تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

رفتارشناسی کلاغ ابلق

yasamin.yousefi

رفتارشناسی کلاغ ابلق
« : آوریل 12, 2013, 11:35:58 pm »
سلام به همگی
در مورد رفتارشناسی کلاغ ابلق دنبال منابعی برای مطالعه می گشتم
چند روز پیش عکسی را از یک کلاغ در حال غذا دادن به دیگری گرفتم جالب اینکه غذا را قبل از خوردن به آب میزد حتی تکه های بزرگ استخوان. دقیقا نمی دانم آیا در این فصل کلاغ ها جوجه ای با این جثه و پرو بال کامل دارند یا این مشابه رفتاری است که زنبورخوارها نشان می دهند (هدیه دادن به جفت خودشان). و اینکه از لحاظ علمی این رفتار اسم خاصی داره؟

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : رفتارشناسی کلاغ ابلق
« پاسخ #1 : آوریل 16, 2013, 09:00:22 pm »
سلام من شروع می کنم
ولی اصلا مطمئن نیستم فقط می تونم بگم از کسی که نه خیلی علمیه و نه خیلی ادم ب دانشیه تو یکی از روستاهای ایران شنیدم 8)
البته اونم به استناد  ***** نمی دونم تا چه درست باشه  :o
می تونید بهش خیلی خیلی بخندید  ;D
اینطوری که این پیرمرده می گفت کلاغ نر از همین طریق با کلاغ ماده اقدام به عمل امیزش می کنه  ;)
البته باید علیرضا نظر بده
می دونم گفته من خیلی با پایه و اساس نیست ولی برای شروع شاید بد نباشه :) :)

* بخشی از مطلب به علت اشاره به کتاب خاص که فاقد چنین مطلبی است حدف شده.
« آخرين ويرايش: آوریل 17, 2013, 01:51:21 pm توسط Alireza Hashemi »
من از پرنده نگری لذت می برم

reza_aliasl

« پاسخ #2 : آوریل 17, 2013, 12:01:36 am »
کاظم جان فکر نکنم این درست باشه! :o
من **** را نخواندم اما اگر هم چنین چیزی نوشته شده باشه شاید مقصود چیز دیگری است.درست مثل این جمله که از ظرف شکست آب نخورید زیرا محل تجمع شیاطین است .
شخصا اعتقاد دارم برای بحث های مربوط به پرندگان وقتی که خیلی جزئی میشه کمتر به موارد ذکر شده در کتب قدیمی مراجعه کنم.نه اینکه قبول نداشته باشم (بسیار هم احترام می گذارم) عبارت ها و بیان آن ها و نیز زبان خاص آن طوری  است که دقیق متوجه نمی شوم و عمدتا برداشت های غلطی خواهم داشت.
« آخرين ويرايش: آوریل 17, 2013, 01:57:32 pm توسط Alireza Hashemi »
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

اصغر محمدی

« پاسخ #3 : آوریل 17, 2013, 01:19:00 am »
احتمالا دوستان هم شنیده باشند که می گویند کلاغ با حیاترین حیوانات است و ....  البته ندیدن دلیل بر نبودن نمی تواند باشد .
گمان می کنم شکل جفتگیری کلاغها متفاوت باشد ، خوشبختانه در منطقه ما جمعیت کلاغ خیلی زیاده و وقت کافی برای مشاهده رفتار آنها .
یکی از رفتارهایی که در این فصل از کلاغهای ابلق و زاغیها سر می زند  تعقیب و گریز در فواصل خیلی کم و روی زمین ، قرار گرفتن به حالت سینه به سینه و وول خوردن روی زمین توام با سر و صداست  و بعد برای چند ثانیه چسبیده به هم (از روبرو) ثابت می مانند و تکان نمی خورند.  هر چند این رفتار تداعی کننده نوعی دعوا همراه با سر و صداست ولی به نظرم مشکوکه چون مسئله سر طعمه و غذا نیست.

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : آوریل 17, 2013, 01:56:46 pm »
دوستان چرا اینقدر مطلب رو سخت میکنید. مگه همه ندیدیم پرنده ها چه میکنن. قناری ها، طوطی ها، کبوتر ها همه و همه در رفتار جفت یابی خودشون به جفتشون غذا میدن. مگه همه از هدیه دادن غذا مثلا توسط کشیم ها خبر نداریم. مگه مرغ عشق ها و طوطی ها به کرات در طول روز این کارو نمیکنن. خوب این یک رفتار کاملا عادیه و اصلا عجیب نیست. حتی بسیاری از شکاری ها کمابیش چنین کاری انجام میدن. چون این رفتار در حقیقت جزیی از مراسم و عادات جفت یابی بوده به اشتباه چنین حرفی در بین عوام شکل گرفته تا بتونن در عصر بی ماهواره ای و بدون تلویزیون سرگرم باشن.   ;D ;D
Go Birding, Go Wild

yasamin.yousefi

« پاسخ #5 : آوریل 17, 2013, 02:51:18 pm »
ممنون از همگی
فکر کنم من کمی سوالم را پیچیده پرسیدم :o دوستان هم سخت گرفتن
پس ایشون جوجه نیستن. دیدن جوجه کلاغ تو این فصل برام عجیب بود و این جثه کوچکش من را به اشتباه انداخت  :)
« آخرين ويرايش: آوریل 17, 2013, 10:24:40 pm توسط Alireza Hashemi »

reza_aliasl

« پاسخ #6 : آوریل 17, 2013, 03:19:02 pm »
نه آقای هاشمی سخت نگرفتیم! :)
اتفاق راحت گرفتیم....
بله هممون دیدیم  ;)
راستی آقای محمدی من اینطور متوجه شده بودم که در پیدا کردن لانه پرندگان مهارت خاصی دارید اما ظاهرا توانایی شما فراتر از این حرف هاست... ???  ;D
((دوستان شرمنده من تو مباحث علمی نمی تونم جدی باشم  ;D  ;D   :P ))

Kazem

« پاسخ #7 : آوریل 18, 2013, 03:03:21 pm »
احتمالا دوستان هم شنیده باشند که می گویند کلاغ با حیاترین حیوانات است و ....  البته ندیدن دلیل بر نبودن نمی تواند باشد .
گمان می کنم شکل جفتگیری کلاغها متفاوت باشد ، خوشبختانه در منطقه ما جمعیت کلاغ خیلی زیاده و وقت کافی برای مشاهده رفتار آنها .
یکی از رفتارهایی که در این فصل از کلاغهای ابلق و زاغیها سر می زند  تعقیب و گریز در فواصل خیلی کم و روی زمین ، قرار گرفتن به حالت سینه به سینه و وول خوردن روی زمین توام با سر و صداست  و بعد برای چند ثانیه چسبیده به هم (از روبرو) ثابت می مانند و تکان نمی خورند.  هر چند این رفتار تداعی کننده نوعی دعوا همراه با سر و صداست ولی به نظرم مشکوکه چون مسئله سر طعمه و غذا نیست.
رضا جان
می دونستم اصلا حرفم درست نیست و نبوده :P
ولی یه حرفی انداختم وسط تا کمی بحث باز بشه  ;)
من از پرنده نگری لذت می برم

reza_aliasl

« پاسخ #8 : آوریل 18, 2013, 10:22:22 pm »
این حرف ها چیه کاظم جان
کاملا متوجه هستم
اتفاقا موضوع جالبی را هم پیش کشیدی و حسابی ازت ممنونم ;)

