تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

آخرین ارسالها

صفحه: 1 ... 8 9 [10]
91
عکس پرندگان (دوربین های غیرحرفه ای) / پاسخ : Little Owl جغد کوچک
« آخرين ارسال توسط hesamaf ژوئیه 15, 2018, 05:14:45 pm »
کوه های اطراف روستای مغول آباد، استان زنجان، ساعت 18، 23 تیر 1397


92
دوربین‌های دوچشمی یکی از پرکاربردترین ابزارها هستند. اما این دوربین‌ها انواع گوناگونی برای استفاده‌های مختلف دارند. انتخاب دوربین مناسب هنگام خرید، می‌تواند یکی از چالش‌های خرید این وسیله مفید باشد. استفاده‌های معمول از دوربین دو چشمی برای مردم عادی، هنگام طبیعت‌گردی، در استادیوم‌های ورزشی، کوهنوردی و کمپینگ است

انواع دوربین‌های دوچشمی و کاربرد آنها

دوربین‌های دوچشمی یکی از پرکاربردترین ابزارها هستند. اما این دوربین‌ها انواع گوناگونی برای استفاده‌های مختلف دارند. انتخاب دوربین مناسب هنگام خرید، می‌تواند یکی از چالش‌های خرید این وسیله مفید باشد. استفاده‌های معمول از دوربین دو چشمی برای مردم عادی، هنگام طبیعت‌گردی، در استادیوم‌های ورزشی، کوهنوردی و کمپینگ است.
روی دوربین‌ها معمولاً دو یا سه عدد حک می‌شود که هر کدام معنای مخصوص به خود را دارند. عدد اول سمت چپ نشان‌دهنده میزان بزرگنمایی دوربین است. این کار با بزرگ‌تر شدن زاویه دید رخ می‌دهد که باعث می‌شود، اشیاء نزدیک‌تر به نظر آیند. عدد دوم نشان‌دهنده قطر لنز شیئی است. هرقدر این عدد بزرگ‌تر باشد، تصویر روشن‌تری دیده می‌شود. عدد آخر هم به این معناست که فضایی در فاصله ۹۱۰ متری با چه پهنایی دیده می‌شود.
دوربین‌های سبک و کوچک دوچشمی برای استفاده در استادیوم‌ها و پیاده‌روی‌های معمول خارج از خانه مناسب است. این دوربین‌ها هنگامی که می‌خواهید سبک باشید و کوله پشتی به همراه ندارید مناسبند. چرا که به راحتی می‌توانید آنها را در جیب خود بگذارید و یا از گردنتان آویزان کنید. این دوربین‌ها معمولاً بزرگنمایی ×۷ الی ×۱۰ دارند.
برای شکار هم دوربین‌هایی با همین بزرگنمایی کافی هستند. برای شکار از فاصله دور هم دوربین‌های با بزرگنمایی ×۱۲ الی ×۱۶ لازم است. در بزرگنمایی‌های اینچنینی کاربر نیاز به پایه دوربین دارد. چرا که در این بزرگنمایی حرکت دست تصویر را به کلی محو می‌کند.
برای تماشای پرندگان نیز استاندارد خاصی برای دوربین‌ها وجود دارد. بزرگنمایی لازم برای این کار ×۸ است که قطر عدسی ۴۵ میلیمتر داشته باشد. (۴۲×۸) اگر تمایل به دیدن جزئیات بیشتر و پرند‌های کوچک‌تر داشته باشید باید دوربین‌های ×۱۰ تا ×۱۲ با قطر عدسی ۴۲ الی ۵۰ را استفاده کنید. (۵۰-۴۲×۱۲-۱۰)
سرانجام اگر تمایل دارید که از دوربین خود در دریا و قایق سواری استفاده کنید، بزرگنمایی بالا برای شما مفید نخواهد بود. برای این کار بهتر است دوربین‌های ×۷ الی ×۸ انتخاب کنید. قطر عدسی شیئی هم بهتر است بین ۴۲ تا ۵۰ میلیمتر باشد. (۵۰-۴۲×۸-۷) آنچه در این شرایط برای دوربین شما بسیار اهمیت پیدا می‌کند، ضدآب بودن دوربین و لاستیک محکم دور لنزهاست.
به طور کلی دوربین‌های دوچشمی را از نظر اندازه می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:
۱- دوربین‌های کوچک: قطر عدسی شیئی آنها کمتر از ۵۱ میلیمتر است. مانند ۳۰×۸، ۴۵×۱۲، ۵۰×۷  و ۵۰×۱۵٫
۲- دوربین‌های متوسط: قطر عدسی شیئی بین ۵۱ تا ۸۱ میلیمتر دارند. مانند ۶۰×۲۰، ۷۰×۱۵ و ۸۰×۲۰٫
۳- دوربین‌های بزرگ: قطر عدسی شیئی بین ۸۱ تا ۱۰۱ میلیمتر است . مانند دوربین ۱۰۰×۲۵٫
۴- دوربین‌های بسیار بزرگ و با کاربری نظامی: دوربین‌های غول پیکری هستند که قطر عدسی شیئی شان بیش از ۱۰۱ میلیمتر است. مانند ۱۲۰×۲۰ و ۱۵۰×۴۰٫
93
<p>واقعا کار خوبی کردی.من توی سفر با <a href="http://safarbato.co/%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%B2%DB%8C" target="_blank"><span style="color:#000000">تور مالزی </span></a>که چند سال پیش رفتم.همه مردم حواسشون به پرنده ها بود و غذا می دادن.</p>
94
عکس پرندگان (دوربین های غیرحرفه ای) / پاسخ : Pied Wheatear
« آخرين ارسال توسط h.gostar ژوئن 20, 2018, 10:40:46 am »
چقدر زیباست.
95

