تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

آخرین ارسالها

صفحه: [1] 2 3 ... 10
1
عکس پرندگان / سبزه قبای هندی
« آخرين ارسال توسط Adel ژانویه 03, 2024, 08:06:43 pm »
درود به دوستان گرامی
چقدر همه چیز دنیا دگرگون شده است

برای یادآوری روزهای زیبا
2
                             قوشبازی

آیا صحیح است قوشی که هنوز کاملآ رام نشده روزها به نشیمن و در خارج از قوشخانه بسته شود؟عده زیادی از قوشبازان با این عمل و عقیده موافق اند ولی عده دیگری جدآ با این کار مخالفت میکنندو به این عمل معتقد نیستند.اگر شخصی قوشهای متعددی داشته باشد ولی به تعداد کافی قوشچی نداشته باشد ممکن است این عمل به نظر او پسندیده باشد.اگر اجباری بدین کار باشد و بستن قوش در خارج از قوشخانه برخوردار ساختن او از هوای خوب و پاک باشد در این صورت بهتر است قوش تا وقتی که کاملآ رام نشده با کلاه  به نشیمن و خارج از قوشخانه بسته شود.اگر شخصی دارای تعدادی قوش باشد ولی کمکهای کافی برای گردش دادن قوش تازه گرفته شده نداشته و فقط بخواهد با بستن قوش در خارج از  قوشخانه پرنده شکاری خود را رام نماید این شخص راه مناسبی جهت رام کردن قوشش انتخاب نکرده است.بهترین راه برای رام کردن قوش گردش دادن او در هوای آزاد روی دست قوشچی به مدت چند ساعت در روز میباشد،تا وقتی که قوش به خوبی رام شود و ترس و وحشت اولیه او به کلی از بین برود.چه فایده دارد که یک قوش توری تازه گرفته شده را بدون کلاه روی نشیمن و در خارج از قوشخانه ببندیم؟این قوش مثل یک محبوس در هوای آزاد به نشیمن بسته شده و عوامل و صحنه های مختلف دایمآ وادارش میکنند به اطراف نشیمن بپرد و پاچه بندو شکار بند خود را سریعآ تکان دهد.این حرکات زیادغالبآ برای پرهای بال و دم و حتی چنگالایش که در آینده برای او از عوامل اصلی و عمده شکار به شمار می آیند زیانبخش است.بعضی اوقات اگر پاچه بندهای او خوب و مناسب نباشد ممکن است موجب ورم کردن و زخم شدن پشت پاهای او بشوند.حتی در برخی موارد قوش ممکن است بر اثر حرکات سریع شدید و مداوم خود موفق شود نشیمن را از زمین بکند و آن را به دنبال خودش بکشاند در این صورت این احتمال وجود دارد که شکاربند دور یک مانع بپیچد و یا نشیمن به درخت یا سایر موانع گیر کند و نتیجتآ به قوش صدمه وارد شود.در حقیقت کوبیدن نشیمن یک قوش خوب رام نشده را درمحل چمنکاری باید حمل بر تنبلی یا عدم اطلاع و بی علاقگی صاحب قوش و قوشچی کرد.کوبیدن نشیمن یک قوش تازه گرفته شده در حیاط قوشخانه یا منزل و در هوای آزاد خیلی آسانتر و کم دردسرتر از گرفتن قوش روی دست و به گردش بردن او میباشد،ولی آیا این دو طریقه فایده یکسانی دارند؟آیا کوبیدن نشیمن قوش در خارج از قوشخانه و در هوای آزاد عاقلانه و مفید است؟شکی نیست که اگر قوش با نشیمن خود در خارج از قوشخانه بسته شود میتواند از هوای آزاد و لطیف برخوردار گردد و این امر ممکن است در رام شدن او هم تا اندازه ای موثر باشد ولی بشرط آنکه از تمام عوامل و عناصری که موجب ترس و وحشت او میشوند به خوبی جلوگیری شود.ولی جلوگیری کردن از تمام عوامل و عناصر مذکور کار آسانی نیست.مثلآ از عبور و مرور اشخاص از پارس توله و نیز انجام کارهای لازم توسط خانم خانه (اگر قوش در منزل باشد) که نمیشود قرار داد.بنا براین به خاطر عدم امکان جلوگیری از عوامل و حوادث اضطراب آور قوش تازه گرفته شده و هنوز رام نشده اغلب اوقات خود را در حال ناراحتی و عدم رضایت میگذراند.همان طور که قبلآ گفته شد این ترس و ناراحتی برای قوش مفید نیست زیرا این یک وضعیت غیر طبیعی است که با وضعیت قوش در موقع وحشی گری تفاوت و تباین زیادی دارد.


۵ تا از بهترین آنتی ویروس های (واقعا رایگان) برای ویندوز ۱۰
همه دروس کورل دراو به ترتیب
اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی
بهترین روش خانگی درمان زگیل دست در کمتر از 10 روز (قطعی)
3
کتاب های آموزشی - راهنمای صحرایی / پاسخ : اطلس پرندگان
« آخرين ارسال توسط zari777 مه 11, 2020, 06:49:46 pm »
شناسنامۀ کتاب
شماره کتابشناسی ملی   4268962
عنوان و نام پدیدآور   اطلس پرندگان ایران /محمد کابلی... [و دیگران]؛ عکاس سیدبابک موسوی...[و دیگران]؛ [برای] سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاه تهران.
مشخصات نشر   تهران: جهاد دانشگاهی، واحد خوارزمی، 1395.
مشخصات ظاهری   628 ص.: مصور(رنگی)، نقشه (رنگی).
وضعیت فهرست نویسی   فیپا
یادداشت   محمد کابلی، منصور علی‌آبادیان، محمد توحیدی‌فر، علیرضا هاشمی، سیدبابک موسوی، کیس روزلار.
موضوع   پرندگان -- ایران-- اطلس‌ها
موضوع   Birds -- Iran-- Atlases
شناسه افزوده   کابلی، محمد، 1353 -
شناسه افزوده   موسوی، سیدبابک، 1358 - ، عکاس
شناسه افزوده   سازمان حفاظت محیط زیست
شناسه افزوده   Department of the Environment
شناسه افزوده   دانشگاه تهران
شناسه افزوده   Daneshgah Tehran
شناسه افزوده   جهاد دانشگاهی. واحد خوارزمی
شناسه افزوده   Jahad daneshgahi. kharazmi Branch
رده بندی کنگره   QL672/73 /الف9الف6 1395
رده بندی دیویی   598/0955

عوارض لیزر صورت، هشدارها و همه نکات مهم که باید بدانید!
علل تغییر در بینایی، درمان های خانگی موثر و پاسخ به چند سوال رایج
روانشناسی یادگیری زبان
علل پریودهای نامنظم در خانم ها، درمان های موثر و نکات مهم دیگر

4
دیدگاه ها ، مقالات و نوشته ها / پاسخ : کوخه نشینی
« آخرين ارسال توسط zari777 مه 11, 2020, 06:48:08 pm »
مکانی که برای زنده گیری پرندگان شکاری احداث می شود (کوخه) و فردی که در این مکان به قصد زنده گیری پرندگان شکاری می نشیند  را (کوخه نشین) می نامند.

زنده گیری پرندگان شکاری به دو روش ثابت و سیار انجام می شود. در روش ثابت مکانی برای استقرار صیاد در زمین به عمق یک متر و مساحت دو مترمربع حفر می شود که قسمتی از آن به سطح زمین نزدیکتر بوده و محل نشستن کوخه نشین است.بر بالای این قسمت (سورکی) قرار دارد که از جنس آهن یا چوب بوده و ساختار گنبد مانند دارد که دور آن را با پارچه یا گونی پوشانده و ضمن استتار ان با محیط چند سوراخ درون آن تعبیه می کنند تا صیاد از درون سوراخها طنابهای تور و طعمه را عبور داده و به کنترل میدان کوخه نیز بپردازد. نزدیک گودال چند تور در زمین تعبیه  می شود که تمام آنها از داخل کوخه قابل کنترل اند. در وسط زمین نیز وسیله ای به نام (کدوم) قرار دارد که دلیجه بر روی آن می نشیند. صیاد نزدیک شدن بالابان و بحری را از روی حرکات دلیجه تشخیص داده و با بستن مقداری پر به هم به نام (کشا) و آویزان کردن آن به پای دلیجه باعث فریب پرنده شکاری شده و آن را به درون میدان کوخه می کشاند و بوسیله طعمه ها که شامل قمری یا گنجشک یا بلبل  است پرنده شکاری را به زیر تورها هدایت کرده و ان را به دام می اندازد.

