تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

راه خلاص شدن از دست سبزه قبا بدون کشتن آن

reza_aliasl

در ادامه صحبت های آقای محمدی یک مورد دیگر هم عرض کنم:
ایده قرقی را هم کنار بگذارید....
در این ایده شما زمانی موفق می شوید که شکاری را پرواز بدید تا با حضور پرنده در آسمان همه زنبور خوار ها بروند.کاری که در فرود گاه ها با استفاده از پرگرین فالکون برای دور کردن کبوتر ها انجام می دهند.
شما باید تربیت شکاری را را یاد بگیرید و قوش را تربیت کنید که کاری غیر قانونی است.
تازه اگر هم موفق بشویدبا اولین پرواز خود شکاری هم فرار خواهد کرد چرا که هر چه کلاغ هست پرنده را دور خواهند کرد
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

A. Rahnama

سلام.
راستش در مورد ارتفاع پروازی زنبور ملکه و ارتفاع مورد علاقه شکاری برای زنبورخوار اطلاع درستی ندارم. اما یکی از را ه های مقابله با پرندگانی که دانه خوار یا خوشه خوار هستند و در ارتفاع کمتر پرواز میکنند استفاده *************. که بدون آسیب جدی فقط سبب وحشت پرنده از مانعی غیر قابل مشاهده و درک میشوند و این ترس رفع شدنی نیست و بعد مدتی سبب کوچ پرندگان از آن منطقه میشود.بر خلاف روشهای قدیمی مثل مترسک یا پارچه رنگی که فقط ترس مقطعی دارد. لازم به ذکر است که پرندگانی مانند کلاغها حتی به شنیدن صدای تیر هم عادت میکنند و دوباره به منطقه بر میگردند. البته بسته به محصول ممکن است مقرون به صرفه باشد یا نباشد. 
در ضمن شاید بشود به حضور این پرندگان مثبت هم نگاه کرد چون غیر از زنبور عسل این پرنده زنبورهای مهاجم، زرد و یا سایر حشراتی که ممکن است آسیب بیشتری از حمله پرنده داشته باشند را نیز شکار میکند. (البته شاید چون بالاخره شما اطلاع بیشتری در زمینه زنبورداری دارید).
« آخرين ويرايش: مه 07, 2013, 09:55:19 pm توسط Alireza Hashemi »
پرنده با پروازش به جهان معنا میبخشد.

شفایی

من شنیده ام که ترقه هایی که توی هوا منفجر میشن و صدایی مهیب تولید میکنن تا مدتها اینارو فراری میدن.
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

m.forghani

سلام
این مشکل راه حلی نداره مگر اینکه کندوها رو به مناطق کوهستانی ببرید...
هرگونه استفاده از انفجار و ترساندن پرنده یا پخش صدای قرقی  در محیط باعث فرار کردن همه پرندگان میشود...و این به ضرر شبکه غذایی موجود در منطقه و در نهایت به نفع زنبوردار نیست و دراز مدت خسارت به زنبور دار وارد می کند ...باید با رفتار شناسی و بررسی علمی و دقیق راه حل علمی پیدا کرد..زنبور داری مشکلات مانند هجوم زنبور درشت قرمز را هم دارد که زنبور خوار بسیار علاقه مند به شکار آن است  و بهترین و لذیذترین شکار برایش می باشد..پس به نوعی برای زنبورداری مفید است ..یک زنبور خوار در روز حدود 250 زنبور شکار میکند و در فصل بهار که ابتدای فصل زاد و ولد است  اکثرا به شکل گروهی فعالیت میکند یعنی برای کندو فاجعه بار است ..چه کنیم که جمعیت کندو هم متعادل باشد و خسارت به محیط زیست هم وارد نشود؟؟؟
بهترین راه فقط کوچ به مناطق مرتفع است حتی به قیمت تغذیه با آب شکر...
روش دیگر: البته قبلا جایی خونده بودم که از رنگ قرمز میترسند و با نصب پارچه قرمز در اطراف یا پرتاب پارچه قرمز به آسمان زنبور خوار فرار میکنه ولی به نظر م این روش مشکل و پر دردسر باشه...
همانطور که عرض کردم به یک تیم تحقیقاتی نیازه که امواج صوتی رو آزمایش ..مطمئنا میشه دستگاهی رو ساخت که بتونه با صوت این پرندگان زیبا رو از محدوده کندو دور کنه..همونطور که زنبورها هم خودشون از صدای این پرنده ها میترسن..
ما هم اماده همکاری هستیم
گر ببینی به خم زلف درازش دل من
                            یاد سر پنجهٔ شاهین و کبوتر نکنی

shahdebee

سلام
این مشکل راه حلی نداره مگر اینکه کندوها رو به مناطق کوهستانی ببرید...
هرگونه استفاده از انفجار و ترساندن پرنده یا پخش صدای قرقی  در محیط باعث فرار کردن همه پرندگان میشود...و این به ضرر شبکه غذایی موجود در منطقه و در نهایت به نفع زنبوردار نیست و دراز مدت خسارت به زنبور دار وارد می کند ...باید با رفتار شناسی و بررسی علمی و دقیق راه حل علمی پیدا کرد..زنبور داری مشکلات مانند هجوم زنبور درشت قرمز را هم دارد که زنبور خوار بسیار علاقه مند به شکار آن است  و بهترین و لذیذترین شکار برایش می باشد..پس به نوعی برای زنبورداری مفید است ..یک زنبور خوار در روز حدود 250 زنبور شکار میکند و در فصل بهار که ابتدای فصل زاد و ولد است  اکثرا به شکل گروهی فعالیت میکند یعنی برای کندو فاجعه بار است ..چه کنیم که جمعیت کندو هم متعادل باشد و خسارت به محیط زیست هم وارد نشود؟؟؟
بهترین راه فقط کوچ به مناطق مرتفع است حتی به قیمت تغذیه با آب شکر...
روش دیگر: البته قبلا جایی خونده بودم که از رنگ قرمز میترسند و با نصب پارچه قرمز در اطراف یا پرتاب پارچه قرمز به آسمان زنبور خوار فرار میکنه ولی به نظر م این روش مشکل و پر دردسر باشه...
همانطور که عرض کردم به یک تیم تحقیقاتی نیازه که امواج صوتی رو آزمایش ..مطمئنا میشه دستگاهی رو ساخت که بتونه با صوت این پرندگان زیبا رو از محدوده کندو دور کنه..همونطور که زنبورها هم خودشون از صدای این پرنده ها میترسن..
ما هم اماده همکاری هستیم

ممنون از پاسخ شما
همونطور که قبلا هم گفته بودم من از اونایی نیستم که برای خواسته ها و منافع خودم به منافع ملی و دیگرا آسیب بزنم
من حتی دوست دارم این زنبورخوارها زیاد باشن
مشکل من خورده شدن زنبورهایم نیست چون طبیعت به خوبی تعادل رو حفظ میکنه
مشکل خورده شدن ملکه ها می باشد که در تمام عمر فقط یک بار برای جفتگیری بیرون می آیند و متاسفانه هیچ راهی برای چلوگیری از بیرون آمدن آنها وجود تدارد
تنها راهی که به ذهنم رسیده اینه که ملکه ها رو تلقیح مصنوعی کنم تا دیگه بیرون نیان
هرچند ابزار و هزینه و آموزش نیاز دارد
 :)

Alireza Hashemi

ما هم اماده همکاری هستیم

خیلی جالب بود ولی اگه از امواج مزاحم استفاده کنید برای بسیاری از پرنده ها مضر است و در واقع آلودگی صوتی است.
Go Birding, Go Wild

irbee

لایمکن الفرار من حکومتک  :D

پرورش زنبور عسل و دانلود کتاب های زنبورداری http://irbee.ir

alipersian

پاسخ : راه خلاص شدن از دست سبزه قبا بدون کشتن آن
« پاسخ #22 : نوامبر 12, 2016, 12:44:23 am »
دوستان من سلام
دوستان رو واقعا میگم چون من عاشق پرندگان و در کل محیط زیست هستم
لیسانس کشاورزی دارم و حدود 20 کندو زنبور عسل
تا دو سال پیش وقتی سبزه قبا میدیدم که متاسفانه تعدادشون در این منطقه یعنی همدان کمه, خیلی خوشحال میشدم
اما از پارسال که زنبور خریدم و به خاطر زنبورهای بنده احساس می کنم که تعدادشون زیاد شده حالا ناراحت میشم
دلیلشون رو بدونین بهتره
من راضی هستم که این سبزه قبا ها از زنبورهای من بخورن و زیاد بشن
اما مشکل وقتی شروع میشه که این عزیزان وقتی عادت میکنن به یه شکارگاه خوب مثل زنبورداری من, اون وقت دیگه راضی نمیشن ازش دل بکنن و به طور متوسط روزانه حدود دو ساعت صبح و دو ساعت بعد از ظهر برای میل این زنبورهای بیچاره تشریف فرما میشن و تا پدر زنبورها رو در نیارن ولکن نیستن
آقا من به اینم راضیم
مشکل بدتر اینکه ..........
وقتی یه زنبوردار هر سال ملکه تعویض نکنه زنبورداری ارزشی نداره و کندوی بدون ملکه هم که نمیشه
حالا وقتی من با تلاشهای زیاد موفق میشم که برای کندوهام ملکه تولید کنم و این خانم محترم قراره بره تو آسمون برای جفت گیری در این لحظه حساس سبزه قبا های گرامی و محترم از راه میرسن و به خاطر جثه بزرگ ملکه خانوم اون رو نوش جان میکنن
ملکه هم که بدون پرواز نمیتونه جفت گیری کنه
من هم که نمیخواهم این پرندگان زیبا رو از بین ببرم چون به زنجیره های محیط زیستی آگاهی دارم
شما بفرمایید که ما چه کار کنیم که نه سیخ بسوزه نه جیگر طلاهای سبز
به فکر خودم اومد که قرقی نگه دارم که متاسفانه تر اون هم اینورا خیلی کم شده
من تو روستا زندگی میکنم و قبلا میدیدم که چقدر قرقی اینجا زیاد بود
من منتظر جواب های دوست دار محیط زیستی شما عزیزان هستم
اینم آدرس سایت بنده
[url]http://www.persiancomputer.net//url]
یا علی

alipersian

پاسخ : راه خلاص شدن از دست سبزه قبا بدون کشتن آن
« پاسخ #23 : نوامبر 12, 2016, 12:45:26 am »
دوستان من سلام
دوستان رو واقعا میگم چون من عاشق پرندگان و در کل محیط زیست هستم
لیسانس کشاورزی دارم و حدود 20 کندو زنبور عسل
تا دو سال پیش وقتی سبزه قبا میدیدم که متاسفانه تعدادشون در این منطقه یعنی همدان کمه, خیلی خوشحال میشدم
اما از پارسال که زنبور خریدم و به خاطر زنبورهای بنده احساس می کنم که تعدادشون زیاد شده حالا ناراحت میشم
دلیلشون رو بدونین بهتره
من راضی هستم که این سبزه قبا ها از زنبورهای من بخورن و زیاد بشن
اما مشکل وقتی شروع میشه که این عزیزان وقتی عادت میکنن به یه شکارگاه خوب مثل زنبورداری من, اون وقت دیگه راضی نمیشن ازش دل بکنن و به طور متوسط روزانه حدود دو ساعت صبح و دو ساعت بعد از ظهر برای میل این زنبورهای بیچاره تشریف فرما میشن و تا پدر زنبورها رو در نیارن ولکن نیستن
آقا من به اینم راضیم
مشکل بدتر اینکه ..........
وقتی یه زنبوردار هر سال ملکه تعویض نکنه زنبورداری ارزشی نداره و کندوی بدون ملکه هم که نمیشه
حالا وقتی من با تلاشهای زیاد موفق میشم که برای کندوهام ملکه تولید کنم و این خانم محترم قراره بره تو آسمون برای جفت گیری در این لحظه حساس سبزه قبا های گرامی و محترم از راه میرسن و به خاطر جثه بزرگ ملکه خانوم اون رو نوش جان میکنن
ملکه هم که بدون پرواز نمیتونه جفت گیری کنه
من هم که نمیخواهم این پرندگان زیبا رو از بین ببرم چون به زنجیره های محیط زیستی آگاهی دارم
شما بفرمایید که ما چه کار کنیم که نه سیخ بسوزه نه جیگر طلاهای سبز
به فکر خودم اومد که قرقی نگه دارم که متاسفانه تر اون هم اینورا خیلی کم شده
من تو روستا زندگی میکنم و قبلا میدیدم که چقدر قرقی اینجا زیاد بود
من منتظر جواب های دوست دار محیط زیستی شما عزیزان هستم
اینم آدرس سایت بنده
http://www.persiancomputer.net/
IRANBEE.COM
یا علی

ممنون از شما

alipersian