تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

متفاوت بودن شکل شاهپرهای ثانویه

reza_aliasl

متفاوت بودن شکل شاهپرهای ثانویه
« : نوامبر 04, 2012, 12:43:28 am »
معمولا از پرندگانی که دستم میرسه نمونه پرهایی را جدا می کنم این نمونه ها  روزی به کار می آیند و درجاهای مختلفی می توان مصرف کرد مثلا برای پیوند شاه پر
خیلی به فرم پرها توجه نمی کردم وقتی داشتم شاه پرهای دلیجه ای را برای پیوند زدن به پیغو بررسی می کردم تفاوت فرم و شکل شاهپرهای ثانویه در مقایسه با شاه پرهای اولیه برام سوال شد.
البته دیده بودم که با هم فرق دارند اما نه تا این اندازه ???وقتی کنار هم میچیدمشون متوجه شدم!گاهی اوقات باید کارهای کوچکی انجام داد تا بیشترمتوجه تغییرات شد
ممنون میشم اگر اساتید با توضیحاتشون پاسخ را بدهند
تصویر آخری  مربوط به دم میباشد
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : متفاوت بودن شکل شاهپرهای ثانویه
« پاسخ #1 : نوامبر 15, 2012, 01:31:42 am »
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

ghasempouri

« پاسخ #2 : نوامبر 15, 2012, 09:50:55 am »
رضا جان
ممکنه اول خودتان یه توضیحی در مورد پیوند زدن پرها بفرمائید
این مطلب بطور کامل برام تازگی داره. ممنون

ضمناً این کتاب شاید به درد بخوره
Ptilochronology: Feather Time and the Biology of Birds 2006

libgen.info/view.php?id=249616

البته اینها هم آنلاین قایل دریافت هستند
Allison Lane   Birds of a Feather (Signet Regency Romance) 1999

Barb Adams, Alma Allen   Birds of a Feather 2006

Christi Friesen   Birds of a Feather (Beyond Projects: The CF Sculpture Series, Book 6) 2009

Jacqueline Winspear   Birds of a Feather 2004

Keith R. West   Birds: Answers to Questions About Feathered Friends (Know How Know Why) 2007

Pei-ji Chen, Yuan Wang, Yuan-qing Wang, Mee-Mann Chang   The Jehol Fossils The Emergence of Feathered Dinosaurs, Beaked Birds and Flowering Plants 2008

Penny Olsen, Leo Joseph   Stray Feathers: Reflections on the Structure, Behaviour and Evolution of Birds 2011

Renée Plains   A bird in hand: folk art projects inspired by our feathered friends 2010

Thomas C. Grubb Jr.   Ptilochronology: Feather Time and the Biology of Birds 2006
« آخرين ويرايش: نوامبر 15, 2012, 09:54:25 am توسط ghasempouri »
سید محمود قاسمپوری

Alireza Hashemi

« پاسخ #3 : نوامبر 16, 2012, 11:04:16 am »
رضا البته محمود عزیز حرف ناگفته برای پر نگذاشت با اون لیست منابع ولی من دقیقا متوجه منظورت نشدم که چه چیزی عجیبه.
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #4 : نوامبر 16, 2012, 05:25:44 pm »
این عقیده در بین دانشمندان فیزیک هست که هیچ وقت نمیشه سقوط یک برگ خشک از بالای درخت تا به زمین را پیش بینی و شبیه سازی کرد علت آن پیچیده بودن حرکت هوا است و در مرحله بعد فرم های مختلف برگ.می دانیم که فرم پروبال پرندگان حاصل تکامل یک دوره طولانی جدال با جاذبه و هواست که خزندگان داشتند.با در نظر گرفتن این موارد این سوال در من ایجاد شد که چرا نیمی از شاهپر ها قوسی به سمت داخل دارند!آیا این ویژگی به منظور سوار شدن روی جریان هوا است یا دلیل دیگری دارد.
آقای هاشمی منظورم همین بود اما از اونجایی که انشای ضعیفی دارم(و نیز املا :-[ ) درست منظورمو بیان نکردم

شفایی

« پاسخ #5 : نوامبر 16, 2012, 07:06:04 pm »
سلام خوبین
راستی حتمامیدونین که پرندگان از خزندگان غیر پرنده ای به نام تکودونت ها تکامل یافته اند نه از خزندگان پرنده یا پتروزورها.
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : نوامبر 17, 2012, 12:37:58 pm »
خوب رضا بیا به مسئله ای که فکرت رو مشغول کرده جور دیگه ای نگاه کنیم. چه چیزی شاهپرهای اولیه ، ثانویه و سومین رو از هم متمایز میکنه و چرا ما این تفاوت رو قایل شدیم؟ :)
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #7 : نوامبر 23, 2012, 01:52:02 pm »
ای وای شرمنده دیر پاسخ دادم
خوب چیزی که ابتدا به ذهنم میرسه علت تقسیم بندی فرم و شکل شاهپر ها می باشد.

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : نوامبر 24, 2012, 12:58:54 pm »
درسته ولی قبل از اون کابری پرها برای پرنده سبب میشه در روند تکامل هرکدوم به مفیدترین خصوصیاتشون دست پیدا کنن و اون خصوصیات تقویت بشه. مثلا شاهپرهای اولیه به واسطه اینکه با فشار مخالف نیروی پیش برنده مواجه هستن یا به دید دیگه در جبهه اول مقابله با فشار هوا هستن باید استقامت لازم رو داشته باشن پس محور به سمت لبه خارجی تمایل پیدا میکنه تا پراستحکام لازم رو داشته باشه. ولی پرهای دم اینگونه نیستن و خصوصا زوایای فشار به نسبت شاهپرها تقریبا قرینه میشه و محور در مرکز قرار داره. حتی در شاهپرهای دمی هم هرچه از شاهپرهای میانی به اطراف بریم میبینیم قرینگی بهم میخوره که علت همون تفاوت نیرو در دو سمت پر میشه. پرهای ثانویه هم به علت اینکه بیشتر ایجاد نیروی لیفت یا ایجاد نیروی بالابرنده رو به عهده دارن هرچند قرینه نیستن ولی فاصله محور از کناره پرها بیشتره و در عوض پهنه پر سطح بیشتری رو پوشش میده. این تغییرات با نوچه به گونه و نحوه پرواز و یا دیگر استفاده ها از پرها متغیر میتونه باشه. در پرنده های شکاری این تفائت ها خیلی مشهوده چرا که در شیرجه ها و مانورها پرها فشار غیر قابل تصوری رو متحمل میشن و نیاز دارن برایند نیروهای وارد بر پرها با استفاوت اونها تعادلی داشته باشه. حتی علت اون حالت بریدگی مشهود در انتهای شاهپرهای اولیه شکاری های بزرگی مثل کرکسها و عقابها هم به همین دلیل و مقابله با نبروی روتور بازدارنده ست. ایجاد بهترین حالت ایروداینامیک و صدها مورد دیگه هم میشه به این معادله خلقت اضافه بشه تا حیرت مارو از قدرت آفریدگار بیشتر کنه.  امیدوارم کمکی کرده باشم  :)
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #9 : نوامبر 24, 2012, 10:14:12 pm »
بسیار عالی
آقای هاشمی ممنونم از لطفت.خیلی آموزنده بود