تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

گردهمایی دوستان پرنده نگرها

شفایی

گردهمایی دوستان پرنده نگرها
« : ژانویه 06, 2013, 07:51:18 pm »
سلام به همگی
یه موضوعی که فکر منو مشغول کرده اینه که آیا میشه دوستان پرنده نگر"مخصوصا اعضاء این تالار"، هر چند مدت یکبار توی یه شهر"غیر از تهران" جمع بشند! میتونیم از نزدیک با هم آشنا بشیم، مشکلات محیط زیست و ... را مطرح کنم، پرنده های اون منطقه رو ببینیم، شهرهایی رو که ندیده ایم رو ببینیم و کلی مزایای دیگه!
البته این موضوع با تور پرنده نگری اشتباه نشه!"مجانی حساب بشه ;)".
نمیدونم، ولی اگه بشه خیلی عالیه! من میتونم خودم پیش قدم بشم....
یا حق
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

سمانه مختاري

پاسخ : گردهمایی دوستان پرنده نگرها
« پاسخ #1 : ژانویه 07, 2013, 10:00:58 am »
سلام
فکر بسیار خوبیه آقای شفایی. اگه تهران مجاز بود، من و آقای سنگچولی به عنوان اولین میزبان ها، همه ی دوستان رو دعوت می کردیم. ;)
نقطه ی مرکزیه ایران خوبه؟  :D چون خوشبختانه همه جای ایران دوستان پرنده نگر داریم.
احتمالا، برای شروع یکم سخت باشه. هماهنگی های زیادی می خواد. مثلا برای دوستانی که از مسافت های طولانی میان (یعنی تقریبا همه به جز میزبان   ;) ) نیاز به اقامت شبانه و احتمالا تعطیلی چند روزه هست.

میشه این طوری شروع کرد. هر دوستی (یا مجموعه ای از دوستان) که مایل به اجرای گردهمایی هست:
- زمان مناسب برای منطقه ی خودش در طول سال رو انتخاب کنه،
- یک تعطیلیه حداقل سه روزه در اون فصل از سال رو پیدا کنه (ممکنه برای نقاط مرکزی تر، پنج شنبه و جمعه هم کفایت داشته باشه)،
- برنامه ریزی برای طول سفر و بازدیدهای لازم رو انجام بده،
- اقامتگاه محلی و وسیله ی نقلیه ی مناسب برای گشت در منطقه رو معین کنه (ممکنه مجوزهایی هم لازم باشه که حالا میشه برای اون ها هم اقدام کرد)،
- فصل قبل اعلام عمومی کنه (که همه فرصت برنامه ریزی داشته باشند. بلیت هواپیما و قطار هم که می دونید چه اوضاعی داره)،

بعد هزینه های گروهی، تقسیم می شوند. البته در نهایت هر فرد هزینه ی رفت و آمد به/از اون شهر، اقامت، حمل و نقل و غذا رو پرداخت می کنه. لذا عملا فقط اسمش تور نیست ;) معمولا هم قسمت اعظم هزینه، مخصوصا وقتی مسافت طولانی میشه، مربوط به ایاب و ذهابه.
هر چه تعداد دوستان شرکت کننده بیشتر بشه، قطعا هزینه های مشارکتی کاهش پیدا می کنه، اما در مقابل کار دوست میزبان سخت تر میشه.

میشه از فعالان محیط زیست اون منطقه، افراد محلی که ارتباط مستقیمی با پرندگان دارند (مثلا افرادی که نزدیک یک تالاب خاص یا زیستگاه به خصوصی زندگی می کنند یا پرندگان وحشی رو شکار می کنند (در شمال کشور خیلی مصداق داره ) یا همچین مواردی هم دعوت کرد تا حضور داشته باشند). اگه بشه با کودکان و نوجوانان هم ارتباط برقرار کرد، عالی میشه. اما فعلا ایده ای در این مورد ندارم. میشه بعدا در مورد جزئیاتی که کیفیت سفر رو بالا می برند بحث کرد.

تو بهار آینده تعطیلی های مناسب اینها هستند:
-  22 تا 25 فروردین، پنج شنبه تا یکشنبه (شنبه تعطیل نیست)
- 14 تا 17 خرداد، سه شنبه تا جمعه

با اشتیاق فراوان منتظریم...

