تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

نامه سرگشاده تشکل های زیست محیطی به ابتکار

Dorna Mojab

نامه سرگشاده تشکل های زیست محیطی به ابتکار؛
 درخواست برخورد قانونی، عاجل و قاطع با نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار

جمعی از تشکل های زیست محیطی با ارائه نامه ای به معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست خواستار جلوگیری از نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار شدند.
در این نامه با اشاره به وضعیت خاص منطقه فریدونکنار و با توجه به ورود گروههای پرندگان پیشرو، آغاز کشتار و نسل کشی پرندگان مهاجر مورد توجه قرار گرفته و ۱۵ سوال ویژه از معاون رییس جمهور پرسیده شده است.
متن نامه سرگشاده سمن های زیست محیطی به معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست به این شرح است:

بنام خالق زیبایی ها

سرکارخانم دکتر ابتکار
ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست

با سلام و عرض ادب،
بدون شک پس از گذشت یکسال از فعالیت دولت جدید از جمله خشنودی­های گروه­های مردمی دوستدار محیط­زیست، گسترش جایگاه مردمی و امکان اظهار نظر و تبادل اطلاعات این گروه­ها با مسئولان سازمان حفاظت محیط­زیست است. تغییر رویه در برخورد با بخش مردمی آنچنان آشکار است که نیاز به هیچ توضیح و تفسیر ندارد. دیدگاه والای شما در برخورد با مواردی چون آلودگی هوا و مقوله شکار حیات وحش نیز چنان تاثیر گذار بوده است که یقینا در تاریخ کشور به عنوان نقطه عطفی ثبت خواهد شد. ما همگی از شما صمیمانه سپاسگزاریم.
همانگونه که مستحضر هستید مبحث صید پرندگان و دامگاه­های منطقه فریدونکنار سال­هاست در لیست مشکلات محیط زیست کشور قرار گرفته و دلسوزان زیادی را متوجه خویش ساخته است. چنین به نظر می­رسد علی رغم همه تلاش­های مردمی و دولتی، معضل کماکان برقرار است و با آغاز فصل مهاجرت می­رود با تکرار دردناک تاریخ دهه­های گذشته شاهد کشتار و نسل­کشی گونه­های بسیاری از پرندگان و حیات وحش در این منطقه باشیم. گروه­ها و موسسات مردمی امضا کننده این نوشتار ضمن سپاسگزاری از حسن نظر شما، درخواست خویش را جهت متوقف شدن روند غیرقابل توجیه کنونی با ارایه سوالاتی برای روشن تر شدن فاجعه مذکور، حضورتان تقدیم می­نمایند. هدف از این مجموعه سوالات، ایجاد موج اطلاع رسانی و همراهی سازمان حفاظت محیط زیست جهت سرعت بخشیدن به اقدامات قانونی موثر در تغییر نگرش برخی مسئولان و تسریع در اجرایی شدن تصمیمات آن سازمان محترم است.
 ­­­­سوالهای گروه­های مردمی از ریاست سازمان محیط زیست کشور در مورد دامگاه­های فریدونکنار:

۱- چرا قوانین جاری سازمان حفاظت ­محیط­ زیست در خصوص صید و شکار در بخش محدودی از کشور(فریدونکنار) متفاوت اجرا می­شود و یا بهتر بگوییم اجرا نمی­شود؟ آیا منطقه فریدونکنار و افراد حاضر تفاوتی با دیگر مناطق کشور دارند؟
۲- آیا بهانه کسب درآمد و معیشت برای عده­ای محدود، می­تواند دلیل قابل قبولی برای رها کردن روند غیرقانونی شکار و صید در محدوده فریدونکنار و در ادامه دست درازی متخلفان به میراث طبیعی کشور و بیت المال باشد؟
۳- آیا افراد دیگر نقاط کشور از جمله دیگر کشاورزان، اجازه دارند با ایجاد دامگاههای مشابه به صید نه تنها پرندگان که سایر گونه های حیات وحش اقدام کنند؟ چرا؟ آیا تفاوتی بین دامگاه­داران و دیگر شالی­کاران و یا کشاورزان کشور وجود دارد؟
۴- آیا سازمان حفاظت محیط زیست از ضمانت لازم جهت اجرایی شدن قوانین مصوبه خویش در خصوص دامگاه­ها و روش­های صید غیر مجاز برخوردار است؟
۵- چرا سازمان حفاظت محیط زیست با باند مافیایی شناخته شده در خصوص صید ، زنده­گیری و قاچاق پرندگان از جمله گونه­های حمایت شده کشوری و جهانی و فروش آن به مراکز نگهداری دولتی و خصوصی برخورد جدی نمی­کند؟ آیا ردپای برخی وابستگان سازمان حفاظت محیط زیست در این بخش احساس می­شود؟
۶- چرا گونه­های حمایت شده و در خطر انقراض جهانی و یا حفاظت شده کشوری آشکارا در انظار عمومی به حراج گذاشته می­شوند؟ چه سازمانی وظیفه نظارت و ایجاد محدودیت­های لازم را برعهده دارد؟
۷- چرا با روش­هایی که به نسل کشی و قتل عام دسته جمعی پرندگان منتهی می­شود با قاطعیت برخورد نمی­شود و موارد زیاده خواهی گروهی متخلف برای عموم مردم شفاف­سازی نمی­شود؟
۸- آیا تهدید به ضرب و جرح و ایجاد رعب و وحشت جهت صید و کشتار غیر قانونی پرندگان توسط عده­ای مشخص، خارج از چهارچوب امنیت ملی کشورمان نیست؟
۹- با توجه به تبدیل تالاب بین المللی کشور(فریدونکنار) و مناطق اطراف به سیاه چاله نسل­کشی پرندگان، تکلیف معاهدات بین المللی چون کنوانسیون رامسر(Ramsar Convention) ، کنواسیون گونه­های مهاجر(CMS)، تفاهم نامه حفاظت از پرندگان مهاجر آبزی اوراسیا-آفریقا(AEWA) و بسیاری دیگر از تعهدات و معاهدات بین المللی و منطقه­ای چیست؟ آیا سازمان حفاظت محیط زیست قصد خروج از این معاهدات را دارد؟ آیا روند کنونی حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست در این معاهدات، سبز نمایی فاجعه جاری در دیدگاه بین المللی نیست؟
۱۰- آیا روند کنونی به آبروی ملی و وجهه جهانی کشور عزیزمان ایران لطمه ای وارد نمی­کند؟ آیا اینگونه عملکرد، مخالف با اخلاق محیط زیستی نیست؟
۱۱- آیا از دیدگاه اخلاقی و شرعی نسل کشی جانوران در معرض تهدید و یا در خطر انقراض و یا حتی غیر حمایت شده، مورد تایید است ؟ آیا این مورد باعث پایین آمدن رتبه زیست محیطی کشور در جهان نمیشود؟ آیا این به معنی دست درازی به حقوق مسلم نسل­های آتی نیست؟
۱۲- با توجه به تسری این ناهنجاری اجتماعی و تخلف آشکار به دیگر نقاط کشور، از جمله استان­های مجاور و یا بعضا دیگر استان­های کشور، مسئولیت این نسل کشی و عواقب بعدی آن با چه ارگان و یا سازمانی خواهد بود؟
۱۳- چرا قانون “از کجا آورده ای؟” در بخش نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر مراکز نگهداری حیوانات جایگاهی ندارد؟ چرا بسیاری از مراکز نگهداری حیات وحش اعم از نیمه دولتی و خصوصی، با خرید جانوران صید و زنده­گیری شده خصوصا در استان مازندران و دیگر استان­های اطراف، به راحتی مجوز لازم برای نگهداری دریافت می­کنند؟ آیا این سبزشویی بارز تخلفات انجام شده و دور زدن قوانین نیست؟
۱۴- در مصاحبه مدیر کل دفتر تنوع ­زیستی و حیات وحش با برخی رسانه­ها، در حاشیه همایش حقوق حیوانات، چنین اعلام شد که سازمان در یک برنامه چند ساله اقدام به تغییر وضعیت کنونی خواهد نمود. در همین راستا بنا به گفته ایشان امسال با اعلام رسمی به استان مازندران، با برپایی هرگونه دام هوایی بطور جدی برخورد خواهد شد. جدای از این مورد که قوانین گذشته و کنونی برپایی این دام­ها را از پایه غیر قانونی می­دانسته­است، آیا شما اجرایی شدن مصوبه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست که سال­ها مهجور مانده است را در پاییز و زمستان جاری تضمین می­نمایید؟
۱۵- درخواست جنابعالی از گروه­های مردم نهاد در برخورد با نسل کشی حیات وحش در محدوده فریدونکنار چیست؟


با احترام

گروه پرنده نگری طرلان
دیده بان حقوق حیوانات
کانون محیط بان
انجمن یوزپلنگ ایرانی
« آخرين ويرايش: سپتامبر 28, 2014, 05:31:46 pm توسط Dorna Mojab »
Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature