تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مشاهده حواصیلی بزرگ در پارک پردیسان

شهاب حقيقت طلب

درود بر دوستان گرامی . سال نو همگی مبارک .
پنجشنبه 15 فروردین 92 - پارک پردیسان .
« آخرين ويرايش: آوریل 04, 2013, 07:33:42 pm توسط Alireza Hashemi »

Alireza Hashemi

پاسخ : مشاهده حواصیل بزرگ در پارک پردیسان
« پاسخ #1 : آوریل 04, 2013, 05:29:49 pm »
حواصیل ارغوانی
Purple Heron
Ardea purpurea

زنده باد
آخرین گزارش از مشاهده این گونه در شهر تهران به گذشته های دور باز میگردد و در لیست پرندگان شهر تهران و حومه گروه طرلان نبود.
من به عنوان مدیر گروه پرنده نگری و پرنده شناسی طرلان صمیمانه از شما سپاسگزارم.

Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

شهاب حقيقت طلب

پاسخ : مشاهده حواصیلی بزرگ در پارک پردیسان
« پاسخ #2 : آوریل 05, 2013, 12:35:52 am »
سپاسگزار جناب هاشمی . من هم از از اینکه نام دقیق گونه را ذکر فرمودید متشکرم . این سئوال همیشه برای بنده مطرح بوده که چرا پرندگان تالابی با اقلیمهای کاملا" متفاوت ، در مسیر مهاجرت  شهرهای شلوغ را جهت توقف برمی گزینند . آخرین مشاهده از اینگونه پرندگان در پردیسان اگر اشتباه نکنم از " ابیا " در سال 87 و 90 توسط آقای حبیبی آزاد بود . راستش در شرایطی که هر روز نظاره گر نابودی طبیعت بکر پارک هستیم چنین مشاهداتی واقعا" باعث خرسندی است . متاسفم که نتوانستم ثبتی بهتر داشته باشم . تلاش برای نزدیک شدن به پرنده بی نتیجه ماند . بعد از پریدن در عرض مدت بسیار کوتاهی اوج گرفت و پس از اینکه در ارتفاع زیاد پارک را سه بار چرخید در جنوب غرب آسمان آلوده تهران ناپدید شد . امیدواریم به مقصد برسد . 

mohsenmallah

« پاسخ #3 : آوریل 14, 2013, 10:08:20 am »
سلام
چقدر جالب!
من این پرنده رو در تاریخ 16/12/91 حدود ساعت 1:30 در حال پرواز در بالای پارکی نزدیک ترمینال جنوب دیدم!
و یک بار دیگر در هفته بعد از ان در بالای رودخانه ای  که از کنار پارک چیتگر و باغ گیاه شناسی می گذرد حدودساعت  6 صبح مشاهده کردیم ! فکر می کردم این حواصیل بومی تهران است ;)

با دوربین به شکار پرندگان میروم

mohsenmallah

« پاسخ #4 : آوریل 14, 2015, 12:24:36 am »
سپاسگزار جناب هاشمی . من هم از از اینکه نام دقیق گونه را ذکر فرمودید متشکرم . این سئوال همیشه برای بنده مطرح بوده که چرا پرندگان تالابی با اقلیمهای کاملا" متفاوت ، در مسیر مهاجرت  شهرهای شلوغ را جهت توقف برمی گزینند . آخرین مشاهده از اینگونه پرندگان در پردیسان اگر اشتباه نکنم از " ابیا " در سال 87 و 90 توسط آقای حبیبی آزاد بود . راستش در شرایطی که هر روز نظاره گر نابودی طبیعت بکر پارک هستیم چنین مشاهداتی واقعا" باعث خرسندی است . متاسفم که نتوانستم ثبتی بهتر داشته باشم . تلاش برای نزدیک شدن به پرنده بی نتیجه ماند . بعد از پریدن در عرض مدت بسیار کوتاهی اوج گرفت و پس از اینکه در ارتفاع زیاد پارک را سه بار چرخید در جنوب غرب آسمان آلوده تهران ناپدید شد . امیدواریم به مقصد برسد . 

جالبه الان این رو دیدم که آقای حقیقت طلب اشاره کرده اند که به سمت جنوب غرب! و اتفاقاً من امروز 94/01/24 مانندِ چند بار گذشته در نزدیکی شهریارِ تهران این حواصیل را دیدم.
«
:- یک حواصیل خاکستری حدود سه سال است که در اطراف تهران مشاهده می شود. اتفاقاً بعد از ظهر قبل از دیدن دلیجه ها در ساعت 7:30 حواصیل دقیقاً در مسیری که قبلاً در این منطقه در حال پرواز بود ( احتمالاً برای شب خوابی) دیده شد. چند سال پیش یکی از بچه های گروه از پارک پردیسان گزارش و عکس آن را در فروم نوشته و گذاشته بود.
»

شهاب حقيقت طلب

در تاریخ 12 فروردین 94 دو عدد حواصیل ارغوانی در آسمان پارک دیده شد . من هم قبلا در این منطقه Grey Heron دیده بودم ولی از آن رکوردی نداشتم . جناب هاشمی جریان این حواصیل ها چیست ؟ آیا ممکن است مهاجر نباشند و صرفا" پرندگانی باشند که پس از بهبود توسط کلینیک دامپزشکی پارک رها سازی شده اند ؟

Alireza Hashemi

درود بر شما. احتمالا مهاجر هستند. در زمان مشابه من نزدیک پارک چیتگر بیش از 50 قطعه از این پرنده رو بصورت گروهی در پرواز دیدم که در کوشه ای ازپارک فرود آمدند.
Go Birding, Go Wild

mohsenmallah

جالبه الان این رو دیدم که آقای حقیقت طلب اشاره کرده اند که به سمت جنوب غرب! و اتفاقاً من امروز 94/01/24 مانندِ چند بار گذشته در نزدیکی شهریارِ تهران این حواصیل را دیدم.
«
:- یک حواصیل خاکستری حدود سه سال است که در اطراف تهران مشاهده می شود. اتفاقاً بعد از ظهر قبل از دیدن دلیجه ها در ساعت 7:30 حواصیل دقیقاً در مسیری که قبلاً در این منطقه در حال پرواز بود ( احتمالاً برای شب خوابی) دیده شد. چند سال پیش یکی از بچه های گروه از پارک پردیسان گزارش و عکس آن را در فروم نوشته و گذاشته بود.
»

:)