در روش سیار صیاد تور مخصوصی (شبچه) را به عنوان تله پشت کبوتر بسته و با یک طناب  که از یک طرف به پای کبوتر همرا با وزنه ای  که به آن متصل می باشد بسته می شود و از طرف دیگر در دست صیاد قرار می گیرد و صیاد سوار بر موتور سیکلت در دشتها به گشت زنی می پردازدو به محض دیدن پرنده شکاری  کبوتر را رها می کندو پرنده شکاری به محض دیدن طعمه به طرف آن حمله ور می شود که در این حین پای پرنده در تور پشت کبوتر گیر کرده و به دام صیاد می افتد.(برگرفته از بروشور کوخه نشینی و  اثرات مخرب آن بر طبیعت تألیف نظارت و بازرسی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر)

با این حال محیط بانان  کشور  با تلاشی  چشمگیر سعی در جلوگیری از شکار و صید این پرندگان کمیاب میکنند .


قرص ترنسید برای پوست، عوارض، فواید، طرز مصرف اصولی و نکات مهم
آموزش ماساژ کف پا
آیا خواص ضدپیری قارچ به بیماران پارکینسون و آلزایمر کمک میکند؟
فواید شگفت انگیز قاصدک برای سلامتی و روش های مصرف (تحقیقات جدید)

5
حواصیل بزرگ (غول حواصیل)، 145 سانتیمتر طول دارد و تا حدی شبیه حواصیل ارعوانی، اما بسیار بزرگتر دیده میشود. عول حواصیل بزرگترین حواصیل به شمار می اید و در حالت ایستاده بلندیش به اندازه ی قامت انسان است. نر و ماده همشکل اند. سر، حاشیه ی گردن و پهلوها قرمز بلوطی و بالای سرش کمی تیره تر است. منقار بزرگ و سنگین و به رنگ خاکستری مایل به سبز است. چانه و اندکی از زیر گلو سفید، و گردنش دارای خصهای عمودی راه راه سیاه با زمینه ی سفید است. روتنه خاکستری تیره ی مایل به آبی، زیر تنه بلوطی مایل به خرمایی و پاهایش تیره رنگ است. پروازش مشخص و سنگین همراه با بال زدن های آرام است. عمدتا از ماهی و قورباغه و برخی از حیوانات آبزی تغدیه می کند و رفتارش شبیه حواصیل خاکستری است.

روش تقویت زبان
قرص زیپتین (جانوویا) برای چیست؟ هشدارها و نکاتی که باید بدانید
ارائه یک سخنرانی خوب
قرص پرفنازین چیست؟ عوارض قطع ناگهانی، طرز مصرف و نکات مهم
6
پرسش و پاسخ درباره پرنده نگری و پرنده شناسی / پاسخ : کلاغ
« آخرين ارسال توسط zari777 مه 11, 2020, 06:45:18 pm »
هوش کلاغ
هر چند که در پرندگان بزرگ‌ترین مغز متعلق به طوطی است ولی کلاغ‌ها در بین پرندگان باهوش‌ترین هستند

نسبت مغز به جثهٔ کلاغ همانند پستانداران است.

کلاغ کالدونیای جدید یک گونه (زیست‌شناسی) از کلاغ است که توانایی بکارگیری ابزار را دارد و بومی کالدونیای جدید می‌باشد. این پرنده می‌تواند قلاب بسازد و از آینه استفاده کند.[۵][۶][۷][۸][۹]

کلاغ‌ها حافظه دقیقی در مورد چهره انسانها دارند. کلاغ‌ها قادر به تشخیص تفاوت بین یک صورت مهربان و صورت خطرناک و همچنین هشدار وضعیت خطر به همنوع‌های خود هستند.

این پرندگان که در هوشمندی مانند شامپانزه‌ها هستند چهره کسی را که سبب تهدید یا خطری برای‌شان شود، حداقل به مدت ۵ سال، فراموش نخواهند کرد. گروهی دانشمندان دانشگاه واشینگتن این موجودات را برای مدتی طولانی مورد بررسی قرار دادند. آنها در منطقه سیاتل واشینگتن دسته ای از کلاغ‌ها را از طریق فردی که ماسکی با ظاهر خطرناک به چهره داشت و پرنده‌ها را به دام می‌انداخت و سپس رها می‌کرد، روبرو کردند. بعد از ۵ سال از این آزمایش محققان دریافته اند که کلاغ‌های زیادی در آن منطقه، نسبت به این ماسک واکنش خصمانه نشان می‌دادند که این عمل آن‌ها حاکی از آن بود که پرندگان در بند، دوستان خود را از چنین خطری با خبر کرده بودند.

قرص سیپروهپتادین، عوارض، تاثیر بر چاقی و همه نکات دیگر
افزایش کارایی مغز برای یادگیری زبان خارجی
قرص دوفاستون duphaston ، طرز مصرف اصولی، هشدارها و نکات مهم
روش کنترل خشم


بر اساس تحقیق، تعداد کلاغ‌هایی که در ابتدا در آزمایش شرکت کردند، کم بود اما پس از این اتفاق، تعداد کلاغ‌هایی که از این ماسک فرار می‌کردند، افزایش یافت
7
شناسایی گونه‌ها / پرستوی دریایی نوک‌کاکایی
« آخرين ارسال توسط zari777 مه 11, 2020, 06:43:55 pm »
پرستوی دریایی نوک‌کاکایی (نام علمی: Gelochelidon nilotica)، که با نام‌های پرستوی دریایی نیل و پرستوی دریایی نوک‌کلفت نیز شناخته می‌شود، نام یک گونه از تیره پرستودریاییان است.

ویژگی‌های ظاهری
پرستوی دریایی نوک‌کاکایی ۳۸ سانتی‌متر طول ارد و شبیه به پرستوی دریایی تک‌زرد است با این تفاوت که منقار آن کوچکتر و ضخیم‌تر و به رنگ سیاه یک‌دست است. عمق شکاف دم در پرنده‌های بالغ کمتر است و همانند پرستوی دریایی تک‌زرد فاقد تاج کوتاه هستند. با این حال دم و دمگاه آن‌ها سفید مایل به خاکستری و حاشیهٔ شاهپرها تیره رنگ است. آن‌ها در زمستان فاقد تارک سیاه هستند اما گاه به گاه در پشت چشم‌هایشان لکهٔ سیاهی دیده می‌شود.

در پرنده‌های جوان‌تر، خال‌های روی خط بالی و پوشش داخلی بال کمتر از پرستوی دریایی تک‌زرد است و تاج سفید و لکهٔ سیاه چشمی در آن دیده می‌شود. در مقایسه با پرستوی تک‌زرد، پاهای سیاه آن بلندتر است و حشرات را در هوا شکار می‌کند.

روش برنامه ریزی روزانه
کنگر فرنگی، خواص، عوارض و نحوه خرید آن که حتما باید بدانید!
یادگیری یک زبان خارجی
میزان دقیق کالری ماکارونی با گوشت چرخ کرده و مواد مغذی دیگر موجود


زیستگاه
این پرنده در کرانه‌های شنی و باتلاق‌های با آب شور زندگی می‌کند و در جزایر حاشیهٔ آب‌های شور آشیانه می‌سازد. در ایران، در شمال به تعداد فراوان یافت می‌شود و تعدادی از آن‌ها در جنوب شرقی دریای خزر و نیز خلیج فارس زمستان‌گذرانی می‌کنند.
8
دیدگاه ها ، مقالات و نوشته ها / نمادهای پرنده در فرش
« آخرين ارسال توسط Farid99 مه 10, 2020, 01:12:43 pm »
پرنده به این دلیل که با آسمان ار تباط داره نسبت به سایر حیوانات متمایز  است. از گذشته های دور آسمان جایگاهی برای خدایان بوده  و ارتباط پرنده با آسمان سبب شده تا این نماد جنبه ی تقدس پیدا کنه، این ارتباط میان زمین آسمان سبب شده که وظیفه ی پیغام رسانی میان زمین و آسمان رو بر عهده داشته باشه و  این تفکر در میان مردم شکل بگیره که پرنده می تواند حاجت ها منتقل کند و درخواستهای انان را برساند

یکی از بزرگترین آرزوی انسان پرواز بوده به همین دلیل هم در تصاویر اسطوره ای انسان های بالدار زیادی دیده می شود. و یا در تصاویر حیوانات اسطوره ای(گریفن،گریفون) داشتن بال یکی از ویژگی های مهم آن ها بوده است. "گریفن ها حیوانات افسانه تصویر شده یا ساخته شده ی دست انسان بودند که اندام های مهم و برجسته ی حیوانات مختلف را به صورت تلفیقی دارا بودند "
به این دلیل که نماد قدرت هستند اغلب  به عنوان محافظ و نگهبان در ورودی قصر ها  و یا آرامگاه ها تصویر شده اند.
این نوع حیوانات بالدار را نیز در انواع ریتون ها (جام ها) دوره هخامنشی می توان دید.در گذشته معتقد بودند که اگر در این ظروف نوشیدنی بنوشند قدرت این حیوانات به آن ها منتقل می شود.آسمان غیر از این که جایگاه خدایان هست منبع باروری و زندگی نیز محسوب می شود چرا که باران از آسمان به زمین می بارد.

به این ترتیب پرنده با ارتباطی که با آسمان دارد به عنوان نماد باران نیز در نظر گرفته می شود و می تواند پیک باران باشد. انواع پرندگان به عنوان نماد انتخاب شده اند که هر یک با توجه به توانایی ها و ارتباط هایی  که دارند در جایگاه های مختلف به عنوان نماد های مختلفی شناخته میشدند. برای مثال انواع پرندگان شکاری مانند عقاب و شاهین و باز  و ... به عنوان نماد قدرت محسوب می شدند و در اغلب نگاره ها در کنار پادشاهان و شاهزادگان تصویر شده اند.
انواع پرندگان آبزی رو داریم که در کنار نمادهای آب استفاده شده اند و به عنوان نماد باروری و برکت هستند.

برای مثال در جام(لیوان آبخوری) شوش که مربوط است به هزاره ی چهارم قبل میلاد پرندگان گردن کشیده ای تصویر شده اند که به صورت خاصی دورتادور لبه ی بالایی جام تکرار شده اند. حضور نمادهای دیگر مرتبط با آب " مثل بز کوهی" بر روی این ظرف نشان می دهد که این جام برای مراسم آیینی استفاده میشده است. و همه ی نمادهای تصویر شده نشانی از باروری و زندگی اند.

همنشینی نماد پرنده با حیواناتی که نماد ماه بودند از جمله  بز و گوزن ارتباط آن را به عنوان نماد ماه و باران تقویت می کند..حضور تصویری از پرنده که بالهای آن به صورتی تصویر شده که می تواند نشانه ای از باران باشد گویای این ارتباط است.
بر روی قالی های روستایی و عشایری نقشمایه ی پرنده هم به صورت شمایلی دیده می شود و هم به صورت نمادین.
در جایی در دو طرف درخت زندگی قرار گرفته به عنوان نگهبان و در برخی از نمونه ها در کنار سایر نقشمایه های اشکالی تصویر شده است.

