تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شاهینیان

keyvan

شاهینیان
« : مارس 18, 2013, 04:14:15 pm »
سلام دوستان.من به تازگی وارد علم پرنده شناسی شدم.قبل از این فقط فکر می کردم نگه داشتن پرنده کمکم می کنه.به هر حال علاقه ی من به پرندگان شکاری بیش تر از سایر پرندگان است.می خواستم در مورد انواع گونه های شاهینیان در ایران بدونم.ممنون از دوستان عزیز
bird and birdwatching is my life

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : شاهینیان
« پاسخ #1 : مارس 18, 2013, 08:08:21 pm »
سلام
کیوان جان قبل از اینکه در مورد شاهین ها صحبت کنیم می خواستم بدونم که تو همون کیوان ساکن ساوه هستی که تو نمایشگاه محیط زیست تهران همدیگرو دیدیم؟؟
خوبه که به پرندگان علاقه داری اما کیوان سعی کن از حالا علاقه ات را (بیشتر از قبل)به سمت سایر پرندگان هم ببری!طوری که از دیدن یک چکاوک به اندازه یک عقاب لذت ببری.دنیای پرندگان فوق العاده لطیف و زیباست!!!
یک نکته خوبی در صحبت هات دیدم :
((قبل از این فقط فکر می کردم نگه داشتن پرنده کمکم می کنه))
کیوان جان تماشای رفتار ناب طبیعتی یک پرنده تنها در طبیعت اتفاق می افته نه در اسارت حتما دیدی عقاب ها توی قفس بعد از مدتی انگار تلی از پر و گوشت هستند که یک جا افتادن.
صحبت در مورد شاهین ها زمان زیادی میبره بهتره به کتاب هایی که در این رابطه هست رجوع کنی.برای مثال کتاب پرندگان استاد جمشید منصوری.
ولی بطور کلی ما این شاهین ها را تو ایران داریم:
1_دلیجه: معروف ترین شاهین که همه جا هست حتی تو شهرها که خودتم زیاد دیدی.معمولا با قرقی اشتباه میگیرن.فکر کنم سمت شما بهش جغجغه بگن
2_دلیجه کوچک:خیلی شبیه دلیجه است و بیشتر بصورت گروهی دیده میشن
3_لیل:هم اندازه دلیجه با ظاهری بحری مانند
4_بالابان:قوی ترین و بزرگ ترین شاهین ایران
5_لاچین:تقریبا شبیه به بالابان هست اما کوچک تر و کشیده تر.جمعیتش تو ایران خیلی کمه و به سختی دیده میشه
6_بحری:سریع ترین پرنده دنیا که انگار یک کلاه سیاه رنگ روی سرش گذاشته  ;)
7_شاهین:تقریبا شبیه به بحری اما کوچک تر و تپل تره.به نسبت بحری رنگی تره
8_ترمتای:یک بالابان مینیاتور!اندازه دلیجه اما متخصص شکار پرنده ها
یک تعداد شاهین هم داریم که به ندرت تو ایران دیده میشن:
9_شاهین دودی:اون پایین روی آسمون خلیج فارس پرواز می کنه
10_شاهین پا سرخ:همون شاهین دودی کمرنگ تر با پاهایی قرمز رنگ
11_شاهین سر حنایی:این شاهین خیلی زیباست انگار که پرهای سرشو حنا گذاشته باشه  حتی سبیل هاش
12_شاهین بلوچی:تقریبا هم شکل بالابان که خیلی به ندرت و اتفاقی تو ایران دیده میشه
کیوان جان شاید باز هم پرنده دیگه ای از این خانواده باشه که گه گاهی تو ایران بیاد و ما بی خبر باشیم مثل شنقار.
اینجا اساتید خوبی هستند که اطالعات بسیار خوبی دارند مثل استادهاشمی ،بختیاری و حبیبی .سروران عزیزی که زحمت زیادی برای طبیعت ایران کشیدند
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

keyvan

« پاسخ #2 : مارس 26, 2013, 04:45:38 pm »
ممنون دوست عزیز.بله من همون کیوان ساکن ساوه هستم ولی فکرکنم سوالم رو اشتباه پرسیدم :-[می خواستم در مورد نام هاشون مثلsaker falcon و...و  ویژگی هاشون بدونم.باز هم تشکر می کنم.

keyvan

« پاسخ #3 : مارس 26, 2013, 08:01:46 pm »
ممنون دوست عزیز.بله من همون کیوان ساکن ساوه هستم.می خواستم در مورد نام هاشون مثلsaker falcon و...و  ویژگی هاشون هم بدونم.باز هم تشکر می کنم.