شفایی

« پاسخ #2 : ژانویه 07, 2013, 01:00:25 pm »
ممنون از نظرات جنابعالی
من ازعصر سه شنبه تا صبح یکشنبه هر هفته کلاس وقتم خالیه. من و آقای خادمی یاسوج با هم هماهنگیم. با سازمان محیط زیست هم خیلی ارتباط دارم و حتی سازمان گردشگری. برای مجوزهای لازم و شاید اقامت. البته من جا برای اقامت 30نفر دارم. خوشحال میشم در خدمت دوستان باشم. باگه تعداد زیاد شد هم میتونم از میراث فرهنگی یا دانشگاه جا بگیرم. بهر صورت من منتظدم اولین برنامه هستم

اصغر محمدی

« پاسخ #3 : ژانویه 07, 2013, 01:01:44 pm »
با سلام

نه توی کار نمیارم چون کار نشد نداره   :)  اما برنامه ای که در آن بشود همه یا غالب اعضای فروم در یک زمان معین در مکانی خاص حضور یابند کمی تا قسمتی مشکل به نظر می رسد

در این خصوص پیشنهادی دارم :  به این صورت که ایران زیبا مثلا به هشت ناحیه تقسیم شود (مثل نقشه پیشنهادی ضمیمه) و شهری که بیشترین اعضا را دارد و یا بواسطه جغرافیایش مکان مناسبی برای مرکزیت است به عنوان مرکز ناحیه یا مبدایی برای شروع برنامه ها انتخاب گردد ...
گروههای پرنده نگری و عکاسی نواحی تشکیل شود

(البته این می طلبد که اعضا و علاقمندانی که شناختی از هم ندارد  به نحوی به همدیگر معرفی شوند. شاید بشود با ایجاد تاپیکی مثل معرفی اعضا به این مهم دست یافت)

1- در وهله اول اعضای فروم ساکن و بومی آن نواحی با هماهنگی و ملاقات حضوری و ترتیب دادن برنامه های پرنده نگری و عکاسی، تجربیات و اطلاعاتشان را  به اشتراک بگزارند.
2- برنامه هایی بین اعضای نواحی همسایه تدارک دیده شود.
3- بسته به فصول ، زمان مهاجرت و امکان مشاهده گونه خاص ، یک ناحیه مشخص، میزبان  سایر نواحی و یا اعضای آن باشد که امکان هماهنگی و رفتن برایشان مقدور است
....
همانگونه که خانم مختاری اشاره فرمودند هر گروهی برنامه خاص منطقه خودش را مکتوب و اعلام کند تا چنانچه اعضای سایر گروهها برایشان میسر بود هماهنگیهای بعدی صورت گیرد

این طرح هر چه که باشد و به هر صورتی که برنامه ریزی و اجرا شود طبعا در گسترش فرهنگ پرنده نگری و آشتی با طبیعت و حیات وحش و پرندگان و ... موثر خواهد بود

سمانه مختاري

« پاسخ #4 : ژانویه 07, 2013, 02:12:28 pm »
آقای محمدی، چه پیشنهاد خوبی!
اگه موافق باشید استان چهارمحال و بختیاری با خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد یک گروه شه. به نظرم از نظر زیستگاهی و جغرافیایی نزدیکی بیشتری با این دو استان داره تا اصفهان و یزد (البته اگر این مورد از معیارهای گروه بندی باشه)
با بخش معرفی هم موافقم. خیلی کنجکاوم بدونم آیا از استان های کرمان، سیستان و خراسان جنوبی و رضوی دوستانی داریم یا خیر؟
برخی دوستان هم محل سکونتشون متفاوت از زادگاهشونه. یا به دلایل مختلف در استانی غیر از محل سکونتشان رفت و آمد دارند و می تونن گزارش های دوره ای از وضعیت اون مناطق ارائه بدن و یا با ارتباطاتی که دارند، سفری رو به اون مناطق ترتیب بدن.
 administrator عزیز لطفا بفرمایند که آیا می تونیم یه تاپیک با عنوان معرفی اعضا، در صفحه ی فهرست، جایی که به راحتی قابل دیدن باشه، ایجاد کنند؟
در تاپیک مذکور هر کی می تونه به استان و شهر محل اقامتش، سایر مناطقی که به خوبی با اونها آشنایی داره و در صورت تمایل به سوابق و علاقمندی هاش اشاره کنه. بعد از گذشت مثلا یک هفته، اطلاعات این تاپیک رو جمع آوری کرده و در دسته بندی مورد اشاره ی آقای محمدی قرار می دیم. لذا ممکنه یک فرد در بیش از یک گروه قرار بگیره.
و بعدش هم مباحثی که ایشون فرمودند.

