تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسايي پرنده شكاري

حاضري

شناسايي پرنده شكاري
« : ژانویه 17, 2012, 08:56:20 pm »
اين عكس در سال 89 بين ميناب و بندر جاسك گرفته شده البته بايد اقرار كنم قبلا شناسايي آن توسط آقايان هاشمي ونظامي صورت گرفته ولي بد نديدم اين عكس رو بقيه دوستان ببينند و نظر بدهند با تشكر ازاين اساتيد محترم كه معماي بزرگ من را حل كردند!

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

پاسخ : شناسايي پرنده شكاري
« پاسخ #1 : ژانویه 17, 2012, 09:15:21 pm »
سلام؛
کورکور سیاه نیست؟
محسن واحدي پور

اصغر محمدی

« پاسخ #2 : ژانویه 17, 2012, 10:28:54 pm »
سلام؛
کورکور سیاه نیست؟

سلام محسن جان
تصور نمی کنم کورکورسیاه باشد ، هر چند چشماش سفید نیست اما حدس خودم سارگپه چشم سفید است  ;D

reza_aliasl

« پاسخ #3 : ژانویه 18, 2012, 03:25:28 pm »
این گونه همانطور که آقای محمدی فرمودند یک سارگپه چشم سفید است.
1_فرم خاص بدن و سر و منقار
2_لکه سفید ناحیه گلوگاه که به شکل یک نوار تا ناحیه سطح سینه کشیده شده.
3_رنگ قهوه ای ناحیه سطح زیری بدن که در ناحیه سطح شکمی همراه با لکه های سیفد است.
و....
چرا کورکور نیست،چون :
_دم پرنده به شکل ساده و بدون چاک است
 _فرم بدن و سری متفاوت با کورکورها
_رنگ پروبال کورکورسیاه دارای رگه های عمودی تیره رنگی است مانند عقاب شاهی نابالغ که ظاهری کاملا متفاوت با سارگپه ها را ایجاد می کند.
دوستان عزیز هر وقت بخواهیم یک پدیده را بررسی کینم مانند همه انسان ها از تحلیل استفاده می کنیم.مثلا وقتی می خواهیم یک اتومبیل را توصیف کنیم میگیم که یک وسیله ایست که چهار چرخ دارد و...خلاصش اینکه از جزئیات وارد کل میشیم.تحلیل بسیار خوب است اما برای درک کامل پدیده ها و سیستم ها اکثر اندیشمندان معتقد هستند که باید از ترکیب هم استفاده کرد!!ترکیب یعنی رسیدن از کلیات به جزئیات.این روش بینش ما را افزایش می دهد.
این صحبت ها را اینطور به شناسایی پرندگان تعمیم می دم که برای شناسایی_جدا از تحلیل و بررسی تک تک کلید های شناسایی_ باید پرنده را بطور کلی هم ببینیم.کمی سخته توضیح بدم یک مثال می زنم:قطعا برای شما پیش اومده که یک گونه را شناسایی کردید و بعد از بررسی کلید ها به یک جمع بندی می رسید که مثلا فلان گونه است اما همین که دوباره تصویر را نگاه می کنید می بینید که نه خیلی هم شبیه این گونه نیست.....من خودم از این روش برای حل این مشکل استفاده می کنم.مثلا حدس میزنم که این تصویر شبیه به سارگپه چشم سفید،معمولی و کورکور سیاه است.از هر گونه ده عکس مشابه جمع می کنم. ده تصویر کورکور سیاه را میبینم بعد بلا فاصله نگاه عمیقی به تصویر مورد شناسایی می اندازم.و...
اخیرا این روش را بکار گرفتم و برام جالب بوده.یک ویژگی دیگری که این روش دارد این است که نکات خاصی در ویژگی های یک پرنده وجود دارد که چشم می بیند ولی متوجه اون نمیشیم!ذهن ما به همه دریافتی ها از محیط بسته است.اما ضمیر انسان ،طبیعت درونی انسان این پیام ها را دریافت میکند.برای مثال در شناسایی دوقلوهایی که به شدت از هر لحاظ به هم شبیه هستند به مشکل بر می خوریم اما اعضای خانواده خصوصا مادر براحتی از هم تشخیص می دهند اگر از مادر دوقولو ها بپرسی فرقشون چیه؟چطور متوجه می شید؟ اکثرا این جمله را میگن :((ما با یک نگاه میفهمیم)).
امیدوارم با ادبیات ضعیفم تونسته باشم منظورمو منتقل کنم.دوستان اگر نظری دارند خوشحال میشم بدونم.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

reza_aliasl

« پاسخ #4 : ژانویه 18, 2012, 03:26:32 pm »
دوستان این شکلک وسط جمله نمیدونم ازکجا اومد.اما ارتباطی با صحبت من نداره
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند