تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مستند درنای سیبری

farhad.razavi

مستند درنای سیبری
« : نوامبر 13, 2012, 09:33:29 pm »
سلام
این مستند جالبی بود هم راجع به دامگاه وهم درنای سیبری فکر کنم اطلاعات جالبی بهتون بده مخصوصا کسانی که تا حالا دامگاه رو از نزدیک ندیدند
فقط نمیدونستم لینک رو کجا بزارم اگر مناسب نیست ادمین عزیز جاشو عوض کنن.

http://www.youtube.com/watch?v=DJO5zhSaxVM

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : مستند درنای سیبری
« پاسخ #1 : نوامبر 13, 2012, 10:42:06 pm »
ممنون فرهاد جان خیلی جالب بود. ولی چند تا نکته:
به نظر من این فیلم هم با نفود دیدگاه تایید شکار همراه بوده و فقط چند جمله نامشخص در مورد شکار گفته که جای تاسف داره.
ای کاش گفته میشد چرا عکاسی اکیدا ممنوع ؟!! مگه تالاب بین المللی منطقه نظامیه؟ شاید برای اینکه صیادان با آرامش به تخلفاتشون ادامه بدن.
ذکر منطقه صد درصد امن برای مکانی که هرسال هزاران قطعه پرنده از جمله گونه های حفاظت شده شکار میشن جای تفکر داره.
در آخر بزرگترین مشکل هم جاده عنوان شد و راه حل اون  ایجاد سکوت و جلوگیری از ایجاد رفت و آمد و نور و ... که باز هم برای صید و شکار بیشتر.
کسی نگفت :
برخی از مصاحبه شوندگان دلال فروش عمده همون پرندگان شکار شده هستن و دارن را ه حل حفاظت میدن؟!!
برخی درنا ها کشته شدن!
در بین اردکهای ارسالی به بازار فریدونکنار پرندگانی مثل بوتیمار هم دیده میشه که صرفا برای تزیین و تاکسیدرمی شکار میشه. اردک سرسفید و سرسیاه و ... که جای خود داره. کسی نگفت اون دامهایی که تعریف کردن  برخی کاملا غیر قانونی و تخلف بحساب میان و محیط بانی که در کنار صیاد ایستاده داره این تخلفات رو تایید میکنه. ضمنا نگفتن هرسال این دامگاهها بزرگتر میشن تا بیشتر شکار کنن. به این موضوع که اگه توریستی وارد منطقه بشه با کتک و ناسزا روبرو میشه هم اشاره نشد. ضمنا جای صحبت اساتید دانشگاه و مسئولین پروژه حفاظت از درنای سیبری خالی بود تا مشکلات رو بگن. چرا با اون اشخاص مصاحبه نشد؟

ولی خوب بهر حال شروع خوبیه برای گفتن مشکلات.  ;D

Go Birding, Go Wild

farhad.razavi

« پاسخ #2 : نوامبر 13, 2012, 11:24:28 pm »
علی رضا جان دورغ های گنده تر از این خیلی جاها پخش میشه اینا که چیزی نیست . در مورد شکار نظری ندارم اما اگر حرفهایی که زده شد مثل قدمت دامگاه درست باشه راه خیلی طولانی در پیش داریم . جذابیت این فیلم برای من فقط گذشته دامگاه و عکسهای خانم توکلی آمار و ارقام بود وگرنه هر سال همه چیزو از نزدیک میبینم.

ghasempouri

« پاسخ #3 : نوامبر 14, 2012, 03:18:05 pm »
فرهاد جان
از ارسال لینک به سهم خودم متشکرم. متاسفانه چون طی روزهای آینده هم سرعتم پایین خواهد بود امکان دیدن آنرا هنوز پیدا نکردم. یکی از بهترین فیلم هایی که در مورد درنای سیبری دیدم فیلمی بود که از شبکه 4 پخش شد و آقای صیامی (یا سیامی) آنرا ساخته بودند که البته آن هم در برخی جاها جای بحث داره. نکاتی که علیرضای عزیز به اونها اشاره کردند منو به یاد فیلم های شرکت جسته در جشنواه "ضامن آهو" انداخت که در خراسان رضوی در روز محیط بان پخش شدند. فیلمی که برنده جشنواره شد در مورد گرازها بود. فکر کنم ساده ترین فیلمی که بشود در مورد حیات وحش تهیه کرد همین سوژه گرازها باشه که همه جا بصورت سهل الوصول هستند و پیدا کردن آنها در هر کوی و برزن و کشتزاری راحته. حالا در این فیلم گراز را بصورت یک موجود خطرناک و مخوف نشان داده بودند که واقعاً یک آدم کم اطلاع از دیدن فیلم دچار ترس می شد. غافل از اینکه این انسان ها بودند که عرضه زندگی گرازهای تربت حیدریه را تبدیل به مزرعه کردند!
فکر میکنم فیلم بردارها علیرغم مهارت های فنی که دارند بیشتر به دنبال سوژه های ذهنی خودشان هستند و متاسفانه برخی اوقات قبل از تهیه مستندهای علمی به خوبی و با ذهن و دید باز، همه جانبه تحقیق نمی کنند.
سید محمود قاسمپوری

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : نوامبر 14, 2012, 03:52:00 pm »
درسته فرهاد منم موافقم و جدی گفتم که شروع خوبیه چون جای حرف باز میشه و تبادل نظر همه چی رو تعدیل میکنه. در مورد صید و شکار هم که نظر من رو میدونی چون زیاد با هم اختلاف نظر نداریم. ;) ولی اون سابقه صید به صید سنتی برمیگرده نه این راه های صید. اون صید با مرغابی تربیت شده بر فرض وجود و فعالیت چندان آسیب نمیزنه مشکل اینه اونجا اصلا کسی نظارتی نداره. خودت این همه سرزدی چند بار محیطبان دیدی؟!! یقینا با صید سنتی اردک سر سفید تو دام نمیوفته یا بوتیمار. خلاصه که بازم تشکر فراوان از زنده کردن موضوع. همه دلیم حرفشو بزنیم بالاخره بی تاثیر نیست.
Go Birding, Go Wild

farhad.razavi

« پاسخ #5 : نوامبر 14, 2012, 07:45:59 pm »
علی رضا جان واقعیت اینه که من تا حالا محیط بان ندیدم اونجا فقط همون شخصی که میشناسیش که اونم اسمش محیط بانه.
جناب قاسمی پور کاملا حق با شماست متاسفانه در ایران مستند سازی حیات وحش واقعا در حد ضعیفی هست.