش داده می شود.
مثال :  تالار پرنده نگری و پرنده شناسی
[shadow=red,left] تالار پرنده نگری و پرنده شناسی [/shadow]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/move.gif) : متن متحرک
مثال :
تالار پرنده نگری و پرنده شناسی 
[move] تالار پرنده نگری و پرنده شناسی  [/move]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/quote.gif): از این دکمه برای نقل قول از ارسال های دیگر استفاده میشود.
مثال :
نقل قول
تالار پرنده نگری و پرنده شناسی
[quote]تالار پرنده نگری و پرنده شناسی[/quote]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/img.gif) : می توانید از این دکمه برای قرار دادن تصویر از سرور دیگر در کنار نوشته های استفاده نمایید.
مثال : (http://birdwatching.ir/images/stories/head-left.jpg) (http://birdwatching.ir/images/stories/head-left.jpg)
  [img]http://birdwatching.ir/images/stories/head-left.jpg[/img]

(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/url.gif) : برای ایجاد لینک می توانید از این دکمه استفاده نمایید.
مثال1 : BirdForum.ir (http://BirdForum.ir)
مثال2 : تالار پرنده نگری و پرنده شناسی (http://www.BirdForum.ir)
مثال1 : [url]BirdForum.ir[/url]
مثال2 : [url=http://www.BirdForum.ir]تالار پرنده نگری و پرنده شناسی[/url]


(http://www.birdforum.ir/Themes/ds-natural_20/images/bbc/email.gif) : لینک کردن ایمیل - به کمک این ابزار می توانید ایمیل را لینک کرده و کاربران با کلیک روی این لینک به نرم افزار ارسال ایمیل ارجاع داده خواهند شد.
مثال : sample@email.com
[email]sample@email.com[/email]


آشنایی با سایر ابزارهای ویرایشگر

کلیه ابزارهای پرکاربرد در ویرایشگر متن را به همراه مثال در بالا توضیح دادیم. علاقه مندان به یادگیری کامل این فرمت می توانند به این صفحه (http://wiki.simplemachines.org/smf/Basic_bulletin_board_codes) مراجعه نمایند.
عنوان: پروفایل
رسال شده توسط: administrator در مارس 29, 2012, 05:11:17 pm
یک پروفایل شامل اطلاعات زیادی در مورد اعضا می باشد. و با انجام تنظیمات می توانید عملکرد تالار، تصویر شخصی، امضا و اطلاعات تماس خود را مدیریت نمایید. معمولا اعضای تالار اطلاعات و پروفایل شما را برای آشنایی و برقراری ارتباط مطالعه می نمایند. اما وقتی به پروفایل خود نگاه میکنید، تفاوت هایی را با پروفایل سایر اعضا پیدا خواهید کرد. این تفاوت ها شامل امکانات و ابزارهای تنظیم و مدیریت پروفایل شما می شود که غیر از شما و مدیریت کل تالار کسی به این تنظیمات دسترسی نخواهد داشت.

به طور کلی پروفایل به دو دسته تقسیم می شود:
کلیه امکانات و ابزارهای مربوطه نیز در زیرمنوهای این دو گروه اصلی قرار دارند.


مشخصات شخصی

خلاصه مشخصات:
صفحه "خلاصه مشخصات"، اطلاعات اصلی در مورد کاربر را نمایش می دهد. هر کاربر می تواند با انتخاب گزینه " مشخصات" از منوی اصلی به خلاصه مشخصات خود و با کلیک بر روی نام سایر اعضا در هر جای تالار که باشد به خلاصه مشخصات آنها نیز دسترسی پیدا نماید.

(http://www.birdforum.ir/Help/profile.jpg)

          پیام ها: لیست ارسال هایی که کاربر در تالارهای گوناگون انجام داده است.
          نمایش موضوع ها: لیستی از اولین ارسال موضوعاتی که توسط کاربر ایجاد شده باشد.
          نمایش فایل های پیوست: لیست قابل دانلود فایل هایی که کاربر در ارسال های خود پیوست نموده است.