تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

کمک / چند تا بچه گنجشک پیدا کردم . بهشون غذا چی بدم

iman

سلام . امروز وقتی رفتم تو حیاط دیدم چند تا بچه گنجشک که هنوز چشمشون باز نشده افتاده بودن تو وسط حیاط . نمیدونم باید بهشون چی بدم بخورن . تو رو خدا راهنماییم کنید . اگه زودتر به دادشون نرسم میمیرند .

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

iman

یعنی کسی نمیخواد کمک کنه .  :-\

ali azadi

سلام  نون  رو بذار خیس بخوره بهشون بده ;)

iman

ممنون . امروز یکی بهم گفت برنج بدم . یکیشون که حالش خوب نبود چند دقیقه پیش مرد .  :'( از این دو تا هم فک میکنم فقط یکی زنده بمونه . آخه فقط یکیشون خوب غذا میخوره . پس نون هم میتونم بدم . ممنون . البته الان خیلی کوچیکن . چند روز دیگه بهشون نون میدم  ???

ali azadi

نون بهتر از برنجه فکر کنم ،بذار حسابی خیس بخوره .نوکشون رو باز کن بذار تودهنشون،اگر کوچیک باشن خودشون نمیخورن

غزال ادیب هاشمی

گفتید وسط حیاط پیداشون کردید؟ بهترین راه به نظر من اینه که بذاریدشون تو لونه ی خودشون!

غزال ادیب هاشمی

ماده ی غذایی اصلی جوجه گنجشک پروتئینه؛ بهترین کار اینه که غذای خشک گربه یا سگ تهیه کنید؛ یکی دو دونه بذارید خوب خیس بخوره، بعد خوب لهش کنید، اگر حشره هم پیدا کنید عالیه، فقط کرم خاکی نباشه! اونم با غذای خیس خورده له کنید. بعد با یه چیزی بهش بدید بخوره!!! اگر مراقب نباشید خیلی راحت خفه می شه. هر یه ساعت یه بار باید تغذیه بشه.
و اینکه جاش باید "گرم" باشه.
کمی که بزرگتر شد غذای خیس خورده رو با دونه یا انواع توت و یا انواع سوسک و حشره قاطی کنید. و مقداری غذا و آب در یه ظرف کم عمق براش بذارید که کم کم نوک زدن رو شروع کنه.
وقتی جهش رو شروع می کنه بذاریدش تو قفس و قفس رو بذارید بیرون از خونه تا بقیه گنجشک ها رو ببینه. قفس رو تو آفتاب نذارید فقط!! وقتی مطمئن شدید که می تونه بدون کمک شما غذا بخوره می تونید آزادش کنید.
این فقط یه ترجمه ی دست و پا شکسته بود ازین لینک http://www.wikihow.com/Raise-a-Baby-House-Sparrow

iman

ممنون . اطلاعات واقعا خوبی بود . وسط حیاط پیداشون کردم . به دلایلی نمتونم بزارم تو لونه . چند تا از تخم ها رو زمین افتاده بود . این گنجشک ها هم همشون زخمی بودن . راستش مادرشون خیلی هواشون رو داشت . جرات نمیکردیم بریم تو حیاط . تا میرفتیم مادرشون میرفت رو درخت و کلی سرو صدا میکرد . الان از صبح پیداش نیست . یکی از همه کوچیکتره و باید خیلی مراقبش باشم . مورچه که اصلا نمیخورن . پس نون بهتره . هر یه ساعت که نمیتونم بهشون غذا بدم . وقتی میرم پیششون خودشون دهشنشون رو باز میکنن . فردا عکسشون رو میزارم . چون پر ندارن خیلی زشتن . کسی نگاشون نمیکنه .  :o

iman

به لطف کمک دوستان همشون مردن .  :'( :'( :'( :'( وقتی نون رو خوب خیس کردم و بعد له کردم و دادم بهشون به دو دقیقه نکشیده همشون مردن . کاش بهشون فقط برنج میدادم .  :'( :'( :'( :'(

Alireza Hashemi

سلام. بابت از بین رفتنشون خیلی ناراحت شدم. اما چند نکته
-نان اگه خوب خیس نخورده باشه بعد از مدتی افزایش حجم میده و باعث خفگی جوجه ها میشه
-احتمالا جوجه ها آسیب دیده بودن ولی به هرحال اگر این مورد در اثر حادثه طبیعی مثلا حمله گربه اتفاق افتاده باشه به عنوان انتخاب طبیعت میشه قلمدادش کرد و همه روزه اتفاق میوفته.
بهترین کار در موارد اینچنین اینه که جوجه ها به گونه ای نگهداری بشن که در امان باشن ولی مادر کماکان بتونه به اونها غذابده. مثلا در جایی مثل لانه بازسازی شده همون نزدیکی که امن هم باشه.
Go Birding, Go Wild

aref

سلام منم یه گنجشک کوچولو پیدا کردم چیکار کنم؟/یکی از دوستان گفت پروتیین باید بهش برسه آیا میتونم بهش سویا رو خیس کنم و بدم؟؟

m-farhadi

دوست خوبم سلام.
با آرد نخود خمیر درست کن و با نوک یه چوب کبریت بده بهشون.فقط یه بار هر روز یا دو روز تخم مرغ آب پز له شده بده.هیچ چیز دیگه حتی آب هم نده تا زمانیکه خودشون بتونن غذا بخورن اونوقت هرچی خواستن میخورن.من با این رژیمN-1 جوجه گنجشک و چکاوک و زردپره بزرگ کردم در نهایت سلامت. اون یکی هم در اثر پرخوری غذا توی گلوش گیر کرد و خفه شد.

Ehsan1989

بهترین کار دادن سریلاک(غذای کمکی بچه)هستش مقداری سریلاک رو با اب قاطی میکنیم بهم میزنیم و با یه سرنگ ۲ سی سی میکشیم.غذا دادن هم راحت هستش گنجشک خودش دهنش رو باز میکنه.فقط باید اهسته غذا رو پمپ کرد داخل دهن گنجشک و بعد فرصت داد تا ببلعه.در ضمن چینه دونش رو چک کرد که خیلی پر نشه چون زیاد بهش بدی ممکنه خفه بشه.بهتره یه مقدار مناسب بهش بدی نه زیاد نه کم.جوجه ممکنه چینه دونش پر باشه ولی دهنش رو باز کنه.برا غذا دادن چینه دونش رو مد نظر بگیرید.زیاد بهش ندید.من خودم به این روش خیلی راحت بزرگش کردم.نظرات دوستان رو خوندم خیلی سخته انجامش یا اذیت داره مثلا نون رو خیس کنی بهش بدی واقعا سخته.سریلاک رو راحت با سرنگ میشه کشید و به جوجه خوراند یه غذای کامل هم هست احتیاج به هیچ چیز دیگه نیست.

akhbarejazab

<p>واقعا کار خوبی کردی.من توی سفر با <a href="http://safarbato.co/%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%B2%DB%8C" target="_blank"><span style="color:#000000">تور مالزی </span></a>که چند سال پیش رفتم.همه مردم حواسشون به پرنده ها بود و غذا می دادن.</p>

یاسمن

سوال
« پاسخ #14 : اوت 07, 2018, 06:56:48 pm »
سلام
تو حیاط ما یه عالمه گنجشک هست که روی  درخت توت میشینن هر دفعه هم که میخوام بهشون غذا بدم فرار میکنن چیکار کنم که فرار نکن و پیشم بیان و بتونم بهشون غذا بدم لطفا کمکم کنید