همچنین بخوانید:
بهترین کلینیک های کاشت مو و هزینه
قرص متوهگزال و عوارض
دعا برای رفع بی خوابی یا کم خوابی درکودک
داروی آتروپین، فواید و عوارض
9
دیدگاه ها ، مقالات و نوشته ها / پلیوما ویروس (Polyomavirus)
« آخرين ارسال توسط mobi777 مه 07, 2020, 06:18:07 pm »
این آلودگی ویروسی پوشش پر پرندگان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث رشد نامناسب پرها می شود. همچنین این ویروس می تواند باعث رشد نکردن پرهای پروازی یا پرهای دم شود. علائم دیگر این بیماری شامل از دست دادن اشتها، اسهال و گیج بودن حیوان است. پیشرفت این بیماری بسیار سریع بوده و تا کنون هیچ گونه درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

روش یادگیری زبان فرانسه بصورت خودآموز در منزل
15 تا از بهترین غذاهای ضد پیری برای پوست سالم تر و زندگی طولانی تر
فیبرومیالژیا چیست؟ جدیدترین روشهای درمان و نکات مهم
گل ختمی: انواع، خواص و مضرات علمی ثابت شده و همه نکات مهم دیگر
10
دیدگاه ها ، مقالات و نوشته ها / بیماری نیوکاسل
« آخرين ارسال توسط mobi777 مه 07, 2020, 06:16:12 pm »


جوجهٔ مرده بر اثر نیوکاسل. چرخش سر از نشانه‌های این بیماری است.
بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است این بیماری اولین بار در سال ۱۹۲۶ در نیوکاسل انگلستان تشخیص داده شد

نیوکاسل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های پرندگانی است که به صورت صنعتی و متراکم پرورش داده می‌شوند و گله‌های بسیاری از جوجه‌های گوشتی در صورت عدم واکسیناسیون با این بیماری درگیر می‌شوند. این بیماری در سال ۱۳۲۹ در ایران شناسایی شده‌است.[۱]


محتویات
۱   نشانه‌ها
۲   انتقال بیماری
۳   کاربردها
۴   نگارخانه
۵   منابع
نشانه‌ها
علائم نیوکاسل با توجه به نوع ویروس، میزان سلامتی و سن پرنده و گونه میزبان متفاوت است. این علائم شامل نشانه‌های تنفسی همچون تنگی نفس و سرفه، نشانه‌های عصبی چون افسردگی، بی‌اشتهایی، افتادن بال‌ها و فلجی، گیج خوردن سر و گردن، به دور خود چرخیدن، لرزش، تورم چشم و گلو، اسهال آبکی و سبز، و ناهنجاری و کاهش تخم در پرندگان تخم‌گذار می‌شود.

نشانه‌ها بسته به نوع ویروس متفاوت می‌باشد. به‌طور کلی سه سویه ازین ویروس وجود دارد مزوژنیک ولوژنیک و لنتوژنیک. این ویروس از راه مسمویت غذایی منتقل شده و انتقال از راه هوا یا آیروسل معمولاً اتفاق نمیفتد. نشانه‌های کالبدشکافی شامل تورم در مخاطات تنفسی، التهاب و خونریزی در مخاط دستگاه گوارش، وجود کیست‌های چرکی وکازیوس پنیری در مخاط نای و ترشحات اکسوداتیو در ابتدا و در طول نای بخصوص دوشاخه نای است. این بیماری مثل بیشتر بیماری‌های ویروسی درمان دارویی نداشته و درمان فقط از روش حمایتی می‌باشد. واکسیناسیون با دو سویه ب یک و لاسوتا انجام می‌شود.

انتقال بیماری
این بیماری بین انسان و حیوان مشترک می‌باشد و می‌توان گفت کسانی که با این پرندگان بیمار به نوعی در ارتباط می‌باشند قابل انتقال می‌باشد این ارتباط می‌تواند به صورت مستقیم با پرندگان زینتی ویا فراورده‌های طیورو حتی ترشحات و گوشت مرغ انتقال یابد و این بیماری در انسان به صورت ریختن اشک از چشم بی خوابی، سر گیجه را از علائم این بیماری دانست و در انسان‌ها قابل درمان می‌باشد.[۲]

کاربردها
نژادهایی از این ویروس توانایی از بین بردن انتخابی سلول‌های سرطانی بدون آسیب زدن به سلول‌های سالم را دارند به همین جهت تحقیقاتی در مورد امکان استفاده از آن به عنوان یک داروی ضد سرطان انجام شده‌است.
صفحه: [1] 2 3 ... 10