تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

پرنده شكاري

طرلان

پاسخ : پرنده شكاري
« پاسخ #15 : مه 25, 2013, 07:38:21 am »
دوست عزيزم  براى بحث قاجاق و ضربه خوردن شكارى ها از بعضى از قوانين شكى نيست ولى همانطور كه من هم مانند شما تازه وارد شده ام اين سوؤ تفاهم براى من  هم بيش امد و بعدا متوجه شدم كه سياست كلى اين فروم عدم هركونه به انحصار دراوردن حيوانات به دست انسان هست و اسارت حيوانات به هيج عنوان قابل قبول نيست  براى همين بهتر است ما خودمان را با قوانين وفق دهيم خود من به هيج عنوان به اسارت و تعليم دادن شكارى ها را قبول ندارم  مكر حيوانات با شرايط خاص به هر حال برندكان هم مانند ما شايسته ازادى هستند  اميدوارم از دستم ناراحت نشده باشين

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

vulture

« پاسخ #16 : مه 25, 2013, 09:12:36 am »
 عرض سلام دارم به همه دوستان محقق و علاقمند
در مورد نوع شکاری مذکور باید بگم اگر پنج بار از من بپرسید این چه قوشی است نظرم تنها و تنها روی very large female spawkاست و تنها آزمایش ژنوم در ایالات متحده میتونه نظرمو تغییر بده .در ریخت شناسی این قوش باید بگم وقتی تمایل ژنتیک اون بجای انحنا بازگشت گونه یک مسیر مستقیمو پی میگیری با شناسه های معمول تفاوت کلید پیدا میکنه به این معنی که رنگ چشم آنقدر زرد نخواهد بود که هر ناظری رای بر این گونه بده و البته رنگ زمینه و نشانه ها در پشت و سینه و شکل قطره ای خالها (به کرات دیدم که قرقی ها دارای خالهای قطرهای درشت در سال اولند)تناسب اندامش حاکی از توانمندی عضلانی و عظمی در یک گونه کوچک است در صورتی که اگر شما یک گونه بزرگ جثه مثه goshawk  دراندازه کوچک و بقول ما second size maleرو در نظر بگیرید تناسب اندام نقطه مقابل را خواهد داشت و اما در مورد نام گذاری پرندگان و آقای درک اسکات ایشون یک  جوان معمولی و ناآگاه در مورد شکاری ها بوده وتنها تخصصش در مورد پرندگان آوازه خوان بوده و اطلاعاتش در مورد شکاری ها تنها یک copy and paste از کتاب شکاری های جهان است و برگردان آن به فارسی (شکاری ها) بوسیله مرحوم سپهبد و گروهی علاقمند محلی بوده و هیچ مرجعیت استواری نداره مثه قرار دادن نام سنقربرای harrier بعلت فقدان نام بوده در صورتی که سنقر همان شنقار یا همان gyrfalcon است و یا چون سپهبد منبع فارسی رو که متعارف برای imperial eagle یافت نکردن همان نام فرانسه اونوبرگردون کردن اما برای bonellis hawk eagle این مصداق نداشته و از این قبیل مثه غراب که معرب کلاغ است اما من در کل با نظر آقای علیرضا هاشمی موافقم حالا که این کتاب در دست همه است عقل حکم می کنه برای اتحاد اذهان و رشد عمومی به همین منبع استناد بشه
اما در مورد قزل و طرلان و goshawk این کلمه متناسب است با sparrowhawk (قوش گنجشک گیر)و اول امرgooshawk بوده یعنی قوش غاز گیر بعدشdanceیا چگال شده و شده gos اما چون در ابتدا به طرلان ترجمه شده پس حالا هم طرلان است و اگر به قزل قوش ترجمه میشد همه می گفتیم قزل
اما خود قزل: من در بازهای آمریکای شمالی اسکاندیناوی و جنوب اروپا هم طرلان هم قزل هم باز و هم تیقون دیده ام ولی از نظر علمی تفاوت قابل ملاحظه ای برای دگرگونه یا زیرگونه مشاهده نشده تا اونو جداکنند اما از نظر من همچنان قزل طرلان تیغون و باز متفاوتند چون رفتار شناسی اونا  در دست انسان و در زمان طولانی محسوس است و چون پیش من تفاوت دارن نمیگم متفاوت نیستن و چون در طبیعت یکند پس نمیگم متفاوتند پس حکم حکم طبیعت و عموم محترم است
اما چون در طبیعت تفاوتی ندارن پس باید به یک نام کفایت کرد .
اما درمورد نظر دوستمون درموردآقای هاشمی:
باید بگم آقای علیرضا هاشمی انسانی شریف و آگاه و دلسوزطبیعت وبا تجربه اند و چون بیشتر اختلاف نظرها و مباحث این تالار در مورد پرندگان دوررصد یعنی شکاری هاست و از طرفی اختلاف نظر همیشه بین پرنده شناسی قوشبازی و پرنده شناسی غیر قوشبازی بوده و چون سایت مناسبی برای تبادل این اطلاعات نیست و بچه های falconer اینجارو بستری معقول و علمی یافتن باید به درک ایشون(آقای هاشمی) احترام بذاریم و اجازه ندیم که تالار که ثمره زحمت ایشون و چند تن از اساتید محترم هست تبدیل به یک مجادله بی پاسخ بشه  و دوستانی که پیش از این حرفها هدفمند و پرشور اینجارو مهیا کردن دلسرد بشن .
درحکمت سلیمان هرکس که شک نماید     برعقلودانش او خندند مرغوماهی
بازارچه گاه گاهی برسرنهدکلاهی          مرغان قاف دانند آیین پادشاهی(حضرت حاقظ علیه رحمه)
 سبزباشیددرسبزه زار
« آخرين ويرايش: مه 25, 2013, 05:35:16 pm توسط administrator »

reza_aliasl

« پاسخ #17 : مه 25, 2013, 05:20:17 pm »
کیوان جان مشکل طبیعت و پرندگان ما دشمنی با قوش بازی و قوشچیان نیست!!!
تا همین حالاشم که ممنوع بوده اینقدر صدمه دیدیم!
قویا معتقدم طبیعت خود بهتر از هر انسانی صلاح خود را می داند اگر بخواهد،گونه ای را در طول زمان حذف می کند و یا اینکه ایجاد می کند (بحث تکامل)
ما انسان های امروزی کافی است در مسائل طبیعت دخالت نکنیم اونوقت خواهیم دید که چطور طبیعت خودش راهشو پیدا میکنه.
اما در مورد قوش بازی!
این کار در ایران غیر قانونی است حالا به هر دلیلی.پسندیده نیست که در این فروم مباحث این چنینی داشته باشیم.اما دوستان، علاقه به شکاری ها چیز جدایی از قوش بازی است مثل کسی که به گنجشک سانان علاقه داره و یا آبچلیک ها و....میشه با هم در مورد وضعیت گونه ها شناسایی آنها و...بحث کنیم تا بیشتر رشد علمی داشته باشیم.بدون اینکه نیاز باشه  اسمی از قوش بازی به میان بیاد.
علاقمندان به پرندگان همیشه در این فروم محترم بوده و هستند.

در مورد قزل یا غزل باید بگم که خیلی این اسم را شنیدم اما هنوز برام مشخص نیست که دقیقا به کدام گونه مربوط است.از افرادی که معتقد بودن این گونه جدا از چهار گونه قرقی پیغو،پیغو کوچک و طرلان است خواستم تا تصاویری از قزل نشان دهند تمامی عکس هایی که از نظر آنها قزل بود همگی به طرلان و Coopers Hawk مربوط میشد.
کیوان جان نکته ای را خدمت تو دوست عزیزم عرض کنم که در بین جماعت خاصی از ایران متاسفانه اینطور مرسوم شده که اگر بخواهیم گونه ای را حفظ کنیم باید به شکارچی ها میدان بدیم!مثلا برای حفظ کل و بز قوچ و میش با توسعه شکار میتوان موفق بود....!!!
جمعیت پرندگان هم با فرمول آنها اینگونه حفظ می شود! البته شاید در بعضی موارد این قبیل راه حل ها  منجر به تامین مالی جوامع محلی شده که در راستای توسعه پایدار است اما در کل حفاظت از طبیعت این میراث ارزشمند و امانت الهی چیز جدایی از قوش بازی و شکار و...است.
قوش بازی باشه برای زمانی که جمعیت همه پرنده های شکاری کاملا بدور از خطر باشد و قوانین محیط زیست کشور هم آن را مجاز بداند الا با این شرایطی که ما داریم باید پیوسته تلاش کنیم که فرهنگ حفاظت از طبیعت همه گیر شود.
موفق باشید
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

administrator

« پاسخ #18 : مه 25, 2013, 05:31:26 pm »
به دلیل ایجاد بحث خارج از مباحث مطرح شده در چهارچوب قوانین و مقررات این تالار، موضوع بسته شد. مدیریت تالار دوستان و علاقمندان گرامی را به مطالعه مجدد قوانین و مقررات تالار دعوت میکند.