تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

در حسرت بازگشت....

reza_aliasl

در حسرت بازگشت....
« : آوریل 21, 2013, 01:17:50 pm »
نمیدونتم جاش بود این تصاویر را اینجا منتشر کنم یا نه اما با اجازه ادمین محترم :
تصاویر مربوط دلیجه و شاهین است که دیروز تحویل اداره محیط زیست شده بود.نمیدونم تا کی باید شاهد این قبیل موارد بود اما خدا کنه که آخرین پرنده هایی باشند که با باقی عمر دردناک خود را با نگاه به آسمان سپری خواهند کرد.

این عکس آخری هم از تنها زاویه ای که میشه دلیجه را تقریبا بی نقص دید.انگشت پای راست پرنده مشکل عجیبی داره که تا به حال ندیده بودم درست مثل انگشت های سیاه و یخ زده و از کار افتاده انسان هایی که در برف گرفتار می شوند

هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

شفایی

پاسخ : در حسرت بازگشت....
« پاسخ #1 : آوریل 21, 2013, 01:41:45 pm »
دلم کباب شد. چی بر سر بال این بارباری اومده؟
خیلی سنگدله اونی که پرنده رو اسیر میکنه.
راهی نداره شاهینه خوب بشه؟
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : آوریل 21, 2013, 01:52:26 pm »
افسوس ...
Go Birding, Go Wild

Shahrzad Fattahi

« پاسخ #3 : آوریل 21, 2013, 02:40:08 pm »
چقدر دیدن این تصاویر با دونستن بلایی که انسانها سر این تیزپروازان آسمان آبی می آرن دردناک و ناراحت کننده است . مگر اینکه آرزو کنیم کمتر شاهد قساوت های اینگونه برای پرندگان و حیات وحش باشیم . به امید روزی که تک تک انسانها به حریم و حقوق دیگر جانداران احترام بذارن و دوستشون بدارن.  آمین
Where bird is, life is also

A. Rahnama

« پاسخ #4 : آوریل 21, 2013, 03:42:35 pm »
واقعا افسوس. تا اینجاییکه من میدونم حتی برای شکار هم قوانین و اخلاقیاتی وجود دارد که مانع از زجر بیشتر حیوان شود. متاسفانه این افراد حتی شکارچی هم نیستند و فقط شکنجه گر هستند.
پرنده با پروازش به جهان معنا میبخشد.

reza_aliasl

« پاسخ #5 : آوریل 21, 2013, 04:30:32 pm »
آقای شفایی عزیز این پرنده ها مشکلات زیادی داشتند که بعضی از آنها هرگز جبران نخواهد شد
در شاهین مشکل زخم ها را داریم در ناحیه پا سر و دو سر بال.اگر زخم هایی که در دو سر بال مشاهده می کنید مانع از رشد P10 تا P8 نشود امید دارم که شاهپرها در آینده کمی دور تکمیل شود البته نه به آسانی!!زمانی که شاهپر جدید رشد می کند به شاهپرهای کهنه قدیمی تکیه می کند تا در جای خود پایدار شود وقتی که شاهپرها همگی حذف شده باشند چون پرنده دایما در حال جنب و جوش  و بال زدن است گاهی اوقات این شاهپر های جدید ضعیف شده و قبل از رشد کامل جدا می شوند.
یکی دیگر از مشکلات شاهین پرریزی غیر عادی در ناحیه تارک و ران ها است که دلیل آن برام مشخص نیست اگر بیماری خاصی نباشد به احتمال زیاد شرایط بد نگهداری منجر به این اتفاق شده.
اگر هم کامل خوب شود دیگر پرنده طبیعت نیست
اما دلیجه....
اوضاع این پرنده معصوم وخیم تر است زخم شدید در ناحیه بال و سیاه شدن انگشت ((که شاید این انگشت را از دست بدهد.....)) اوج مصیبت این جاست که همه این بلا های بد در شروع زندگی یک پرنده پیش آمده هیچ لذتی از طبیعت نخواهد برد
به خدا قسم ظلم است....

keyvan

« پاسخ #6 : مه 02, 2013, 03:10:19 pm »
ای خدااااااااااااااااا چه قدر آدم باید سنگ دل باشه که این کارو بکنه؟آخه واسه چی؟چه قدر بد بخت و بی چاره؟واسه پول؟واسه تفریح؟لعنت بر این سنگ دلان.به هر حال اگه کمکی از دستم بر بیاد خوش حال می شم انجام بدم.
bird and birdwatching is my life

m.forghani

« پاسخ #7 : مه 16, 2013, 07:06:45 pm »
از زشتیبهای آدمیزاد همینه
خدا فرموده:
...أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ
 آنها مانند چهارپایانند بلکه گمراهتر و بد تر ....
منظورش همین جور آدم نماهاییست که  یک پرنده ازاد رو صید میکنند تا وسیله تفریحشون بشه

گر ببینی به خم زلف درازش دل من
                            یاد سر پنجهٔ شاهین و کبوتر نکنی

طرلان

« پاسخ #8 : مه 17, 2013, 08:03:10 pm »
استاد عزيزم سلام خسته نباشيد در مورد شاهين مى خواستم عرض كنم كه من هم همين مشكل رو با يه بروكى داشتم و دارم البته به اميد خدا و با راهنمايي استاد سميعى  و كمك دوست عزيزم دكتر دامبزشك ابراهيم عبد حو با درمانهايى كه انجام داديم شاهبرها ى جديد دارند رشد مى كنن و همانطور كه جناب سميعى كفتند اكر برنده تمرين بال زدن در جا مثلا جلوى باد تمرين بكنه اين شاهبرها محكم مى شوند البته به هيج عنوان نباىد بال برنده به جايى برخورد كنه وضعيت شاهين بروكى كه با من زندكى  ميكنه بسيار بدتر بود از شاهينى كه دوست شماست و سر برستى شو به عهده كرفتين ١ عدد بماد هست كه بايد به قسمتهاى روى بال برنده بزنيد  و همجنين قرص اسيد فوليك و ب كمبلكس  و ويتامين  ث رو به صورت هر روز نيم عدد از يك قرص مثلا امروز ويتامين ث بدهيد و فردا نيمى از اسيد فوليك و نيمى از ب كمبلكس رو با هم مصرف كنيد به اميد خدا شاهينى كه با من زندكى مى كنه تا ٢ماهه ديكه اماده رها سازى و تقديم به طبيعت وحشى هست 

طرلان

« پاسخ #9 : مه 17, 2013, 08:27:17 pm »
نمیدونتم جاش بود این تصاویر را اینجا منتشر کنم یا نه اما با اجازه ادمین محترم :
تصاویر مربوط دلیجه و شاهین است که دیروز تحویل اداره محیط زیست شده بود.نمیدونم تا کی باید شاهد این قبیل موارد بود اما خدا کنه که آخرین پرنده هایی باشند که با باقی عمر دردناک خود را با نگاه به آسمان سپری خواهند کرد.

این عکس آخری هم از تنها زاویه ای که میشه دلیجه را تقریبا بی نقص دید.انگشت پای راست پرنده مشکل عجیبی داره که تا به حال ندیده بودم درست مثل انگشت های سیاه و یخ زده و از کار افتاده انسان هایی که در برف گرفتار می شوند

احتمالا انكشتان سمت راست كه فرمودين سياه شدن به خاطره بستن و كره زدن ريسمان و يا نخ نايلونى  هست كه براى رام كردن برنده محكم به باى اين زيباى نكون بخت بسته و سبب قطع جريان خون شده و يا سيمى هست كه صيادان ناجوان مرد با اون برنده رو صيد ميكنن و صياد دير به سر دليجه رسيده و باز هم خون رسلنى قطع شده نمى دونم جى بكم به جز اشك و اه و اينكه كى اين جهالت رخت بر مى بنده اميدوارم روزى كه صيادى نباشه دليجه و شاهين ها باشند  به اميد اون روز زيبا

reza_aliasl

« پاسخ #10 : مه 17, 2013, 11:50:09 pm »
سعید جان باهات موافقم
به احتمال زیاد کارتله سیمی بوده(البته شکستگی بال کمی این احتمال را رد میکنه)
متاسفانه دلیجه مرد
 کل پا همانند انگشت سیاه شد بال هم از جایی که آسیب دیده بود فاسد شد خلاصه زیاده خواهی انسان منجر به کشته شدن این پرنده جوان همراه با زجر و درد فراوان شد....
از دست ما و نیز دامپزشک هم کاری بر نیامد

طرلان

« پاسخ #11 : مه 18, 2013, 02:58:43 pm »
استاد مهربونم مى دونم كه خيلى ناراحتى ولى تا فرهنك سازى اصولى نشه شاهد اين نا جوانمردى ها و نا بخردى ها در مورد همه حيوانات  هستيم هنوز از ديدن فيلم خرس هاى سميرم كه در اون قاتل نامرد ميكه مرك بر usa و توله بي نوا رو كه از درد داره به خودش ميبيجه  رو با  ناسزا مى خواد ساكتش كنه نفرت سراسر وجودم مى كيره