تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

رفتارهای تولیدمثلی طرقه آبی

شفایی

رفتارهای تولیدمثلی طرقه آبی
« : آوریل 24, 2013, 10:46:04 pm »
امروز طبق معمول رفتم جنگلهای اطراف یاسوج(این روزا خیلی هوا سرد شده)، چیز عجیبی که دیدم اینه که دو سه تا طرقه آبی نر بر روی یه شاخه در کنار یه طرقه ماده(که یه شاخه پایینتر نشسته بود) داشتن با هم به شدت می جنگیدن، رفتاری که بنظرم یعنی هنوز جفتگیری نکرده اند! این عجیب نیست؟ من حتی یک ماه پیش یه جفت طرقه آبی نر و ماده را کنار هم دیدم. کسی در این زمینه نظری داره؟
همچنین امروز طبق معمول بقیه روزها پری شاهرخ دیدم! امسال برام یه کم عجیبه، امروز 5-4 تا پری شاهرخ روی دو سه تا درخت بلوط دیدم که بشدت آواز میخوندند.  آخه عجیبه، توی این چند ساله فقط یه دونه پری شاهرخ دیده بودم ولی توی این چند روز هر روز پری شاهرخ می بینم اونم به تعداد! کسی میدونه چرا ایقد زیاد شده ان؟ آخه تغییری در طبیعت اینجا که اتفاق نیفتاده.
البته هنوز تا اواخر ماه می کلی وقت دارم، که اینا بخوان لونه درست کنند، حالا نمیدونم توی ایران هم همینجوریه؟
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : رفتارهای تولیدمثلی طرقه آبی
« پاسخ #1 : آوریل 25, 2013, 07:54:25 pm »
جنگ و آواز همیشه برای جفت یابی نیست. تعیین و دفاع از قلمرو هم با همبن رفتار توام میشه. ضمنا با توجه به وضعیت هوا(ترسالی) و زفتار گونه ها، وضعیت زادآوری امسال احتمالا در جهت جبران سالهای خشک سالی و زادآوری بالاست.
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند: