تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

حلقه پیدا شده در لانه بارباری

شفایی

حلقه پیدا شده در لانه بارباری
« : مه 03, 2013, 12:38:43 am »
دوستان سلام
در برنامه بررسی لانه بارباری در چند روز پیش، من یه دونه حلقه آبی رنگ پیدا کردم که دارای شماره بود و در کشور امارات به پای یه پرنده(؟) انداخته شده بود، بنظرم حتما اون پرنده نوش جان شاهین شده و حلقه اش توی لونه مونده! حالا این چه پرنده ای بوده که از امارات اومده به جنوب غرب ایران؟ من با مرکز The Middle East Falcon Research Group (دکترAndrew Dixon) ارتباط دارم ولی اونا فکر نکنم بتونن مشکلو حل کنن؟ کسی راهی بنظرش میرسه؟ مثلا تماس با سازمان محیط زیست اونجا یا .....
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

mohsenmallah

پاسخ : حلقه پیدا شده در لانه بارباری
« پاسخ #1 : مه 03, 2013, 10:23:13 am »
با سلام
خیلی جالب بود .
 معمولاًً عرب های حوزه خلیج فارس ( حداقل کشور کویت و امارات) در پای پرندگان خانگی شان نظیر مرغ مینا و کبوترخانگی، حلقه باحک شماره تلفن خودشون رو قرار می دهند! و قبلاً کبوترهایی که در بادهای شمالی یا بری خلیج فارس به (بوشهر)، در دریا سرگردان می شدند و بر روی قایق یا لنج ماهیگیری یا مسافرتی می نشستند، مشاهده شده اند و حتی کبوترها با همان پلاک ها در بازار پرنده فروشان جنوب خرید و فروش می شوند ! ... شاید بتونه یک کبوتر باشه...
 بر روی شماره هیچ پسوندو پیشوند اختصاری یااسمی حک نشده است؟
از محیط زیست امارات نمی تونید اطلاعاتی بگیرید؟!

تحقیقاتتون مستدام 8)
با دوربین به شکار پرندگان میروم

شفایی

« پاسخ #2 : مه 03, 2013, 11:04:19 am »
نه فقط نوشتهUAE 2008 و یه عدد چهار شماره ای

yasamin.yousefi

« پاسخ #3 : مه 03, 2013, 02:01:33 pm »
سلام
چند سال پیش حلقه ای را داخل پلت اطراف لانه سارگپه پابلند پیدا کردم البته با این تفاوت که فقط یک شماره 4رفمی داشت و مطمئنا مربوط به یک پرنده اهلی بود.
لطفا لینک زیر را ببینید. توضیحات شما من را به یاد چنین حلقه ایی انداخت
http://karachi.olx.com.pk/rizwan-birds-rings-iid-89011147
فکر می کنم اینها هم برای پرندگان اهلی استفاده می شه یک آدرس ایمیل هم داده شده برای سفارش این حلقه ها :)

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : مه 03, 2013, 02:48:31 pm »
با سلام.
جناب شفایی چه مورد جالبی. معمولا تحقیقات منطقه ای از طریق اطلاع رسانی به مراکز حفاظتی ملی کشورهای نزدیک، دستگاههای اجرایی را در جریان این حلقه گذاری ها قرار می دهند. بنظر من بهتره با سازمان حفاظت محیط زیست، دفتر پرندگان، جناب اقای امینی(مدیریت گروه) تماس بگیرین. البته یقینا شما قبل از اجرای تحقیقتون با مراجع ذیصلاح جهت گرفتن مجوز کار بر روی این شکاری ها اقدام کردین که معمولا ارایه چنین دستاوردهایی اونجا قید میشه که یقینا دستاورد شما از بهترین هاست. :)

Go Birding, Go Wild

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : مه 03, 2013, 03:27:37 pm »
آقای دکتر خیلی کنجکاو شدم میشه لطفا حالا بدون شماره ولی تصویری از نمای کلی حلقه بگذارین؟ خیلی جالبه برای من این پیشامد.  ???
Go Birding, Go Wild

شفایی

« پاسخ #6 : مه 03, 2013, 08:11:53 pm »
باشه حتما
با شماره برات میفرستم.

شفایی

« پاسخ #7 : مه 04, 2013, 01:41:47 am »
سلام رئیس فرصت نکردم عکس ازش بگیرم. ولی دقیقا به اندازه و کاملا مشابه این حلقه هاست. فقط رنگش آبی روشنه. برای سازمان حیط زیست امارات و British Museum نیز ایمیل زدم. ببینم چی میشه. فردا دوباره قراره بریم لونه رو بررسی بیشتر کنیم و پلتها رو کامل جمع آوری کنیم. شاید چیز دیگه ای هم باشه.
عکسشو میفرستم حتما.

شفایی

« پاسخ #8 : مه 09, 2013, 12:21:37 am »
آقای رئیس اینم عکس اون حلقه ای که از داخل لونه بارباری پیدا شد. چندجا بهم جواب داده ان که احتمالا مربوط به کبوتره. ولی سازمان مجیط زیست امارات هنوز جواب نداده. ولی حالا اگه کبوتر هم باشه، کدوم کبوتر؟ چطوری و چرا اومده ایران؟ برام خیلی سئواله.

طرلان

« پاسخ #9 : مه 17, 2013, 07:16:03 pm »
دوستان سلام
در برنامه بررسی لانه بارباری در چند روز پیش، من یه دونه حلقه آبی رنگ پیدا کردم که دارای شماره بود و در کشور امارات به پای یه پرنده(؟) انداخته شده بود، بنظرم حتما اون پرنده نوش جان شاهین شده و حلقه اش توی لونه مونده! حالا این چه پرنده ای بوده که از امارات اومده به جنوب غرب ایران؟ من با مرکز The Middle East Falcon Research Group (دکترAndrew Dixon) ارتباط دارم ولی اونا فکر نکنم بتونن مشکلو حل کنن؟ کسی راهی بنظرش میرسه؟ مثلا تماس با سازمان محیط زیست اونجا یا ..... د
با سلام خدمت جناب شفايى عزيز من ٩٩در صد مىدونم جريان جى هست اكر داخل حلقه رو نكاه كنيد رنك الومينيوم  داره كه احتمالا با يك ورقه از جسب ابى در بيرونش كه روى اون نوشته UAE   2012   و احتمالا عكس يه كبوتر هم روش هست و همجنين يه عدد مثلا ٣ اكر به اين صورت باشه اينها براى كبوتر باز هاى ايران و از اين حلقه ها تو بازار براى كبوتر ها مى فروشن تا صاحباشون علامت كذارى كنن قيمتشم زير٣٠٠ تومان هست احتمالا شاهين عزيز يه كفتر باز ونا ميد كرده اميدوارم درست حدس زده باشم

طرلان

« پاسخ #10 : مه 17, 2013, 07:23:24 pm »
جناب شفايى من الان عكس حلقه هارو ديدم همون هست كه من هم دارم ازش تو بازار برنده ها زياده قيمتى هم نداره احتمالا براى كبوتر بازهاى شهرتون هست زياد جدى نكيرين اكه خواستين من از اين حلقه ها زياد ميكيرم براى علامت كذارى برنده هايى كه رها مى كنم اكر لازم مىدونيد براتون يه تعداد بفرستم

شفایی

« پاسخ #11 : مه 17, 2013, 09:59:55 pm »
سلام
از مرکز تحقیقات شاهین خاورمیانه پیگیر شماره سریال حلقه شدم، جواب دادن که این حلقه متعلق به یک کبوتر مسابقه ای هست در شمل کشور امارات.

طرلان

« پاسخ #12 : مه 18, 2013, 12:14:48 pm »
ببخشيد كه اينو مى كم ولى من بعيد مى دونم و مطمئنم   اين حلقه ها تو ايران استفاده ميشه و حلقه هاى حرفه اى كه تو امارات و جا هاى  ديكه  دنيا استفاده ميشه شماره كذاريش و علائم روى ان  اصلا به اين صورت نوشته و حك نميشه    

شفایی

« پاسخ #13 : مه 18, 2013, 02:03:17 pm »
خودشون جواب دادن. روشم شماره سریال و سال استفاده و نیز نام کشور امارات زده.

Adel

« پاسخ #14 : مه 18, 2013, 03:34:13 pm »
خودشون جواب دادن. روشم شماره سریال و سال استفاده و نیز نام کشور امارات زده.

این حلقه ها زیاده از دبی میگیرن میارن ایر ان میفروشن ...چیزه مهمی نیس
پرواز را بخاطر بسپار ....