تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی پرنده شکاری - نمک آبرود

Amir Ala Shahidi

شناسایی پرنده شکاری - نمک آبرود
« : ژانویه 21, 2012, 03:31:41 pm »
عکس در فصل تابستان در جنگلهای نمک آبرود گرفته شده است
« آخرين ويرايش: فوریه 01, 2012, 11:33:14 pm توسط administrator »

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : شناسایی پرنده شکاری؟
« پاسخ #1 : ژانویه 21, 2012, 04:33:39 pm »
به عقاب خالدار Spotted Eagle - Aquila clanga شبیهه. ترجیح میدم صبر کنم دوست عزیزم آرش حبیبی نظر بدن چون ایشون مسلط ترند.
Go Birding, Go Wild

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #2 : ژانویه 21, 2012, 06:01:12 pm »
همانطور که آقای هاشمی فرمودند عقاب خالدار است و اگر زمان عکس را تابستان ننوشته بودید جای هیچ شکی نبود - همانطور که میدانید عقاب خالدار بزرگ زمستان گذر است و تقریبا از اواسط فروردین تا اواسط مهر در شمال رکورد نمی شود اما برعکس عقاب خالدار کوچک در بهار و تابستان رکورد می شود منتهی کلیه رکورد ها از شرق گیلان گزارش شده یعنی حد شرقی پراکنش جهانی این پرنده تا کنون بیشتر از آستارا و تالش بوده (کاظم عزیز عکس های زیبایی از این پرنده در منطقه سوباتان گرفته)
برای همین عکس را ذخیره کردم و کمی زیر بال ها روشن کردم -کلیدهای متفاوتی برای شناسایی عقاب خالدار بزرگ و کوچک وجود دارد اما در حال پرواز وجود رگه رگه زیر بال عقاب خالدار کوچک (مانند عقاب دشتی) و روشنی پوش پرها نسبت به دست پرها و پر حرومی ها یا پرایمری وسکندری ها (مانند عقاب دوبرار و برعکس عقاب خالدار بزرگ که پوش پرها تیره تر از دست پرهاست) البته کلید دیگری هم ذکر می کنند و آن تعداد 6 انگشت برای کوچک و 7 انگشت (با احتساب پر تیزه یا P10)برای بزرگ است که به علت پرریزی قابل اطمینان نیست
در حالتی که زیر بال را با نوردهی کمی روشن کنیم رگه رگه ها تا حدودی نمایان است و پوشرها روشن تر از دست پرها می زند پس احتمالی هم برای عقاب خالدار کوچک می توان قائل شد اما به دلیل کیفیت عکس قطعی نیست پس خواهش می کنم عکس بهتری اگر دارید بگذارید و لطفا تاریخ دقیق عکس را هم اگر خاطرتان هست بنویسید که خیلی کمک می کند

Amir Ala Shahidi

« پاسخ #3 : ژانویه 21, 2012, 08:01:12 pm »
استاد حبیبی تاریخ عکس اردیبهشت ماه امسال بود مکان هم در کوههای جنگلی بین نمک آبرود و روستا زوات در نزدیکی چالوس
متاسفانه ارسال عکس با حجم بالاتر در اینجا امکانپذیر نیست  :-[

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : ژانویه 21, 2012, 08:16:57 pm »
آقا قبول نیست نکته انحرافی داشت. اول گفتی تابستون .  ;D ;)
Go Birding, Go Wild

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #5 : ژانویه 21, 2012, 08:46:12 pm »
بسیار عالی در اردیبهشت ماه احتمال دیدار هر دو هست و بهانه شد تا کلیدهای عقاب خالدار کوچک را ببینیم که بسیار کم به ایران می آید و سال به سال از جمعیتش کم می شود

Amir Ala Shahidi

« پاسخ #6 : ژانویه 23, 2012, 12:06:47 am »
عکسهای دیگر

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #7 : ژانویه 23, 2012, 10:29:59 am »
ممنونم از عکس های زیبا
آقای هاشمی اطلاعات ذی قیمتی درباره این پرنده در اختیارم گذاشتند از جمله رکوردهای زیادی از شرق مازندران که من اطلاع نداشتم پس  آنچه گفتم حد غربی پراکنش آن غرب دریای خزر است اشتباه بوده است و لطفا تصحیح کنید در کلیه حاشیه جنوبی دریای خزر از آوریل تا هفته سوم سپتامبر یعنی از فروردین تا انتهای شهریور رکورد می شده است
من عکس را باز و زیر بال را نور دادم
نظر قطعی دادن دشوار است اما به دلایل زیر احتمال عقاب خالدار کوچک بالغ وجود دارد:
1- فصل مشاهده : در اردیبهشت ماه (عقاب خالدار بزرگ زمستان گذر است و چون در منطقه زادآوری ندارد احتمال ماندن بالغین تا اردیبهشت خیلی کم است ولی بعید نیست نابالغین و یا پرندگان ناتوان بمانند که البته تشخیص نابالغین در این گونه ها بسیار آسان است)
2- تیره تر بودن دست پرها و پر حرومی ها یا پرایمری و سکندری ها نسبت به پوش پرها یا کاورت ها(در عقاب خالدار بزرگ برعکس است)
3-وجود دو کامای سفید در انتهای پوش پرها در محل اتصال P10 , P9 (پر تیزه و اولین شاهپر) که در عقاب خالدار بزرگ یک کاما مشاهده می شود
4-وجود رگه هایی در منتهی الیه شاهپرها
از همه دوستان که امکان بحث و آموختن را فراهم کردند متشکرم

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : ژانویه 23, 2012, 10:45:21 am »
بسیار استادانه بود آقای حبیبی. خصوصا مورد سوم (دو کامای زیر بال) نشانه جالبی بود که من دقت نکرده بودم.
Go Birding, Go Wild

Amir Ala Shahidi

« پاسخ #9 : ژانویه 23, 2012, 02:30:06 pm »
اطلاعات عالی و کامل و برای من خیلی سنگین بود  ???
خیلی متشکرم که برای عکسها وقت گذاشتید

Amir Ala Shahidi

« پاسخ #10 : ژانویه 23, 2012, 06:20:02 pm »
یک  سوال دیگر
بخاطر لکه سفید روی سینه اش اسم عقاب خالدار را برایش گذاشتند یا بر روی پشت بالهایش خال دارد؟