تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی پرنده شکاری دیگر

عاطفه موسویان

شناسایی پرنده شکاری دیگر
« : دسامبر 18, 2011, 02:49:13 pm »
درودی دوباره
این پرنده هم در تالاب عشق آباد و در آذر 90 دیده شد.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

farhad.razavi

پاسخ : شناسایی پرنده شکاری دیگر
« پاسخ #1 : دسامبر 18, 2011, 03:21:27 pm »
سلام خانم موسویان
عکس خیلی واضح نیست و نمیشه کلیدهای شناسایی خوبی ‍پیدا کرد اما اگر بر اساس ظاهر و حدس گمان باشه به نظر من عقاب طلایی.

farhad.razavi

« پاسخ #2 : دسامبر 18, 2011, 03:29:14 pm »
البته به خاطر جثه کوچک شاید عقاب دشتی  ???

Alireza Hashemi

« پاسخ #3 : دسامبر 18, 2011, 04:12:58 pm »
فرهاد جان اون عقبی حواصیل خاكستری . اشتبا نكنی  :o
Go Birding, Go Wild

parviz53

« پاسخ #4 : دسامبر 18, 2011, 05:19:34 pm »
سلام دکتر
عکس خیلی واضح نیست . اما رنگ پشت گردن و جثه بسیار شبیه عقاب شاهی است.

باز هم آفففففففرین  :)

Kazem

« پاسخ #5 : دسامبر 22, 2011, 11:20:02 am »
احتمال عقاب شاهی بودنش بیشتره
من از پرنده نگری لذت می برم

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #6 : دسامبر 25, 2011, 06:33:10 pm »
سه تا کليد وجود داره که يک شانس ديگه هم برای شناسايی ميده
1- وجود حلقه روشن در قسمت انتهايی دم
2-دم کوتاه تر از عقاب طلايی و شاهی
3-حضور در کنار تالاب
Greater Spotted Eagle ميتونه علاوه بر احتمالاتی که اساتيد فرمودند شانس کمی داشته باشه فصل هم برای حضورش در راه مهاجرت به جنوب مناسبه

Kazem

« پاسخ #7 : دسامبر 26, 2011, 09:15:13 am »
سلام استاد حبیبی عزیز
در مورد روشنی سر و گردن پرنده توضیح بدید
ایا ددر عقاب خالدار هم این روشنی در چه سالی و چه فصلی وجود دارد؟
از شما استاد عزیز کمال تشکر را دارمالبته جسارت منو ببخشید
من از پرنده نگری لذت می برم

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #8 : دسامبر 26, 2011, 06:29:42 pm »
تا آنجایی که یادمه عقاب شاهی و عقاب خالدار کوچک این شرایط را دارند یعنی پس سر روشن تر از جلوسره و در عقاب طلایی کل سر روشن تر از تنه است البته حق با شماست هیچ یک از عقاب خالدار بزرگ هایی که تا به حال دیده ام به این روشنی نبوده است

ارش

« پاسخ #9 : دسامبر 29, 2011, 08:13:18 pm »
با درود فراوان :صدر صد عقاب شاهی جره که به اشتباه در کتاب اقای منصوری نوشته شده شاه باز درسته که شبیه عقاب طلای است اما عقاب طلائی نیست .با تشکر از سایت خوبتان در پناه خدا

reza_aliasl

« پاسخ #10 : دسامبر 30, 2011, 03:41:29 am »
این گونه یک عقاب شاهی است.
متاسفانه تار بودن تصویر و زاویه نا مناسب آن در ابتدا مقداری انسان را دچار تردید می کند اما لکه سفید مشخص در پشت بال و....نشان دهنده شاهباز بودن این گونه است.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

ارش

« پاسخ #11 : دسامبر 30, 2011, 08:07:47 pm »
با درود:با عرض احترام و پوزش خواستم بدانم چرا کلمه شاه باز را برای عقاب شاهی بکار برده میشود.شاه باز اصلا پرنده دیگری است در زمان قدیم . چطور خانواده باز برای عقاب بکار برده میشود .درست است که  بعضی از شعرا در وصف عقاب از شاهباز استفاده میکنند اما شاعرکه پرنده شناس نیست چون کلمه ابهت داری است استفاده میشود .ولی اگر مراجعه شود به کتب بازداران 200 یا 300سال پیش بازو باشه در خانواده جدا و عقابها در خانواده دیگر و شاهینها و..قرار میگیرند.باز شکره ایست از تیره زرد چشمان باشه هم از تیره زرد چشمان است و با کلمه باز همریشه است در فارسی بصورتهای باش باشه و در طبری واشه و در گیلکی واشک است و در پهلوی هم ناگزیر واشک بوده و معرب ان واشق شده است این لفظ از وز گرفته که به معنی پریدن است و در اوستا امده است پرنده ای است لطیف بهر حال میان باز و باشه فرقی نیست فرق انست که باشه خرد تر است و باز بزرگتر و باشه باز خرد است .گرفته شده از بازنامه نسوی صفحه 59و61.پس باز همان طرلان است و باشه همان قرقی میباشد .حالا شهباز چه پرنده ای است ما که یک گونه طرلان نداریم که در کتاب اقای منصوری است. طرلانه چند گونه میباشند .لازقی .دری .شکی و کلبیری دربندی و رودانی  بعد از روی شکل و رنگ طبقه بندی شده سرخ اوی ودیزه و.....گرفته شده باز نامه نسوی صفحه 80.لازقی همان طرلان کافوری که همان طرلان سفید است که هیچ خط و نشانی نداشته باشد چون گونه از طرلان سفید است که خط نشان کمی دارند.که به طرلان سفید میگفتند شاهباز.در کتب بازداری به عقاب طلائی عقاب ماه دوم میگویند.در هیچ کتب بازداری به عقاب شاهی   شاه باز نمیگویند نمیدانم اقای منصوری چطور دو گونه متفاوت را باهم ادغام کرده.شما در کتاب اقای منصوری نوشته شده بالابان چه نوع بالابانی ما چندین گونه بالابان در ایران داریم و این بالابانی که توضیح داده شده جه نوع بالابانی است.ویا قرقی مگر یک نوع قرقی داریم در کتب بازداری قدیم تمام اینها به زیبائی طبقه بندی شده .ویا اندازهای که گفته شده مانند بالابان چه کسی بالابان 55سانتمتری دیده یا طرلان 60سانتیمتری ویا قرقی 38سانتیمتری البته من پرندهای شکاری ایران را میگویم .اصلا این اندازه نمیباشند. خیلی دوست دارم بدانم این اندازها از کجا امده .  با سپاس فراوان.

reza_aliasl

« پاسخ #12 : ژانویه 01, 2012, 05:32:51 pm »
آقا آرش با شما موافقم که این واژه شاهباز کمی برای این پرنده ابهام داره.تو تاریخ همیشه از عقاب طلایی سخن گفته شده و اگر قرار بود به عقابی صفت شاه داده بشه عقاب طایی لایق تره...و اینکه اصلا چرا واژه باز را برای عقاب بکار بردند ...
شاید دلیل این نام گذاری خیلی به قبل بر نمی گرده و چون اسم لاتین پرنده Imperial eagle هست باعث این اتفاق شده.هنوز نام گذاری پرندگان تو کشور ما دچاره مشکله و متاسفانه کسی نیست که کار اساسی را در این زمینه انجام بده.چند روز پیش انیمیشن رنگو را می دیم.تو قسمتی از فیلم پرنده شکاری را دیدم که تو زیر نویس با نام شاهین ترجمه شده بود.اما اون پرندهRed tailed Hawk بود که حتی تو فیلم با نام Hawk اسم برده می شد نه Falcon.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

ارش

« پاسخ #13 : ژانویه 02, 2012, 09:10:35 am »
با درود:رضا جان من منظورم کلمه شاه و شاهی نبود. و این اسم گذاری زیبائی است imperialیعنی شاهنشاهی مجلل با عظمت و همایونی و... که بسیار به جا است .من منظورم کلمه باز است .باز نباید بکار برود .چون طرلان سفید سر طرلانها و بهترین بوده و از نظر سایز بعضی از انها بزرگ بوده میگفنتد شاهباز. که در ایران باستان بسیار به این پرنده احترام گذاشته می شده. مراجعه شود به نوروزنامه. با اوردن باز میرود به گونه دیگر که اشاره کردم . با سپاس از شما بزرگوار

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #14 : ژانویه 02, 2012, 10:49:11 am »
کلیدی وجود داره که احتمال عقاب شاهی بودنو ضعیف میکنه و اون وصله روشن روی دستپرهاست از داخل بال که عقاب شاهی داره ولی تو عکس اول که داخل بال معلومه دیده نمیشه پس با توجه به کلیدهایی که عرض کردم گونه به احتمال قوی عقاب خالدار است و نوار سفید انتهای دم و وصله روشن پس سر هم در عکس بوضوح دیده میشه