reza_aliasl

« پاسخ #5 : ژانویه 07, 2013, 11:20:24 pm »
یک پیشنهاد بسیار عالی!لذت بردم ;)
خوب من تا حدودی این کار راانجام دادم البته با این تفاوت که دوستان در قالب گروه های جدا از هم تشریف اوردن قم.و جدا اعتراف میکنم که هر بار روز بسیار زیبایی را برای من با حضورشون فراهم کردند خصوصا دوستان عکاس!!
استاد میتونه این جمع شدن پرنده نگرها در قالب یک جشنواره باشه؟
الحمدالله اکثر مدیران ایران رزومه محور هستند.میشه با مدیران سازمان های محیط زیست و گردشگری هماهنگ کرد تا برنامه ها بصورت مفصل و با دستاوردهای فرهنگی بیشتری انجام شود.
((هرچند اعتقاد زیادی به رسمی کردن غیر ضروری ها ندارم و هر بار که ما خواستیم ایده ای را بصورت سیستمی پیداه کنیم شکست خورد ;D ))

هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

شفایی

« پاسخ #6 : ژانویه 08, 2013, 01:07:01 am »
آقا رضا، نمیدونم طرف فرمایشت کی بود ولی من از بابت جا و مکان و ... حتما پیگیری جدی میکنم و مطمئنم به یه جایی میرسم.

reza_aliasl

« پاسخ #7 : ژانویه 08, 2013, 01:21:26 am »
آقا رضا، نمیدونم طرف فرمایشت کی بود ولی من از بابت جا و مکان و ... حتما پیگیری جدی میکنم و مطمئنم به یه جایی میرسم.
آقای شفایی عزیز روی صحبت من کلا  با شما بود.اگر بشه کمی سروصدا راه انداخت تا افراد دیگه هم جذب بشن خیلی خوبه
برای مثال توی استان قم قراره همچین کاری انجام بشه یک جشنواره کوچک پرنده نگری که در آن از تمام مسولین بلند پایه استان و قشر صنعتی ها دعوت کنیم شرکت کنند تا با موضوع پرنده نگری غریبه نباشن هرچند شاید استقبالی هم نکنن.
خلاصه استاد دیگ آبگوشت را بار بزارید که داریم میاییم ;D ;)

شفایی

« پاسخ #8 : ژانویه 08, 2013, 01:34:07 am »
بابا بخدا از بس بعدظهرا بنزین ریختم توی ماشین و تنهایی رفتم مثلا پرنده نگری دیگه....
چی بگم!

علی سنگچولی

« پاسخ #9 : ژانویه 12, 2013, 09:15:10 pm »
بابا بخدا از بس بعدظهرا بنزین ریختم توی ماشین ...
حدیث دل ما گفتید ..ما که مجبور شدیم ماشینو گازسوز کنیم.  :'(

شفایی

« پاسخ #10 : ژانویه 12, 2013, 09:46:55 pm »
نه بابا من یه وانت لندروور دارم که برا کوه و صخره است. ماهی 200 لیتر بنزین داره. 100 تاش برای سوزوکی برای جاههای بهتر و بقیه اش برا خودش برا آفرود. یکی دوتا باک آزاد هم روش. ولی عیبش اینه که اکثرا  تنهایی میرم....

reza_aliasl

« پاسخ #11 : ژانویه 12, 2013, 11:48:51 pm »
نه بابا من یه وانت لندروور دارم که برا کوه و صخره است. ماهی 200 لیتر بنزین داره. 100 تاش برای سوزوکی برای جاههای بهتر و بقیه اش برا خودش برا آفرود. یکی دوتا باک آزاد هم روش. ولی عیبش اینه که اکثرا  تنهایی میرم....
ظاهرا باید به یاسوج کوچ کنم 8) ??? ??? ???

شفایی

« پاسخ #12 : ژانویه 13, 2013, 12:02:17 am »
در خدمتیم. دیگه میدونی دانشگاه ترم دوم تق و لقه! بعدظهرا یه روز در میون پرنده نگری که البته اکثرا تکراری اند!

شفایی

« پاسخ #13 : آوریل 05, 2013, 09:00:37 pm »
ببخشید که این تایپیک قدیمی رو زنده میکنم!
فصل بهاره و طبیعت گردی و پرنده نگری و ....
کسی این پیشنهاد رو جدی نگرفت؟؟؟؟
ما همچنان منتظر دوستانیم.

A. Rahnama

« پاسخ #14 : آوریل 12, 2013, 12:34:28 pm »
سلام
پیشنهاد بسیار خوبی میباشد. امیدوارم بتوانم روزی به منطقه شما سفری داشته باشم. در ضمن من ساکن کرج هستم اگر از دوستان پرنده نگر در کرج و تهران  کسی تمایل به اجرای برنامه در کرج و اطراف کرج باشد، بسیار خوب است که با هم هماهنگی داشته باشیم.
پرنده با پروازش به جهان معنا میبخشد.