تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

دال سیاه

Morteza Nemati

دال سیاه
« : ژانویه 23, 2012, 09:08:12 pm »
ارسنجان 25 آذز 90

حاضري

پاسخ : دال سیاه
« پاسخ #1 : ژانویه 24, 2012, 07:34:40 pm »
تبريك ميگم واقعا لذت بردم ميشه توضيح بديد چطور تونستيد بهش نزديك بشيد راستش دو بار من شانس ديدن اين پرنده زيبا رو داشتم ولي هر دو بار تا فاصله چند صد متري اون كه رسيدم پرواز كرده!!!!

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Morteza Nemati

« پاسخ #2 : ژانویه 24, 2012, 07:43:10 pm »
تبريك ميگم واقعا لذت بردم ميشه توضيح بديد چطور تونستيد بهش نزديك بشيد راستش دو بار من شانس ديدن اين پرنده زيبا رو داشتم ولي هر دو بار تا فاصله چند صد متري اون كه رسيدم پرواز كرده!!!!

ممنون دوست عزیز
راستش رو بخواهید من هم زیاد نتونستم بهش نزدیک بشم ولی اون توی مسیری که داشت پرواز میکرد از نزدیکی من رد شد
علت حضورش هم توی اون منطقه وجود تعدادی لاشه مرغ بود که توسط یکی از مرغداریها بیرون از شهر ریخته شده بود

sayyad

« پاسخ #3 : ژانویه 25, 2012, 09:40:05 pm »
تبریک میگم عکی بسیار زیبایی گرفتین

reza_aliasl

« پاسخ #4 : ژانویه 26, 2012, 01:24:56 am »
از قدرت عضلات ،منقاربینایی و... این گونه هر چی بگم کم گفتم!!

کرکس سیاه قدرت هوش و بینایی بسیار بالایی داره،خصوصا که انفرادی هم زندگی می کنه نزدیک شدن بهش خیلی سخته،باز اگه تو اجتماع بود میشد تا حدی نزدیک شد.
« آخرين ويرايش: ژانویه 26, 2012, 05:13:41 pm توسط Alireza Hashemi »
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Kazem

« پاسخ #5 : مارس 19, 2012, 08:44:48 am »
رضا جان جسارت منوببخشید
بینایی یا بویایی؟
من از پرنده نگری لذت می برم

reza_aliasl

« پاسخ #6 : ژوئیه 27, 2012, 03:41:51 pm »
وای...
کاظم جان همین امروز نظرت را دیدم.حس بویایی دال سیاه و بطور کلی کرکس ها قوی هست اما قدرت بینایی اون ها بسیار قوی تر از بویایی اون ها برای پیدا کردن لاشه عمل می کنه.اون ها می تونند از کیلومتر ها فاصله لاشه را تشخیص بدند.جایی خوندم که کندور ها از فاصله 12 کیلومتری لاشه را شناسایی می کنند

Alireza Hashemi

« پاسخ #7 : ژوئیه 27, 2012, 06:31:21 pm »
وای...
کاظم جان همین امروز نظرت را دیدم.حس بویایی دال سیاه و بطور کلی کرکس ها قوی هست اما قدرت بینایی اون ها بسیار قوی تر از بویایی اون ها برای پیدا کردن لاشه عمل می کنه.اون ها می تونند از کیلومتر ها فاصله لاشه را تشخیص بدند.جایی خوندم که کندور ها از فاصله 12 کیلومتری لاشه را شناسایی می کنند

سلام دوباره. رضا چطور میشه دو حس بویایی و بینایی رو مقایسه کرد؟!! منظورم اینه از کجا میفهمیم بیناییشون قوی تره. اینو به این علت میگم که خیلی وقتا کرکس ها و خیلیای دیگه از پرنده ها  کیلومترها رد بو رو میگیرن و لاشه رو پیدا میکنن.
Go Birding, Go Wild

reza_aliasl

« پاسخ #8 : ژوئیه 28, 2012, 01:30:25 am »
آقای هاشمی عزیز اینطور که در نوشته های سایت های مختلف دیدم(که البته دقیقا یادم نیست کدوم سایت ها اما باز می گردم پیداشون می کنم)حس بویای کرکس ها برای پیدا کردن لاشه بسیار کارامد است و بقول شما از کیلومتر ها رد لاشه را می گیرند اما با توجه به رفتار اونها در یافتن لاشه اینطور گفتند که بیشتر به حس بینایی خودشون متکی هستند حالا چطور مقایسه را انجام دادن من هم نمی دونم.شاید یکی از دلایل این امر این باشه که کرکس ها برخلاف تصور عموم از لاشه های تقریبا فاسد شده دوری می کنند لاشه تازه هم که آنچنان بویی نداره.
دشت سرینگتی(درست نوشتم؟) آفریقا را تصور کنید با هزاران کرکس که دائم بر فراز دشت بالا سر شیرها و سایر شکارچی ها در حال بال باز روی هستند.کافی یک دال کمی تغییر رفتار بده که نشان از یافتن غذا باشه چندین کیلومتر اون طرف تر دال های  دیگر متوجه اوضاع میشوند و...

Alireza Hashemi

« پاسخ #9 : ژوئیه 28, 2012, 10:38:05 am »
بله اقا رضا شما درست میفرمایید. هرچند حس بویایی کرکس ها قوی است اما در غالب اوقات به کمک بینایی بی نظیرشون لاشه رو پیدا میکنن.  ;) :D
Go Birding, Go Wild

hada

« پاسخ #10 : ژوئیه 28, 2012, 01:06:06 pm »
من فکر میکنم  نسبت قدرت این دو را (حس بویایی وبینایی) میتوان از نوع تکامل آن در بدن جانور مشخص کرد.چیزی که پرواضحه حس بویایی در سگ سانان ویا دیگر حیواناتی که این عضو از تکامل بالاتری برخورداره (نظیر کوسه) کاملا برتره ولی درعوض حس بینایی در پرندگان مثال زدنیه.بواسطه رشد وتکامل بیشتر آن نسبت به حس بویایی (پرندگان اغلب دارای بینی کوچک نسبت به چشمانشان هستند.)طبیعی هست که اغلب پرندگان برای یافتن غذا متکی به بینایی خود هستند.

اصغر محمدی

« پاسخ #11 : ژوئیه 28, 2012, 04:56:21 pm »
دل هر ذره را که بشکافی ... آفتابیش در میان بینی

من هم مختصری جستجو کردم و علی الظاهر حس بویایی پرندگان اولیه قویتر بوده ولی اکثر پرندگان امروزی حس بویائی شان در قیاس با حس بینائی شان ضعیف می باشد.
البته طی تحقیقات جدید دانشمندان دریافته اند که حس بویایی بیشتر پرندگان از انسان قوی تر است و پرندگانی مثل کرکس و آلباتروس حس بویایی بسیار قوی دارند، آنها از حس بويايي براي يافتن غذا و يا عبور ازمسيرهاي طولاني استفاده مي كنند.

مورد دیگری که دیدم این بود که بعضی از پرندگان که هوش خوبی دارند حسن بویائی شان ضعیف است، محققان اینگونه نتیجه گرفته اند که هوش بالاي آنها، میزان وابستگی به حس بويايي قوي را كاهش داده است.

مطلبی در مورد بویایی کرکسها :

نقل قول
لاشخورها (vultures)  نیز بوی گوشت مردار و اجساد دارای بوی متعفن را به خوبی تشخیص داده و به سمت منشاء بو پرواز می کنند. در واقع یکسری از مهندسان این حس بویایی لاشخورها را کشف و اثبات کردند؛ آنها در نقاط خاصی از یکسری لوله کشی های گسترده و طویل، مقادیری از گوشت متعفن و گندیده را قرار دادند و مشاهده کردند که لاشخورها به سمت همان نقاط از لوله ها مهاجرت کردند و در همان جا تجمع نمودند؛ از آنجا که لاشخورها گوشت های گندیده را نمی دیدند (چون داخل لوله ها بودند)، لذا صرفا باید به واسطه حس بویایی خوبشان محل گوشت ها را پیدا کرده باشند.

منبع :
http://amin1954keivan.sloblag.com/post124.php