تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

آخرین ارسالها

صفحه: [1] 2 3 ... 10
1
شناسایی گونه‌ها / شناسایی گونه
« آخرين ارسال توسط لانه دیروز ساعت 11:49:01 am »
سلام به دوستان عزیز
این عکس در مرداد 97 از منطقه ای کوهستانی در فیروزکوه برداشته شده. لطفا نظرتون رو راجع به گونه پرنده بفرمایید.
به نظر میرسه پرنده نابالغ باشه.
2


در این نوشته همه چیز را راجب راه اندازی یک مزرعه پرورش بلدرچین، بیماری ها، مزایا، بازار فروش و … بصورت کاملا اصولی برای شما توضیح می دهیم.
بخش اول-کلیات

پیش از صحبت کردن در مورد مسایل تجاری مزرعه پرورش بلدرچین ابتدا اجازه دهید که مزرعه ی پرورش بلدرچین را توضیح دهم.

    در واقع مزرعه ی پرورش بلدرچین به مکانی اطلاق میشود که در ان بلدرچین را جهت اهداف تجاری(مانند سایر پرندگان و ماکیان)برای تولید تخم بلدرچین و تولید گوشت بلدرچین وفراورده های گوشتی پرورش می یابد.

تا انجایی که ما تجربه کرده ایم تجارت پرورش بلدرچین بسیار آسان پر منفعت و سرگرم کننده است.نگهداری از مزرعه ی پرورش بلدرچین آسان است زیرا بلدرچین در میان کوچکترین گونه ی ماکیان قرار میگیرد.

دانشمندان ژاپنی در ابتدا چند بلدرچین وحشی را گرفته و نگهداری کردند و نشان دادند که چگونه میشود بلدرچین را به صورت خانگی و اهلی پرورش داد. به نسبت تخم دیگر ماکیان بسیار مغزی تر است زیرا تخم بلدرچین حاوی مواد مغزی چون پروتین ـ فسفرـآهن وویتامین های A,B1,B2 میباشد.

تخم بلدرچین

پرورش بلدرچین نقش حیاطی را در تامین غذا و محصولات غذایی ایفا می کند.مزرعه ی پرورش بلدرچین نیازمند سرمایه ی اندک است.بلدرچین ها می توانند همراه دیگر ماکیان جهت تولید تخم و گوشت بلدرچین پرورش یابند.
بخش دوم-مشخصات بلدرچین

    بلدرچین ها دارای جثه ی کوچکی هستند.
    وزن یک بلدرچین بالغ حدود ۱۵۰ تا۲۰۰ گرم بوده و وزن تخم های ان بین۷ تا۱۵گرم می باشد. تخم گذاری آن ها بعد از سال اول تخم گذاریشان به تدریج کاهش می یابد.
    تخم بلدرچین برای سلامت انسان بسیار سودمند است.به میزان ۲٫۴۷ درصد از تخم مرغ چربی کمتری دارد. بسیاری از مردم باور دارند که مصرف تخم بلدرچین کمک شایانی به بهبودی فشار خون میکند.
    تخم بلدرچین بسیار خوشمزه و مغزی بوده و میزان چربی گوشت ان ها پایین است.از این رو گوشت بلدرچین را برای بیماران دچار فشار خون بسیار مناسب است. تخم مرغ ها با رنگ های مختلف بسیار زیبا هستند.
    بلدرچین ها روی تخم های خود نمی خوابند به همین جهت برای جوجه کشی ان ها باید از دستگاه جوجه کشی و یا مرغ های کر استفاده کرد.

بخش سوم– مزایای پرورش بلدرچین

    بلدرچین ها کوچکترین گونه ی ماکیان هستند و به اسانی میتوان ان را در دست گرفت.
    مهمترین مزایای پرورش بلدرچین در زیر توضیح داده شده اند:
    بلدرچین ها بسیارریزجثه هستند پس برای پرورش ان ها نیاز به فضای زیادی نیست.
    غذای بلدرچین به نسبت تغذیه ی مرغ و دیگر ماکیان از نظر اقتصادی ارزانتر و مناسبتر است.
    بیماری پرندگان در بلدرچین بسیار کمتر است و ان ها نسبت به بیماری مقاومتر هستند.
    بلدرچین ها به نسبت دیگر ماکیان رشد بیشتری دارند و زودتر به بلوغ می رسند.
    تخمگذاری بلدرچین از سن ۶ تا ۷هفتگی آن ها اغاز می شود.
    تخم ها بین۶تا۱۸ روز طول میکشد تا تبدیل به جوجه شوند.
    گوشت و تخم بلدرچین بسیار خوشمزه و خوش طعم و مغزی است از این رو منبع غذایی مناسب و مغزی به شمار میرود.

مزرعه پرورش بلدرچین

    پرورش بلدرچین نیازمند فضای کم بوده و نیازمند هزینه ی تولید بالایی نیست.
    بلدرچین ها می توانند به صورت اقتصادی رشد و نمو یابند از همین رو بسیاری از افراد پرورش بلدرچین را راه اندازی می کنند.
    بلدرچین ها بسیار مقاوم بوده و به نسبت دیگر ماکیان به بیماری کمتری دچار میشوند از رو ریسک پرورش ان ها به نسبت کمتر است
    گوشت بلدر چین کم چرب است از این رو جهت استفاده ی افراد دارای بیماری فشارخون بسیار مناسب است.
    بازدهی تغذیه ان ها جهت تولید گوشت و تخمرغ بلدرچین بسیار رضایت بخش است.از ۳ کیلوگرم غذای بلدرچین حدودا ۱ کیلوگرم گوشت می گردد.
    شما میتوانید ۶ تا بلدرچین را در فضایی که برای پرورش یک مرغ لازم است نگهداری کنید.
    به خاطر سایزکوچک تخم بلدرچین به نسبت تخم دیگر ماکیان قیمت مناسبتر و ارزانتری دارد.در نتیجه اکثر اقشار مردم از نظر مالی توانایی خرید ا ن را دارند و شما به راحتی میتوانید محصولات خود را به فروش برسانید.
    هزینه ی اولیه ی راه اندازی پرورش بلدرچین بسیار پایین است از این رو شما میتوانید یک مزرعه ی پرورش بلدرچین را با سرمایه گذاری اندکی راه اندازی کنید.
    شما میتوانید ۶ تا ۸ بلدرچین را در فضایی به مساحت ۰٫۹۱ متر مربع (حدود ۱ در ۱ متر) پرورش دهید.
    همانگونه که پرورش بلدرچین یک ریسک پر منفعت است از این رو تجارت مزرعه ی بلدرچین می نواند منبع درآمد مناسبی برای افراد تحصیل کرده ای که فاقد شغل هستند باشد.به هر حال شما می توانید پرورش تعداد اندکی بلدرچین را بر اساس مهارت فعلی خود آغاز کنید.

بخش چهارم– چرخه ی زندگی بلدرچین

طول عمر بلدرچین۳ تا ۴ سال است. وزن بلدرچین بالغ در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم است.بلدرچین های ماده در بین ۶تا۷ هفتگی تخمگذاری را آغاز میکنند.هر تخم بنا به اندازه ی ان بین۷ تا ۱۵ گرم است. بلدرچین های ماده در حدود ۳۰۰ تخم در سال اول می گذارند. تخم های ان بسیار زیبا و جذاب است. حضور نور در فرایند تخم گذاری آنها تاثیر بسزایی دارد و نور زیاد سبب کاهش تخمگذاری میشود. آن ها عموما عصر ها تخم میگذارند. جوجه شدن تخم ها در حدود ۱۷ روز طول میکشد. جوجه ی یک روزه در حدود ۶تا ۷ گرم وزن دارند. بلدرچین ها روی تخم های خود نمی خوابند. جهت تولید مثل موفق آن ها و بارور شدن تخم ها هر ۵ بلدرچین ماده را در کنار یک بلدرچین نر قرار میدهند.

جوجه های بلدرچین بسیار حساس هستند و از ابتدای تولد مدت دو هفته طول میکشد تا آنها به اندازه ی کافی قوی و بزرگ شوند. تخم ها با وزن ۹ تا ۱۱ گرم با پوست صاف و سخت جهت انجام فرایند جوجه کشی و تولید بلدرچین بسیار مناسب هستند.
بخش پنجم– راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین

همانگونه که بلدرچین ها کوچکترین گونه ماکیان هستند از این رو راه اندازی مزرعه ی پرورش بلدرچین بسیار آسان است. یک برنامه ریزی مشخص برای شروع پرورش در ذهن خود داشته باشید و براساس آن پیش روید. برنامه شما باید شامل تولید مثل, مکان و نگهداری و پرورش, سالن غذا و مراقبت و بازاریابی فروش باشد. بعنوان مثال ویدیوی زیر را تماشا کنید:

در اینجا به صورت مختصر هر مرحله را توضیح می دهیم.
۱-نژاد بلدرچین را انتخاب کنید:

در حال حاضر ۱۸ گونه بلدرچین وجود دارد که برای پرورش سودمند و راه اندازی مزرعه ی پرورش بلدرچین درآمدزا و مناسب هستند.

بعضی از این نژادها برای تولید تخم بلدرچین مناسب ومشهور هستند برخی جهت تولید گوشت و فراده ی گوشتی مناسبند. بنابر نوع کاربری تولیدی آن ها تولید مثل بلدرچین ها و جوجه کشی از آنها بر دو نوع جوجه های گوشتی و جوجه های تخم گذار دسته بندی میشوند.

در اینجا ما چند نمونه از جوجه های کوشتی و تخم گذار را شرح میدهیم:

جوجه های تخم گذار:

    توکسیدو
    فرعون
    بریتانیایی
    انگلیسی سفید
    طلایی مانچوریانی

جوجه ی گوشتی:

    باب وایت (امریکایی)
    سفید سینه (هند)

Health-Benefits-of-Quail-Eggs
۲-مکان نگهداری:

مکان نگهداری و پرورش در مزرعه ی بلدرچین بسیارحایز اهمیت است.بر اساس ساختار اشاره شده در زیر مکان پرورش و قفس نگهداری طراحی و اجرا کنید.

بلدرچین ها در بستر تولد و یا سیستم قفس توانایی رشد و نمو را دارند اما در مزرعه ی پرورش بلدرچین سیستم قفس بسیار مناسب تر از پرورش و نگهداری در بستر تولد جوجه هاست.در سیستم نگهداری در قفس مدیریت پرورش جوجه ها بسیار آسانتر است و از نظر بهداشتی بسیار مناسب تر بوده و میزان ابتلا به بیماری در جوجه ها کاهش می یابد.

