تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

چک

Morteza.kh

چک
« : اكتبر 14, 2012, 11:27:44 pm »
nikon d5100
70-300 nikon
خداییش این لنز از sx40 خیلی ضعیف تره هرچی با خودم کلنجار  میرم نمیتونم حرفه ای حسابش کنم!!!
زمستان 90
گچساران

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

پاسخ : چک
« پاسخ #1 : اكتبر 15, 2012, 07:32:38 am »
سلام؛

ضعيف تر نيست. شما زحمت كمتري براي نزديك شدن به سوژه خواهيد داشت اما اصلا قابل مقايسه نيستند. كافيست چند تا شي داراي كنتراست مثل اسكناس نو، بطري با برچسب، نخ كاموا و .... را كنار هم قرار دهيد. اول يك عكس با دوربين SLRتان در 300 ميليمتر بگيريد. سپس قدري عقب برويد تا همان كادر را با دوربين SXتان در حداكثر زوم داشته باشيد. عكسها را بر روي كامپيوتر بريزيد و در كراپ 50% و 100% نگاه كنيد. خوب نتيجه چيست؟ (توجه داشته باشيد در دو حالت سه پايه و سرعت شاتر كافي فراموش نشود)
محسن واحدي پور

Pooyan

« پاسخ #2 : اكتبر 15, 2012, 07:33:46 am »
ضمنا نور اين عكستان هم مشكل دارد كه باعث افت زياد عكس شده.
محسن واحدي پور

Morteza.kh

« پاسخ #3 : اكتبر 15, 2012, 11:28:37 am »
نتیجه :
canon sx40  خیلی بهتر از 70-300 !!!!
حتی تو رنج برابر یعنی 450 هم تست کردم.

اصغر محمدی

« پاسخ #4 : اكتبر 15, 2012, 03:41:26 pm »
نتیجه :
canon sx40  خیلی بهتر از 70-300 !!!!
حتی تو رنج برابر یعنی 450 هم تست کردم.
سلام
آنگونه که از دوستان نیکونی شنیده ام خروجی لنز 300-70 نیکون رضایت بخش است. در ریویوهایی  هم که از این لنز دیده ام خروجی لنز در همه محدوده فوکال، شارپنس قابل قبولی دارد. می شود گفت در کل به نسبت پولی که می پردازید لنز ارزشمندی است.

مشکلی که این لنز در فوکال بالاتر از 200 میلی متر دارد، CA (اعوجاج رنگی) به صورت هاله ای از رنگ در اطراف لبه های اجسام موجود در عکس است که معمولا در لنزهای تله زوم ارزان و نسبتا ارزان !، در فوکالهای بالای 200 میلی متر دیده می شود که باعث کاهش شارپنس عکس در آن محدوده می شود دلیلش هم این است که در اینگونه لنزها در دیافهای بازتر نور زیادی از کناره های لنز وارد دوربین می شود که با بستن دیافراگم در حد یکی دو استاپ کمتر می شود و علاوه برآن اگر با فرمت خام عکاسی کنید طی فرایند ادیت تا حدودی  قابل رفع است

خروجی سنسور دوربین nikon d5100  وقتی لنز Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED AF-S VR  روی آن بسته شود ، بهتر از خروجی هر کامپکتی در فوکال مشابه خواهد بود.

اگر به بزرگی سنسور ، عمق رنگ ، داینامیک رنج ، کنتراست ، نویز و ... باشد برتری با دوربینهای SLR است.
البته عکسهای خروجی از دوربینهای دیجیتال SLR آن رنگ و لعابی که دوربینهای سوپرزوم روی عکسها اعمال می کنند را نخواهند داشت و طبعا باید در فرایند ادیت عکس زنده تر شوند.

غیر از آن فاصله کانونی اغواگر دوربینهای سوپرزومی مثل canon sx40 ، پذیرش و کاربرد لنزهای تله زومی در حد و قواره  300-70 را در روزهای اول مشکل می کند.
موفق باشید 

Morteza.kh

« پاسخ #5 : اكتبر 15, 2012, 08:34:28 pm »
ممنونم جناب محمدی بابت توضیحات مفیدتون.
تمام حرف های شما صحیح. 70-300 نیکون از مشابه سیگما و کنون بهتره ولی به جز عمق میدان کمتر هیچ برتری نسبت به sx40  نداره.
با قیمت قبلی ارزش خرید داشت ولی الان نه.

reza_aliasl

« پاسخ #6 : اكتبر 15, 2012, 11:51:24 pm »
مرتضی ادامه بده اصلا کوتاه نیا.....من پشتت وایسادم ;)
sx 40 را خیلی دوست دارم ;D
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Morteza.kh

« پاسخ #7 : اكتبر 16, 2012, 02:35:10 pm »
بحث لجبازی نیست رضا جان :)
من قبل از اینکه پرنده نگر بشم عکاس بودم و مثل همه ی عکاس ها در حال زیر و رو کردن اپتیک لنز ها و قدرت سنسور ها!!!!
تجربه ی استفاده رو هم دارم.جناب اصغری فرمودند که از دوستان نیکونی شنیده ام!! ولی من ده ها گیگ عکس با این لنز دارم.
تجربه ی من بهم میگه این لنز برای پرنده نگاری ضعیف تر از این دوربین کامپکته. جناب اصغری عزیز بحث خوش آب و رنگ تر بودن عکس کامپکت رو مطرح فرمودند که بنده باید عرض کنم با اس ال ار هم میشه با بالا کشیدن کنتراست و شارپنس و سچوریشن عکس jpeg  میشه به همون  خروجی خوش آب و رنگ رسید.
در  نهایت من منکر کیفیت اس ال ار نیستم همونطور که میتونید تو فتوبلاگم ببینید بهترین عکس هام رو با دی 5100 و لنز 105 ماکرو گرفتم. ولی 70-300 رو نمیشه برای پرنده روش حساب کرد.

Morteza.kh

« پاسخ #8 : اكتبر 16, 2012, 02:39:27 pm »
ببخشدی نام جناب محمدی رو اشتباه نوشتم و متاسفانه امکان اصلاح نیست!!

Pooyan

« پاسخ #9 : اكتبر 16, 2012, 03:39:12 pm »
بحث لجبازی نیست رضا جان :)
من قبل از اینکه پرنده نگر بشم عکاس بودم و مثل همه ی عکاس ها در حال زیر و رو کردن اپتیک لنز ها و قدرت سنسور ها!!!!
تجربه ی استفاده رو هم دارم.جناب اصغری فرمودند که از دوستان نیکونی شنیده ام!! ولی من ده ها گیگ عکس با این لنز دارم.
تجربه ی من بهم میگه این لنز برای پرنده نگاری ضعیف تر از این دوربین کامپکته. جناب اصغری عزیز بحث خوش آب و رنگ تر بودن عکس کامپکت رو مطرح فرمودند که بنده باید عرض کنم با اس ال ار هم میشه با بالا کشیدن کنتراست و شارپنس و سچوریشن عکس jpeg  میشه به همون  خروجی خوش آب و رنگ رسید.
در  نهایت من منکر کیفیت اس ال ار نیستم همونطور که میتونید تو فتوبلاگم ببینید بهترین عکس هام رو با دی 5100 و لنز 105 ماکرو گرفتم. ولی 70-300 رو نمیشه برای پرنده روش حساب کرد.