شما یک راهنما برای مکانی که می خواهید پرنده را مشاهده کنید داشته باشید که یک کتاب راهنما است با تصاویری از پرندگان و نکاتی برای شناسایی آنها.
کتاب راهنما

به دنیای شگفت انگیز پرندگان و پرنده نگری خوش آمدید!
اگر شما علاقمند اید که پرندگان اطراف منزلتان را ببینید و یا تمایل دارید دور دنیا را مسافرت کنید تا تمامی 10،000 گونه پرندگان را مشاهده کنید این ده نکته را برای شروع حتما به خاطر داشته باشید:
نکته اول:
شما یک راهنما برای مکانی که می خواهید پرنده را مشاهده کنید داشته باشید که یک کتاب راهنما است با تصاویری از پرندگان و نکاتی برای شناسایی آنها. در ایران در حال حاضر بهترین کتاب موجود کتاب پرندگان خاورمیانه می باشد که البته به زبان انگلیسی است. البته کتاب پرندگان ایران انتشارات محیط زیست هم هست که البته نایاب است.
هنگامی که با پرندگان اطراف خانه  و شهر خود آشنا شدید می توانید از سایر کتابها نیز بهره بگیرید.

 نکته دوم:
 

شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید
شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید
شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید. چرا که شما نمی توانید به پرندگان زیاد نزدیک شوید. یک پرنده نگر خوب نیاز به دوربین دوچشمی خوب هم دارد که می توانید با حداقل 200،000 تومان یکی از آنها را تهیه کنید. که در مقالات بعدی نحوه انتخاب یک دوربین دوچشمی خوب را شرح می دهم.

نکته سوم:
شما باید در محله شهر خود حرفه ای شده باشید، اگر یک دارکوب را روی درخت مشاهده کردید بتوانید تشخیص دهید که این دارکوب سوری است یا دارکوب بزرگ، فهرست پرندگان شهرتان به شما بسیار کمک می کند. البته در ایران فهرست مشخص و درستی در حال حاضر از پرندگان ایران وجود ندارد. اما کتاب پرندگان خاورمیانه می تواند به شما کمک کند.


نکته چهارم:
شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید، برای این منظور نیاز دارید که رفتار هر گونه را به طور خواص بشناسید. زمانی که آنها روی درخت می نشیند و یا بر روی زمین یا روی آب را بدانید.
شما باید ابتدا صدای پرندگان شهر خود را بشناسید و بعد صدای پرندگان  سایر نقاط ایران و یا جهان! برای پیدا کردن پرنده ابتدا باید خوب گوش دهید. در واقع مثل شنیدن کی بود مانند دیدن در اینجا برعکس است دیدن کی بود مانند شنیدن.
به رنگ و نقش پرندگان در تصاویر آنها دقت کنید خیلی از گونه های پرندگان زیر گونه های مشابه ای دارند که فقط با یک خط زیر گلو از هم تفکیک می شوند. یک پرنده نگر خوب به این نکته ها دقت می کند.

 نکته پنجم:
به گروه های پرنده نگر بپیوندید، که البته در کشورمان در حال تشکیل هستند. کلوپ پرنده نگری طرلان در تهران یکی از آنهاست.
پرنده نگرها انسانهای خونگرمی هستند که می توانید از کمک آنها بهره بگیرید. آنها همیشه می خواهند که دانش خود را با دیگران شریک کنند.

شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید
شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید

وب سایت پرندگان ایران هم سعی دارد اطلاعات پرندگان را در اختیار علاقمندان قرار دهد.
اگر هم گروهی و یا پرنده نگری در شهرتان پیدا نکردید، اشکالی ندارد خودتان با دوربین دوچشمی خود به پارک نزدیک خانه تان بروید. شاید در پارک به علاقمندانی برخورد کنید که با شما تشکیل گروه دهند.
نکته ششم:
از تورهای پرنده نگری استفاده کنید. البته تعدادشان زیاد نیست ولی اگر آژانس های مسافرتی را جستجو کنید حتما پیدا می کنید. امیدواریم بخش تورهای پرنده نگری پرندگان ایران به زودی راه اندازی شود.
تورهای داخل شهر ها هم هستند که معمولا رایگان هستند و چند پرنده نگر با شما همراه می شوند و در صبح یک روز تعطیل به پارک می روند تا مردم را با پرندگان آشنا کنند.
البته بهتر از با گروه های حرفه ای به این تورها بروید که شاید هزینه ای البته ناچیز داشته باشد.
تورهای پرنده نگری هم در سایر کشورها نیز وجود دارد البته کمی هزینه دارد.

 نکته هفتم:
در مورد پرندگان مطالعه کنید. مجلات زیادی البته به زبان انگلیسی وجود دارند که اختصاص دارند به پرندگان و پرنده نگری که می توانید از فروشگاه های فروش کتب و مجلات خارجی تهیه کنید. اگر هم تمایل داشتید می توانی مشترک سالیانه یکی از آنها شوید.

نکته هشتم:
پرندگان را جذب خود کنید! بله شما می توانید با چند نکته کوچک پرندگان را به سمت خود جذب کنید. به طور مثال هم میهنان بخش جنوبی کشورمان می توانند با گلکاری در باغچه های خود پرنده های شهد خوار را جذب محیط زندگی خود کنند!

از تورهای پرنده نگری استفاده کنید
از تورهای پرنده نگری استفاده کنید

گل آفتابگردان نیز از جمله گیاهانی است که پرندگان را به سمت خود می کشتند. می توانی با ساخت خانه های پرنده به صورت جعبه های چوبی پرندگانی مثل چرخ ریسک را جذب کنید. البته در مقالات آینده مطالب بیشتری در این بخش برای شما می نویسم.
نکته نهم:
پرندگان را ثبت کنید. شما می توانید یک دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید و پرندگان اطراف خود را که مشاهده می کنید ثبت کنید. در شهر، پارکها وقتی قدم می زنید و یا حتی در تعطیلات که به بیرون شهر می روید حتما یک دفترچه یادداشت کوچک همراه داشته باشید که اطلاعات پرنده  ای که مشاهده می کنید را یادداشت کنید. بدین ترتیب می توانید اطلاعات کاملی پرندگان را در زمانهای مختلف داشته باشید.

نکته دهم:
لذت ببرید، سوالاتتان را از ما بپرسید و با پرندگان مهربان باشید.
96
کتاب های آموزشی - راهنمای صحرایی / پاسخ : نمایشگاه کتاب
« آخرين ارسال توسط persiansong ژوئن 17, 2018, 11:05:55 pm »
منم اصلا ندیدم
97
The study has been made of this knowledge to study it failed to look elsewhere anymore.
98
پیغواز زیر منقار تا گلویش خطی کشیده شده بدنش راه راه عمودی است س بالها سیاه کمرنگی دارد :-*
قرقی دارای سینه و چانه نارنجی رنگ است همچنین بدنش راه راه عرضی دارد بدنش در پرواز صلیب مانند است

سلام
من سارم پاش شکسته چکار کنم؟
99
سلام یک پرنده فکر کنم عقاب هسته پیدا کردم نمیتونه پرواز کنه چکارکنم کارم شده گریه
سلام یک پرنده فکر کنم عقاب هسته پیدا کردم نمیتونه پرواز کنه چکارکنم کارم شده گریه

سلام
من چی بگم
هشت تا جوجه سار رو بزرگ کردم دوتاش فرار کردن که عالی شد
دو تاش مردن
از چهارتای مونده
سه تاش رو کلاغ خورد
یکیش هم الان پاش شکسته اس نمیدونم چکار کنم  :(
100
لطفا کمکم کنیدددد

سلام خوبی
اصلا نگران نباش
غذای بی نمک بهش بده
شیرین نده
تخم مرغ آبپز تنها نده یا با پوره سیب یا هویج قاطی کن بهش بده
با سورنگ بهش آب بده
سیب زمینی پخته بدون نمک بهش بده زود بزرگ میشه
صفحه: 1 ... 8 9 [10]