سیستم تهویه ی مناسبی را ایجاد کنید و مطمیِن شوید شوید که هوای مناسب در سالن جریان دارد و نور داخل سالن پرورش مناسب است.

میتوانید تعداد ۵۰ عدد بلدرچین را در قفس به طول۱۲۰ و عرض ۶۰ و عمق ۲۵ سانتیمتر پرورش دهید. از تور سیمی جهت حفاظ و بدنه ی قفس استفاده کنید. ابعاد و سوراخ های تور سیمی قفس برای بلدرچین های بالغ ۵ میلیمتر در ۵ میلیمتر در نظر گرفته شود.

قفس های پلاستیکی برای مزارع پرورش بلدرچین بسیار مناسب هستند. محل نگهداری و پرورش بلدرچین باید از دسترسی حیوانات وحشی دور باشد. از این رو باید از ورود هرگونه حیوانات درنده جلوگیری به عمل آید.
۳-تغذیه:

برای اینکه بلدرچین های شما در سلامت کامل و دارای رشد مناسب و تولیدات با کیفیت باشد باید به صورت منظم با غذای متناسب و متعادل تغذیه شوند.بلدرچین های بالغ روزانه درحدود ۲۰تا ۲۵ گرم غذا میخورند. غذای جوجه ها باید ۲۷درصد و غذای بلدرچین های بالغ بین ۲۲تا۲۴ درصد حاوی مواد پروتئین باشد. جدول غذای مناسب و متعادل از نظر مواد غذایی و معدنی در زیر نشان داده شده است.

C:\Users\SAEED\Desktop\Quail Farming.jpg
۴-تولید تخم بلدرچین

جهت برداشت و تولید تخم مرغوب حضور نور کافی و مناسب به صورت جدی توصیه می گردد. شما میتوانید به صورت مصنوعی نور و گرمای مناسب را بوسیله ی لامپ های حبابی و هیترهای الکتریکی در قفس ایجاد کنید.

شما میتوانید از لامپ هایحبابی با توان بین ۴۰ تا ۱۰۰ وات در این جهت بهره گیرید. میزان نور و گرمای قفس براساس فصل های سال متفاوت است.اگر شما تولید مثل و جوجه کشی از بلدرچین ها را مد نظر داشته باشید باید هر ۵عدد بلدرچین ماده را در کنار یک عدد بلدرچین نر نگهداری کنید.

برای بدست آوردن تخم مرغ های بهتر و با کیفیت تر از جوجه های با کیفیت استفاده کنید و قفس آن ها را همیشه خشک و تمیز نگه دارید.

تخم گذاری همواره به عوامل تغذیه, آب و مراقبت و مدیریت بستگی دارد. جهت بهره برداری از تخم های مطلوب از بلدرچین های خود نور نقش اساسی را بازی می کند. دوره های زمانی نورپردازی جهت تخم گذاری بلدرچین ها در جدول زیر نشان داده شده است.
سن    دما (درجه سانتیگراد)    نور (ساعت)
۱ هفته    ۳۵    ۲۴
۲ هفته    ۳۰    ۲۴
۳ هفته    ۲۵    ۱۲
۴ هفته    ۲۱-۲۲    ۱۲
۵ هفته    ۲۱    ۱۲
۶ هفته    ۲۱    ۱۳
۷ هفته    ۲۱    ۱۴
۸ هفته    ۲۱    ۱۵
۹ هفته    ۲۱    ۱۶
زمان دیگر    ۲۱    ۱۶
۵- پرورش جوجه

بلدرچین ها هیچ گاه روی تخم های خود نمی خوابند بنابراین شما میتوانید فرایند جوجه کشی از تخم ها را بوسیله ی مرغ های کر یا به صورت دستگاه های جوجه کشی مصنوعی انجام دهید.دوره زمان تبدیل تخم ها به جوجه در بلدرچین ها در حدود ۱۶تا۱۸ روز است. برای بیشترین میزان تولید تخم باید روزانه ۱۶ ساعت نور کافی در قفس وسالن پرورش بلدرچین ها تامین شود. جوجه های یک روزه به مدت ۱۴تا۲۱روز نیاز به مدیریت گرما و نور مطلوب دارند.جوجه های یک روزه بسیار حساس و آسیب پذیر هستند.
فاکتورهای زیر جهت پرورش جوجه های بلدرچین در نظر داشته باشید:

۱-دمای مناسب

۲-نورمناسب

۳-جریان هوای مناسب

۴-تراکم جوجه های بلدرچین در طول نگهداری

۵-مواد غذایی و تغذیه ی مناس

۶-بهداشت و مدیریت مناسب

براساس سن جوجه ها و بلدرچین ها میزان گرما و نور لازم را فراهم کنید.
سن کودک    دما (درجه سانتیگراد)    نور (ساعت)
۱ هفته    ۳۷٫۷    ۲۴
۲ هفته    ۳۵    ۲۴
۳ هفته    ۳۲٫۲    ۱۲
۶- بیماری ها:

مشاهده بیماری در بلدرچین ها به نسبت دیگر ماکیان بسیار اندک است. اما شما باید همیشه مراقبت های خوبی از ان ها انجام داده و به صورت مطلوب ذر مقابل هر گونه بیماری مدیریت کنید.

مدیریت و مراقبت مناسب یکی از نکات واجب پرورش بلدرچین است.

به صورت معمول انها در برابر بیماری ها واکسینه نمیشوند.جوجه های بلدرچین نمی توانند تغیرات دمای زیاد وناگهانی را تحمل کنند.بنابرین انها در تغیرات ناگهانی دما ودچار بیماری میشوند.باید در این مدت بسیار مراقب بود در مدت بیماری بلدرچین ها بسیار آسیب پذیر میشوند.

کوکسیدیوز:

اگر بلدرچین ها دچار بیماری کوکسیدیوز شوند باید به مدت سه روز به انها ؛کواکسیال۲۰؛ به صورت محلول در اب اشامیدنی به انها خورانید.به هر حال باید براساس نظر دامپزشک به انها دارو داد.

بیماری زخم انتیت:

یک گرم استروپترومایسین را در یک لیتر اب حل کرده و به مدت سه روز به جوجه ها بخورانید.این کار سبس بهبود بیماری ها خواهد شد.
بخش ششم-نکات بهداشتی پرورش بلدرچین

برای اینکه بلدرچین های خود را سالم و با کیفیت نگه دارید روش های بهداشتی دهان و گوارش که در زیر به انها اشاره شده است را انجام دهید:

۱-همیشه سعی کنید انها را خشک و تمیز نگه دارید.

۲-مطمین شوید که تهویه و جریان هوای مطلوب و نور مناسب در سالن پرورش انها فراهم شده است.

۳-جوجه ها و بلدرچین های بالغ را از نظر سنی از یکدیگر جداکنید.

۴-پرنده های مرده را بسوزانید یا در زیر خاک دفن کنید.

۵-به سایر پرندگان حیوانات و افراد غریبه اجازه ورود به پرورشگاه و سالن پرورش داده نشود.

۶-از ذخیره ی تغذیه ی مناسب و بهداشت کافی اطمینان پیدا کنید.

۷-بر اساس نیاز انها اب سالم و تازه فراهم شده باشد.

گوشت و تخم بلدرچین بسیار خوش طعم و سرشار از مواد مغذی است.به همین خاطر همواره بازار فروش خوبی برای محصولات مرتبط با انها فراهم است.

همانگونه که سایز بلدرچین و تخم ان بسیار کوچک است قیمت گوشت و محصولات ان به نسبت ارزانتر است و تمام اقشار مردم قدرت خرید این فراورده ها را دارند.

به همین دلیل شما نگرانی زیادی در صدد فروش محصولات خود نخواهید داشت.شما به آسانی میتوانید در فروشگاه های تخم و گوشت بلدرچین های مزرعه خود را عرضه کرده و به فروش برسانید.اما بهتر است استراتژی فروش محصولات خود را قبل از شروع پرورش بلدرچین تعیین کنید.زیرا در سراسر جهان تمامی نقاط به صورت یکسان امکان بازاریابی و فروش را ندارند.

در واقع پرورش بلدرچین نقش اساسی را در تامین مواد غذایی مناسب و لازم برای زندگی ایفا میکند.

و تجارت پرورش تخم بلدرچین میتواند منبع مناسبی جهت اشتغالزایی باشد و سبب بدست آوردن درآمد بیشتر در کنار شغل اصلی شما باشد.

پرورش بلدرچین همواره بسیار سرگرم کننده و آسان بوده اگر شما قصد دارید به این شغل بپردازید و ریسک آن را بپذیرید سعی کنید که از چند مزرعه پرورش بلدرچین در محل زندگی خود دیدن کنید و سپس کار خود را شروع کنید. با آرزوی موفقیت شما…

هر گونه سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.
منبع
3
در این مطلب بیش از ۲۰ نکته کاربردی درباره اصول پرورش کبک هم در منزل و هم در سالن مزرعه را به شما آموزش می دهیم و نمونه هایی از یک پرورش موفق کبک را می بینید.
بخش اول– فیلم های آموزشی
۱- اطلاعات جالب درباره کبک
نمایشگر ویدیو
00:00
09:53
۲- ورکشاپ اطلاعات مفید راجب پرورش کبک
نمایشگر ویدیو
00:00
10:15
بخش دوم– اطلاعات مفید درباره کبک و پرورش آن
۱-معرفی کبک

پرنده‌ای است بانام علمي Alectoris chukar و نام انگليسي Alectoris partridge كه از تلاقي چندين زيرگونه به وجود آمده و از آسياي ميانه و اروپاي شمالي به ايالات متحده مهاجرت كرده است. اين پرنده، زيبا و رنگارنگ است و نر و ماده آن به لحاظ ظاهر هيچ تفاوتي باهم ندارند اما جنس نر با وزن حدود ۸۰۰ ـ ۵۱۰ گرم كمي بزرگ‌تر از ماده آن با وزن حدود ۶۵۰ ـ ۴۵۰ گرم می‌باشد. البته راه‌های ديگري همچون اندازه و شكل سر، سيخك در پا و… براي تشخيص نر و ماده اين پرنده از يكديگر نيز وجود دارد.
پرورش کبک 3۲-هدف از پرورش کبک

۱-توليد گوشت، كود، پر و… (در ادامه همين شماره درباره گوشت كبك بيشتر توضيح خواهيم داد)

۲- تأسیس کارگاه‌های تاكسيدرمي

۳- تأسیس شکارگاه‌های مصنوعی

۴- ايجاد اشتغال و…
۳- روش‌های راه اندازي يك واحد پرورش كبك

۱-خريد تخم بارور (با وزن ۲۵ ـ ۱۶ گرم و اندازه ۴۲×۳۱ ميلي متر و دوره جوجه كشي ۲۵ ـ ۲۳ روز می‌باشد)
۲- خريد جوجه یک‌روزه
۳-خريد نيمچه
۴-خريد گله مولد

جوجه‌های تازه از تخم خارج شده (یک‌روزه) اين پرنده تقریباً ۱۳ تا ۱۴ گرم وزن دارند كه به‌منظور توليد يك گله گوشتي يا مولد، پرورش می‌یابند. چنانچه هدف، پرورش كبك گوشتي باشد معمولاً پرنده را تا ۲۰ هفتگي نگه داشته تا به وزن مورد نظر برسد و سپس به بازار عرضه می‌شود اما چنانچه هدف، پرورش گله تخم‌گذار باشد، بايستي پس از اين ۲۰ هفته، گله را به مدت حداقل ۸ هفته وارد دوره تاريكي (خاموشي يا استراحت) كرد و بعد از آن می‌توان با تغذيه جیره‌های مخصوص دوره توليد، تخم‌گذاری را شروع نمود.

پرورش کبک 1
۴-بستر مناسب

۱- قفس
۲- بستر

پرورش در روی بستر از هزینه اولیه کمی برخوردار بوده ولی بازده اقتصادی کمتری خواهد داشت در این روش سعی می‌شود که از پن بندی سالن جهت نگه داری جمعیت‌های ۲۰ قطعه‌ای استفاده شود تا نزاع و جنگ میان گله کمتر باشد و به همان نسبت میزان نطفه داری تخم‌های تولیدی نیز افزایش پایان توجه است که در این سیستم مقدار تخم‌های تولیدی غیرقابل جوجه کشی افزایش یافته و میزان جوجه کشی نیز از حد پایین‌تری برخوردار است.

در روش به شیوه قفس ضمن افزایش سرمایه ثابت از هر حیث بر سیستم اولی ترجیح داده می‌شود بدین صورت نسبت نرها و ماده، تولید تخم نطفه دار، میزان خوراک مصرفی و کنترل بیماری و … راحت‌تر و بهتر صورت می‌پذیرد مضافاً براین که تراکم در واحد سطح نیز افزایش یافته و تعداد بیشتری را می‌توان پرورش و تولید نمود.
۵- تغذيه کبک

عادت غذايي كبك در طبيعت عمدتاً دانه‌ها، برگ‌ها، میوه‌ها و گاها حشرات و ملخ می‌باشد اما در سيستم صنعتي از خوراک‌های كنسانتره اي فرموله شده شامل ذرت، كنجاله سويا و… استفاده می‌شود كه بايستي برحسب نوع گوشتي يا مولد اين پرنده، احتياجات غذايي آن‌ها تأمین شود.
كبك حيواني است كه نسبت به ساير طيور در مقابله با انواع بیماری‌های ميكروبي و ويروسي بسيار مقاوم می‌باشد؛ و علي رغم پرورش ساير طيور كه لازم است از داروهاي متعددي استفاده شود، پرورش كبك به نسبت، بسيار ارگانيك تر صورت می‌گیرد.
ميزان مصرف خوراك يك كبك مولد در حين توليد حدود ۳۰ گرم در روز است و به ازاي هر ۷ كيلوگرم خوراكي كه مصرف می‌کند، ۱ كيلوگرم گوشت توليد می‌کند؛ بنابراين اگر يك كبك گوشتي در زمان عرضه به بازار ۵/۰ كيلوگرم وزن داشته باشد حدوداً ۵/۳ كيلوگرم خوراك مصرف كرده است.

پرورش کبک 4
۶-نور مناسب برای پرورش کبک

در هفته اول پرورش به‌صورت ۲۴ ساعته روشنایی در سالن وجود دارد. از هفته دوم هر روز حدود ۲۰ دقیقه به ساعت خاموشی سالن اضافه می‌شود. این ساعت خاموشی در سالن‌هایی که تا حدی از نور طبیعی استفاده می‌کنند بهتر است در غروب هر روز بعد، از ساعت ۷ عصر تا ۴۰/۷ به گله خاموشی داد. این روند افزایش ساعات خاموشی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که در نهایت ۱۴ ساعت خاموشی و ۱۰ ساعت روشنایی داشته باشیم.

برنامه نوری ۱۴ ساعت خاموشی و ۱۰ ساعت نور برای جوجه‌هایی که قرار است به‌عنوان مولد استفاده شوند بسیار مناسب است. برای بلوغ مناسب جوجه‌هایی که به‌عنوان مولد قرار است نگه داری شوند در نهایت باید ساعات نور به ۸ ساعت و ساعات خاموشی به ۱۶ ساعت برسد. سالن‌های کبک از لحاظ نور گیری باید طوری طراحی شوند که در زمان اجرای برنامه نوری بتوان ساعات خاموشی را به‌صورت کامل در سالن ایجاد کرد.
۷-چیدن نوک کبک (نوک چینی)

نوک چینی عملی است که کبک دار جهت جلوگیری از کانی بالیزم (عادت نامطلوب همدیگر خواری) و کندن پرهای یکدیگر بیشتر بر روی جوجه کبک‌هایی که به‌عنوان مولدین آینده نگه داری می‌شوند انجام می‌دهد. در صورت وقوع این مشکل رفع آن‌ها کار بسیار مشکلی است. نوک چینی در حقیقت یک عمل مؤثر در پیش گیری از این عادت بد می‌باشد. در واقع کبک‌های نوک بریده نمی‌توانند یکدیگر را زخمی نمایند. روش اجرای قطع نوک عملاً دو نوع است:

۱- روش اول، بانام «سیستم دقیق» در سن ۶ تا ۱۰ روزگی انجام می‌پذیرد. در این روش از تیغه‌ای با سوراخ‌های مختلف برای دقت در قطع مقدار لازم نوک استفاده می‌شود. نوک جوجه‌ها پس از ورود در سوراخ مورد نظر توسط تیغه دیگری با حرکت بعدی قطع می‌شود. در بازار نوعی دستگاه قطع نوک وجود دارد که به کمک حرارت و در زمان مشخص نوک جوجه‌ها را می‌چیند. توجه نمایید در این روش عملیات نمی‌بایستی مجدداً تکرار شود.

۲- روش دوم، روش سنتی است که به‌وسیله‌ی تیغ نازل مقدار ۲/۱ تا ۳/۲ از قسمت بالایی نوک جوجه قطع می‌شود. قسمت پائینی نوک، باقی مانده و فقط سر آن سوزانده می‌شود. عملیات در مرتبه‌ی اول در سن ۴ تا ۶ هفتگی انجام پذیرفته و بار دوم در سن ۱۲ تا ۱۴ هفتگی تکرار می‌شود.

    نوک چینی به هیچ عنوان نباید در حالت استرس و زمانی که شرایط عمومی جوجه مناسب نیست انجام پذیرد.
    وقتی تیغه بیش از اندازه سرد و کند باشد، قطع نوک با فشار مضاعف انجام می‌گیرد که ممکن است به بافت‌های آن منطقه آسیب برساند.
    ممکن است تیغه ویژه قطع نوک بیش از اندازه گرم باشد. در این حالت حرارت زیاد باعث ضایع شدن بافت ای آن منطقه می‌شود.
    در نوک چینی نمی‌بایستی عجله کرد عملیات بایستی در زمان مشخص انجام پذیرد.
    پس از قطع نوک و روزهای بعد از آن دان خوری باید همیشه پر از دان باشد.
    بعد از نوک چینی آب فراوان و تمیز فراهم باشد زیرا این اقدام موجب تمیز نگاه داشتن محل قطع شده می‌شود.

پرورش کبک
۸- جلوگیری از استرس کبک

    شرایط محیطی و محل پرورش کبک به نحوی باید باشد که در معرض کم‌ترین استرس‌های محیطی از قبیل صدا و رفت و آمدهای غیرضروری باشد. در صورت رفت و آمد افراد متفرقه به داخل سالن به کبک استرس زیادی وارد می‌شود؛ که این استرس در کبک‌های در حال رشد سبب تأخیر در رشد و در کبک‌های مولد سبب کاهش تخم گذاری و در برخی مواقع قطع تخم گذاری می‌شود.
    در روزهای اول پرورش باید نور سالن کنترل شود که به پرنده استرس وارد نکند. نور شدید سبب می‌شود پرنده عصبانی باشد. این عصبانیت سبب هم خواری شدید در گله می‌شود. کبک با دیدن افراد به‌شدت فرار می‌کند و چون راه فراری در سالن ندارد معمولاً خود را به‌شدت به دیوارها می‌کوبد؛ بنابراین کسانی که با جوجه کبک‌ها کار می‌کنند باید بسیار آرام و ملایم وارد سالن شده و در حین کار نیز خیلی آرام کار کنند.
    اگر گروه‌های بزرگ پرورشی با تعداد زیادی پرنده نگهداری می‌شوند باید دقت کرد که در زمان استرس ممکن است پرنده‌ها در گوشه‌های سالن جمع شده و با فشاری که بر پرندگان زیرین وارد می‌کنند سبب ایجاد تلفات شوند.

۹- نسبت جفت گیری

این پرنده‌ها در طبیعت تک همسر هستند یعنی به‌طور معمول هر کبک نر با یک ماده جفت گیری می‌کند اما در سیستم صنعتی، هر کبک نر می‌تواند با ۳ تا ۴ ماده آمیزش کند که میزان تخم‌گذاری و درصد جوجه آوری و سایر خصوصیات در حد مطلوبی است.
۱۰-تخم‌گذاری کبک

در شروع تخم‌گذاری فاکتورهای بسیاری تأثیرگذارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سن و وزن اشاره کرد چرا که اگر این دو، در آغاز دوره تخم‌گذاری کمتر از حد مطلوب باشند بدون شک میزان تخم‌گذاری، درصد باروری تخم‌ها و بسیاری از خصوصیات دیگر تخم را به‌طور منفی تحت تأثیر قرار می‌دهد که سن معمول شروع تولید را ۷ ماهگی به بعد بیان می‌کنند.

