تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

بالابان سفید

شفایی

بالابان سفید
« : نوامبر 04, 2012, 03:41:59 pm »
ببخشید شاید بی ربط باشه ولی ....
این دو تا بالابان سفید را با لاشه یه هوبره چند روز پیش از متخلفای خارجی(اعراب حاشیه خلیج فارس) بهمراهی دو تا بومی در دشت آزادگان خوزستان گرفته اند!
ادوات ردیابی پرنده هم در عکس مشخصه!
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

farhad.razavi

پاسخ : بالابان سفید
« پاسخ #1 : نوامبر 04, 2012, 04:34:46 pm »
سلام
جناب حبیبی کجایییی  :D  شنقاررر؟

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : نوامبر 04, 2012, 04:38:04 pm »
من هی خودمو نگه داشتما. فرهاد گفتی که .....  ;D ;)
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #3 : نوامبر 04, 2012, 07:27:09 pm »
وای...GyrFalcon !!!!!!
 :o :o :o :o :o :o :o
این پرنده بالابان نیست همانطور که فرهاد گفت شنقار است!.بالابانی که رنگ روشنی داشته باشه را ابیض می گویند به عبارتی روشن ترین بالابان ابیض است که با این فرق دارد
به عقیده خیلی از فالکونر ها این سیه چشم غرور زیبا ترین شاهین را دارد.
من همین جا اعلام آمادگی می کنم که حاظرم این پرنده ها را نگهدارم ;D
بمونه میمیره ها!
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

reza_aliasl

« پاسخ #4 : نوامبر 04, 2012, 08:01:57 pm »
این پرنده  گاهی در ایران مشاهده میشه اینکه کجا بماند اما آرزوی ماست که یک بار از نزدیک ببینیمش
راستی از رنگ های روشن بالابان اشقر هم هست که فراموش کردم بگم. این ها تفاوت زیادی با این شاهین دارند.
شنقار را بیشتر به دلیل زیبایی که دارد نگهداری می کنند در شکار مهارتی هم سطح با این همه زیبایی ندارد و بالابان از این حیث سر تر است.
اما اینکه این پرنده ها از ایران صید شده یا نه احتمالش بسیار ضعیف است و تقریبا می توان با قطعیت گفت که این ها خارج از ایران و به احتمال زیاد صید مغولستان هستند.
این عکس ها با این تجهیزات تفاسیر زیادی دارند که اینجا جاش نیست اما چیزی که میشه گفت: ((  فتبارک الله احسن الخالقین  ))
این دو عرب حسابی زیان دیدند ;D
نمی تونم به سرنوشت این پرنده ها اشاره ای نکنم امیدوارم تصمیم بسیار درست از جانب مسولین در چهار چوب اخلاق در رابطه با این دو پرنده گرفته بشه
یا علی
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : نوامبر 04, 2012, 08:31:52 pm »
با سلام مجدد و اعلام خوشحالی از خشنودی دوستان. با توجه به اینکه این تالار با هدف حفاظت و نه اسارت تشکیل شده ذکر چند مورد رو لازم میدونم:
اول اینکه طبق نظر صاحبین فن و پیشگامان حفاظت بهتره دوستان و عزیزانی مثل من و شما هرچند با دیدن چنین پرندگان نادری خوشحال میشیم ولی دیدگاههای حفاظتی رو فراموش نکنیم. (پوست پلنگ مرده اگه خریداری نشه شکار مجددی هم صورت نمیگیره).  ;) :)
از شواهد پیداست این پرندگان کاملا تعلیم دیده هستن و علت وجود ردیاب هم همین مورده. در حقیقت ردیاب برای جلوگیری از گم شدن همون پرندگان چند ده هزار دلاری ست نه برای صید. این پرندگان برای شکار آورده شدن و شکار غیر مجاز و عدم مجوز نگهداری مطرح میشه نه صید فالکون. اون به اصطلاح لاشه هوبره هم که ....
ضمنا موسسات حفاظتی بین المللی مربوطه در تعامل با کشور ما هستند و همونطور که گاها تعدادی شاهین و بالابان و ... برای رها سازی به ایران ارسال میکنن امکان ارسال این پرندگان به اون موسسات برای رها سازی و یا نگهداری در مرکز خاص وجود داره که امیدوارم همینطور بشه.
خسته نباشید به زحمتکشان خوزستان که با این همه حواشی چنین هوشیاری داشتن

« آخرين ويرايش: نوامبر 04, 2012, 08:44:28 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

blaed

« پاسخ #6 : نوامبر 04, 2012, 09:08:38 pm »
سلام ببخشید ولی اعراب به چی فکر میکنند ؟ ما ایرانی ها به چی فکر میکنیم ؟ واقعا" خنده داره کمی فکر کنید

farhad.razavi

« پاسخ #7 : نوامبر 04, 2012, 09:12:27 pm »
تا انجا که من میدونم بیشتر شنقار ها پرورشی هستند به علت اینکه جمعیت آن خیلی کم است و اگر اشتباه نکنم بیشتر در روسیه دیده میشه.

blaed

« پاسخ #8 : نوامبر 04, 2012, 09:26:56 pm »
خوب چرا تو ایران تکثیر نمیکنند ؟ پرنده به این زیبایی یعنی نمیشه؟ اندازه یه عرب نیستند که تو انبارش جوجه کشی میکنه؟

blaed

« پاسخ #9 : نوامبر 04, 2012, 09:32:45 pm »
حتی کشور ما دستگاه تله متری این اعراب رو نداره چه برسه به دانش اونها بعد میگه کار اونها جرمه کی این جهان سومی ها به عقل میان

شفایی

« پاسخ #10 : نوامبر 04, 2012, 11:36:26 pm »
سلام دوباره به همگی.
من برای اینکه اصل خبر سازمان رو دست نبرم توش( اصل امانتداری، یه پا خبرنگار شدیم!) تیتر رو زدم بالابان سفید، وگرنه میدونستم  Falco rusticolus  هست و جالبه که برخلاف بالابان فقط جنس ماده مسئول انکوباسیون تخمهاست.
پیگیر میشم ببینم سرنوشت جیرها چه میشه.
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

Alireza Hashemi

« پاسخ #11 : نوامبر 06, 2012, 10:39:15 pm »
حتی کشور ما دستگاه تله متری این اعراب رو نداره چه برسه به دانش اونها بعد میگه کار اونها جرمه کی این جهان سومی ها به عقل میان

با سلام دوباره. در کشور ما نه تنها ادوات رادیوتله متری وجود داره بلکه ردیابی های ماهواره ای گونه ها نیز در حال اجراست و نقص اطلاعات شما دلیل بر ناتوانی کشور و متخصصین اون نیست. ضمنا شما در صورت تمایل و ناراحتی از عقب افتادگی از اعراب میتوانید به کسب مجوزهای لازم و فعالیت اقدام کنید. دوست گرامی این تالار جهت تبادل اطلاعات پرندگان در طبیعت است نه اسارت. متاسفانه شما گویا اطلاعی از باشگاه قوشبازی ایجاد شده با مجوز سازمان در سالهای قبل ندارید. در صورت تمایل به چنین بحث هایی به آن دوستان مراجعه نمایید.
ضمنا جهت اطلاع همه دوستانی که به علت کمی وقت جهت مطالعه از تاریخ دور مانده اند عرض میکنم قوشبازی اعراب از سنت قوشبازی ایرانیان قدیم برگرفته شده و در حقیقت بازتابی از صدور این فرهنگ نابجاست است.
از توجه شما سپاسگزارم
Go Birding, Go Wild