تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

روزِ سهره ها ...

mohsenmallah

روزِ سهره ها ...
« : فوریه 28, 2013, 10:40:37 pm »

امروز پنجشنبه 10 بهمن ماه ، ساعت 6:35 دقیقه صبح ، در یک هوای صاف ِ بهاری !وارد پارک شهر شدم . از بچه هی گروه هنوز کسی نیامده بود . گفتم تا بچه هااز راه برسندبرای دیدن پرندگان نگاهی به درختان اطراف بیاندازم . صدای پرندگان که بیشتر از همه صدای سارها و چیف چاف ها بود به گوش می رسید ... طوطی ها هم با جیغ های گوش خراش در حال پرواز بودند . چند دقیقه ای بیشتر نگذشته بود که دو نفر از دوستان رسیدند و تا وسایل را آماده کنند ، پارکبان آمد و گفت دوربین ها را جمع کنید ! در همین لحظه کاکایی سر سیاهی؛ به خیال اینکه در حوض آب وجود دارد، چند بار آمد که در حوض بنشیند ، نتوانست .شاید از روی خستگی یا شاید عادت ، بر روی نرده ای که اطراف حوض بود نشست .  دقایقی بعد، از جنوب و غرب پارک ،سه نفر از بچه ها به ما ملحق شدند .
 پرندگانی نظیر بلبل خرما ، کلاغ ابلغ ، طوطی سبز طوق صورتی ، قمری خانگی ،دم جنبانک ابلغ در اطراف و بالای سرمان دیده می شدند . برای مشاهده پرندگان دیگر راه افتادیم . چیف چاف و سسک سر سیاه شاید اولین پرندگانی بودند که گروه 7 نفره مان را به چالش کشیدند . چرخ ریسک بزرگ ، سهره جنگلی ( که به وفور یافت می شد) سسک قهوه ای ، شاه طوطی ، دو دارکوب سوری برای لحظه ای در ظلع شمالی پارک در بالای بلندترین درختان مشاهده شدند و لحظه ای بعد از نظر پنهان ماندند . گنجشک خانگی پرنده ی دیگری بود که گروه بر روی آن اتفاق نظر نداشتند . چرخ ریسک سر آبی ( شاید بحث با بچه ها مرا به شک انداخت ) ، سهره درختی ، سهره زرد ، سهره سبز، سهره نوک بزرگ ماده ، کبوتر خانگی ، کبوتر چاهی از دیگر پرندگانی بودند که در گردش (حدوداً) دو ساعته ما دیده شدند و بعد از آن هر یک به سویی روانه شدیم! این شرحی کوتاه از گردش در پارک شهر بود .
:- با تشکر از راهنمایی های راهنمایمان و آقای آرش و دیگر دوستان همراه!
با دوربین به شکار پرندگان میروم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

پاسخ : روزِ سهره ها ...
« پاسخ #1 : مارس 01, 2013, 03:19:05 am »
سلام
به علت تنوع درنامگذاریهای فارسی پرندگان پیشنهاد می کنم در صورت امکان اسم انگلیسی یا علمی پرتده ها را بنویسید.

مثلا من منظور شما از سهره درختی یا سسک قهوه ای را متوجه نمی شوم. 
محسن واحدي پور

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

آرش 1981

پاسخ : روزِ سهره ها ...
« پاسخ #2 : آوریل 24, 2016, 03:55:15 pm »
عالی بود 8)