در شرایط طبیعی هر کبک بین ۲۰ ـ ۷ تخم در سال می‌گذارد، اما در سیستم صنعتی ۲ بار در سال تخم‌گذاری می‌کند که هر دوره تخم‌گذاری حدود ۴ ماه طول می‌کشد و پس از آن ۲ ماه دوره تاریکی (استراحت) را می‌گذرانند و سپس دوره تخم‌گذاری بعدی را شروع می‌کنند. هر کبک در اولین دوره تخم‌گذاری حدود ۳۰ تخم می‌گذارد؛ اما نکته حائز اهمیت این است که میزان تخم‌گذاری این پرنده‌ها در دومین و سومین سال تولید، به ترتیب بیشتر از سال‌های اول و دوم است اما از سال چهارم به بعد، میزان تخم‌گذاری، رفته‌رفته افت می‌کند.

پرورش کبک 2
۱۱- پرورش کبک‌های گوشتی

به‌منظور پرورش کبک‌های گوشتی لازم است که از سالن و مادر مصنوعی استفاده شود. بدین منظور جوجه‌های یک روزه پس از انتقال از هچری به سالن پرورش منتقل و در زیر مادر مصنوعی قرار داده می‌شوند. درجه حرارت سالن ۲۸ درجه و درجه حرارت زیر مادر مصنوعی ۳۸ درجه سانتی گراد تنظیم می‌گردد. به ازای هر هفته ۸/۲ درجه سانتی گراد از حرارت مادر مصنوعی کسر و نهایتاً به ۲۸ درجه سانتی گراد تقلیل میابد. استفاده از گارد در ابعاد ۲*۲ متر توصیه می‌گردد. دان خوری و آبخوری در داخل گارد قرار داده می‌شود. رطوبت داخل سالن باید ۶۵ در صد تنظیم گردد تا از بروز مسائل و مشکلات پرورشی جلو گیری شود. جوجه‌های پرورشی پس از یک ماه به داخل قفس‌های پرورشی منتقل شده و به مدت ۱۲ هفته در این سیستم پرورش داده شده و پس از زمان مقرر به کشتار گاه فرستاده می‌شوند.
۱۲-پرورش کبک‌های مولد

به‌منظور ایجاد گردش گاه در مواقعی که هوا مناسب است با استفاده از مجموعه باز که با توری محصور شده مناسب بوده و پیشنهاد می‌گردد به ازای هر ۴ قطعه یک متر مربع گردشگاه در نظر گرفته شود.
۱۳-جوجه کشی کبک و ماشین جوجه کشی

دوره جوجه کشی کبک در دستگاه جوجه کشی به مدت ۲۵-۲۶ روز طول می‌کشد و لذا درجه حرارت ماشین جوجه کشی باید ۹۹/۸ درجه فارنهایت تنظیم و میزان رطوبت هم ۶۵ درصد تنظیم گردد. در روز هچ جوجه‌ها میزان رطوبت بایستی ۸۰ درصد باشد.

اگر رطوبت در هچر به‌اندازه کافی نباشد موجب خشک شدن پوسته داخلی تخم‌ها گشته و جوجه‌ها به‌سختی می‌توانند پوسته داخلی و خارجی تخم را شکسته و از تخم خارج شوند صورت استفاده از ماشین‌های جوجه کشی معمولی گذاشتن پارچه‌ای خیس در داخل هچر و یا استفاده از مرطوب کننده‌های خودکار در داخل دستگاه هچر الزامی است. ماشین‌های جوجه کشی تمام خودکار که رطوبت و حرارت را به‌طور خودکار انجام می‌دهند استفاده می‌شود.

یکی از مسائل مهم در افزایش میزان هچ چرخش تخم‌ها در داخل ستری است. این عمل مانع از آن می‌شود تا جنین به سطح پوسته نزدیک و به آن بچسبد که در این صورت ضمن پاره شدن شالاژا تخم موجب مرگ جنین خواهد شد. سیستم چرخش خودکار ماشین جوجه کشی هر یک ساعت یک‌بار مانع از اشکال فوق شده و باعث ایجاد یک هچ موفق نیز خواهد شد.
۱۴- جوجه ریزی کبک

دو هفته اول پرورش از اهمیت خاصی برخوردار است لذا بایستی شروع خوبی داشت و به همین دلیل برنامه ریزی از قبل خیلی مهم تلقی می‌شود. بدین منظور جایگاه اولیه جوجه‌ها بایستی گرم و آب و غذا به‌راحتی در دسترس باشند. بنا بر این از صحت انجام کار کلیه آبخوری‌ها، دان خوری ها و همچنین منابع گرما زا بایستی اطمینان حاصل نمود؛ زیرا جوجه‌ها در ده روز اول نمی‌توانند خود را با شرایط محیط وفق دهند. بنابراین منابع گرما زا از قبیل لامپ‌های الکتریکی لامپ‌های حرارتی و بخاری‌های نفتی و یا گازی از ملزومات بشمار می‌رود. بایستی در نظر داشت اگر جوجه‌ها در زیر مادر مصنوعی یکجا و در مرکز آن جمع شوند درجه حرارت و اگر به اطراف پراکنده شوند درجه حرارت زیر مادر مصنوعی زیاد می‌باشد و بایستی حرارت را کم نمود حالت مطلوب پراکندگی یکنواخت زیر مادر مصنوعی می‌باشد.
۱۵-هچ (جوجه گیری)

مرحله هچ به ۲ یا ۳ روز آخر دوره جوجه کشی اطلاق گردیده که در این روزها جوجه‌ها پوسته تخم را شکسته و بیرون می‌آیند. در این زمان باید از چرخاندن تخم‌ها خودداری نمود. بدیهی است که در ۳ روز آخر باید تخم‌ها را از دستگاه ستر به دستگاه هچر انتقال داد؛ اما در صورت عدم دسترسی به هچر، باید تخم‌ها را از شانه‌های گرداننده ستر برداشته و آن‌ها را در سبدهای پلاستیکی یا فلزی هچر یا روی یک مقوای ضخیم قرار داد. در صورت استفاده از مقوا بایدتوجه داشت که جریان هوا را مسدود نکرده و یا با آب یا اجزای گرمازا تماس نداشته باشد. در این میان افزایش رطوبت حائز اهمیت بوده و آن را می‌توان با قرار دادن یک ظرف آب یا افزایش سطح تبخیر دستگاه، به ۹۰% F رساند.

    زمان بیرون آمدن از تخم به قدرت و توانایی جسمی جوجه جهت شکستن پوسته بستگی دارد.

در این هنگام جوجه‌ها هم‌زمان با تقلا برای خروج از تخم مدتی را به استراحت به‌منظور بازیابی دوباره نیرو پرداخته که نباید جوجه را مرده فرض نمود. کل زمان هچ بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت طول کشیده که در این مدت جای هیچ نگرانی نیست؛ اما در صورت تجاوز زمان به بیش از ۲۰ ساعت، آنگاه باید تخم‌های شکسته را بررسی نموده و حتی‌الامکان جوجه‌ها را بیرون آورد. هنگامی که جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند باید در دستگاه باقی مانده تا خشک شوند. به‌منظور تسریع روند خشک شدن جوجه‌ها، تهویه باید افزایش یابد.

زمانی که بیش از %۹۰ درصد جوجه‌ها خشک شوند، آنگاه باید آن‌ها را از دستگاه برداشت و به بستر پرورش انتقال داد. اگر جوجه‌ها بیش از حد در دستگاه باقی بمانند ممکن است با خشکی عضلات مواجه شده و در مواقع بحرانی تلف شوند. تخم‌هایی که یک روز بیش‌تر از زمان مورد انتظار در دستگاه باقی مانده و جوجه نشده‌اند به‌عنوان ضایعات تلقی شده و باید حذف گردند. باید توجه داشت که کمک به جوجه جهت بیرون آمدن از تخم در اکثر مواقع بی‌نتیجه مانده و به مرگ جوجه منتهی می‌گردد؛ زیرا ممکن است کیسه زرده به‌طور کامل جذب نشده باشد و هنگام جداسازی جوجه از تخم پاره شود. جوجه‌های ضعیف در صورت بیرون آمدن از تخم باید از سایر جوجه‌ها جدا شده و به‌طور ویژه تحت مراقبت قرار گیرند؛ زیرا زمانی که با سایر جوجه‌ها در شرایط عادی رها شوند، دوام نیاورده و تلف می‌گردند. در پایان متذکر می‌گردد که جوجه‌های ضعیف را هرگز نباید برای مولد منظور نمود زیرا ممکن است که خصایص ژنتیکی به سایر جوجه‌های حاصله از این مولد انتقال یابد.

جوجه‌های تازه از تخم خارج شده (یک‌روزه) این پرنده تقریباً ۱۳ تا ۱۴ گرم وزن دارند که به‌منظور تولید یک گله گوشتی یا مولد، پرورش می‌یابند. چنانچه هدف، پرورش کبک گوشتی باشد معمولاً پرنده را تا ۲۰ هفتگی نگه‌داشته تا به وزن مورد نظر برسد و سپس به بازار عرضه می‌شود اما چنانچه هدف، پرورش گله تخم‌گذار باشد، بایستی پس از این ۲۰ هفته، گله را به مدت حداقل ۸ هفته وارد دوره تاریکی (خاموشی یا استراحت) کرد و بعد از آن می‌توان با تغذیه جیره‌های مخصوص دوره تولید، تخم‌گذاری را شروع نمود.
۱۶- نکات مهم دیگر

    کبک در شرایط طبیعی از اواسط اردیبهشت تا اواخر تیر تخم گذاری می‌کند نظر به این که پرورش کبک به‌صورت صنعتی مد نظر است تا توجیه اقتصادی داشته باشد لذا بایستی سیستم نور مصنوعی، خوراک فرمول شده و جایگاه مخصوص با مدیریت قبل و بعد از شروع تخم گذاری تداوم تولید تخم در گله داشته باشیم. بنابراین داشتن ۱۵-۱۰ لوکس نور در طول دوره تخم گذاری از ملزومات شرایط نوری محسوب می‌شود.
    پرورش کبک با خرید حداقل ۳۰۰۰ عددتخم نطفه دار شروع می‌شود که جوجه‌های حاصل بعد از شش ماه پرورش و به‌عنوان گله مادر در سالن مربوط به گله مولد نگه داری شده و تخم‌های استحصالی جوجه‌های گوشتی و همچنین گله جای گزین برای مولدین را نیز شامل می‌شود.
    از ۳۰۰۰ تخم خریداری شده پس از ست کردن در داخل دستگاه جوجه کشی و پس از ۲۵-۲۶ روز (۲۴ روز داخل ستری و ۲ روز داخل هچر) حد اقل ۲۳۰۰ قطعه جوجه یک روزه پیش بینی می‌شود که پس از طی دوره پرورش و کار جدا سازی نرها و ماده شروع می‌شود. با احتساب تلفات در طول یک دوره پرورش به‌طور متوسط ۲۰۰۰ قطعه کبک نر و ماده در شروع تولید خواهیم داشت. با عنایت به نسبت ۳ به ۱ ماده به نر ۷۰۰ قطعه کبک نر انتخاب و نگه داری شده. حدود ۱۳۰۰ قطعه ماده خواهیم داشت. بدین ترتیب گله مادر پایه تشکیل می‌شود.
    با توجه به این که هر قطعه کبک ماده در هر دوره ۸۰ عدد تخم می‌گذارد با احتساب ۶۵ در صد جوجه در آوری هر قطعه کبک ماده ۵۲ قطعه جوجه تولید می‌کند ۱۳۰۰ * ۵۲ = ۶۷۶۰۰

