تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

تالاب عشق آباد-نمایی دیگر!

lone wolf

تالاب عشق آباد-نمایی دیگر!
« : دسامبر 15, 2012, 01:01:34 pm »
این بلایی که انتخابهای روزانه ما بر سر تنوع زیستی آسیب پذیر و شکننده ما میاره...

همین دیروز تالاب عشق آباد بودم، علاوه بر یک تعداد تفنگ بدست ... ، یکی از کارکنان پرورش ماهی با یه تفنگ شکاری مشغول گشت زنی در محوطه بود و نتیجه درخشان انجام وظیف ایشون:

یک حواصیل شب همراه سه پرنده نابالغ... کشته و سلاخی شده با آثاری بجای مادنده از بیماری روانی قاتل(مثله شده ، با بالها و پاهای شکسته از چند نقطه)
یک حواصیل خاکستری ... با همان علائم روی پاها و منقار و بالها...
یک چنگر نوک سرخ .... بدون سر و پاهای شکسته...

وظیفه ما در قبال تنوع زیستی چیه؟! ... اصلا چه تعریفی از مفاهیم محیط زیست و حیات وحش داریم؟!!
در کل بعنوان یه پرنده نگر - پرنده شناس - یا در خوشبینانه ترین حالت دوستدارو فعال حفظ محیط زیست چه وظایفی برای خودمون تعریف کردیم؟!!
در قبال لذتی که ازش میبریم چه وظایفی داریم؟! صرفا عکاسی - دیدن و رکورد شکنی در لایفر؟؟!!!!

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Arash Yekdaneh

پاسخ : تالاب عشق آباد-نمایی دیگر!
« پاسخ #1 : دسامبر 15, 2012, 01:06:27 pm »
lone wolf عزیز، ضمن خوش آمد به این تالار که مطمئنم بسیار از تجربیات و راهنمائیهات استفاده خواهیم کرد میخواستم بدونم برای چی اینا رو شکار کردن؟ برای خوردن ؟ چون اینا که خوردنی نیستن!

lone wolf

« پاسخ #2 : دسامبر 15, 2012, 01:10:53 pm »
مرسی آرش جان از خوشامد گویی  :)

گذشته از اینکه شکار در حال حاضر هیچ توجیه منطقی - اخلاقی و عقلانی در حال حاضر نداره (ما نئاندرتال و غار نشین نیستیم!!!)  توجیه این حضرات از این حرکت ، جلوگیری از ضرر زدن پرنده های ماهیخوار به ماهیهای دلبندشونه(!)

البته به نظر من اونا به طرف هر پرنده ای (جنبنده ای !!!) که دلشون بخواد شلیک میکنن! از جمله یه کفتار که چند ماه پیش دخلشو آوردن... همینجا!

Arash Yekdaneh

« پاسخ #3 : دسامبر 15, 2012, 01:13:15 pm »
کفتار؟؟!! :-\

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : دسامبر 15, 2012, 01:29:36 pm »

سلام علی جان و ممنون که اینجایی. بیشتر بهانه این افراد برای کارهای اینچنین رقابت ابن پرنده های بیچاره برای صید ماهی با اونهاست. البته الان که اصلا تالاب آبگبری نشده و فقط بخش کوچکی از اون گویا برای تکثیر استفاده میشه. من دیدم روشهایی برای جلوگیری از صید توسط پرنده ها بکار بردن از جمله نخ کشی سطح تالاب  که از روشهای معموله و کم خطر برای پرنده ها. منم متوجه شدم که تالاب گویا بیشتر در این فصول سرپوشی برای خوش گذرانی شده و شکار. بارها دیدم ار ماشین ها اسلحه در میاد و صدای شلیک.
بیا ببینیم چه میشه کرد. کسی میدونه اونجا شکار ممنوع اعلام شده یا نه؟ شاید بشه با هم کاری کنیم بیشتر زیر نظر باشه چون اونجا رو برای کاربری پرورش ماهی دادن نه شکار.
Go Birding, Go Wild

lone wolf

« پاسخ #5 : دسامبر 15, 2012, 01:40:03 pm »
مرسی علیرضا جان و ممنون از لطفت  :)

آره خلاقیت هنریشون رو در نخ کشی هم دیدم!! البته در کنار این کار هنوز قتل عام رو اداه میدن...

داشتیم دیروز با مهدی درباره امکان ایجاد سایت پرنده نگری در اینجا صحبت میکردیم و تنوع بی نظیری که اینجا میان و میرن! و چقدر حیفه که دست یه مشت سودجو باشه!
و یا حتی پرداخت مبلغی از طرف بازدید کننده های پرنده ها و حیات وحش برای خاطر نشان کردن عملی اهمیت اینجا به پرورش دهنده های ماهی، و شاید جبران قسمتی از باصطلاح خسارت(از دید اونا البته!!!) وارده بر ماهیهاشون؟!
.................................................................................

بله آرش جان!... کفتار!
 دیروز که مهدی داشت باهاشون صحبت میکرد، خودشون فرمودن که ما دلمون میخواد هیچ نوع پرنده ای وارد اینجا نشه!!! چند ماه پیش هم یه شغال که اومده بود لب آب رو زدیم و رفتیم دیدیم کفتاره!!!!

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : دسامبر 15, 2012, 01:50:37 pm »
علی من شدیدا تو فکر این موضوع هستم و دارم تلاش میکنم . ولی مبلغ برداشت ماهی خیلی سنگینه و کار رو مشکل میکنه. ضمنا اینکه پول بدیم وضعیت رو فکر نکنم بهتر کنه چون بیشتر طلبکار میشن. اونها در حقیقت نمیتونن کسی رو از حضور منع کنن و میشه پیگیری کرد. میترسم اونجوری ما پول گلوله ها رو بدیم که در خفا پرنده بزنن. باید یه جوری نظارت بر حفاظت در کنار برداشت باشه تا بشه کنترل کرد. نشه مثل میانکاله که ما داریم از حفاظت میگیم بعد بدون توقف صدای شلیک میاد و کاری نمیشه کرد. :(
Go Birding, Go Wild

Pooyan

« پاسخ #7 : دسامبر 16, 2012, 09:24:19 am »
سلام

آن يك باري هم كه من و كسرا به عشق آباد رفتيم و اتفاقا علي سنگچولي عزيز را هم ديديم، دو نفر تفنگ به دست مشغول شكار بودند كه خود را هم صاحب آنجا معرفي مي كردند و خيلي هم طلبكار بودند. البته با توجه به لحني كه با نگهبان آنجا صحبت مي كردند، احتمالا دروغ نمي گفتند. به نظر من موضوع اول اين است كه آيا آنها از نظر قانوني اجازه دارند آب تالاب را منحرف كنند و آن را بخشكانند؟ پول چه كارها كه نمي كنه؛ هر نشدني را شدني مي كنه >:(
محسن واحدي پور

اصغر محمدی

« پاسخ #8 : دسامبر 16, 2012, 02:18:53 pm »
محسن جان ، مورد سراغ دارم که محیط بان در منطقه شکار ممنوع اعمال قانون کرده ! و البته بعدش برای آشتی دادن با شکارچی متخلف به دادگستری احضار شده !

مورد سراغ دارم که یک سد رو دادن به یکی از عزیزان از ما بهتران ، هم ماهی پرورش میده و هم از اردک گرفته تا اگرت شکار میکنه (شنیده ام حواصیل و اگرت هم می خورند) حالا ایناش به کنار طرف هر خلافی که به نظرتون بیاد مرتکب میشه ، ملت جمع شدند و استشهاد نامه نوشته اند به مقامات بالاتر ، جواب اومد که استغفار کنید و با آبروی .... بازی نکنید !

یکی از دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه را سدهای بالادست آن می دانند اما آمار دقیقی نداریم که در چند سد ماهی پرورش می دهند؟ و چه کسانی ماهی پرورش می دهد ؟

مورد سراغ دارم که سر تقسیم گوشت گزار ، صنف محترم شکارچی ساچمه زده اند به هم ، بعضی از اینا به خودشون هم رحم نمی کنند

بدبختانه همیشه سند حماقتشان را جزئی از افتخارات خود محسوب می کنند کافیست عکسهای موجود در گوشی یک شکارچی را ببینید

تجربه تعاملم با شکارچیان محترم (که تنها یک موردش موفق بوده و طرف کلا ترک کرد) میگه که باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که با بد جماعتی طرفیم ، جماعتی که خود را به نفهمی زده اند و استاد سفسطه اند . جماعتی مدعی و اهل رقابت که سر جان وحوش شرط می بندند و قمار می کنند. موقعیتی هم دست بدهد ، از خرس و روباه و کفتار و ... هم برای تمرین دقت تیراندازیشون استفاده می کنند.

با این اوصاف دیروز  در خبرها داشتیم که سه شکارچی که در ازناو خلخال برای شکار رفته بودند به دره ای سقوط می کنند و با بالگرد هلال احمر نجات می یابند ... اما کسی به فکر محیط زیست و حیات وحش این مملکت نیست. چون .................

Alireza Hashemi

« پاسخ #9 : دسامبر 16, 2012, 06:54:54 pm »
با نظرات دوستان موافقم فقط چون میخوایم راه حل پیدا کنیم بگم که این تالاب از اول هخم گویا یه تالاب طبیعی نبوده و دهه های متمادی از اون برای پرورش ماهی استفاده میشده. در حقیقت پسآب فاضلاب تهران به اون میریزه . چه ماهی های سالمی باشن اون ماهی ها  ;D ;D
Go Birding, Go Wild