تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

NIKON D300S یا Canon 7D

شفایی

NIKON D300S یا Canon 7D
« : ژانویه 04, 2013, 11:40:56 pm »
با سلام:
دوستان، دوربین نیکون D300S برای عکاسی در حیات وحش بهتره یا CANON 7D ؟ البته ارزش در برابر بهای پرداختی رو هم در نظربگیرید.
ممنون
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : NIKON D300S یا Canon 7D
« پاسخ #1 : ژانویه 05, 2013, 01:03:27 am »
آقای شفایی عزیز این سوالی است که اساتید مجرب و شهیرعکاسی باید پاسخ بدن!
چون واجد شرایط بودم قدم پیش گذاشتم ;)
هر دو برند معتبری هستند از قیمت ها مثل سابق خبر ندارم اما فکر میکنم با در نظر گفتن همه جوانب بطور کلی کانن 7دی بهتره.
آقای شفایی در عکاسی طبیعت حرف اول را لنز میزنه در مرحله بعد دوربین!!این جمله سید بابک موسوی بود.
شما ابتدا اولویت را در تهیه لنز خوب مثلا 400 فیکس  کانن قرار بدید سپس روی دوربین فکر کنید.اینم جمله هادی انصاری بود
روی دوربین هم خیلی حساس نشید (الان 7دی خیلی گرونه!!!) به نظر من شما با تهیه یک لنز خوب و یک دوربین برای مثال مدل کانن 60 دی(و یا حتی 50 دی)امکانات بسیار خوبی خواهید داشت.این آخری هم برای محسن عزیز بود
راستی لنز 50_500 سیگما هم لنز خوبیه
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

ghavvas

« پاسخ #2 : ژانویه 05, 2013, 08:59:11 am »
سلام
قطعا canon 7d چون سیتم طراحی این دوربین فقط برای عکاسی از حیات وحشه.منظورم طراحی بدنه که ضد آب و گرد و غباره و معمولا عکاسی حیات وحش فقط در فضاهای باز جنگلی یا شاید بیابانی انجام میشه.اگه پول خرید داری حتما canon 7d بخر چون حرفه ای های این روم مثل مرتضی نعمتی و هادی انصاری که کن باهاشون در ارتباطم هم canon 7d یا لنز 400ef canon دارن
شک نکن برای حیات وحش نیکون اصلا قابل قیاس نیست
شک نکن دوست من
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

Pooyan

« پاسخ #3 : ژانویه 05, 2013, 09:46:51 am »
سلام
هر دو تا بدنه عالي هستند و هر كدام را كه بگيريد پشيمان نخواهيد شد.
مساله اصلي در حال حاضر كاهش محسوس قدرت خريد ماست كه مي خواهيم به سمت يك خريد خوب اما اقتصادي برويم. چون ما برخلاف عكاسان پرتره، خبري، تبليغاتي و ....اكثرا بابت هزينه هايمان درآمدي نداريم كه با چند وقت كار كردن هزينه تجهيزات را جبران كنيم.در واقع خريد بايد طوري باشد كه نسبت نتيجه به هزينه بيشينه گردد و نكته مهم تر اينكه (همان طور كه رضا گفت) لنز نقش اساسي را در اينجا ايفا مي كند.

اگر انتخاب را صرفا بر روي كنون و نيكون متمركز كنيم كه با توجه به فراواني تجهيزات عقلاني هم هست، (شما مي توانيد در اين ژانر به سوني و المپيوس هم فكر كنيد) و اگر لنزهاي سوپرتله سري حرفه اي را كنار بگذاريم كه هر دو برند تقريبا پا به پاي هم پيش مي روند، در رده لنزهاي اقتصادي تر كه از نظر اپتيك شايد چيزي از لنزهاي حرفه اي تر كم نداشته باشند، انتخاب ها به صورت زير است:

براي كنون:
400L5.6
300L4IS
100-400LIS

و براي نيكون
300F4
80-400VR

و لنزهاي ساير برندها (نو يا دست دوم):
سيگما:
50-500 OS
50-500 Non OS
150-500 OS
120-400 OS

و تامرون 200-500

كه با توجه به نزديكي قيمت و برتري اپتيكي لنزهاي برند نسبت به لنزهاي ساير برندها لنزهاي متفرقه را كنار مي گذاريم.

اما در مقايسه شانه به شانه:
لنز 400 فيكس كنون كه فعلا رقيبي در برند مقابل ندارد لنزي سبك، خوشدست، باكيفيت با فكوسي بسيار سريع است (اما بدون لرزشگير) و يكي از برگ برنده هاي كنون در اين ژانر به شمار مي آيد.
در مورد 300 هاي فيكس دو برند:
هر دو لنز 300 بسيار با كيفيت هستند اما به نسبت كوتاه. در بسياري از موارد بر روي هر دو لنز از تله كانورتور استفاده مي شود. اما براي داشتن قابليت اتوفكوس بر بدنه هايي كه مد نظر شماست، براي كنون صرفا از تله كانورتور 1.4 مي توانيد استفاده كنيد كه لنز شما را تبديل به يك لنز 420F5.6IS مي كند با سرعت فكوس پايين تر و قدري افت اپتيكي. اما در برند نيكون شما يك انتخاب ديگر هم داريد و آن هم تله كانورتور 1.7 است كه لنز را تبديل به يك لنز 510F6.7 مي كند كه شما بر روي D300s اتوفكوس خواهيد داشت اما سرعت فكوس و همچنين اپتيك افت محسوس تري مي كند.يك وجه تمايز اين دو لنز هم اين است كه 300 كنون لرزش گير دارد و نيكون ندارد.

اما در مورد لنزهاي تله فتو زوم دو برند:
برتري محسوس با 100-400 كنون است. چه از لحاظ اپتيكي و چه از لحاظ سرعت فكوس.
روي هم رفته در حالت انتخاب اقتصادي با توجه به لنزهاي موجود، فعلا كفه به سمت كنون سنگيني مي كند. من هم انتخاب 7D و 400 فيكس يا با بودجه بيشتر، 100-400 را توجيه پذيرتر مي دانم.
محسن واحدي پور

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : ژانویه 05, 2013, 11:10:17 am »
من دیگه اظهار نظر کردنم جایی نداره با این صحبت کامل محسن عزیز.
ولی من 400-100 رو داشتم و الان 400. فکر میکنم هرچند 400-100 گرون تره و IS هم داره ولی اصلا شارپنس و بوکه اون با 400 قابل مقایسه نیست. من ترجیح میدهم یه عکس خوب بگیرم تا کلی عکس که نه میتونم پاکشون کنم نه نگه دارم. البته نمیگم لنز خوبی نیست ولی در کل ترجیحم در صورت انتخاب مجدد 400-100 نیست. مخصوصا که از 350 تا 400 اون تصویر افت خیلی زیادی داره.با توجه به نوع طراحی گرد و خاک میگیره، ترمز زوم اون در شرایط گرم و مرطوب خراب میشه و آخر نمیشه فهمید لنز سری L دست گرفتی یا نه. البته من تجربی گفتم و تخصص دوستان یقینا بالاتر از بنده ست. 
Go Birding, Go Wild

Pooyan

« پاسخ #5 : ژانویه 05, 2013, 11:39:17 am »
من دیگه اظهار نظر کردنم جایی نداره با این صحبت کامل محسن عزیز.
ولی من 400-100 رو داشتم و الان 400. فکر میکنم هرچند 400-100 گرون تره و IS هم داره ولی اصلا شارپنس و بوکه اون با 400 قابل مقایسه نیست. من ترجیح میدهم یه عکس خوب بگیرم تا کلی عکس که نه میتونم پاکشون کنم نه نگه دارم. البته نمیگم لنز خوبی نیست ولی در کل ترجیحم در صورت انتخاب مجدد 400-100 نیست. مخصوصا که از 350 تا 400 اون تصویر افت خیلی زیادی داره.با توجه به نوع طراحی گرد و خاک میگیره، ترمز زوم اون در شرایط گرم و مرطوب خراب میشه و آخر نمیشه فهمید لنز سری L دست گرفتی یا نه. البته من تجربی گفتم و تخصص دوستان یقینا بالاتر از بنده ست.

سلام مجدد.
درسته. 400 فيكس از 100-400 شارپتر و سبكتره. اما در سه جا برتري دارد:
1-حداقل فاصله فكوس. جاهايي پيش آمده كه با كسرا يا مرتضي به خاطر حداقل فاصله فكوس 3.5 متري امكان فكوس روي سوژه نبوده
2-وجود لرزشگير امتياز بزرگيه، البته روي دست
3-زوم بودن براي كادربندي مناسب تر بسيار ارزشمند است. من زياد اين مشكل برايم پيش آمده كه در بعضي شاتها قسمتي از بدن پرنده را از دست بدهم يا به علت سايز بزرگ پرنده در كادر مجبور شوم دور تا دور كادر كانواس اضافه كنم.

در مورد مشكل گرد و خاك هم بله. لنزهايي كه سيستم زومشان پوش-پول است اين مشكل را دارند.

اين هم لينك مقايسه هر دو تا لنز:

محسن واحدي پور

اصغر محمدی

« پاسخ #6 : ژانویه 05, 2013, 01:59:04 pm »
در مورد قیمت،  بدنه نیکون D300s  از کانن 7D حدود یک میلیون تومن گرونتره  ???

دلیل محبوبیت 7D بین علاقمندان حیات وحش و پرندگان، رزولوشن بیشتر و به تبع آن امکان کراپ بیشتر و سیستم اتوفوکوس نسبتا کارآمد آن است. البته مجبورید از لنزهای به اصطلاح شارپ روی آن استفاده کنید در غیر اینصورت به فرض چنانچه بخواهید با لنز کیت 55-18 و در دیافهای بسته تر از 8 باهاش عکس منظره بگیرید 350D  مرحوم از اون بهتره  ;)

یکی از آرزوهای من اینه که جانشین  7D که قراره به زودی بیاد ،در کنار قیمت معقولش ، رفتار نویزی بهتری داشته باشه ، حداکثر 16 مگاپیکسل باشه + جی پی اس و وای فای داشته باشه  :D

البته هم نیکون D300s و هم D300 بدنه های ارزشمندی هستند اما همانگونه که دوستان گفتند وقتی قرار باشه لنز تله با قیمت معقول تهیه شود در برند کانن گزینه های بهتری وجود دارد.

در مورد بدنه هایی مثل 40D یا حتی 50D و سری XXXD های کانن اصلا فکرش را هم نکنید چون در قیاس با 7D به دلیل سیستم فوکوس ضعیف تر گزینه های مناسبی برای عکاسی از پرندگان نیستند.

اما حکایت شیرین 400-100 و 400 کانن : برای کسی که یک بدنه دارد و فوکال بیشتر مد نظرش است لنز 400 میلی متر بهتر است. شارپ تر و سبکتر است و امکان مانور بیشتری دارد. 

اما وقتی دو تا بدنه داشته باشید  باشید داشتن لنز زومی مثل 400-100 در کنار لنز 500 یا 600 میلی متر واجب است.

ارزشمند بودن لنز 400-100 ، علاوه بر زوم بودنش ، با توجه به امکان عکس گرفتن از فاصله 1.8 متری ، زمانی مشخص می شود که سوژه ها پرندگانی کوچک و در فاصله نزدیک باشند (400 میلی متر) و زمانیکه به قدری به سوژه بزرگ نزدیک هستید که چاره ای جز کم کردن فاصله کانونی ندارید.

reza_aliasl

« پاسخ #7 : ژانویه 05, 2013, 03:42:31 pm »
آقای شفایی صحبت های بسیار مفید و تخصصی دوستان را دیدید!
حالا میخوام یک مرحله عقب تر برگردم:
شما با چه هدفی میخواهید عکاسی کنید؟؟آیا قصدتان تهیه عکس های حرفه ای است که قابل انتشار در مجلات، فروش و... باشد یا اینکه نه تنها صرف رکورد عکاسی کنید؟
با وضعیت فعلی تهیه یک مجموعه خوب برای مثال 400 فیکس و 7دی باید در حدود 8000000  تومان هزینه کنید!
اگر قصدتان صرفا تهیه عکس هایی مناسب بصورت رکورد است بعضی از گزینه ها مثل Canon 50 hs میتونه مناسب باشه.قطعا جزئیات را در عکس به شما نمیده اما شما بیشتر از 1500000 تومان هزینه نکردید.عکس های همشهری شما(آقا  مرتضی )که با دوربین Canon sx 40 hs گرفته شده در نوع خودش عکس های خوبی هستند.
دقیق بررسی کنید ببینید چه چیزی نیاز شماست
((اگر حرکت به سمت تهیه مجموعه ای حرفه ای را انتخاب کردید پیشاپیش ورود شما را به دنیای بسیار زیبای عکاسی طبیعت تبریک میگم.قویا اعتقاد دارم عکاسی از طبیعت جایگزین بسیار مناسبی برای فعالیت های نادرست دیگر مثل شکار تفریحی و.... می باشد.لذت عکاسی در طبیعت صدها برابر از شکار بیشتر است!! آنقدر که میتنوان ادعا کرد شکار در برابر لذت عکاسی هیچ لذتی ندارد))
[/color][/size]
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

شفایی

« پاسخ #8 : ژانویه 05, 2013, 07:31:33 pm »
دست همه دوستان درد نکنه که وقت گذاشتن. ممنون
نه بابا من کلا فقط برای رکورد و تفریح و ... دوس دارم عکس بگیرم ولی بدم نمیاد بجای همین کنون50، یه دوربین حرفه ای بگیرم. آخه خیلی وضعم توپه(چون حقوق بگیر دولتم) :D
حالا تا موقع خرید. شاید اگه جور بشه هردو رو بگیرم. ببینم بازار چطور میشه...
بازم ممنونم.
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

Morteza.kh

« پاسخ #9 : مه 09, 2013, 06:21:18 pm »
 با توجه به شناختی که از جناب دکتر شفایی دارم و میدونم که ایشون همواره خواستار بهترین ها هستند پیشنهاد میدم!
من اگه جای شما بودم به چیزی جز این ترکیب فکر نمیکردم:
canon 1DX + canon 500mm f/4l is usm