۱۷- بازار و راه اندازی

یک پرورش دهنده موفق کبک می‌گوید: در تولید کبک نباید به‌یک‌باره حجم زیادی از این پرنده را پرورش داد مخصوصاً بدون این‌که از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده باشیم. باید بتوانیم قبل از تولید تخم و گوشت کبک، ابتدا بازار کبک را خوب شناسایی کنیم. با فروشندگان و تأمین کنندگان محصولات کبک دوستانه مذاکره و با عقد قراردادهایی همکاری‌مان را محکم‌تر کنیم. در بازاریابی موفق بوده‌ام و محصولات را به استان‌های هم‌جوار تهران نیز ارسال می‌کنم و حتی بعضی وقت‌ها کم هم می‌آورم. ماهی ۳ هزار قطعه جوجه تولید می‌کنم که توانایی نگه‌داری همه این‌ها را در سالن ۵۰۰ متری خودم ندارم بنابراین این جوجه‌ها را می‌فروشم. شروع کار با راه‌اندازی یک کارگاه کوچک بسیار به‌صرفه‌تر از شروع با ایجاد کارگاه‌های بزرگ است. کارگاه‌های بزرگ خطر و ریسک بالایی دارد و کنترل کردن آن هم مکافات است و اگر مریضی بین پرنده‌ها شایع شود آن‌وقت دیگر جمع کردن کارگاه بسیار کار سختی است؛ اما کارگاه کوچک در صورت شکست حتی انسان را ورشکسته نخواهد کرد.

    در ایران بیشتر مصرف‌کنندگان افرادی هستند که یا از نظر مالی مشکلی ندارند و یا به علت یک بیماری خاص توسط پزشک مصرف این گونه مواد غذایی به آن‌ها تجویز شده است.

در ایران برای کشتار کبک به‌صورت صنعتی اقدامی صورت نگرفته است و این برای پرورش‌دهندگان کبک یک معضل است که سبب می‌شود پرورش‌دهنده حتماً در مزرعه خود فضایی برای کشتارگاه در نظر گرفته و کار کشتار را خود در مزرعه انجام دهد و این موضوع هزینه‌هایی برای پرورش‌دهنده به وجود می‌آورد.

بر اساس ضوابط نظام دام‌پروری کشور در ابتدا باید از سازمان جهاد کشاورزی استان مربوطه پروانه تأسیس گرفت؛ بنابراین بهتر است قبل از تهیه زمین برای ایجاد مزرعه پرورش کبک به واحد صدور پروانه معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه و با کارشناسان مذاکره کرده تا با درنظرگرفتن ضوابط نظام دام‌پروری کشور، اقدامات لازم انجام شود. بعد از دریافت موافقت اصولی باید با ادارات دامپزشکی، محیط‌زیست، میراث فرهنگی، امور اراضی درباره بلامانع بودن ایجاد واحد پرورشی کبک، هماهنگی‌های لازم انجام شود.‌ پرورش کبک با خرید گله مولد مادر که باید در سن پنج‌ماهگی باشد شروع می‌شود. پس از خرید گله مولد و نگه‌داشتن گله در یک سیکل ۵۰ روزه نوری فعالیت کبک برای تخم‌گذاری آغاز می‌شود. این سن بهترین زمان برای تخم‌گذاری است. کبک در هفت‌ماهگی به بلوغ جنسی و در چهارماهگی به بلوغ وزنی می‌رسد.
منبع
4
در این مطلب بهترین روش تکثیر و پرورش قناری نر و ماده با بیشترین بهره وری ممکن را به شما آموزش می دهیم. پرورش این پرنده زیبا مستلزم توجه و دقت زیادی می باشد.
بخش اول– آماده سازی برای جفت گیری
۱- لوازم جفت گیری را تهیه کنید

پرورش قناری در منزل

علاوه بر لوازم اولیه ای که برای قناری های خود تهیه کرده اید (مثل قفس و دانه و …) به یک قفس بزرگ برای جفت قناری نیاز دارید تا به راحتی در آن جفت گیری کنند. باید یک لانه کوچک برای ماده آماده کنید تا در آن تخم بگذارد و راحت روی آنها بخوابد. حتی می توانید چوب و شاخ و برگ در قفس بریزید تا قناری نر شروع به ساختن لانه برای ماده کند. سعی کنید قفس را در معرض یک پرتو نور مستقیم خورشید قرار دهید.

    دقت کنید که قفس های مخصوصی وجود دارد که قبل از جفت گیری به پرنده نر و ماده اجازه می دهد تا همدیگر را بدون تماس با یکدیگر بشناسند. یا اینکه می توانید آنها را در دو قفس جداگانه ولی چسبیده بهم قرار دهید.
    پرنده فروشی ها، لانه آماده برای جفت گیری دارند ولی اگر لانه آماده خریدید حتما دقت کنید که یک سری شاخ و برگ و … داخل قفس بریزید تا خود پرنده نر لانه را تکمیل کند و جفت راحت تر باشند.

۲- قناری ها را تا زمانی که برای جفت گیری آماده شوند، جدا نگه دارید

پرورش قناری در منزل 2

قناری نر همیشه تمایل به جنگیدن دارد واگر قبل از اینکه قناری ها برای جفت گیری آماده باشند، آنها را در یک قفس قرار دهید، ممکن است قناری نر، ماده را بکشد.
۳-نشانه های آماده بودن نر وماده برای جفت گیری

جفت گیری معمولا در فصل بهار اتفاق می افتد. بهترین حالت این است که دمای اتاق را روی ۲۱ درجه تنظیم کنید و قفس را در جایی قرار دهید که بیش از ۱۲ ساعت نور مستقیم خورشید به آن بتابد. اما نشانه ها برای آمادگی برای جفت گیری:

پرورش قناری در منزل 3

    قناری نر معمولا زودتر از ماده برای جفت گیری آماده می شود. مهم ترین نشانه آماده بودن نر این است که موقع خواندن، بال هایش را سرازیر می کند و همچنین زمخت تر و باصدای بلندتری نسبت به قبل می خواند. همچنین اگر یک نر دیگر در نزدیک شان باشد، قناری نر به حالت رقص و تعیین قلمرو، در قفس حرکت می کند.
    قناری ماده موقعی که آماده است، شروع به پاره کردن کاغذ می کند یا ممکن است شروع به ساختن یک لانه کند. اما مشخص ترین علامت برای آمادگی ماده این است که مخرجش قرمز و ورم کرده می شود. همچنین وقتی قناری نر را می بینند دم شان را بالا می برند یا قوز می کنند.

۴- نر وماده را در کنار هم ولی در قفس جداگانه قرار دهید

با این کار آنها بهم عادت می کنند و رفتار آنها به شما می گوید که چه زمانی آماده جفت گیری هستند.
۵- حالا لانه را در قفس ماده قرار دهید

پرورش قناری در منزل 4

اگر ماده شروع به ساختن و تکمیل لانه کرد، به این معنی است که به نر عادت کرده و ۱۰۰ درصد آماده است.
۶- غذای مناسب به قناری ها بدهید

هنوز آنها را در یک قفس جداگانه نگه دارید. سه چهار روز قبل از اینکه آنها را در یک قفس قرار دهید شروع به دادن غذاهای مقوی مثل دانه های غنی شده، غذای نرم و کلسیم دار کنید تا تخم های سالمی بگذارند.

دان اصلي قناري تخم کتان و ارزن است و نسبت بين انها ۴ به۳ ميباشد يعني به ازاي هر۴ کيلو گرم تخم کتان ۳ کيلو گرم ارزن کافي مي باشدارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی دارد تخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند . تخم كتان كه به دانه قناري مشهور است طبيعتي گرم دارد و حاوي انواع ويتامين و تركيبات كربو هيدرات و املاح معدني مي باشد. این کار را چند روز قبل از گذاشتن داخل یک قفس، تا زمانی که جوجه ها ۳ هفته بزرگ شوند ادامه دهید.
بخش دوم– جفت گیری و بعد از آن
۱- قناری ها را در یک قفس بزرگ قرار دهید

پرورش قناری در منزل 5

زمانی که نر و ماده کاملا آماده جفت گیری بودند، آنها را داخل یک قفس قرار دهید. احتمالا با بوسیدن همدیگر شروع می کنند و خواهید دید که کم کم شاخ و برگ ها و … که برای آشیانه سازی داخل قفس قرار داده اید را شروع به گذاشتن داخل لانه آماده میکنند. بوسیدن ممکن است بلافاصله بعد از قرار دادن قناری ها داخل قفس شروع شود یا اینکه چند روزی طول بکشد.

    بعد از گذاشتنشان داخل یک قفس، مواظب باشید تا با هم دعوا نکنند. اگر شروع به جنگیدن کردند، آنها را از هم جدا کنید و مجددا منتظر علامت آمادگی هر دو باشید.

۲- به رفتارهای جفت گیری شان دقت کنید

پرورش قناری در منزل 6

معمولا در قناری نر، رفتار جفت گیری شامل چرخیدن دور ماده و دوست داشتن ماده می شود. سپس قناری ماده خم می شود و نر روی او قرار می گیرد و چندین بار این کار را می کند.
۳- حالا منتظر تخم گذاری در لانه باشید

پرورش قناری در منزل 7

قناری ماده ممکن است در هرجای قفس، بین ۲ تا ۶ تخم بگذارد. پرنده ماده هر روز یک تخم می گذاردو معمولا هم صبح این کار را می کند. این کار ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد. در این ۱۴ روز باید بگذارید کار خودشان را بکنند زیرا به هیچ کمکی برای تخم گذاشتن نیاز ندارند. سپس خود ماده روی آنها می خوابد و بعد از چند روز جوجه ها بیرون می آیند.
۴-جوجه ها را نزد نر و ماده بگذارید تا زمانی که خودشان بتوانند غذا بخورند

معمولا ۳ هفته طول می کشد تا جوجه ها خودشان بتوانند غذا بخورند و در این مدت بگذارید نزد نر و ماده بمانند. در روزهای اول، ماده تمام وقت با جوجه ها می ماند و نر برای آنها غذا می برد. بعد از ۳ هفته آنها کم کم برای پرواز بال در می آورند و می توانید آنها را در یک قفس جداگانه قرار دهید.
بخش سوم– نکات مهم دیگر

    معمولا تا زمانیکه ماده، در دوره ۱۴ روزه، آخرین تخم را نگذارد، روی آنها نمی خوابد. این کاملا طبیعی است.
    قناری ها معمولا پرنده های اجتماعی نیستند. سعی کنید بجز در موقع جفت گیری، آنها را از هم جدا نگه دارید.
    فقط و فقط پرنده ماده شروع به ساخت لانه و یا تکمیل آن می کند.
    بهترین غذای مقوی برای قناری ها علاوه بر موارد گفته شده در بالا، تخم گشنیز و تخم خرفه می باشد که می توانید از عطاری ها تهیه کنید.
    همیشه بگذارید ارزن یا غذای دیگر در قفس شان موجود باشد.
    پخش موسیقی و آهنگ خواندن در کنار قفس قناری ها برای بهتر شدن صدای قناری مفید است.

بخش چهارم– بازار فروش قناری

قناري هاي ايراني در بزرگ ترين فروشگاه هاي واقعي و مجازي در عربستان سعودي و ديگر کشورهاي عربي به فروش مي رسد. براي نمونه وب سايت “حراج” که بزرگ ترين فروشگاه اينترنتي عربستان سعودي به شمار مي رود و يکي از بزرگ ترين فروشگاه هاي مجازي در جهان عرب به شمار مي رود، قناري ايراني را نيز به عنوان يکي از کالاهاي خود قرار داده و ميان مشتريانش خريد و فروش مي شود.

تصاوير موجود در اين مطلب نيز گوياي اين مسأله است و مربوط به يکي از صفحات اين فروشگاه اينترنتي است. در پايان لازم به ذکر است که قناري تنها پرنده ايراني نيست که در جهان عرب خريد و فروش مي شود و مورد توجه اعراب است بلکه عقاب، شاهين و ديگر پرنده هاي ايراني نيز مشترياني در جهان عرب دارد.
منبع
5
مهاجرت که فکر نمیکنم
ولی دیدم که چطوری کبوتر شکار میکنن
قانون طبیعت این هست
6
شناسایی گونه‌ها / کمک به پرستو
« آخرين ارسال توسط honri3 اوت 13, 2018, 07:05:06 pm »
من یک پرستو زخمی پیدا کردم
باید چکار کنم برای درمانش و رهاسازی؟
7
نون خیس
برنج پخته شده
و...
8
تکنیک ها و روشهای عکاسی از پرندگان / پاسخ : راهنمایی
« آخرين ارسال توسط honri3 اوت 13, 2018, 07:01:37 pm »
سلام؛
خوشبختانه راه‌هاي نزديك شدن به پرندگان زياد و متنوع است. اما در فصلهاي مختلف و براي پرندگان مختلف تغيير مي كند.
1-استفاده از خودرو: راحت ترين و بي دردسرترين روش نزديك شدن به پرنده استفاده از خودرو است (البته اگر شرايط سوق‌الجيشي اجازه بدهد) من در برنامه هاي نصفه روزه عكاسي (كه بيشتر برنامه هاي من از اين دست است) معمولا از ماشين استفاده مي كنم. ماشين وسيله استتار بسيار خوبي است. مخصوصا براي passerines و پرندگان شكاري.
2-استفاده از Calling sound مخصوصا در فصل جفت گيري: كه من هم در جذب passerines و حتي در جذب پرندگان آبزي نظير كشيمها از آن استفاده خوبي كرده ام. منتها استفاده از صدا نياز به مكملهايي دارد نظير استتار و پرچ مناسب. البته اين روش از نظر بعضي از دوستان چه در ايران و چه در خارج از ايران مذموم است. چون استفاده مداوم از اين روش موجب آسيب رسيدن به پرنده مي شود.
3-استفاده از آبشخور: اين روش براي مكانهايي كه آبهاي سطحي براي پرندگان محدود است بسيار خوب جواب مي دهد. كافي است با در نظر گرفتن ساعت عكاسي و زاويه تابش نور، پرچ مناسب را در نزديكي آب قرار دهيد و خودتان در استتار منتظر بمانيد.
4-استفاده از Feeder مخصوصا در فصل زمستان كه غذا اندك است. با دانستن عادات غذايي پرندگان مختلف مي توانيد Feederهايي تعبيه كنيد و با تكرار عمل تغذيه پرندگان را به باغ يا باغچه خود بكشانيد. در اروپا/آمريكا بسياري از اين روش استفاده مي كنند. منتها وسايل لازم براي اين كار به صورت آماده قابل تهيه است. در وصرتيكه در اينجا بايد خودتان آن را بسازيد.
5-استفاده از پرچ: بسياري از پرندگان نشستن بر روي شاخه گياه X را بر Y ترجيح مي دهند. لذا با دانستن اين موضوع در مكانهايي كه پتانسيل اين كار را دارند، مي توانيد به با استتار مناسب به پرنده نزديك شويد. البته توجه كنيد كه در بعضي موارد اين روش ممكن است نياز به روشهاي مكمل نيز داشته باشد. آلن مورفي يكي از عكاسان به نام پرندگان در آمريكا از اين روش استفاده ميكند و Workshopهايي نيز براي آموزش اين روش دارد.
6-Baiting: اين روش هم يكي از ديگر روشهاي مذموم اما موثر است كه براي جذب پرندگان شكاري استفاده مي شود.مثلا ديده ام كه بسياري از عكاسان آمريكايي براي عكاسي از Snowy owl از موش به عنوان طعمه استفاده مي كنند.

خوب فعلا چيز ديگري به نظرم نمي رسد.
9
شناسایی گونه‌ها / سوال
« آخرين ارسال توسط یاسمن اوت 07, 2018, 06:56:48 pm »
سلام
تو حیاط ما یه عالمه گنجشک هست که روی  درخت توت میشینن هر دفعه هم که میخوام بهشون غذا بدم فرار میکنن چیکار کنم که فرار نکن و پیشم بیان و بتونم بهشون غذا بدم لطفا کمکم کنید
10
امام مهدی منتظر اعلان می‌کند نسبت به تعدد مذهبی دردین خداوند کافر است..الإمام ناصر محمد اليماني
26 - 03 - 1433 هـ
19 - 02 - 2012 مـ
04:36 صباحاً 
ــــــــــــــــــ


امام مهدی منتظر اعلان می‌کند نسبت به تعدد مذهبی دردین خداوند کافر است..

بسم الله الرحمن الرحيم، والصلاة والسلام على جدي محمد رسول الله وآله الأطهار وجميع الرسل من ربهم وآلهم الأطهار وجميع المسلمين في الأولين وفي الآخرين وفي الملأ الأعلى إلى يوم الدين، أمّا بعد..

ما با حفظ و مراقبت خداوند چند روز قبل بازگشتیم و منتظریم که خداوند چه خواهد کرد و بازگشت امور به خداوند است؛ چه در دوران گفتگو قبل از ظهور و چه بعد از ظهور تا روزآخر(یوم الآخر)؛ امورگذشته و آینده با خداست و پروردگار امر خود را کامل و بالغ می‌گرداند ولی اکثر مردم نمی‌دانند.


عزیز من نجیب العقبی؛ اگر از انصار پیشگام برگزیده در دوران گفتگو قبل از ظهور هستی؛ اعلان کن که نسبت به تعدد مذهبی در دین خدا کافری تا خداوند تو را از عذاب خود نجات دهد. تصدیق فرموده خداوند تعالی:


{وَلاَ تَكُونُواْ كَالَّذِينَ تَفَرَّقُواْ وَاخْتَلَفُواْ مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْبَيِّنَاتُ وَأُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ} صدق الله العظيم [آل عمران:105].


{مانند کسانی نباشید که پراکنده شدند و اختلاف کردندپس از آنکه نشانه‌های روشن (پروردگار) به آنان رسید! و آنها عذاب عظیمی دارند.}
العقبی؛ از کسانی مباش که : 


{مِنَ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا كُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَيْهِمْ فَرِحُونَ} [الروم:32]؛


{ از کسانی که دین خود را پراکنده ساختند و به دسته‌ها و گروه‌ها تقسیم شدند! و هر گروهی به آنچه نزد آنهاست (دلبسته و) خوشحالند!}


من نصیحت کننده امین تو هستم؛ چون می‌بینم نسبت به مذهب قرآنی تعصب داری و همچنین فتوا می‌دهی که شیعه و سنی؛ "مغضوب علیهم "هستند!روش تو غلط است و باعث دوری و تنفر شیعیان و اهل سنت از پیروی ازمهدی منتظر می‌گردد؛ از خدا بترس. آنها برادران دینی ما هستند؛ آیا به نظرت روش تو آنها را به سوی صراط مستقیم هدایت خواهد کرد؟ حاشا لله... در دعوت به سوی خدا؛ این کار به هیچ وجه حکیمانه نیست؛ ای مرد فرعون ادعای ربوبیت و خدایی کرد و گفت:


{فَقَالَ أَنَا رَبُّكُمُ الْأَعْلَى} [النازعات:24]،


{ و گفت: «من پروردگار برتر شما هستم!}


با این وجود می‌بینی خداوند به نبی خود موسی و برادرش هارون علیهم الصلاة و السلام توصیه می‌فرماید با نرمی و ملایمت با فرعون سخن بگویند. خداوند تعالی می‌فرماید:


{فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَيِّنًا لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى} صدق الله العظيم [طه:44].


{ اما به نرمی با او سخن بگویید؛ شاید متذکّر شود، یا (از خدا) بترسد!}


چون درروش دعوت به سوی خدا؛ فراری دادن و متنفر کردن مردم مجاز نیست؛ این هیچ حکیمانه نیست. تصدیق فرموده خداوند تعالی: 


{ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ} صدق الله العظيم [النحل:125].


{با حکمت و اندرز نیکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نیکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسی بهتر می‌داند چه کسی از راه او گمراه شده است؛ و او به هدایت‌یافتگان داناتر است.}
عزیز من از خدا تقوا کن و پیرو امام مهدی باشد و اعلان کن نسبت به تعدد مذهبی در دین خدا کافری و نسبت به مذهب قرآنیون یا نسبت به مذهب اهل سنت و یا مذهب شیعیان تعصب نداشته ؛بلکه مسلمانی حنیف باش.


عزیزمن نجیب علی العقبی؛ نمی‌توانید مردم را به دین اسلام قانع کنید در حالی که شاهدند مسلمانان یک دیگر را لعن کرده و نسبت کفر به هم می‌دهند؛ همان طور که تو به اهل سنت و شیعیان چنین نسبتی داده و آنها را مغضوب علیهم می‌خوانی و پناه برخدا از غضبش؛ اما امام مهدی ناصر محمد یمانی می‌گوید: عزیزان من؛ ای اهل تسنن و شیعیان و قرآنیون و تمام مذاهب اسلامی؛ به سوی این کلام که میان همه ما و تمام مردم عالم یکی است؛ روبیاورید. و آن کلام این است:خداوند یکتا را بدون شریک عبادت کنیم. از من پیروی کنید تا بر اساس بصرتی که ازنزد پروردگارم آمده شما را به راه درست هدایت کنم. امام مهدی از قرآنیون نیست؛ امام مهدی از اهل سنت و یا از شیعیان نیست؛ بلکه مسلمان حنیف است و از مشرکین و کسانی که دین خود را فرقه فرقه کرده‌اند نیست؛گروه‌هایی که هر کدام به داشته خود دلخوش و شادند.


من اعلان می‌کنم که پیرو کتاب تورات و انجیل و قرآن عظیم و احادیث بیان در سنت نبوی هستم؛ مگرآن چه درتورات و انجیل و احادیث نبوی که برخلاف قرآن عظیم باشند و خدا را به شهادت می‌گیرم و شاهد بودن خداوند کافی است که مهدی منتظر ناصر محمد یمانی نسبت به هرچه که برخلاف آیات محکم قرآن عظیم باشد به صورت مطلق کافر است؛ فرقی ندارد در تورات و انجیل باشد یا در احادیث سنت نبوی. چون هرچه که خلاف آیات محکم قرآن عظیم باشد؛ بدانید حدیثی دروغ است که از نزد خدا نیامده؛ بلکه از نزد شیطان و از زبان اولیای او نقل شده؛ کسانی برای باز داشتن بشریت از پیروی از آیات محکم ذکرـ قرآن عظیم ـ تظاهرمی‌کنند ایمان دارند و کفر و مکر خود را پنهان می‌کنند.ممکن است عزیز من نجیب علی العقبی بخواهد سخنم را قطع کرده و بگوید:" صبرکن صبرکن امام من ناصر محمد یمانی؛ همانا که خداوند به محمد رسول الله -صلى الله عليه وآله وسلم- امر نموده که فقط پیرو قرآن باشد ؛ فرمان نداده که از تورات هم پیروی کند". مهدی منتظر ناصر محمد یمانی در پاسخ می‌گوید: خیر بلکه خداوند به محمد رسول الله -صلى الله عليه وآله وسلم- فرمان پیروی از تورات را داده است. خداوند تعالی می‌فرماید:


{قُلْ فَأْتُوا بِكِتَابٍ مِّنْ عِندِ اللَّهِ هُوَ أَهْدَى مِنْهُمَا أَتَّبِعْهُ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ} صدق الله العظيم [القصص:49].


{ بگو: «اگر راست می‌گویید کتابی هدایت‌بخش‌تر از این دو از نزد خدا بیاورید، تا من از آن پیروی کنم}
و همین طور فرمان پیروی از انجیل را نیز به ایشان داده است؛ ولی چون در اینجا خداوند از تورات سخن می‌گوید و برای همین می‌فرماید: 


{قُلْ فَأْتُوا بِكِتَابٍ مِّنْ عِندِ اللَّهِ هُوَ أَهْدَى مِنْهُمَا أَتَّبِعْهُ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ} صدق الله العظيم [القصص:49].


{ بگو: «اگر راست می‌گویید کتابی هدایت‌بخش‌تر از این دو از نزد خدا بیاورید، تا من از آن پیروی کنم}
ولی در آیاتی که در این جا آمده تدبر کن. خداوند تعالی می‌فرماید: 


{فَلَمَّا جَاءَهُمُ الْحَقُّ مِنْ عِندِنَا قَالُوا لَوْلَا أُوتِيَ مِثْلَ مَا أُوتِيَ مُوسَىٰ أَوَلَمْ يَكْفُرُ‌وا بِمَا أُوتِيَ مُوسَىٰ مِن قَبْلُ قَالُوا سِحْرَ‌انِ تَظَاهَرَ‌ا وَقَالُوا إِنَّا بِكُلٍّ كَافِرُ‌ونَ ﴿٤٨﴾ قُلْ فَأْتُوا بِكِتَابٍ مِّنْ عِندِ اللَّـهِ هُوَ أَهْدَىٰ مِنْهُمَا أَتَّبِعْهُ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿٤٩﴾ فَإِن لَّمْ يَسْتَجِيبُوا لَكَ فَاعْلَمْ أَنَّمَا يَتَّبِعُونَ أَهْوَاءَهُمْ وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنِ اتَّبَعَ هَوَاهُ بِغَيْرِ‌ هُدًى مِّنَ اللَّـهِ إِنَّ اللَّـهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿٥٠﴾ وَلَقَدْ وَصَّلْنَا لَهُمُ الْقَوْلَ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُ‌ونَ ﴿٥١﴾ الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ مِن قَبْلِهِ هُم بِهِ يُؤْمِنُونَ ﴿٥٢﴾ وَإِذَا يُتْلَىٰ عَلَيْهِمْ قَالُوا آمَنَّا بِهِ إِنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّ‌بِّنَا إِنَّا كُنَّا مِن قَبْلِهِ مُسْلِمِينَ ﴿٥٣﴾ أُولَـٰئِكَ يُؤْتَوْنَ أَجْرَ‌هُم مَّرَّ‌تَيْنِ بِمَا صَبَرُ‌وا وَيَدْرَ‌ءُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ وَمِمَّا رَ‌زَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ ﴿٥٤﴾ وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَ‌ضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَكُمْ أَعْمَالُكُمْ سَلَامٌ عَلَيْكُمْ لَا نَبْتَغِي الْجَاهِلِينَ ﴿٥٥﴾} صدق الله العظيم [القصص].


{ ولی هنگامی که حقّ از نزد ما برای آنها آمد گفتند: «چرا مثل همان چیزی که به موسی داده شد به این پیامبر داده نشده است؟!» مگر بهانه‌جویانی همانند آنان، معجزاتی را که در گذشته به موسی داده شد، انکار نکردند و گفتند: «این دو نفر [= موسی و هارون‌] دو ساحرند که دست به دست هم داده‌اند و ما به هر دو کافریم»؟! (۴۸) بگو: «اگر راست می‌گویید کتابی هدایت‌بخش‌تر از این دو از نزد خدا بیاورید، تا من از آن پیروی کنم!» (۴۹) اگر این پیشنهاد تو را نپذیرند، بدان که آنان تنها از هوسهای خود پیروی می‌کنند! و آیا گمراهتر از آن کس که پیروی هوای نفس خویش کرده و هیچ هدایت الهی را نپذیرفته، کسی پیدا می‌شود؟! مسلّماً خداوند قوم ستمگر را هدایت نمی‌کند! (۵۰)ما آیات قرآن را یکی پس از دیگری برای آنان آوردیم شاید متذکّر شوند! (۵۱) کسانی که قبلاً کتاب آسمانی به آنان داده‌ایم به آن [= قرآن‌] ایمان می‌آورند! (۵۲) و هنگامی که بر آنان خوانده شود می‌گویند: «به آن ایمان آوردیم؛ اینها همه حق است و از سوی پروردگار ماست؛ ما پیش از این هم مسلمان بودیم!» (۵۳) آنها کسانی هستند که بخاطر شکیبایی‌شان، اجر و پاداش‌شان را دو بار دریافت می‌دارند؛ و بوسیله نیکی‌ها بدی‌ها را دفع می‌کنند؛ و از آنچه به آنان روزی داده‌ایم انفاق می‌نمایند؛ (۵۴) و هرگاه سخن لغو و بیهوده بشنوند، از آن روی می‌گردانند و می‌گویند: «اعمال ما از آن ماست و اعمال شما از آن خودتان؛ سلام بر شما .ما خواهان جاهلان نیستیم!» (۵۵)}
خداوند به یهود و نصاری هم فرمان می‌دهد از تورات و انجیل و قرآن عظیم پیروی کنند. خداوند تعالی می‌فرماید: 


{قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَيْءٍ حَتَّىَ تُقِيمُواْ التَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ وَمَا أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ وَلَيَزِيدَنَّ كَثِيرًا مِّنْهُم مَّا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ طُغْيَانًا وَكُفْرًا فَلاَ تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ} صدق الله العظيم [المائدة:68].


{ای اهل کتاب! شما هیچ آیین صحیحی ندارید، مگر اینکه تورات و انجیل و آنچه را از طرف پروردگارتان بر شما نازل شده است، برپا دارید. ولی آنچه بر تو از سوی پروردگارت نازل شده، بر طغیان و کفر بسیاری از آنها می‌افزاید. بنابر این، از این قوم کافر، غمگین مباش!}
می‌بینیم خداوند به رسولش فرمان نداده که نسبت به تورات و انجیل کافر شود؛ بلکه امر می‌فرماید نسبت به هر آن چه که در آنها مخالف آیات محکم قرآن عظیم است؛ کافر باشد و سپس از آنان-یهود و نصاری- دعوت می‌کند برای حل اختلافاتی که بر سر تورات و انجیل دارند به حکمیت قران عظیم سرنهند تا میانشان حکم شود. تصدیق فرموده خداوند تعالی: 


إِنَّ هَـٰذَا الْقُرْ‌آنَ يَقُصُّ عَلَىٰ بَنِي إِسْرَ‌ائِيلَ أَكْثَرَ‌ الَّذِي هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ ﴿٧٦﴾وَإِنَّهُ لَهُدًى وَرَ‌حْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ﴿٧٧﴾ إِنَّ رَ‌بَّكَ يَقْضِي بَيْنَهُم بِحُكْمِهِ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْعَلِيمُ ﴿٧٨﴾} صدق الله العظيم [النمل].


{این قرآن اکثر چیزهایی را که بنی اسرائیل در آن اختلاف دارند برای آنان بیان می‌کند؛ (۷۶)و مایه هدایت و رحمت برای مؤمنان است! (۷۷) پروردگار تو میان آنها به حکم خود داوری می‌کند؛ و اوست قادر دانا. (۷۸)}
و همانا که خداوند قرآن عظیم را مرجع و حکم آن را مهیمن بر تورات و انجیل قرار داده است. تصدیق فرموده خداوند تعالی: 


{وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ الْكِتَابِ وَمُهَيْمِنًا عَلَيْهِ فَاحْكُمْ بَيْنَهُمْ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ}صدق الله العظيم [المائدة:48].


{ و این کتاب [= قرآن‌] را به حق بر تو نازل کردیم، در حالی که کتب پیشین را تصدیق می‌کند، ومهیمن برآنهاست؛ پس بر طبق احکامی که خدا نازل کرده، در میان آنها حکم کن!}
با این که تورات و انجیل تحریف و دست‌کاری شده‌اند؛ ولی خداوند به شما فرمان نمی دهد که نسبت به آنها- حق و باطل- کافر شوید؛ بلکه باید نسبت به آن چه که باطل است و از نزد خدا نیست و به دروغ به آنها اضافه شده، کافر باشید. خداوند تعالی می‌فرماید:


{وَإِنَّ مِنْهُمْ لَفَرِيقاً يَلْوُنَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالْكِتَـابِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ الْكِتَـابِ وَمَا هُوَ مِنَ الْكِتَـابِ وَيَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِندِ اللهِ وَمَا هُوَ مِنْ عِندِ اللهِ وَيَقُولُونَ عَلَى اللهِ الْكَذِبَ وَهُمْ يَعْلَمُونَ} صدق الله العظيم [آل عمران:78].
{در میان آنها [= یهود] کسانی هستند که به هنگام تلاوت کتاب (خدا)، زبان خود را چنان می‌گردانند که گمان کنید از کتاب (خدا) است؛ در حالی که از کتاب (خدا) نیست! می‌گویند: «آن از طرف خداست!» با اینکه از طرف خدا نیست، و به خدا دروغ می‌بندند در حالی که می‌دانند!}


و خداوند تعالى می‌فرماید: 
{وَيْلٌ لِلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لِيَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا يَكْسِبُونَ} صدق الله العظيم [البقرة:79].


{ پس وای بر آنها که نوشته‌ای با دست خود می‌نویسند، سپس می‌گویند: «این، از طرف خداست.» تا آن را به بهای کمی بفروشند. پس وای بر آنها از آنچه با دست خود نوشتند؛ و وای بر آنان از آنچه از این راه به دست می‌آورند!}
و از آنجایی که تورات و انجیل از تحریف محفوظ نیستند؛ خداوند قران عظیم را مرجع تورات و انجیل قرار داده و هرچیزی که در این دو کتاب بر خلاف آیات محکم قرآن عظیم باشد؛ دروغ و افترایی که توسط قومی دیگر به خداوند نسبت داده شده است. به همین ترتیب خداوند آیات محکم قرآن عظیم را مرجع احادیث سنت نبوی هم قرار داده چرا که احادیث حق سنت نبوی برای بیان و توضیح بیشتر آیات قرآن آمده‌اند و آنها هم از نزد خدا هستند و رسول خداوند که سلام و صلوات بر او و خاندانش باد؛ در دین خدا- نه در کتاب و نه در سنت- از روی ظن و گمان سخن نگفته‌اند. اما احادیث سنت نبوی از تحریف و دست‌کاری محفوظ نیستند و لذا خداوند و پروردگار عالمیان به شما فتوا داده که اگر احادیثی را یافتید که از نبی نقل شده ولی برخلاف آیات محکم قرآن است؛ بدانید حدیث نبوی که از نزد خداوند الرحمن آمده نیست:؛ بلکه دروغ و افترای شیطان است واز نزد خدا نیست. خداوند به شما فتوا می‌دهد که برای حفظ احادیث نبوی از تحریف و دست‌کاری، وعده‌ای به شما نداده است. خداوند تعالی می‌فرماید:


{مَّن يُطِعِ الرَّ‌سُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّـهَ وَمَن تَوَلَّىٰ فَمَا أَرْ‌سَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا ﴿٨٠﴾ وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَ‌زُوا مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَائِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ‌ الَّذِي تَقُولُ وَاللَّـهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِ‌ضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّـهِ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ وَكِيلًا ﴿٨١﴾ أَفَلَا يَتَدَبَّرُ‌ونَ الْقُرْ‌آنَ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ‌ اللَّـهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرً‌ا ﴿٨٢﴾ وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ‌ مِّنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَ‌دُّوهُ إِلَى الرَّ‌سُولِ وَإِلَىٰ أُولِي الْأَمْرِ‌ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِينَ يَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّـهِ عَلَيْكُمْ وَرَ‌حْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا ﴿٨٣﴾} صدق الله العظيم [النساء].


{کسی که از پیامبر اطاعت کند، خدا را اطاعت کرده؛ و کسی که سرباز زند، تو را نگهبان او نفرستادیم (80)و مى‏ گويند فرمانبرداريم ولى چون از نزد تو بيرون مى ‏روند جمعى از آنان مخفیانه جز آنچه تو گفتی را نزد خود پنهان می کنند و خدا آنچه را كه نزد خود نگه میدارند(برای بعد از فوت پیامبر)می نگارد پس از ايشان روى برتاب و بر خدا توكل كن و خدا بس كارساز است(81)آيا درباره قرآن نمي‏ انديشند (ایا مسلمانان در قرآن تدبر نمی کنند ) كه اگر (احادیث رسیده از پیامبر) از ناحيه غير خدا بود (با مقارنه آنها با قرآن )اختلافات فراواني (با قرآن ) درآن مي‏ يافتند.(82) و هنگامی که (کلامی) از امن یا ترس به آنها برسد از آن درمیان خود سخن می گویند و اگر آن را به پيامبر و اولياى امر خود ارجاع كنند قطعا از ميان آنان كسانى‏ اند كه [مى‏ توانند درست و نادرست] آن را دريابند و اگر فضل خدا و رحمت او بر شما نبود مسلما جز [شمار] اندكى از شيطان پيروى مى‏ كرديد(83)}
عزیز من نجیب؛ از خردمندان باش ونسبت به کل سنت نبوی که حاوی حق و باطل است کافر مشو تا از جاهلان نباشی؛ بلکه اعلان کن نسبت به آن چه که در سنت نبوی برخلاف آیات محکم قران عظیم است؛ کافری. اعلان کن که پیرو کتاب خدا و سنت حق رسولش هستی و نسبت به سنت رسول الله -صلى الله عليه وآله وسلم- کافر مباش؛ که از عذاب شوندگان خواهی بود. چون وقتی نسبت به حدیث حقی که در سنت آمده کافر باشی: حتما نسبت به آیه‌ای از قرآن عظیم کافر شده‌ای .برایت مثالی می‌زنم. محمد رسول الله -صلى الله عليه وآله وسلم- می‌فرماید: 


[يا فاطمة بنت محمد اعملي فإني لا أغني عنك من الله شيئاً]


{ای فاطمه دختر محمد؛ خود عمل کن که از من در برابر خدا کاری برای تو برنمی‌آید} صدق عليه الصلاة والسلام


جناب عقبی؛ اگر تو نسبت به این حدیث جدم کافر شوی؛ نسبت به حدیث پروردگارم در آیات محکم کتابش کافر شده‌ای که می‌فرماید:


{لَن تَنفَعَكُمْ أَرْحَامُكُمْ وَلا أَوْلادُكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَفْصِلُ بَيْنَكُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ} صدق الله العظيم [الممتحنة:3]،


{هرگز بستگان و فرزندانتان روز قیامت سودی به حالتان نخواهند داشت؛ میان شما جدایی می‌افکند؛ و خداوند به آنچه انجام می‌دهید بیناست.}


وبرای همین محمدٌ رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم می‌فرماید:


[يا فاطمة بنت محمد اعملي فإني لا أغني عنك من الله شيئاً]

{ای فاطمه دختر محمد؛ خود عمل کن که از من در برابر خدا کاری برای تو برنمی‌آید}صدق عليه الصلاة والسلام.
نجیب علی العقبی؛ عزیز من! آیا نمی‌بینی که قرآن و سنت نبوی حق نور علی نورند ؛ پس به خاطر این که خداوند تو را در امتی قرار داده که مهدی منتظر را در میانشان برانگیخته؛ شکرگزار باش؛ شاکر باش که خداوند تو را از دعوت مهدی منتظر در دوران گفتگو قبل از ظهور آگاه کرده است؛ و شاکر باش که خداوند تو را از انصار پیشگام برگزیده در دوران گفتگو قبل از ظهور قرار داده است. شایسته نیست امام مهدی حق پروردگارتان؛پیرو خواست و امیال شما باشد تا راضی‌تان کند؛ اگر به خدا وروز آخر ایمان دارید؛ بدانید که حق این است که خدا راضی باشد. پس سنت حق نبوی را انکار مکن و از کتاب خدا و سنت رسولش صلى الله عليه وآله وسلم پیروی کن....

وسلامٌ على المرسلين، والحمد لله ربّ العالمين..
أخوكم؛ الإمام المهديّ ناصر محمد اليماني.

https://www.nasser-yamani.com/showthread.php?p=254827

معجزه امام مهدی در بیان اسرار مخفی قرآن وبیان تفصیلی درباره ذوالقرنین ابراهیم بن اسماعیل بن ابراهیم بن آزر..

https://www.nasser-yamani.com/showthread.php?p=169268اعلان مکان تابوت سکینه و اصحاب کهف و رقیم

https://www.nasser-yamani.com/showthread.php?p=157272کره زمین توخالی است؛ ودرباطن آن جنت خداوند در زیر خاک قرار دارد، خداوند پدرمان آدم و مادرمان حواء را در این جنت آفرید....

https://www.nasser-yamani.com/showthread.php?p=245718


پاسخ امام به یک پرسشگر:
{لا يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ} صدق الله العظيم :اساس عقیده شیعی دوازده امامی بر پایه این آیه است
پاسخ به سؤال یکی از انصار( الأنصار السابقين الأخيار) درباره قاعده گزینش ائمه وجانشینان انبیاء در ذکر(قرآن) :این شأن تنها در اختیار خداوند است و بس...

https://www.nasser-yamani.com/showthread.php?p=118891


https://www.nasser-yamani.com/forumdisplay.php?54-فارسي
https://www.nasser-yamani.com/index.php
صفحه: [1] 2 3 ... 10