سلام؛
فكر كنم الان با اصغر خط رو خط بشم.
اگر بخواهيم روي كاغذ بررسيم كنيم، قطعا شما كه با ريويوها آشناييد مي دانيد كه خروجي يك دوربين ديجيتال هم به دوربين و هم به لنز بستگي دارد. سنسور دوربينهاي SLR با اندازه چند برابر بزرگتر از دوربينهاي غير SLR، امكان ايجاد خروجي با نويز كمتر، دايناميك رنچ و رزلوشن بيشتري دارند. از طرفي المانهاي اپتيكي مرغوبتر به كار رفته در لنز دوربينهاي SLR نيز امكان ايجاد تصاويري با خطاهاي اپتيكي كمتر و با كيفيت تر را مي دهند.
به صورت عيني و عملي، شما از 70-300 نيكور گلايه داريد، اما مثلا دوست عزيزم بهزاد فراهانچي زماني با همين لنز عكسهاي بسيار خوبي مي گرفت. يا كسرا مدتها با 70-300 كنون (كه تازه مي گويند 70-300 نيكور قدري از آن بهتر است) عكسهاي خيلي خوبي مي گرفت.
محسن واحدي پور

reza_aliasl

« پاسخ #10 : اكتبر 16, 2012, 03:46:23 pm »
مرتضی جان من خواستم مزاح کرده باشم
میدونم بحث لج باری نیست ;)
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

اصغر محمدی

« پاسخ #11 : اكتبر 16, 2012, 03:51:03 pm »
سلام

تجربه ی من بهم میگه این لنز برای پرنده نگاری ضعیف تر از این دوربین کامپکته.
مطمئن باشید هیچ عکاسی علاقه به حمل کوله سنگین و تجهیزات زیاد ندارد ولی بضاعت بهترین کمپکتهای سوپرزوم در حدی نیست که عکاسان را متقاعد به کوچ از اس ال آر به کمپکت کند. هر لنزی هم در کنار محاسنش ، معایب و محدودیتهایی دارد و این لنز به نسبت قیمتش لنز ارزشمندی است و به قول خودتان سرتر از مشابه سیگما و کانن است. جایی هم نخوانده و نشنیده ام که از افتضاحهای نیکون باشد، پس در این زمینه نیکون بد عمل نکرده و این لنز هر چه که باشد چه به لحاظ تعداد المانهای اپتیکی ، چه کیفیت ساخت و خروجی بهتر و سرتر از لنز هر دوربین کمپکتی است.

بحث خوش آب و رنگ تر بودن عکس کامپکت رو مطرح فرمودند که بنده باید عرض کنم با اس ال ار هم میشه با بالا کشیدن کنتراست و شارپنس و سچوریشن عکس jpeg  میشه به همون  خروجی خوش آب و رنگ رسید.

می شود، اما به آن خوش رنگی نخواهد شد ، لطفا خروجی جی پگ و راو یک دوربین کمپکت را باهم مقایسه کنید و همینطور خروجی جی پگ (با هر تغییری) و راو یک اس ال آر را ، عکس چاپ شده گرفته شده با 300-70 و اس ایکس 40 در معادل 450 میلی متر و شرایط مشابه را همینطور.

مستحضرید که ساخت لنز زومی که در همه فاصله کانونی مشابه لنزهای پرایم عمل کند، مقدور نیست هر چند لنزهای زوم خیلی خوبی هم ساخته شده ، ولی به پای لنزهای پرایم نمی رسند.
قطعا 450 میلی متر برای پرنده نگری کوتاه است لنز 300-70 بینوا ، مشکل اصلیش همین است ...

Morteza.kh

« پاسخ #12 : اكتبر 16, 2012, 04:22:21 pm »
بله. درسته ! میشه عکس های خوبی  با 70-300 گرفت ولی همونطور که جناب محمدی فرمودند بسیار سخت تر از sx40 .
در نهایت من گفتم فقط برای پرنده نگاری برتری با sx40  و بقیه موارد برتری با اس ال ار.چون 450 میلی متر باعث میشه اینقدر نیاز به کراپ بالا بره که عملا چیزی از رزولوشن اس ال ار باقی نمیمونه.
حتی به نظر من 400 کنون هم برای پرنده کمه ولی اون لنز اینقدر شارپنس داره که کراپ 100% هم قابل درج در وب هست.