تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی پرنده شکاری - قوریگل

اصغر محمدی

شناسایی پرنده شکاری - قوریگل
« : ژانویه 27, 2012, 02:17:55 pm »
با سلام

تابستان امسال حین ورود به محوطه تالاب قوریگل داخل وسیله بودیم که این پرنده از زمین بلند شد. عکس از پشت شیشه ماشین گرفته شده و وضوح لازم را ندارد اما شاید اساتید از طرح زیر بال ، گونه را شناسایی کنند . پیشاپیش ممنون
« آخرين ويرايش: فوریه 01, 2012, 11:13:14 pm توسط administrator »

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : شناسایی پرنده ؟
« پاسخ #1 : ژانویه 27, 2012, 05:59:53 pm »
نمیشه گفت ولی حدس من بیشتر به نا بالغ لیل  است ;)
من از پرنده نگری لذت می برم

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #2 : ژانویه 27, 2012, 07:09:10 pm »
همانطور که کاظم عزیز فرمود نابالغ لیل دارای یک چنین رخی است و با توجه به مکان و زمان مشاهده این احتمال بالاتر می رود زیرا لیل در تابستان ها در کنار تالاب ها و دریاچه های ییلاقی دیده می شود
اگر کیفیت عکس اجازه بدهد و من درست دیده باشم رنگ پوش پرهای بال و فرق سر نخودی است در حالی که طرح زیر بال و فرق سر لیل کاملا سیاه است پس یک احتمال ضعیف دارد شاهین بز(نابالغ) باشد

reza_aliasl

« پاسخ #3 : ژانویه 27, 2012, 07:55:02 pm »
چون تصویر تار است،تک تک مشاهداتمون از ویژگی های این شکاری را بررسی می کنیم:
_بال های کشیده نوک تیز همراه با چشمان سیاه و البته سبیل های مشهود هیچ شکی را نمیزاره که این گونه ازخانواده شاهین هاست.و به احتمال زیاد این گونه یک   Barbary Falcon نابالغ است.
1_فرم سبیل ها همراه با رنگ لکه های پروبال پرنده بالابان،لیل،دلیجه و ترمتا را رد می کند.(رنگ سبیل های لیل بسیار تیره تر از این است که در تصویر می بینیم).البته دو گونه لاچین و نابالغ peregrine falcon هم در این ویژگی تقریبا مشابه هستند اما peregrine falconرنگ تیره تری دارد و اینکه در ناحیه سطح شکمی و پهلو ها رگه های عرضی کوتاه دیده می شود که در این تصویر هرچند تار است چیزی مشاهده نمی شود.اگر هم قرار باشد لاچین باشد باید کل پس سر به رنگ سرخ دیده بشود و مهم تر اینکه سطح بدن رنگ روشن تری دارد که در تصویر اینگونه  نیست.لاچین نابالغ هم نیست به این دلیل که حاشیه پوش پرهای بال ها در لاچین نابالغ تیره تر دیده می شود.شاهپر ها هم این اندازه لکه و رگه ندارد.
2_پشت گردن پرنده مقداری به رنگ قرمز شبیه است که این ویژگی مربوط به Barbary Falcon است.
3_سطح بدن تقریبا به رنگ نخودی است که رگه های تیره رنگی (به سختی) دیده می شود.
4_در پوشپرهای زیر بال رنگ ملایمی را میبنیم که برخلاف نابالغ بالابان و لاچین همراه با لکه های تیره نیست.
5_رنگ روشن ناحیه دم گاه و.....
در مجموع حدس من اینه که این گونه همانطور که در ابتدا گفتم یک Barbary Falcon نابالغ است.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند