تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

روز کرکس

reza_aliasl

روز کرکس
« : سپتامبر 02, 2012, 01:46:38 am »
روزی که گذشت(یکم سپتامبر)در دنیا به روز کرکس نام گذاری شده است.این روز برای آگاه کردن مردم دنیا از این پرندگان ارزشمند است که نسبت به اونها خیلی بی مهری شده.من خودم از وجود چنین روزی بی خبر بودم و توسط آقای آرش یکدانه عزیز با خبر شدم.گفتم بد نیست در اینجا هم اشاره ای به این موضوع داشته باشیم.
کرکس ها پرندگانی بسیار باهوش نیرومند و بزرگ جثه هستند.ارزش این گونه ها بر هیچ کس پوشیده نیست.وقتی در مقابل اونها قرار میگیری نگاه اونها ،رفتار اونها نشون میده که چیزی فراتر از یک پرنده بزرگ هستند!
کرکس ها مبادی آداب هستند در هنگام غذا خوردن دسته جمعی، ابتدا باید مسن ترین پرنده شروع به خوردن کند و بعد از سیر شدن نوبت به بقیه برسد حتی اگر پرنده مسن مجددا بر سر غذا حاظر شود بقیه دست از خوردن می کشند!کرکس ها والدین مهربانی برای جوجه های خود هستند و تا انجا که می شود در اجتماع مراقب هم هستند.در بین اونها دیده شده که جوجه های سال قبل به جوجه های جدید در غذا خوردن کمک کنند.
تا آنجا که میدانم تنها پرنده شکاری که از ابزار استفاده می کند یک نوع لاشخور(کرکس مصری) است.بزرگ ترین پرنده شکاری دنیا نیز(و حتی پرنده پروازی دنیا)یک نوع کرکس به نام کندور است.
متاسفانه جمعیت آنها کاهش چشمگیری داشته و ممکن است که این گونه های ارزشمدند را روزی از دست بدهیم.جمعیت کرکس پشت سفید در گذشته نه چندان دور به حدی بالا بوده که در هند حتی نزدیک به محل زندگی انسان ها لانه سازی می کردند!اما الان خبری از آن جمعیت بالا نیست.....
عمده خطراتی که تمامی کرکس ها را تهدید می کند تخریب زیستگاه و استفاده بی رویه از طعمه های مسموم به منظور نابودیه سگ ها و گرگ هاست.در اروپا از دو دهه پیش اقدامات موثری در خصوص حفظ بعضی گونه های خاص مانند دال سیاه و هما صورت گرفت که از انقراض آنها جلوگیری کرد اما در ایران شاهد برنامه ریزی خاصی در این خصوص نیستیم.
امیدوارم روزی برسد که جمعیت کرکس ها به حد اطمینان برسد و از تماشای پرواز زیبا آنها در آسمان لذت ببریم.
شاید در نظر خیلی ها کرکس یک پرنده زیبا نباشد(که به نظر من اینطور نیست) اما هیچ کس نمی تواند منکر شکوه این مخلوقات زیبا باشد....!!
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند: