تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

ویرایش تصاویر

reza_aliasl

ویرایش تصاویر
« : دسامبر 10, 2012, 12:19:41 am »
وقتی که عکس پرنده ای را ویرایش می کنیم آیا ترتیبی برای ادیت وجود داره؟
فرض کنیم یک عکسی داریم که نیاز به کراپ کردن، افزایش کنتراست،افزایش غلظت رنگ،گرفتن ته رنگ،افزایش شارپنس و.... فرقی نداره که از کدوم شروع کنیم؟یا اینکه نه دستور العمل خاصی برای توالی کارها وجود داره؟
در صورت امکان برای هر دو حالت فرمت خام و فشرده توضیح دهید.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

سمانه مختاري

پاسخ : ویرایش تصاویر
« پاسخ #1 : دسامبر 10, 2012, 10:54:05 am »
آقای علی اصل، خداییش عکسی که این همه افزایش و کاهش بخواد، عکسه؟؟  ;)

reza_aliasl

« پاسخ #2 : دسامبر 10, 2012, 01:05:39 pm »
حالا تازه مونده....!!
شاید نیاز باشه یک پا از یک پرنده در یک تصویر دیگه به عکس خودمون اضافه کنیمنوع کادر بندی به گونه ای است که علاوه برکراپ نیاز به کانوارسایز داره و..... ;D
حق باشماست
آقای محمد رضا شهاب اون روز حرف خوبی زدند:
عکس خوب که ویرایش نمیخواد!اما خیلی سخته بخواهیم همیشه عکس خوب بگیریم
 تقریباتو طبیعت  نشدنیه معمولا ده درصد شات ها ایده آل و مابقی با کمی ویرایش نزدیک به ایده آل میشن
برای یکی مثل من که کارش خوب نیست  مقداراین ویرایش ها در نقطه اوج قرار داره

farhad.razavi

« پاسخ #3 : دسامبر 10, 2012, 02:01:59 pm »
به نظر من ویرایش یک عکس در حال حاظر و با وجود انواع دوربین های دیجیتال ونرم افزارهای مختلف بخشی از عکاسی به شمار میره خیلی کم پیش میاد شما از سوژه ای عکس بگیرید و تمام شرایط ایده ال باشه شاید در ایده ال ترین زمان باز هم نیاز به یک کراپ باشه. چند سال پیش که بیشتر عکاسی میکردم در فروم عکاسی از پرندگان آرتور موریس عضو بودم و با پرویی تمام عکس میذاشتم تازه اونجا فهمیدم 50 % عکاسی دیجیتال به ادیت بعد از اون مربوط میشه. چون بارها پیش آمد که دیدم خود عکاسهای بزگ مثلا پای یک پرنده رو از عکسی به یک عکس دیگر منتقل کردند.
رضا جان در مورد ویرایش به نظر من باید ببینی عکست چه کاستی هایی داره که به ترتیب بهش اضافه کنی شاید نشه فرمول خاصی براش در نظر گرفت و سلیقه هر کس در ادیت متفاوت باشه. 

اصغر محمدی

« پاسخ #4 : دسامبر 10, 2012, 04:50:37 pm »
وقتی که عکس پرنده ای را ویرایش می کنیم آیا ترتیبی برای ادیت وجود داره؟
فرض کنیم یک عکسی داریم که نیاز به کراپ کردن، افزایش کنتراست،افزایش غلظت رنگ،گرفتن ته رنگ،افزایش شارپنس و.... فرقی نداره که از کدوم شروع کنیم؟یا اینکه نه دستور العمل خاصی برای توالی کارها وجود داره؟
در صورت امکان برای هر دو حالت فرمت خام و فشرده توضیح دهید.
محمدرضای عزیز واقعا حرف خوبی زده ، ای کاش همه عکسها خوب بودند و بی نیاز از ویرایش  :)
ولی چه میشه کرد که همیشه ممکن و میسر نیست.

مراحل ویرایش عکسهای خام (Raw)

1-   تصحیح تراز سفیدی (White Balance) با ابزار temperature و tint یا White balance  tool  در ACR
(یا روشهای دیگر مثل ابزار Match Color و پلاگین های حذف ته رنگ )
برای مواجه نشدن با این مشکل می توان از کارت خاکستری (و تنظیم دقیق وایت بالانس)  قبل از ثبت عکس استفاده کرد.
 * این قسمت سلیقه ای است بعضا وجود ته رنگ در عکس باعث جلوه بصری بیشتر آن می شود مخصوصا در ساعات طلایی عکاسی.

2-   تصحیح روشنایی و بازیابی جزئیات قسمتهای بسیار تیره و بسیار روشن با تنظیم  exposure  وhighlight/shadow و  fill light و recovery و  black point

3-   نویزگیری در  ACR ( یا استفاده از پلاگینهای کاهنده نویز)

4-   تصحیح خطاهای لنز (distortion, vignetting, chromatic aberrations)

دیستورشن : کشیدگی گوشه ها ، تورفتگی عکس و خطای پرسپکتیو
ویگنت : سیاهی گوشه های عکس
کروماتیک ابریشن : خطای رنگی لنز به شکل هاله های رنگی در گوشه های مناطق پرکنتراست عکس

5-   افزایش جزئیات با شارپ سازی، کلاریتی و بهبود کنتراست ناحیه ای

6-   اعمال  کنتراست کلی یا روی کانالهای رنگی مجزا با تنظیم levels   و curves

7-   تصحیح کجی کادر و کراپ

حین کراپ : توجه به نظم ، تسلسل المانهای عکس، تقارن ، تعادل ، برجسته سازی سوژه ، هدایت نگاه بیننده به اصل موضوع ، رعایت قانون یک سوم و تخصیص یک سوم یا دوسوم عکس به آسمان و زمین در کادرهای عمودی و افقی

8-   تصحیح وتنظیم رنگ ، آرایش ، پیرایش ، حذف زواید و اعمال تغییرات دلخواه در قسمتهای مشخصی از عکس (مثلا چشم ها و ... )

9-   ذخیره نسخه ای از عکس در فرمت غیر فشرده مثل TIFF

10-   ریسایز و شارپ سازی نهایی ..... و ذخیره برای وب

این ترتیبی است که معمولا حین ویرایش تصاویر رعایت می کنم ، غنای فایلهای خام به حدی است که تقدم و تاخر این مراحل تاثیری در جزئیات و نقش و نگار عکس ندارد فقط تنظیم تراز سفیدی اولین مرحله است و شارپ سازی نهایی آخرین مرحله  ;)
* حین و یا پس از هر تنظیمی ،حتما تغییرات را در اندازه اصلی ببینید
* بعضا لازم است تغییرات در لایه ای مجزا صورت گیرد
* اعتقادی به شارپ سازی عکسهایی که شارپ مادرزاد هستند ندارم، افزایش کنتراست کفایت می کند
* بعضی ها معتقدند ریسایز باید تدریجی و چند مرحله ای باشد
* بعضی ها معتقدند شارپ سازی باید روی کانال روشنایی (در مد لب کالر و یا لومیننسیتی لایه ای جدید)عکس صورت گیرد.

مراحل ادیت فایلهای فشرده تقریبا شامل همینهاست فقط بعضی تنظیمات یا در دسترس نیست! یا به خوبی فایلهای خام جواب نمی دهد.

reza_aliasl

« پاسخ #5 : دسامبر 11, 2012, 12:43:38 am »
آقای محمدی عزیز این توضیحات با این سطح دقت و زحمت فراوان نشان از لطف زیاد شماست!
عالی بود.
یک دنیا ممنونم

محمد رضا شهاب

« پاسخ #6 : دسامبر 11, 2012, 02:29:26 pm »
در اینجا لازمه که از اصغر محمدی عزیز و دوست داشتنی به خاطر توضیحات فنی و اصولی که در این فروم زحمت کشیده و مینویسند تشکر و قدر دانی بکنم.
دوستان من اگر این عقیده را دارم که عکس خوب نیاز به ویرایش ندارد به این خاطر است که هر وقت با برنامه ریزی و اصولی به عکاسی رفته ام (با در نظر گرفتن جهت و زاویه تابش نور,ساعت عکاسی, انتخاب بکگراند مناسب,انتخاب پرچ مناسب ,استتار و فاصله مناسب با سوژه ) نتیجه به اینصورت بوده که عکسها با تنظیم وایت بالانس و مقداری افزایش کنتراس و کراپ در حد 10% الی 20% به نتیجه مطلوب و کاملا راضی کننده میرسند.ولی در مواقعی که بدون در نظر گرفتن مسائل بالا و با راه رفتن در طبیعت و یا گشت زنی با ماشین به عکاسی میرویم نتیجه کاملا برعکس بوده و بیشتر عکسها بکگراند شلوغ ,فاصله زیاد با سوژه(که منجر به کراپ زیاد و در نتیجه از دست دادن جزئیات سوژه) و زاویه برداشت نامناسب و هزار جور مسائل دیگر را در خود دارند که ویرایش انها وقت گیر و دشوار است و هیچ وقت نتیجه اینگونه عکسها با نتیجه عکسهایی که اصولی و با برنامه ریزی گرفته شده اند قابل قیاس نیست.
در اخر اینرا هم بگویم که ویرایش وعکاسی دیجیتال مکمل هم هستند و ویرایش نقش مهمی در عکاسی دیجیتال دارد, و عقیده من این است که اول اصول عکاسی را باید رعایت کرد و بعد با ویرایش عکس را جلا داد نه اینکه کلا ماهیت انرا عوض کرد.
شاد باشید

reza_aliasl

« پاسخ #7 : دسامبر 14, 2012, 01:32:41 am »
عقیده من این است که اول اصول عکاسی را باید رعایت کرد و بعد با ویرایش عکس را جلا داد نه اینکه کلا ماهیت انرا عوض کرد.
اینم یکی دیگه از جمله های خوب محمدرضا!
بلهبطور کلی  ویرایش بایددرخدمت عکس انجام شود.
راستی آقای محمدی تمرین مختصری انجام دادم!:
عکس با فرمت خام نداشتم یکی از عکس هایی که سید بابک موسوی بهم داده بود(فرمت خام)را با توضیحات شما شروع کردم به ویرایش نتیجه به دلیل تجربه پایینم چندان جالب نشد!! ;D
چجوری میشه فهمید که میزان تغییرات تا چه حد باید باشد اون نمودار بالای فتوشاپ میزان را مشخص میکنه؟

خانم مختاری این عکس را برای شما گرفتم،پشت صحنه عکس دلیجه ای است که تازه در بخش تصاویر دوربین های غیر حرفه ای گذاشتم
انصافا چقدر به من حق میدید ویرایش کنم................!!!!؟؟ ;D ;D

اصغر محمدی

« پاسخ #8 : دسامبر 14, 2012, 08:15:15 pm »
نقل قول
چجوری میشه فهمید که میزان تغییرات تا چه حد باید باشد اون نمودار بالای فتوشاپ میزان را مشخص میکنه؟

اگر منظورتان هیستوگرام باشد ؟

معمولا عکاسان ترجیح می دهند در صورت امکان هیستوگرام تصویر را قبل از ثبت آن در دوربین ببینند.  این از آن جهت مهم است که با رویت هیستوگرام و اعمال تنظیمات بهتر، از اوراکسپوز یا آندراکسپوز شدن  جلوگیری می کنند . هر چند به مدد عکاسی با فرمت خام و قابلیتهای ACR می شود تا حدودی نسبت به بازیابی اطلاعات مناطق تیره و روشن امیدوار بود لیکن میزان توفیق همیشه باب طبع نخواهد بود.

در این عکس نور به خوبی کنترل شده :

عکس آندراکسپوز شده و هیستوگرام به سمت چپ کشیدگی دارد :

عکس اوراکسپوز شده و هیستوگرام به سمت راست کشیدگی دارد :

reza_aliasl

« پاسخ #9 : دسامبر 14, 2012, 10:49:37 pm »
با هیستو گرام آشنایی دارم منظورم نموداری است که هنگام ادیت تصاویر با فرمت خام در فتو شاپ دیده می شود.البته آن هم به نوعی همین کاربرد را دارد.
بطورکلی راهی غیر از کنترل چشمی و یا کسب  تجربه زیاد در ادیت برای کنترل میزان تغییرات هست؟
راستی استاد این فرمت TIFF چقدر حجمش بالاست....!!یدونه عکس شد 50 مگابایت!!
کاربرد این فرمت برای چی هست؟
استاد این عکسی است که ادیت کردم هرچند سید بابک لطف کرد و این عکس را به ما هدیه داد ولی به منظور جلوگیری از استفاده بدون رعایت حقوق مولف و امانت داری از عکس مجبور شدم چنین بلایی سرش بیارم ;D
بی زحمت یک نگاهی به عکس کنید و ایرادات منو بگید

اصغر محمدی

« پاسخ #10 : دسامبر 15, 2012, 01:56:05 pm »

با هیستو گرام آشنایی دارم منظورم نموداری است که هنگام ادیت تصاویر با فرمت خام در فتو شاپ دیده می شود.البته آن هم به نوعی همین کاربرد را دارد.
هیستوگرام  کانالهای رنگی ؟

نقل قول
بطورکلی راهی غیر از کنترل چشمی و یا کسب  تجربه زیاد در ادیت برای کنترل میزان تغییرات هست؟

اگه عکس خوبی ثبت نکنید به نتیجه رضایت بخشی نخواهید رسید. عکاسی با فرمت خام چندین مزیت دارد ، اما معجزه نمی کند
از کدام نسخه ACR استفاده می کنید ؟ بالا گوشه سمت چپ نوشته

به طور خلاصه می شود چنین گفت (ACR 6.7) :
Exposure برای تنظیم سمت راست نمودار( قسمتهای روشن)
Black برای تنظیم قسمت چپ نمودار ( قسمتهای تیره)
Recovery بازیابی قسمتهای اوراکسپوز
Fill light برای روشن‌کردن مناطق تاریک
Brightness تصحیح روشنایی نواحی میانی
Contrast برای بهبود کنتراست
Clarity ایجاد کنتراست لبه‌ها
Saturation افزایش اشباع رنگ (همه رنگها)
Vibrance  افزایش اشباع رنگ مناطق کمرنگ تر

البته نسخه های اخیر ACR در بازیابی اطلاعات بهتر عمل می کنند

نقل قول
راستی این فرمت TIFF چقدر حجمش بالاست....!!یدونه عکس شد 50 مگابایت!!
کاربرد این فرمت برای چی هست؟

چقدر کم ؟  :D  اگه 16 بیتی ذخیره بکنید بیشتر از اینها هم می شود و بهترتر هم هست
به عنوان فرمتی مناسب برای آرشیو عکسها ، و واسطی قابل اتکا بین فرمتها هنگام ادیت مجدد کاربرد دارد

نقل قول
این عکسی است که ادیت کردم هرچند سید بابک لطف کرد و این عکس را به ما هدیه داد ولی به منظور جلوگیری از استفاده بدون رعایت حقوق مولف و امانت داری از عکس مجبور شدم چنین بلایی سرش بیارم ;D
بی زحمت یک نگاهی به عکس کنید و ایرادات منو بگید

کدوم عکس ؟ شما که از ممد آقا (همشهری) حساس ترید البته ایشون روی عکس انشاء می نویسه  :)
بی زحمت عکس رو در قطع حداقل 800*533 پیکسل آپلود کنید

ali azadi

« پاسخ #11 : دسامبر 15, 2012, 03:07:13 pm »
اقای علی اصل این عکس رو با اجازه خود اقای موسوی گذاشتید؟

reza_aliasl

« پاسخ #12 : دسامبر 16, 2012, 12:15:43 am »
سلام
وقتی سید بابک موسوی تشریف اوردن شهر ما حسابی دردو دل کرد و از نبود قانون کپی رایت گلایه کرد.اینکه چه جاهایی از عکس ها بدون اجازه ایشان استفاده شده حتی در سازمان محیط زیست استان.....
واقعا ناراحت شدم که چرا باید وضعیت این جوان هنرمند ما اینطور باشد.آقای آزادی این عکس ها برای استفاده و چاپ به ما داده شد البته من باز هم دقت دارم تا دست نا اهل نیافتد.

reza_aliasl

« پاسخ #13 : ژانویه 15, 2013, 12:20:21 pm »
سلام
آقای محمدی عزیز لطفا نگاهی به این عکس که ویرایش کردم بندازید و نظرتونو بگید

اصغر محمدی

« پاسخ #14 : ژانویه 15, 2013, 08:58:39 pm »
سلام رضا جان

می تونستید در مناطق شدو و هایلایت جزئیات بیشتری داشته باشید و پس زمینه رو محوتر کنید
حتی همین عکس جی پگی که آپلود کردید جزئیاتش قابل بازیابی هست هر چند روی فایل خام بهتر میشه نتیجه گرفت

مراحل ویرایش :
1- شدو هایلایت
2- چون طی شدو هایلایت رنگ پس زمینه به هم ریخته بود در لایه ای جداگانه با ریپلس کالر تا حدودی رنگ پس زمینه رو یکنواخت کردم
3-اعمال  بلور روی پس زمینه در لایه جداگانه
4-فلت کردت لایه ها و ذخیره