تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

استتار

Alireza Hashemi

استتار
« : مارس 29, 2013, 01:03:46 pm »
دوستان یقینا همه ما با مبحث قدرت استتار پرندگان آشنا هستیم و فکر نمیکنم کسی باشه که خاطره و یا عکس جالبی از این مورد نداشته باشه. خواستم مطلبی رو شروع کرده باشم تا از تبادل نظر بیشتر لذت ببریم.
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

شفایی

پاسخ : استتار
« پاسخ #1 : مارس 29, 2013, 02:27:45 pm »
دستت درد نکنه. مطلب جالبیه!
توی کتابای رفتار حیوانات مثالای جالبی داره.
بنظرم من سلطان استتار پرندگان شبگردا هستند. دقیقا پای آدم میخاد بره روشون که تازه میپرن وگرنه بازم متوجه شون نمیشی. هوبره ها هم استتار جالب و قوی دارن. کبک دری که دیگه معرکه اس"یه دفعه میبینی جلوت پرواز میکنن با اون سوت ترسناکشون که آدمو میخکوب میکنن".
 تیهو ها هم خیلی عالی استتار میکنند.
اتفاقا من یه بحثی دارم در رابطه با استتار مرغابی سانان که در انتخاب طبیعی مربوط به تکامل خیلی مهمه و بزودی میزارم توی فورام.
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

yasamin.yousefi

« پاسخ #2 : مارس 29, 2013, 06:31:37 pm »
آقای شفایی عزیز
این ناقلایی که اسمشو بردین هزار بار تا الان ما را سکته داده جدایی از آن سوت زدنش موقعی که از بالا بهش نزدیک شوید یک ریزه خوانی زوزه مانند داره که واقعا وحشتناکه
وحشتناکتر اینکه مثل کلاغ ها جنسیت را تشخیص می ده و بااینکه خیلی محتاطه با دیدن خانوم ها شروع به غرغر کردن می کنه با یک مورد شیرجه اش به سمت خودم  در طبیعت برخورد داشتم که از اون هم وحشتناکتره. من که عاشقشم ;)

Ashkan

« پاسخ #3 : آوریل 10, 2013, 11:16:24 am »
سلام
در ادامه بحث دوستان به نظر من هم یکی از بهترین استتار ها رو شبگرد ها دارند و به نظر میرسه که  دلیلش نوع رفتار و محل زندگی این نوع پرنده باشه که در نهایت در سیر تکامل به این مرحله ای که شاهد آن هستیم رسیده. در چند مورد که برای خودم پیش اومده یکی از اولین سیستم  دفاعی پرنده هایی از این دست ، استتار و بدون حرکت ایستادن هست به نظرم پرنده آنقدر از محیط اطراف و شرایط نوری و رنگی آن و همچنین ترکیب و نوع رنگهای پرها و بدن خودش شناخت کافی داره که به این عمل به عنوان اولین راه برای زنده ماندن دست میزنه و ریسک این کار رو خیلی راحت می پذیره که برای خودم واقعا موضوع جالبیه . یکی از نکات جالب دیگه در استتار، همخوانی پرنده با محیط اطراف در فصول مختلف سال و شرایط متنوع نوری در شبانه روز است که همونطور که مثال های زیادی از اون رو دیدیم با توجه به مسیر مهاجرت و مناطقی که پرنده در اون مدت بیشتری حضور داره نوع استتار و ترکیب و بافت رنگ های خود را با این محیط ها وفق میده. در این مورد و این که مکانیزم دقیق استتار و نحوه انعکاس نور و رسیدن اون به چشم موجودات دیگر از موضوعاتی هستند که خیلی جالب به نظر میرسند و باید در موردشون بیشتر تحقیق بشه همچنین تاثیر استتار بر روی حیوانات مختلف که میتوانند به صورت بالقوه به عنوان شکارچی برای یک گونه خاص تلقی بشوند(با توجه به مکانیزم بینایی هر کدام چه پرنده و چه پستاندار و....) هم از مواردی هست میشه روش بحث کرد .
« آخرين ويرايش: آوریل 10, 2013, 11:19:27 am توسط Ashkan »