تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

كمك در شناسایی یك سسك

Alireza Hashemi

كمك در شناسایی یك سسك
« : دسامبر 18, 2011, 11:58:55 am »
با سلام
دوستان این عكس رو در اوابل بهار 89 در تالاب قره قشلاق گرفتم. من واقعا هنوز به نظر قطعی نرسیدم. جالبه تنها یك پرنده هم نبود و تعدادشون چند تایی میشد. حاشیه رودخانه  بودن و دایما در حال جست و خیزتوی بوته ها و درختچه ها.نظر شما چیه؟!.  :o
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : كمك در شناسایی یك سسك
« پاسخ #1 : دسامبر 20, 2011, 05:29:17 pm »
به نظر من Booted Warbler هست.  8)
من از پرنده نگری لذت می برم

امیر سبزی

« پاسخ #2 : دسامبر 20, 2011, 05:46:48 pm »
تنها گزینه ای که به ذهن من هم رسید Booted warbler بود.
رنگ پا هم از کلیدهایی بود که بهش توجه کردم . این پرنده در شمال آسیا زادآوری و برای زمستان گذرانی به جنوب آسیا (هند و چین) میره...

با توجه به زمان عکس، اگر این پرنده Booted Warbler - Hippolais caligata باشه حتما در مهاجرت به شمال بوده ...
البته این فقط یه نظر هست باید اساتید نظر بدهند  ;)

parviz53

« پاسخ #3 : دسامبر 20, 2011, 07:07:44 pm »
ای کاش عکس انتهای بال (P.P) مشخص بود. اما رنگ نیم نوک بالا - رنگ پاها- اندازه منقار به Booted Warbler شبیه
سپاس علیرضا :)

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : دسامبر 21, 2011, 10:53:18 am »
از همه دوستان خصوصا كاظم عزیز كه با جسارت این سكوت رو شكست ممنونم. معمولا اولین نظر خیلی با اهمیت تر و حساس تره. تنها گزینه برای تصمیم گرفتن برای من هم همین بوده و هست اما چند تا نكته كه به نظر من رسیده تا حالا:
یكی اینكه برای Booted رنگ و خصوصا لگه تیره انتهای نیم نوك پایین مهمه نه نیم نوك بالا. 
همچنین اینكه پنجه های این گونه اگه Bootted باشه باید تیره تر باشه و طرح صورت هم خیلی ساده تر از چیزیه كه باید باشه و ضمنا بهلوها مگه نباید یه كمی نخودی باشه؟!!!
« آخرين ويرايش: دسامبر 21, 2011, 10:56:19 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : دسامبر 21, 2011, 11:00:38 am »
راستی دوستان به پراكنش booted دقت كردین.اگه booted باشه جالبه چون اونجا تا حالا ركورد نشده هرچند تك و توك گزارشاتی از مناطق پایین تر داریم.
Go Birding, Go Wild

امیر سبزی

« پاسخ #6 : دسامبر 21, 2011, 12:31:27 pm »
شاید دیدن این تصاویر خالی از لطف نباشه:
عکس1  عکس 2  -  عکس3

در مورد پراکنش هم چون زمان زادآوری تا نیمه اروپا هستند و احتمال دیده شدن در این منطقه که شما عکس گرفتید بالا میره. موقعیت عکس سوم که قرار دادم خیلی جالبه!
پیرو اطلاعات عکس سوم این نقشه پراکنش رو هم ببینید. البته لازمه به این نکته اشاره کنم که در این نقشه کشور هایی که رکورد شده رو رنگ کرده و به منطقه ربطی نداره، یعنی اگه یه گوشه از ایران رکورد شده باشه هم کل کشور رو رنگی کرده. برای این بهش اشاره کردم که ببینیم این پرنده تا کجا به غرب رفته ...

Kazem

« پاسخ #7 : دسامبر 22, 2011, 10:27:21 am »
در مورد پراکنش در کتاب کالینز در بالای منطقه ارس ایران علامت سوال گذاشته شده  که احتمال دیدن ان را می تواند ممکن کند
من از پرنده نگری لذت می برم