Shahrzad Fattahi

« پاسخ #9 : مه 01, 2013, 02:12:25 pm »
سلام
در ادامه این موضوع رفتارشناسی جناب کلاغ ابلق، امروز صبح برای دیدن پرنده ها به پارک ملت که نزدیک محل کارم هست رفتم و در گوشه خلوت پارک که بخشی از زمینش شخم زده بود منتظر پرنده ها بودم که یک کلاغ ابلق بسرعت در نزدیکی من اومد نشست زمین و سنگ و کلوخ ها را زد کنار و یک تکه نون خشک در آورد بیرون و رفت به سمت چاله ایی که آب جمع شده بود و شروع کرد نون را در آب زدن و بعدش هم حتما نوش جان کردن اما متاسفانه با اومدن عابری کلاغه پرید و رفت و ادامه برنامه کامل نشد. تماشای این رفتار کلاغ برای من جالب بود که بدون جستجو بلافاصله اومد جایی که قبلا نونش را قایم کرده بود و خیلی عادی و تند و تیز کلوخ ها را زیر و رو کرد و نون برداشت و رفت سراغ آب که برای خوردن آنرا آماده کنه. روز قبل براشون کلی نون و خوراکی برده بودم و وقتی نون ها را براشون پرت می کردم مثل یه دروازه بان دقیق و بدون خطا تکه های نون را در هوا می قاپیدند و دور و بر من چیزی حدود 30 تا 40 تا کلاغ جمع شده بود و یهو یاد فیلم (فکر کنم) پرنده ها از آلفرد هیچکاک افتادم اما زود محل رو برای رفتن اداره ترک کردم وگرنه فکر کنم کلاغها دیکه می اومدن روی سرم بشینند.
Where bird is, life is also

mohsenmallah

« پاسخ #10 : مه 03, 2013, 05:37:45 pm »
سلام

چند وقت پیش یک کتاب در مورد حواس پرندگان می خوندم این مطلب مرتبط بود با موضوع شما درمورد رفتارشناسی کلاغ و مطالب جالبی که دوستان در این مورد گذاشتند...
هنگامی که نر ها ماده می شوند...

در این درجه بندی گاهی موجب اوضاع شگفت آوری در میان بعضی پرندگان مثلاً کبوتر و کلاغ می شود. کبوتران در لانه خود نر و ماده تقریباً به تعداد مساوی با هم زندگی می کنند، ولی لازم نیست که حتماً نرها بر ماده ها مسلط باشند. برعکس بسیاری از نرها در ترتیب درجات از ماده ها بسیار عقب می مانند. هنگامیکه موقع جفت گیری فرا می رسد بسیاری از اوقات اتفاق می افتد که ماده ای بسیار قوی با نری بسیار ضعیف روبرو می شود . در این صورت ماده ی قوی مانند نرهایی که میل به جفت گیری دارند رفتار می کند و کوشش می نماید بر جنس محالف خود تأثیر نماید.نر ضعیف نقشی را که بر او تحمیل شده است نمی پذیزرد و مانند ماده ها در برابر نرها رفتار می کند.این دو حیوان تشکیل جفتی می دهند که در ان نقش ها عوض می شود.
پروفسور لورنس(1) هم نمونه دیگری از کشمکش ما بین عشق و مقام را بیان کرده است ."من چهار کلاغ داشتم،دو ماده و یک جفت کلاغ که تخم گذاشته بودند .ابتدا تصور می کردم که دو کلاغ ماده با هم یک جفت هستند زیرا اغلب اوقات آنها را در حال عشقبازی می دیدم.کلاغ ماده ای که قوی تر بود نقش نر را بازی می کرد.یک جفت کلاغ نر و ماده که در حین جفت گیری ناراحت شدند نتوانستند جوجه ها را از تخم بیرون آورند.بالاخره کلاغ نر با آزار گری های مختلف ماده را بیرون کرد.من یک جفت کلاغ را که تصور می کردم نر و ماده هستند پهلوی نری که تنها مانده بود گذاشتم.مشاهده کردم کلاغی که تصور می کردم نر است با کلاغ نر دسته ی دیگر عشقبازی می کند.تمام آثار ماده بودن در او ظاهر گردید و با نر دیگری یک جفت تشکیل دادند.
موضوع شگفت آور آنکه این کلاغ ماده که با نر دیگر جفت گیری مینمود با خواهر کوچک خود هم عشقبازی می کرد و در آن نقش نر را بازی می کرد.پس این کلاغ در عین حال هم نر بود و هم ماده . در برابر کلاغ نر و پیر ماده بود و در برابر خواهرش نر.فقط پس از جفت گیری با کلاغ پیر ،خواهر خود را رقیب خویش می پنداشت.
:- 1 : konrad Lorenz

:حواس اسرار آمیز حیوانات،اسحق لاله زاری،تهران،1345

با دوربین به شکار پرندگان میروم