تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

راه خلاص شدن از دست سبزه قبا بدون کشتن آن

shahdebee

دوستان من سلام
دوستان رو واقعا میگم چون من عاشق پرندگان و در کل محیط زیست هستم
لیسانس کشاورزی دارم و حدود 20 کندو زنبور عسل
تا دو سال پیش وقتی سبزه قبا میدیدم که متاسفانه تعدادشون در این منطقه یعنی همدان کمه, خیلی خوشحال میشدم
اما از پارسال که زنبور خریدم و به خاطر زنبورهای بنده احساس می کنم که تعدادشون زیاد شده حالا ناراحت میشم
دلیلشون رو بدونین بهتره
من راضی هستم که این سبزه قبا ها از زنبورهای من بخورن و زیاد بشن
اما مشکل وقتی شروع میشه که این عزیزان وقتی عادت میکنن به یه شکارگاه خوب مثل زنبورداری من, اون وقت دیگه راضی نمیشن ازش دل بکنن و به طور متوسط روزانه حدود دو ساعت صبح و دو ساعت بعد از ظهر برای میل این زنبورهای بیچاره تشریف فرما میشن و تا پدر زنبورها رو در نیارن ولکن نیستن
آقا من به اینم راضیم
مشکل بدتر اینکه ..........
وقتی یه زنبوردار هر سال ملکه تعویض نکنه زنبورداری ارزشی نداره و کندوی بدون ملکه هم که نمیشه
حالا وقتی من با تلاشهای زیاد موفق میشم که برای کندوهام ملکه تولید کنم و این خانم محترم قراره بره تو آسمون برای جفت گیری در این لحظه حساس سبزه قبا های گرامی و محترم از راه میرسن و به خاطر جثه بزرگ ملکه خانوم اون رو نوش جان میکنن
ملکه هم که بدون پرواز نمیتونه جفت گیری کنه
من هم که نمیخواهم این پرندگان زیبا رو از بین ببرم چون به زنجیره های محیط زیستی آگاهی دارم
شما بفرمایید که ما چه کار کنیم که نه سیخ بسوزه نه جیگر طلاهای سبز
به فکر خودم اومد که قرقی نگه دارم که متاسفانه تر اون هم اینورا خیلی کم شده
من تو روستا زندگی میکنم و قبلا میدیدم که چقدر قرقی اینجا زیاد بود
من منتظر جواب های دوست دار محیط زیستی شما عزیزان هستم
اینم آدرس سایت بنده
IRANBEE.COM
یا علی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

سلام

اگر امكان دارد كمي در مورد محيط فعاليت خود توضيح دهيد. آيا درختان زيادي وجود دارد. آيا سبزه قباها پرچهاي خاصي را براي نشستن در اين محدوده انتخاب مي كنند (درخت، سيم برق، بلندي .....) و آيا در محدوده زنبورداري شما لانه دارند؟ اگر امكان دارد عكسهايي هم از منطقه ارسال كنيد.
محسن واحدي پور

shahdebee

سلام

اگر امكان دارد كمي در مورد محيط فعاليت خود توضيح دهيد. آيا درختان زيادي وجود دارد. آيا سبزه قباها پرچهاي خاصي را براي نشستن در اين محدوده انتخاب مي كنند (درخت، سيم برق، بلندي .....) و آيا در محدوده زنبورداري شما لانه دارند؟ اگر امكان دارد عكسهايي هم از منطقه ارسال كنيد.

من روی پشت بام زنبور دارم
دور و بر ما درخت کم نیست  و انواع درخت میوه و بی ثمر زیادن و این منطقه جلگه می باشد
مکان نشستن آنها روی سیم برق است
اما لانه های آنها در این مکان نیست چون این پرندگان در مناطق صاف و جلگه لانه نمیسازند و باید نزدیک تپه باشند که حداقل 5 کیلومتر با اینجا فاصله دارد
ممنون از لطف شما

Alireza Hashemi

سلام . قبل از هرموردی بیاین متهم اصلی رو شناسایی کنیم . دوست من، من فکر میکنم شما زنبور خوار میبینید و نه سبزه قبا.  در مرحله بعد با شناخت گونه، عادات و رفتار و خلاصه نحوه مناسب برخود با اون وارد قضیه میشیم. خیلی از اوقات تنها صدای پرندگان شکاری کفایت میکنه. به هر حال روشهای زیادی هست که بشه مقابله سبز کرد.
Go Birding, Go Wild

shahdebee

سلام . قبل از هرموردی بیاین متهم اصلی رو شناسایی کنیم . دوست من، من فکر میکنم شما زنبور خوار میبینید و نه سبزه قبا.  در مرحله بعد با شناخت گونه، عادات و رفتار و خلاصه نحوه مناسب برخود با اون وارد قضیه میشیم. خیلی از اوقات تنها صدای پرندگان شکاری کفایت میکنه. به هر حال روشهای زیادی هست که بشه مقابله سبز کرد.

واقعیتش من همیشه فکر میکردم که سبزه قبا و زنبورخوار یکی هستند
شرمنده  :-[

Alireza Hashemi

توی همین تالار از هر دوگونه عکس های زیبایی هست و مستونید از تماشای اونها لذت ببرید. ضمنا زنبورخوار ها هم گونه های متفاوتی دارند که این گونه که شما تصویر اون رو گذاشتید زنبور خوار اروپایی(معمولی) است. البته یقینا دوستان و اساتید اینجا به شما پاسخ مناسب رو میدهند اما من سفری در پیش دارم و بعد از اون اگر کاری از من ساخته بود در خدمتم. نگران نباشید همه جای دنیا این گونه، گونه مهاجمی برای زنبورها مطرح میشه و قطعا راه حلی هم داره.
Go Birding, Go Wild

shahdebee

توی همین تالار از هر دوگونه عکس های زیبایی هست و مستونید از تماشای اونها لذت ببرید. ضمنا زنبورخوار ها هم گونه های متفاوتی دارند که این گونه که شما تصویر اون رو گذاشتید زنبور خوار اروپایی(معمولی) است. البته یقینا دوستان و اساتید اینجا به شما پاسخ مناسب رو میدهند اما من سفری در پیش دارم و بعد از اون اگر کاری از من ساخته بود در خدمتم. نگران نباشید همه جای دنیا این گونه، گونه مهاجمی برای زنبورها مطرح میشه و قطعا راه حلی هم داره.

امیدوارم, چون اگه راهی نباشه متاسفانه مجبورم یا با تفنگ یا با سم کومفوس بکشمشون
انشاالله که کمکم میکنین

Alireza Hashemi

جدای مورد اخلاقی و احساسی و ... این کشتن کاری رو از پیش نمیبره چون سال بعد دوباره مشکل دارین. من واقعا خوشحالم شما این موضوع رو مطرح کردین چون این موارد در واقعیت وجود داره و اگه من و شما راه حل مناسب و مقرون به صرفه ای پیدا کنیم میشه اون رو گسترش داد و به حفاظت کمک کرد. من هم بارها شاهد این مشکل بودم. امیدوارم همه با هم به نتیجه خوبی برسیم. مخصوصا اینکه شما هم خودتون اهل فن هستین.
Go Birding, Go Wild

سجاد

سلام دوست عزیز
راستش من از چند تا از دوستانی که مثل شما مشغول زنبور داری هستن پرسیدم .اونا میگن اکثرا تو هوای بارونی وابری این پرنده ها پیدا میشن با گرم شدن هوا میرن(البته تو منطقه ما).میگن شلیک هوای به طرفشون خیلی تاثیر داره تو پراکنده شدنشون(البته تا چند وقت)بعدش یه ********************************متاسفانه میمیره.(که من به هیچ وجه با این راه موافق نیستم
) :-[
« آخرين ويرايش: مه 07, 2013, 09:50:06 pm توسط Alireza Hashemi »

shahdebee

دوستان ممنون از همکاریتون
این سوال خیلی از زنبوردارانه پس جدیش بگیرین
من جواب مناسب رو در وبسایتم قرار خواه داد تا زنبورداران استفاده کنن
کشتن این پرنده دردی رو درمون نمیکنه چون ملکه موقع جفت گیری نزدیک نیست که من بخواهم ازش دفاع کنم پس باید فکر مناسبی کرد
دور کردن آنها به صورت موقت هم بیخوده
من چندتا صدای شکارچی دارم که باعث میشه فرار کنن اما فقط از کنار زنبورستان اما دوباره از دور شکار دنباله داره
به یکی از دوستام سفارش قرقی دادم که هم این راه طبیعیه و هم وجود قرقی باعث دور شدن همیشگی و زیاد خواهد شد
اما این هم مشکلش اینه که در فصل سرما قرقی محاجرت میکنه و فکر کنم دیگه سال بعدش پیداش نشه
نظر شما چیه

Pooyan

سلام مجدد

ما امسال هم در تلو همين مساله را مشاهده كرديم؛ منتها در قسمت مخالف قرار داشتيم. يعني زنبوردارهايي بودند كه به طرقي مانع از ورود زنبورخوارها به لانه هاي فعالشان مي شدند كه اين با توجه به فصل زادآوري اصلا مناسب نيست. كشتن هم بدترين راهي است كه مي توان انتخاب كرد.راهي كه من پيشنهاد مي كنم، علامت گذاري پرچهاي موجود در فضاي فعاليت زنبورهاست. يعني اينكه شما مي توانيد به شاخه هاي درختچه هاي اطراف تكه پارچه هاي رنگي يا دستمال آوزيران كنيد كه اين باعث دور شدن زنبورخوارها از درختها مي شود. در مورد تپه ها و نشيمنگاه هاي سنگي هم مي توانيد آنها را با رنگ علامت گذاري كنيد. همان طور كه عليرضا هم گفت استفاده از صداي پرندگان شكاري (البته در حد اعتدال) مي تواند موثر باشد.
محسن واحدي پور

Pooyan

محسن واحدي پور

shahdebee

shahdebee

سلام مجدد

ما امسال هم در تلو همين مساله را مشاهده كرديم؛ منتها در قسمت مخالف قرار داشتيم. يعني زنبوردارهايي بودند كه به طرقي مانع از ورود زنبورخوارها به لانه هاي فعالشان مي شدند كه اين با توجه به فصل زادآوري اصلا مناسب نيست. كشتن هم بدترين راهي است كه مي توان انتخاب كرد.راهي كه من پيشنهاد مي كنم، علامت گذاري پرچهاي موجود در فضاي فعاليت زنبورهاست. يعني اينكه شما مي توانيد به شاخه هاي درختچه هاي اطراف تكه پارچه هاي رنگي يا دستمال آوزيران كنيد كه اين باعث دور شدن زنبورخوارها از درختها مي شود. در مورد تپه ها و نشيمنگاه هاي سنگي هم مي توانيد آنها را با رنگ علامت گذاري كنيد. همان طور كه عليرضا هم گفت استفاده از صداي پرندگان شكاري (البته در حد اعتدال) مي تواند موثر باشد.

مشکل اینجاس که نه روی شاخه ای میشینن و نه لونشون اینجاس و نه در جفتگیری ملکه من میبینمشون که صدایی پخش کنم که بترسن

اصغر محمدی

طرف ما هم زنیورداری خیلی رونق داره  :)  و به تبع اون زنبورخوار هم زیاده البته حضورشان فصلی است ( مثل زنبوردارها که بسته به فصل و وجود گل کوچ می کنند)

روشهای مقابله با زنبورخوار که شنیده ام :

- استقرار کندوها در مکان مناسب و با گلهای وحشی فراوان که مساحت خیلی زیادی نداشته باشد و امکان محافظت از آن میسر باشد

- انتقال به مکانهای غنی تر و بهتر مثل دامنه کوه که زنبورخوارها خیلی کم هستند

- ایجاد سر و صدا :  ایجاد صدای شترق با منجنیق دستی سنتی - استفاده از ترقه کبریتی و بعضی پرتابه ها که به محض خوردن به زمین منفجر می شوند

- پرتاب کردن سنگ با دست یا  تیرکمون برای ترساندن و فراری دادن و نه کشتن

-بعضی از زنبوردارها قبل از اومدن زنبورخوارها، لونه های سنوات قبل و نزدیک کندوها را  گل می گیرند (کار خوبی نیست)

- استفاده از تفنگ بادی و کشتن و آویزان کردن یکی از زنبورخوارها ، به قول خودشان برای زهر چشم گرفتن (کار خوبی نیست)

اون داروی آلمانی که یکی از دوستان فرمودند را نه به فکر تهیه اش باشید و نه از کسی در مورد آن سوال کنید . قاچاق و غیر قانونی است .... طرفای ما چنانچه این دارو دست کسی گرفته شود مثل اینه که اسلحه جنگی ازش گرفته باشند ... تا جائیکه شنیده ام اثرش شبیه کشتار جمعی است ...